تبلیغات
  • زمان انتشار: 1400/06/21 11:12
  • / کد خبر: 88862

انواع کرونا را بهتر بشناسید+ اثربخشی واکسن و میزان خطر

انواع کرونا را بهتر بشناسید+ اثربخشی واکسن و میزان خطر هنوز میزان مرگ و میر مربوط به گونه مو ویروس کرونا مشخص نشده است، اما این احتمال وجود دارد که این ویروس جهش‌های بیشتری داشته باشد و باعث مرگ و میر افراد زیادی در سراسر دنیا شود.

در حالی که گونه نگران کننده دلتا در سراسر دنیا در حال گسترش یافتن بود، سویه جدیدی از ویروس کرونا به نام "مو" پدیدار شد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است که گونه مو ویروس کرونا در بیش از ۴۹ ایالت آمریکا و ۴۰ کشور مختلف دنیا شیوع یافته است. هنوز میزان مرگ و میر مربوط به گونه مو ویروس کرونا مشخص نشده است، اما این احتمال وجود دارد که این ویروس جهش‌های بیشتری داشته باشد و باعث مرگ و میر افراد زیادی در سراسر دنیا شود.

گونه مو

گونه مو ویروس کرونا در ۴۰ کشور جهان گسترش یافته است و به نظر می‌رسد که همانند گونه دلتا قادر است آنتی بادی تولید شده توسط واکسن‌ها را خنثی کند. نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که این سویه جدید ویروس کرونا خطر ابتلاء به نوع شدید بیماری کووید -۱۹ را افزایش می‌دهد. این گونه نخستین بار در ژانویه ۲۰۲۱ در کلمبیا شناسایی شد و تا کنون در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی، ژاپن، اکوادور، کانادا و بخش‌هایی از اروپا گسترش پیدا کرده است.

گونه آلفا

گونه آلفا با نام علمی B.۱.۱.۷ اولین گونه شناسایی شده در انگلستان است که تا ماه مارس ۲۰۲۱ به تهدیدی بزرگ در ایالات متحده آمریکا تبدیل شد، زیرا میزان انتقال‌پذیری آن ۵۰ درصد بیشتر از گونه اصلی شناسایی شده در ووهان چین بود. نتایج بررسی‌های انجام شده نیز نشان می‌دهد که گونه آلفا خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید -۱۹ را افزایش داده بود. یکی از دلایلی که فرآیند واکسیناسیون عمومی تسریع یافت این است که شیوع گونه آلفا ویروس کرونا خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید -۱۹ را افزایش داده بود.

گونه بتا

گونه بتا برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ میلادی در آفریقای جنوبی شناسایی شد و سپس به کشورهای اروپا و آمریکا گسترش یافت. با توجه به اینکه سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده بود که گونه بتا ویروس کرونا به دلیل گسترش سریع به عنوان گونه نگران کننده شناخته می‌شود، شدت بروز عفونت ناشی از آن در مقایسه با دیگر گونه‌ها کمتر است. گونه بتا ویروس کرونا ممکن است تأثیرات آنتی بادی تولید شده توسط واکسن کرونا را خنثی کند.

گونه گاما

گونه گاما که برای اولین بار در برزیل شناسایی شد، به صورت گسترده در کشورهای دیگر شیوع پیدا کرد. نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که این گونه از ویروس کرونا قادر است آنتی بادی تولید شده توسط واکسن را تا حدودی خنثی کند. این سویه از ویروس کرونا سه جهش P.۱، P.۱.۱ و P.۱.۲ را داشته است. محققان معتقد هستند که واکسن‌های mRNA بیشتر از دیگر واکسن‌ها می‌توانند با گونه گاما ویروس کرونا مقابله کند.

گونه دلتا

گونه دلتا ویروس کرونا که برای اولین بار در کشور هند شناسایی شد باعث بروز نوع شدید بیماری کووید -۱۹ می‌شود و خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که این گونه از ویروس کرونا ۶۰ درصد مسری‌تر از گونه اصلی است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که این گونه جهش یافته آنتی بادی تولید شده توسط واکسن کرونا را خنثی می‌کند و ۲۰ تا ۳۰ درصد از تأثیرگذاری واکسن‌ها را کاهش می‌دهد.


منبع: ایمنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز یکشنبه ۲۸شهریور ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
جاودانه‌های مولانا و سند ۲۵ ساله
جاودانه‌های مولانا و سند ۲۵ ساله
جاودانه‌های مولانا و سند ۲۵ ساله
ویژه استان ها
اورژانس اصفهان امکان واکسیناسیون سیار کرونا را نداردآمار کرونا کرمان ۲۸ شهریور؛ ۱۴ فوتی و ۹۰ ابتلای جدیدآمار کرونا سمنان ۲۸ شهریور؛ ۲۵ ابتلای جدیدآمار کرونا همدان ۲۸ شهریور؛ ۱۳ فوتی و ۸۲ ابتلای جدیدآمار کرونا یزد ۲۸ شهریور؛ ۲ فوتی و ۲۲۰ ابتلای جدیدقاچاق آرد در کهگیلویه و بویراحمد/ وقتی قوت لایموت مردم سر از گاوداری‌ها در می‌آوردهمه افراد بالای ۱۸سال اصفهانی تا هفته آینده واکسینه می‌شوندشناسایی ۴۴۴ مبتلای جدید به کرونا در لرستان/ ۷ بیمار دیگر فوت شدبستری ۹۶ بیمار مشکوک کرونایی در یزد طی شبانه‌روز گذشتهتحویل ۳۰۰هزار دُز واکسن کرونا به علوم پزشکی مشهدمقدس / آمار مراجعه مردم به مراکز درمانی کاهش یافتتزریق ۲ دوز واکسن به ۲۰ درصد از جمعیت اصفهان/۴۰ هزار تبعه خارجی واکسینه شدندفولاد مباركه توان تأمین دو برابر نیاز فعلی خودروسازان را داردپروژه طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی واحد بریكت‌سازی آهكپیشرفت فیزیكی واحد فولادسازی شركت فولاد سفیددشت به مرز ۹۰ درصد رسیدمشکلی در تامین کاغذ شناسنامه مکانیزه نداریمشکستن قیمت مسکن با عرضه انبوهحدود ۴۰ درصد مشاورین املاک کرمانشاه مازادنددومین مرکز شبانه‌روزی واکسن استان فارس به همت ارتش راه‌اندازی شدمحدودیت سنی برای تزریق واکسن کرونا در ایلام برداشته شدثبت 18 مورد فوت کرونایی در شبانه روز گذشته در کرمانشاهآیا معلم نیشابوری خودکشی کرده‌ است؟افزایش ۴۰ درصدی قیمت شیرینی نسبت به مدت مشابه سال گذشتهوارد مدار شدن تعدادی از چاه‌های محلی علت تغییر مزه آب برخی نقاط در اصفهان استاعلام مراکز واکسیناسیون شهرستان رشتثبت ۱۸ فوتی و ۹۴ بستری جدید کرونا در البرز