تبلیغات
  • زمان انتشار: 1400/06/22 10:33
  • / کد خبر: 89064

تاثیر واکسن کرونا بر افراد دارای نقص ایمنی

تاثیر واکسن کرونا بر افراد دارای نقص ایمنی متخصصان باور دارند که تزریق دوز سوم واکسن کرونا به افرادی که دارای نقص ایمنی هستند خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-۱۹، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

 واکسیناسیون به عنوان مؤثرترین روش مقابله با شیوع بیماری کووید -۱۹ در سراسر دنیا شناخته شده است، دریافت دو دوز واکسن کرونا خطر ابتلاء به نوع شدید این بیماری، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از آن را کاهش می‌دهد، اما هنوز میزان تأثیرگذاری واکسن‌های کرونا بر افراد دارای نقص ایمنی مشخص نشده است.

آیا واکسن کرونا از افراد دارای نقص ایمنی محافظت می‌کند؟

افراد دارای نقص ایمنی بیشتر از دیگران در معرض ابتلاء به بیماری کووید -۱۹ قرار دارند، زیرا سیستم ایمنی بدن این افراد قادر نیست با ویروس کرونا مقابله کند و مانع بروز مشکلات سلامتی شود. افرادی که به سرطان مبتلا هستند، پیوند اعضا انجام داده‌اند، از بیماری‌های متابولیکی یا خود ایمنی رنج می‌برند نیز جز این گروه از افراد در نظر گرفته می‌شوند و هنوز مشخص نشده است که واکسن‌های کرونا تا چه میزان بر سیستم ایمنی بدن آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

نحوه عملکرد واکسن‌های کرونا چگونه است؟

بیشتر واکسن‌هایی که در حال حاضر تزریق می‌شود حاوی موادی از ویروس است. زمانی که این مواد وارد بدن انسان می‌شود، به سلول‌های ایمنی دستور می‌دهد نوعی پروتئین بی خطر تولید کنند که شبیه ساختار ویروس است، سپس بدن ماده ژنتیکی واکسن را از بین می‌برد. بدن انسان ساختار پروتئین را در سلول‌های حافظه خود ذخیره می‌کند تا در آینده با ویروس عامل بروز بیماری کووید -۱۹ مقابله کند، اما سیستم ایمنی بدن افراد دارای نقص ایمنی به درستی عمل نمی‌کند و قادر نیست واکنش مناسبی به واکسن نشان دهد.

آیا واکسن کرونا خطر ابتلاء به بیماری کووید -۱۹ را در میان افراد دارای نقص ایمنی کاهش می‌دهد؟

گروهی از محققان مطالعه جدیدی بر کسانی که عمل پیوند اعضا داشته‌اند، انجام دادند؛ نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که بدن آن‌ها پاسخ آنتی بادی ضعیفی به واکسن‌های کرونا نشان داده است. تنها در بدن ۱۷ درصد افراد شرکت کننده در مطالعه دو هفته پس از دریافت دوز اول واکسن mRNA آنتی بادی تولید شد در حالی که بدن ۵۴ درصد افراد پس از دریافت دوز دوم واکسن کرونا آنتی بادی تولید کرده بود.

محققان متوجه شدند افرادی که پیوند اعضا انجام داده‌اند به میزان قابل توجهی در معرض ابتلاء به بیماری کووید -۱۹ و حتی نوع شدید آن قرار دارند. البته این مطالعه به طور خاص افرادی را در نظر داشت که پیوند اعضا انجام داده‌اند و ممکن است پاسخ آنتی بادی ناشی از دریافت واکسن کرونا در بدن افراد با نقص ایمنی متفاوت است.

آیا افراد دارای نقص ایمنی به دوز تقویت کننده واکسن کرونا نیاز دارند؟

متخصصان باور دارند که تزریق دوز تقویت کننده واکسن کرونا به افرادی که دارای نقص ایمنی هستند خطر ابتلاء به نوع شدید بیماری کووید -۱۹، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از آن را کاهش می‌دهد. دوز سوم واکسن کرونا پاسخ ایمنی را افزایش می‌دهد تا بتواند با ویروس کرونا مقابله کند. به افراد دارای نقص ایمنی توصیه شده است که به منظور پیشگیری از بروز بیماری کووید -۱۹ اقدامات پیشگیرانه را رعایت کنند، از ماسک استفاده کنند، فاصله اجتماعی خود از دیگران را حفظ کنند، از حضور در محیط‌های شلوغ و بدون تهویه مناسب دوری کنند و دستان خود را به صورت مرتب بشویند یا ضدعفونی کنند.


منبع: ایمنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
کاهش میزان واکسیناسیون در برخی شهرهای خوزستان / الزام دستگاه‌ها به واکسیناسیونآمار کرونا قزوین ۳ مهر؛ ۳ فوتی و ۸۱ ابتلای جدیدآمار کرونا کرمان ۳ مهر؛ ۱۲ فوتی و ۷۱ ابتلای جدیدواکسینه شدن ۶۳ درصد از قزوینی‌ها؛ بیمارستان‌های خصوصی از کرونا پاک شدندعده ای تمایل به واکسیناسیون ندارند/ارائه خدمات اجتماعی مشروط به ارائه کارت واکسن شود۲۵۷بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شدندبهره‌برداری از خیابان بهشت اصفهان تا پایان سالحدود یک چهارم جمعیت برای واکسن مراجعه نکرده‌اندآمارفوتی های کرونا درآذربایجان غربی همچنان دورقمی است/فوت۲۸ بیمار۳۹۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شدند / فوت ۲۷ نفرتزریق واکسن در حرم رضوی هر روز از ساعت ۹ تا ۲۴وضعیت کرونایی استان کرمان شکننده استآمار کرونا ایلام ۳ مهر؛ ۷ فوتی و ۱۱۱ ابتلای جدیدبستری ۴۸۰ بیمار کرونایی در استان قزوینبرای اجاره خانه در منطقه آذری تهران چقدر هزینه کنیم؟۶۴ درصد افراد بالای ۱۸ سال در بوشهر واکسن کرونا زده‌اندبلاتکلیفی و سرگردانی مسافران پروازهای عراق در مشهد/ نبود روادید بهانه شرکت الغرافیه برای لغو پروازهابیش از یک میلیون دز واکسن کرونا در همدان تزریق شدفوت ۵ بیمار کرونایی در اردبیل/ ۳۴ بیمار جدید بستری شدندمرگ ۱۱ کرمانشاهی بر اثر ابتلا به کرونامرز شلمچه باز شد/ تردد با گذرنامه و کارت واکسیناسیونبازگشایی مراکز تفریحی و گردشگری ناژوان/ آکواریوم و تله سیژ همچنان تعطیل استکاهش مرگ و میر کرونایی/ ۶ نفر در البرز بر اثر کرونا جان باختندکانال متعفن فاضلاب، اَبَر مشکل اهالی محله «عباس‌آباد» شهر ریشناسایی ۴۱۴ ابتلای جدید به کرونا در لرستان/ ۷ نفر فوت شد