• زمان انتشار: 28 بهمن 1397, 15:18
  • / کد خبر: 8597

تهران|| پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی بدرقه شد

تهران|| پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی بدرقه شد

پیکر مرحوم پوران شریعت رضوی همسر دکتر علی شریعتی با حضور برخی از شخصیت‌های فرهنگی سیاسی و اجتماعی کشور از مقابل حسینیه ارشاد تشییع شد.

مراسم تشییع پیکر دکتر پوران شریعت رضوی با حضور جمعی از اقشار مختلف مردم و چهره‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور از مقابل حسینیه ارشاد تشییع شد.

در بخشی از این مراسم، احسان شریعتی با اشاره به بخشی از زندگی نامه و فعالیت‌های مرحوم پوران شریعت رضوی در سخنانی بیان کرد: استقلال، آزادی؛ عدالت توسعه مادی و تعالی معنوی از آرمان‌های انقلاب اسلامی بود. اگرچه پس از ۴۰ سال مستقل هستیم اما با آزادی و عدالت و توسعه فاصله داریم ما مستقل منتقد هستیم.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های مادرم را در رابطه با احداث مدرسه، حقوق بشر و قانون اساسی و حمایت از زنان ایران فراموش نمی‌کنیم. مادرمان به ما آموخت که مستقل باشیم.
احسان شریعتی با اشاره به اینکه امروز اجازه نداریم وارد حسینیه ارشاد شویم خاطرنشان کرد: از همین رو در کنار ساختمان حسینیه ارشاد پیکر مادرم را تشییع می‌کنیم.
وی یادآور شد: خواهان آزادی و عدالت و توسعه هستیم.
در بخش دیگر این مراسم خانواده مرحوم پوران شریعت رضوی از حضور مردم در مراسم تشییع پیکر پوران شریعت رضوی تشکر و قدردانی کردند.
دکتر ملکی، دکتر نوری‌زاد، لطف‌الله میثمی، آذر منصوری، محمود علیزاده طباطبایی و بخشی از حاضران در مراسم تشییع پیکر مرحوم پوران شریعت رضوی بودند.
حجت‌الاسلام احمد منتظری بر پیکر مرحوم پوران شریعت رضوی نماز اقامه کرد.
دکتر حبیب‌الله پیمان، معصومه ابتکار، دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، دکتر هاشم صباغیان، فیض‌الله عرب سرخی، عبدالفتاح سلطانی، عمادالدین باقی، هاشم آغاجری، سعید مدنی، حجت‌الاسلام ابطحی، راکعی از جمله حاضران در این مراسم بودند.
به گزارش ایسنا، پیکر مرحوم "پوران شریعت رضوی" در محوطه امامزاده عبدالله شهر ری در کنار برادر شهیدش خاکسپاری شد.
در مراسم خاکسپاری مرحوم "پوران شریعت رضوی"، مهندس توسلی در سخنانی، گفت‌: دکتر شریعتی و مرحوم "پوران شریعت رضوی" با کارهایی که انجام داده‌اند مغفور خواهند بود و ما نیز با اعمال و کار خودمان. تمامی انسان‌ها دوران کوتاه زندگی را ترک خواهند کرد و آنچه که باقی می‌ماند ارزش‌های الهی و خدماتی است که انجام داده‌اند.
وی اضافه کرد: من در دهه ۳۰ با خانواده استاد شریعتی آشنا شدم و در کنگره لوزان در سال ۴۱ با مرحوم پوران از نزدیک دیدار کردم و با شخصیت او آشنا شدم. مرحوم شریعتی نقش مؤثری در آگاهی بخشی در خارج از کشور داشت. همچنین از سال‌های ۴۳ تا ۵۶ در ایران فعالیت‌های بسیاری داشت و تا زمانی که درگذشت، نقش مؤثری در آگاهی بخشی و گفتمان سازی داشت.
