• زمان انتشار: 19 دی 1397, 15:43
  • / کد خبر: 7972

حال و هوای این روزهای دانشکده علوم و تحقیقات

نوشدارو بعد از‌مرگ دانشجویان

نوشدارو بعد از‌مرگ دانشجویان 10روز از فوت 9دانشجوی دانشگاه آزاد و اعتراضات دانشجویان می‌گذرد و حالا فقط سکوتی تلخ و سرد بر فضای دانشگاه علوم و تحقیقات حکم‌فرمایی می‌کند. آرامش معناداری فضای دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد را تسخیر کرده و کلاس‌ها برپاست.
10روز از فوت 9دانشجوی دانشگاه آزاد و اعتراضات دانشجویان می‌گذرد و حالا فقط سکوتی تلخ و سرد بر فضای دانشگاه علوم و تحقیقات حکم‌فرمایی می‌کند. آرامش معناداری فضای دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد را تسخیر کرده و کلاس‌ها برپاست. ناوگان حمل‌ونقل نونوار شده و قراردادهای جدید با پیمانکاران جدید بسته شده و مسئولان وعده داده‌اند ناوگان حمل‌ونقل از این پس حافظ جان دانشجویان در جاده پرپیچ‌وخم دانشگاه علوم و تحقیقات باشد. اتوبوس‌های سرحال جای خسته و فرتوت‌های دیروز را گرفته‌اند، حالا پیمانکاران جدید که خوب می‌دانند زیر ذره‌بین هستند، با قاعده و احترام با دانشجویان برخورد می‌کنند. دیگر از وقت‌کشی‌های دیروز خبری نیست و اتوبوس‌ها درست سروقت حرکت می‌کنند. با این حال، وحشتی که پس از آن حادثه تلخ واژگونی اتوبوس به جان دانشجویان افتاد، هنوز داغ است. خیلی از آنها ترجیح می‌دهند با تاکسی و کم و بیش جوان‌تر‌ها پیاده مسیر را طی ‌کنند. از ناوگان جدید به‌خاطر ترس و نگرانی استقبال کمتری می‌شود. برخی دانشجویان موقع سوار‌شدن به‌صورت جدی، بدون تعارف و حتی با لحنی تمسخر‌آمیز از راننده می‌پرسند؛ «ترمز داره!؟»

تجربه اتوبوس‌سواری در دانشگاه آزاد و سفر از دانشکده علوم انسانی و دانشکده علوم پایه به دانشکده فنی و دیگر ساختمان‌های این مرکز آموزشی که در ستیغ کوهستان قدعلم کرده‌اند، اصلا خوشایند نیست. واقعا ترس دارد. 5پیچ تند و غیراستاندارد در مسیر در انتظار مسافران این جاده است. در طول مسیر این سربالایی، پلاکارد‌های تسلیت و همدردی، تصویر غالب است.

تصاویر 9دانشجوی قربانی حادثه اخیر نگاه‌ها را پر می‌کند. حال و هوای دانشگاه خاطره تلخ روز حادثه را در ذهن تداعی می‌کند. در نقطه‌ای که حادثه رخ داد، فضا غم‌انگیزتر است اما پیچ تند 90درجه دانشجویان مضطرب و پریشان را به سلام و صلوات وامی‌دارد. ترس و وحشت در این نقطه چند برابر دیگر نقاط می‌شود. یکی از دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه آزاد که در طول این 2سال ده‌ها بار این مسیر را طی کرده، می‌گوید: «موضوع برای الان نیست. حتی قبل از این حادثه وحشتناک هم از این مسیر هراس داشتم. اغلب دانشجویان با دلواپسی این مسیر را طی می‌کنند. قبلا با اتوبوس‌های فرسوده واقعا حادثه را بیخ گوش‌مان احساس می‌کردیم. بارها سر این موضوع بحث کردیم با مسئولان دانشگاه. حتی چندبار هم اعتراض کردیم تا شاید فکری به حال ایمن‌سازی‌ این مسیر کنند اما بی‌فایده بود. آنقدر دست‌‌دست کردند که 10 انسان بی‌گناه قربانی شدند.»

جان اتوبوس به لبش رسیده، موتور آن در حال زوزه‌کشیدن است. اتوبوس با اینکه خالی است، این مسیر سربالایی را آرام و نیمه‌جان می‌پیماید و پیش می‌رود. در این سر‌بالایی، صدا به صدا نمی‌رسد؛ صدای موتور می‌چربد به همه اصوات. دانشجویی با دست به دوستش اشاره می‌کند و با ایما و اشاره می‌گوید آن بالا که رسیدم حرف می‌زنیم. کل مسیر 7دقیقه است، اما انگار زمان در این 7دقیقه منجمد شده، جاده خیلی ناشیانه کوه را شکافته و بالا رفته. حتی باوجود حادثه رخ‌داده، هنوز هم در طول مسیر خبری از نرده‌ها و گاردریل‌های ایمنی نیست. وقتی به مقصد یعنی دانشکده فنی می‌رسیم، یکی از دانشجویان علوم انسانی می‌گوید: «بعد از اعتراضات قرار شد‌‌ این جاده را ایمن‌سازی‌ کنند، اما ابتدا ناوگان حمل‌ونقل را نوسازی کردند. این اقدام معقولی بود. به‌نظرم اتوبوس‌ها واجب‌تر بودند. البته یکسری محموله آهن‌آلات وارد دانشگاه شده که احتمالا برای آغاز پروژه ایمن‌سازی‌ این مسیر است. به هر حال، دانشگاه قرار شده هر چه زودتر چاره‌ای برای این مسیر بیندیشد. ما دانشجویان هم با جدیت تمام پیگیر این مسئله هستیم.»

