تبلیغات
  • زمان انتشار: 1400/06/22 08:01
  • / کد خبر: 88984

شستن ماسک‌های پنبه‌ای تاثیری بر توانایی آنها در فیلتر ذرات ندارد

شستن ماسک‌های پنبه‌ای تاثیری بر توانایی آنها در فیلتر ذرات ندارد نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که شست و شو و خشک کردن ماسک های پنبه‌ای قابل استفاده مجدد، بر توانایی آنها در فیلتر کردن ذرات ویروسی تأثیر ندارد.
به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی sify، یافته های تحقیقات اخیر محققان دانشگاه «کلرادو بولدر» نشان می دهد که حتی اگر ماسک های پنبه ای چندبار مصرف برای پوشیدن بد به نظر برسند، اما شستن و خشک کردن آنها، توانایی این ماسک ها را در فیلتر کردن ذرات ویروسی کاهش نمی دهد.
این مطالعه که در مجله Aerosol and Air Quality Research منتشر شده است، همچنین تحقیقات قبلی را تأیید می کند که پوشیدن یک ماسک پنبه ای بر روی یک ماسک جراحی که به درستی روی صورت فرد قرار می گیرد، محافظت بیشتری نسبت به استفاده تنها از یک ماسک پنبه ای ایجاد می کند.
روزانه هفت هزار و ۲۰۰ تن زباله پزشکی از زمان شروع همه گیری کرونا تولید می شود که بیشتر آنها ماسک های یک بار مصرف هستند.
ونس یکی از محققان این پژوهش گفت: ما در ابتدای همه گیری هنگام بیرون رفتن برای پیاده روی یا رفتن به مرکز شهر و دیدن همه این ماسک های یک بار مصرف که محیط را آلوده می کردند واقعاً اذیت شدیم بنابراین تصمیم گرفتیم تاثیر شست و شو و خشک شدن ماسک های پنبه ای چندبار مصرف را بر فیلتر کردن ذرات مورد بررسی قرار دهیم.
وی افزود: محققان در این مطالعه ماسک های چهار لایه پنبه ای را تا ۵۲ بار شستند و خشک کردند که این میزان معادل یک بار شست و شوی هفتگی برای مدت یک سال بود.
این پژوهشگر یادآور شد : محققان در این بررسی این ماسک ها را در یک سر قیف فولادی نصب کردند تا از طریق آن جریان مداوم هوا و ذرات معلق در هوا را کنترل کنند. آنها با ایجاد سطوح بالای رطوبت و دما، تأثیر تنفس را بر ماسک تقلید کردند.
ونس خاطرنشان کرد: در حالی که الیاف پنبه با گذشت زمان و پس از تکرار شست و شو و خشک شدن شروع به تحلیل رفتن می کرد اما محققان دریافتند که این موضوع تأثیر قابل توجهی بر بازده فیلتراسیون پنبه ندارد.
وی افزود: تنها تغییر قابل توجه این بود که بر اثر فرسودگی ماسک مقاومت آن در برابر استنشاق اندکی افزایش می یافت، به این معنا که تنفس از طریق ماسک پس از فرسودگی اندکی سخت تر می شد.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به «کووید-۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفند ۹۸ همه گیری جهانی این ویروس را اعلام کرد.
جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هند و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز یکشنبه ۲۸شهریور ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
جاودانه‌های مولانا و سند ۲۵ ساله
جاودانه‌های مولانا و سند ۲۵ ساله
جاودانه‌های مولانا و سند ۲۵ ساله
ویژه استان ها
اورژانس اصفهان امکان واکسیناسیون سیار کرونا را نداردآمار کرونا کرمان ۲۸ شهریور؛ ۱۴ فوتی و ۹۰ ابتلای جدیدآمار کرونا سمنان ۲۸ شهریور؛ ۲۵ ابتلای جدیدآمار کرونا همدان ۲۸ شهریور؛ ۱۳ فوتی و ۸۲ ابتلای جدیدآمار کرونا یزد ۲۸ شهریور؛ ۲ فوتی و ۲۲۰ ابتلای جدیدقاچاق آرد در کهگیلویه و بویراحمد/ وقتی قوت لایموت مردم سر از گاوداری‌ها در می‌آوردهمه افراد بالای ۱۸سال اصفهانی تا هفته آینده واکسینه می‌شوندشناسایی ۴۴۴ مبتلای جدید به کرونا در لرستان/ ۷ بیمار دیگر فوت شدبستری ۹۶ بیمار مشکوک کرونایی در یزد طی شبانه‌روز گذشتهتحویل ۳۰۰هزار دُز واکسن کرونا به علوم پزشکی مشهدمقدس / آمار مراجعه مردم به مراکز درمانی کاهش یافتتزریق ۲ دوز واکسن به ۲۰ درصد از جمعیت اصفهان/۴۰ هزار تبعه خارجی واکسینه شدندفولاد مباركه توان تأمین دو برابر نیاز فعلی خودروسازان را داردپروژه طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی واحد بریكت‌سازی آهكپیشرفت فیزیكی واحد فولادسازی شركت فولاد سفیددشت به مرز ۹۰ درصد رسیدمشکلی در تامین کاغذ شناسنامه مکانیزه نداریمشکستن قیمت مسکن با عرضه انبوهحدود ۴۰ درصد مشاورین املاک کرمانشاه مازادنددومین مرکز شبانه‌روزی واکسن استان فارس به همت ارتش راه‌اندازی شدمحدودیت سنی برای تزریق واکسن کرونا در ایلام برداشته شدثبت 18 مورد فوت کرونایی در شبانه روز گذشته در کرمانشاهآیا معلم نیشابوری خودکشی کرده‌ است؟افزایش ۴۰ درصدی قیمت شیرینی نسبت به مدت مشابه سال گذشتهوارد مدار شدن تعدادی از چاه‌های محلی علت تغییر مزه آب برخی نقاط در اصفهان استاعلام مراکز واکسیناسیون شهرستان رشتثبت ۱۸ فوتی و ۹۴ بستری جدید کرونا در البرز