مهندس توسلی با اشاره به اینکه شریعتی یکی از روشنفکران مؤثر بعد از انقلاب مشروطه بوده است، خاطرنشان کرد: او در انقلاب سال ۵۷ نیز نقش چشمگیری داشت. از سوی دیگر نقش خانم "پوران شریعت رضوی " نیز از سال ۵۶ به این سو بسیار پررنگ بود. می‌توانم این را بگویم که او زن مسلمان و یک الگو در تاریخ معاصر ما است چرا که در طول ۴۱ سال توانست با صبری که داشت شرایط سخت را تحمل کند. او دارای اراده‌ای قوی بود و با توکل به خدا گفتمان شریعتی و روشنفکری را توسعه داد.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های پوران شریعت رضوی را در دو محور می‌توان عنوان کرد: نخست توجه ویژه به تربیت فرزندانش است و دیگری نقش آگاهی بخشی در عرصه عمومی. مرحوم پوران شریعت رضوی کار گروهی را رقم زد و توانست به این واسطه اسناد و مدارک مرتبط با مرحوم شریعتی را جمع‌آوری و منتشر کند و آن را در اختیار نسل امروز و فردا بگذارد.
مهندس توسلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، افزود: دکتر علی شریعتی و پوران شریعت رضوی در حال حاضر زندگی جاودانه خود را آغاز کرده‌اند و اینک مسئولیت نسل ما این است که گفتمان آنها را در سطح جامعه با توسعه نهادهای عمومی به روزرسانی کنیم.
در ادامه مراسم خاکسپاری پیکر مرحوم پوران شریعت رضوی، ربابه مزینانی در سخنانی، گفت‌: او زنی دغدغه‌مند و پر مهر و مهربان بود و با صلابت به راه خود ادامه‌ می‌داد. پوران شریعت رضوی بدون هیچ تکلفی زندگی کرد و زندگی‌اش همچون دریا پرتلاطم بود. او زنی اهل سیاست، علم، آگاهی و احسان بود و ۴۰ سال نستوه و خستگی ناپذیر برای اعتلای فرهنگ آزادی و برقراری عدالت اجتماعی تلاش کرد و در حال‌ حاضر در کنار مزار برادرش "آذر" آرام خواهد گرفت.
در بخش دیگری از این مراسم، روئین عطوفت، از فعالان سیاسی در سخنانی، یادآور شد: ما در اینجا گرد هم آمده‌ایم تا پیکر یک زن مسلمان ایرانی را به خاک بسپاریم و روحش را از این زندان تنگ رها کنیم. ما به اینجا نیامده‌ایم که بنالیم. ما م گرییم و خدا صدای ما را خواهد شنید. یک دقیقه به احترام خانم پوران سکوت می‌کنیم که در این سکوت‌ها حرف‌هایی برای نگفتن این ملت رنج کشیده است. ما می‌فهمیم که کسانی به نام خدا از بیرون سخن می‌گویند و اعتقادی به آن ندارند. ما خواهان اصلاحات انقلابی و بنیادین با کمترین هزینه هستیم. طرف مقابل ما گوش دارد و این صحبت‌ها را که می‌گوئیم می‌شنود.
وی ادامه داد: پوران شریعت رضوی قبل از ازدواج با دکتر شریعتی طعم درگیری و مبارزه با بت پرستی را کشیده بود. یکی از برادرانش در مرزهای ایران و دیگری در جریان حضور نیکسون به شهادت نائل شده بود. شریعتی نیز درگیری با بت و بت پرستی را تجربه کرده بود. پوران متوجه می‌شود که این دو دارای یک قبله واحد به نام "کعبه" هستند. آنها یکدیگر را رقیب خود نمی‌دانند و همچون آیات خدا زندگی می‌کنند. پوران فرزندان خود را با چنگ و دندان بزرگ کرد. آنها دارای چهار فرزند ژنتیکی و هزاران میوه ایدئولوژیکی هستند و من یکی از شاگردان روفوزه شریعتی هستم که می‌خواهم این را بگویم "پوران درود بر تو؛ به درود" همه ما این را می‌دانیم که شریعتی چه می گفت و می‌دانیم که به نام شریعتی چه کارهایی انجام می‌دهند. او به غیر از رهایی و عدم سلطه انسان بر انسان چیز دیگری نمی‌خواست.
به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم، رضا شریعت رضوی برادر مرحوم پوران شریعت رضوی، بیان‌ کرد: خواهرم برای همه ما دلسوز بود. او از دکتر شریعتی پذیرایی می‌کرد، اما عظمت کاری که او انجام می‌داد همواره تحت تأثیر نام "شریعتی" قرار گرفت و همین موضوع یکی از مظلومیت‌های "پوران" است. دکتر یا در خانه حضور نداشت و یا در زندان عمرش را سپری می‌کرد. پوران توانست شریعتی را بازسازی کند. او به اروپا رفت و تصمیم داشت در رابطه با اقدامات "ساواک" روشنگری کند که دیگر مهلت زندگی نداشت. خواهرم مستقل زندگی کرد. "پوران" گل سر سبد خانواده ما بود. برادرم علی اصغر، ستوان یکم بود و در ارومیه خدمت می‌کرد. مقری که در آنجا حضور داشت، از سوی متفقین بمباران می‌شود. یکی از دوستانش تعریف می‌کند که به او گفتیم که بیا برویم و علی اصغر گفت‌ من برای این روزها ساخته شده‌ام و زندگی کرده‌ام. حالا می‌خواهید که فرار کنم؟! برادر دیگرم "آذر" نیز در دانشگاه تهران ورودی دانشکده فنی مهندسی بود به شهادت رسید. هنگامی که پیکر او را مشاهده کردیم تیری به قلبش اصابت کرده بود جمجمه و پایش نیز شکسته بود. آن وقت‌ها دانشگاه سنگر اول مبارزه بود و بعد روشنفکران و بازاریان مبارزه می‌کردند.
وی در بخش پایانی صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: مرگ "علی" یک رمز و راز است، چرا که پیش از رفتن به ساوتهمپتون در بیمارستانی که در حال حاضر به نام آیت الله "کاشانی" است چکاپ کامل شده بود. پس از سکته‌ای که کرد حسین زاده، بازجوی ساواکی او نزد پوران خانم آمد و گفت " که شاه دستور داده تا جنازه را به تهران منتقل کنیم و مراسم درخوری برای او برگزار کنیم."
در ادامه این مراسم، مونا شریعتی، فرزند دکتر علی شریعتی و پوران شریعت رضوی در سخنانی، خاطر نشان کرد: "پوران عاشق سلام. تولد تو و علی مبارک باد. ای عاشق بزرگ بی‌آرام، قلبت را در روز عشاق آرام کردی تا با جان به سوی علی روی. مادر ایران؛ مادر ایران، مادر پوران تو عشقی هستی که مرگ را شکست می‌دهد. تند مزاج و مخملی نوازش، جنگیدن را ادامه می‌دهی. لذت بودنت رفت و ما نیز آن را با تفکر به حکمت بودنت عوض می‌کنیم و مانند تو برای ایران گرفتن رگ را یاد خواهیم گرفت."
به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم، امیر رضایی از شاگردان دکتر علی شریعتی در سخنانی، یادآور شد: درباره خانم "پوران شریعت رضوی" سخنان بسیاری وجود دارد. او انسانی نیک‌اندیش، خیر خواه و نیک نفس برای مردم بود. من از سال ۵۸ با ایشان آشنا شدم تا مجموعه آثار دکتر شریعتی را جمع‌آوری و تنظیم و منتشر کنیم.
وی در ادامه، گفت‌: در سال‌هایی که با او همکاری داشتم متوجه شدم که چند ویژگی بارز در خانم پوران شریعت رضوی نمایان است. او انسانی دور اندیش و دور نگر بود. زمانی که احساس کرد ممکن است آثار و گفته‌های شریعتی دچار گزند و حوادث شوند دغدغه این را داشت که آنها را به درستی جمع‌آوری کند. ویژگی دوم او مدیریت و سرپرستی‌اش است و در نهایت خانم "پوران شریعت رضوی" انسانی پیگیر، سختکوش و خستگی‌ناپذیر بود و توانست مجموعه آثار مرحوم "دکتر علی شریعتی " را جمع‌آوری و منتشر کند تا برای نسل ما و سایر نسل‌ها سرمشق باشد.
در پایان دکتر سوسن شریعتی فرزند دیگر مرحوم "پوران شریعت رضوی و دکتر علی شریعتی" در سخنان کوتاهی، گفت‌: سال‌ها طول کشید که به جای عبارت "بابا علی" بگوییم "دکتر شریعتی" در حال حاضر نیز تجربه جدید است که بخواهیم بگوییم مرحوم "پوران شریعت رضوی".

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
حدود نیمی از جمعیت کشور زیرپوشش بیمه سلامت هستنداجرای طرح گفتگوی ملی خانواده برای ترمیم روانی سیل‌زدگانفرود اضطراری هواپیمای روسی در مهرآبادرفتار جو در بسیاری از موارد ناشناخته است۶ کشته و 4 مصدوم در تصادف اتوبوس در آزادراه ساوه - تهرانفینال عصر جدید در ماه رمضان پخش می شودآغاز بارش‌های جدید از جمعهلغو 6 پرواز فرودگاه اهوازتعیین تکلیف نرخ کرایه‌های تاکسی سال ۹۸ تا پایان فروردین ماهتعطیلی مدارس دوره ابتدایی و پیش دبستانی بیرجند فرداحال و روز زمستانی دریاچه ارومیه به‌روایت تصویر‌وضعیت نامناسب کاروانسرای ثبت ملی هندوها در کرمانقیمت بلیت پروازهای داخلی در نوروز ۹۸ماجرای مرموز تماس های مشکوک به خانواده‌های قربانیان کشتی سانچیاستعفای معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد پذیرفته شدپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبهاستخدام بانک ملت 97فرد مسلح در بیستون رشت دستگیر شدتیراندازی سارق مسلح در رشتمدارس برخی مناطق کشور به خاطر سرما و بارش برف تعطیل شدمحرمانه‌های فیلترینگروایتی متفاوت از زیرمیزی پزشکاننشست خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوانهاکوپیان: دولت‌مردان به بخش خصوصی اعتماد کنندهمایش خودروهای 206اتحاد فولادی فولادسازان در یک جشنواره ملیمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستاعمال محدودیت ترافیکی پایان‌ هفته در محورهای تهران-شمال‌+هواشناسی راه‌هادخترعموهایی با ۵۰۰ فرزنددست‌های جان بخشنسبت به وضعیت مطبوعات، دچار توهم هستیمخرید خدمت سربازی از لایحه بودجه سال ۹۸ حذف شده استشیوه حمایت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلیآیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شدانتقال جنسی ایدز بین زنان 10 برابر شده است
تهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمتهران| ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری آغاز شدتهران| خشم رودخانه‌ها از تعرضفرونشست ۳۵سانتیمتری دراستان تهران تهدید جدی استاخبار ضدونقیض از ریزش تونل مترو در تقاطع آزادی-لبافتهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانیتهران| چالش کمبود فضای آموزشی در پایتختتهران| استقبال پایتخت نشینان از کنسرت های ارزانتهران| اعلام ساعت کار جدید میادین میوه و تره بار پایتختبرج میلاد در همراهی جهانی با ساعت زمین خاموش شدتهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استتهران| خرید نوروزی در بازار بزرگ تهرانتهران| نمایشگاهی از جنس طلاتهران| ۱۸ درصد آلودگی تهران مربوط به موتورهای کاربراتوری استتهران| داشتن تخصص و مهارت در عرصه هنری ضروری استتهران| نمایشگاه‌های بهاره تهران از دهم اسفند دایر می‌شودتهران| بهره‌برداری از ۵۰۱۵ واحد مسکن مهر در شهر پردیستهران| انتظار 15 ساله بومهمنی ها برای دریافت سندتهران| جزیره جدا افتاده در دل پایتختتهران| بازدید از انبار کتاب های قاچاقتهران| میراثی ۱۵۰ ساله در قلب تهرانتهران|| پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی بدرقه شدتهران| هشتمین جشنواره مد و لباس فجرمدارس فیروزکوه، دماوند، رودهن و پردیس تعطیل شدندوجودآنفلوآنزای خوکی در ایران شایعه استپژوهشگاه رویان قطب درمان ناباروری در غرب آسیامدارس تهران در 21 بهمن تعطیل نیستتهران| نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع چوبتهران میزبان 5 نمایشگاه بهارهتهران| مصائب سرما در پشتکوهسگ گردانی با مجوز قضایی در تهران ممنوع شدتهران| کشف محوطه باستانی در شهر ریتهران| ویلا نشینی بلای جان دماوند
آذربایجان شرقی| جشن عروسی که 80 میلیون نفری شدمرکزی| حال باران خوب استمازندران| هراز و کندوان یکشنبه یکطرفه می‌شودبوشهر| درگیری مردم گناوه با نیروهای حشدالشعبی صحت نداردتهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابگلستان| جنسیت در انتخاب مدیران شهرداری گرگان هیچ تأثیری ندارداردبیل| امکان صادرات فرش دستبافت از استان اردبیل فراهم می‌شوداصفهان| ترافیک شهر اصفهان کاهش می‌یابدبوشهر| شهرداری‌ها موظف به ایجاد رضایت در شهروندان استبوشهر| اجرای پروژه‌های آبرسانی دشتستان تسریع شودبوشهر| آغاز موج دوم مبارزه با ملخ‌های مهاجمبوشهر| طرح آمایش سالانه اتباع خارجی کشور از 14 خرداد آغاز می‌شودبوشهر| ویزیت 3 هزار خوزستانی توسط پزشکان بسیجی بوشهرییزد| برگزاری کنگره بین المللی طب تولید مثلخراسان رضوی| 45درصد جان‌باختگان حوادث رانندگی تربت‌جام موتور سیکلت‌سوار هستندبوشهر| کنگان بندر تجاری می‌شودتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدلرستان| عدم شیوع بیماری‌های واگیردار در پلدخترمازندران| شهر زیراب در برابر سیلاب‌ها ایمن می‌شودسیستان و بلوچستان| امدادرسانی سیلاب در 191 روستای سیستان و بلوچستان تداوم داردایلام| دردسر رانش زمین در چوارایلام| 2 میلیارد ریال برای تکمیل و بازارچه صنایع‌دستی ایلام اختصاص داده می‌شودایلام| اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی استان ایلام استایلام| روند بازسازی مناطق سیل‌زده ایلام تسریع می‌یابدایلام| بیش از 10 هزار میلیارد ریال خسارت به استان، ره‌آورد سیل بهاریایلام| محور ایلام تا مهران قبل از اربعین ۹۸ ایمن‌سازی کامل می‌شودتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمهرمزگان| قشم و کیش مکانی مناسب برای تمرین تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۲۲ قطراصفهان| جزییات حادثه متروی اصفهانالبرز| دستگیری رمال اینترنتیکرمانشاه| 98درصد طلای بازار کرمانشاه از اصفهان و تهران می‌آیدالبرز| ۸۰ هزار گونی برای مهار سیلاب به خوزستان ارسال شدرونق گردشگری در البرزالبرز| انتخاب مدیران تحصیل‌کرده جوان در شهرداری فردیسالبرز| توزیع ۵۴۸۰ تن انواع مواد پروتئینی در استان در سال ۹۷

روزنامه رویداد امروز شنبه 31 فروردین 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
آذربایجان شرقی| جشن عروسی که 80 میلیون نفری شدمرکزی| حال باران خوب استمازندران| هراز و کندوان یکشنبه یکطرفه می‌شودبوشهر| درگیری مردم گناوه با نیروهای حشدالشعبی صحت نداردتهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابگلستان| جنسیت در انتخاب مدیران شهرداری گرگان هیچ تأثیری ندارداردبیل| امکان صادرات فرش دستبافت از استان اردبیل فراهم می‌شوداصفهان| ترافیک شهر اصفهان کاهش می‌یابدبوشهر| شهرداری‌ها موظف به ایجاد رضایت در شهروندان استبوشهر| اجرای پروژه‌های آبرسانی دشتستان تسریع شودبوشهر| آغاز موج دوم مبارزه با ملخ‌های مهاجمبوشهر| طرح آمایش سالانه اتباع خارجی کشور از 14 خرداد آغاز می‌شودبوشهر| ویزیت 3 هزار خوزستانی توسط پزشکان بسیجی بوشهرییزد| برگزاری کنگره بین المللی طب تولید مثلخراسان رضوی| 45درصد جان‌باختگان حوادث رانندگی تربت‌جام موتور سیکلت‌سوار هستندبوشهر| کنگان بندر تجاری می‌شودتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدلرستان| عدم شیوع بیماری‌های واگیردار در پلدخترمازندران| شهر زیراب در برابر سیلاب‌ها ایمن می‌شودسیستان و بلوچستان| امدادرسانی سیلاب در 191 روستای سیستان و بلوچستان تداوم داردایلام| دردسر رانش زمین در چوارایلام| 2 میلیارد ریال برای تکمیل و بازارچه صنایع‌دستی ایلام اختصاص داده می‌شودایلام| اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی استان ایلام استایلام| روند بازسازی مناطق سیل‌زده ایلام تسریع می‌یابدایلام| بیش از 10 هزار میلیارد ریال خسارت به استان، ره‌آورد سیل بهاری