یکی از دانشجویان علوم پایه نیز از کمرنگ‌کردن کاربرد و کارکرد ساختمان‌هایی که در ارتفاع این دانشگاه قرار دارند، خبر می‌دهد: «ساختمان فنی و حرفه‌ای و چند ساختمان دیگر در ارتفاعات این دانشگاه و این مسیر پر پیچ و خم ساخته شده‌اند. علاوه بر نوسازی ناوگان حمل‌ونقل و همچنین ایمن‌سازی‌ این مسیر، قرار است کارکرد این ساختمان‌ها کمتر شود. نمایندگان دانشجویی در مذاکره با مسئولان دانشگاه به این نتیجه رسیده‌اند که از این ساختمان‌ها بهره‌برداری کمتری شود. قرار است کلاس‌های روزمره در ساختمان علوم انسانی و علوم پایه که در پایین این گردنه قرار دارد، برگزار شود. اینجا هم به امور تحقیقاتی سپرده می‌شود. با این روش رفت‌وآمد دانشجویان نسبت به قبل که مجبور بودند برای کلاس‌های روزمره مراجعه کنند، کمتر می‌شود.»


در انتظار شورای صنفی
دانشجوی سال سوم علوم انسانی به یکی از مطالبات اصلی دانشجویان در روز‌های اعتراضات دانشجویی اشاره می‌کند و می‌گوید: «یکی از خواسته‌های اصلی ما تشکیل شورای صنفی در دانشگاه است. مدیریت و مسئولان این دانشگاه با این موضوع موافقت کرده‌اند. قرار شده بعد از پایان یافتن فصل امتحانات و در اسرع وقت این شورا تاسیس شود.»

با وجود این هنوز دانشجویان دانشگاه آزاد ابراز نارضایتی می‌کنند. آنها تأکید می‌کنند و می‌گویند:« اعتراضات ما از سر احساسات و هیجان نبود. ما در مورد آن همکلاسی‌ها و هم‌دانشگاهی‌هایی که از بین ما رفتند هنوز داغدار و بسیار رنجیده‌خاطر هستیم. هنوز آن حادثه مقابل چشمان مان است و آن اتوبوس تکه و پاره را از خاطر نبرده‌ایم. آن اعتراضات از منظر ما دو بعد داشت؛ بعد اول مربوط می‌شد به کوتاهی و قصور مسئولان دانشگاه‌آزاد در رابطه با مسئولیتی که در قبال دانشجویان دارند و از همه مهم‌تر عملکرد آنها بعد از آن حادثه. آنها هنوز خود را مقصر اصلی این حادثه نمی‌دانند و مدعی هستند که مسئولان پیشین که این مسیر و این دانشگاه را ساختند مقصرند! یعنی با این منطق که مؤسسان ابتدایی اشتباه کردند از مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند. بعد دوم اعتراضات مربوط می‌شود به سازوکارهای مبهم این دانشگاه. مسئولان دانشگاه برای ایمن‌سازی‌ و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل و سطح رفاه و آسایش دانشجویان کوتاهی می‌کنند این در حالی است که در قراردادهای مالی این دانشگاه مسائل غیرشفاف دیده می‌شود. در واقع شهریه‌هایی که باید برای دانشجویان و ارتقای آموزش عالی خرج شود، در جای دیگر و در مجرای غیرقانونی دیگر خرج می‌شود. سکوت امروز این دانشجویان فقط به این خاطر است که دادستانی محترم و برخی از مسئولان دانشگاه وعده شفاف‌سازی‌ داده‌اند و ما در انتظار فرارسیدن آن روز هستیم.»

خانم محمدی دانشجو دکترای این دانشگاه تعبیر معناداری از اقدامات امروز مسئولان دارد. او این اقدمات را نوشدارو پس از مرگ سهراب می‌خواند و می‌گوید: «نمی‌گویم جلوی دوربین و در مقابل رسانه‌ها، اما مسئولان دانشگاه آزاد در خلوت خودشان به این حادثه برای یک‌بار که شده فکر کنند. آن‌وقت وجدان خودشان را به قضاوت بنشانند. ببینند واقعا بانیان و مقصران اصلی این حادثه چه کسانی بودند!؟ آیا در خلوت هم دیگران را مقصر می‌دانند؟ مطمئنا اینطور نخواهد بود.»

آقای ایمانی دانشجوی ترم 7علوم انسانی با ابراز تأسف درخصوص اتفاقاتی که در این دانشگاه شاهد بوده، می‌گوید: «چه بخواهند چه نخواهند مسئولان دانشگاه الگوهای دانشجویان هستند. من در دانشگاه از الگو‌های خودم چیزهای بسیاری یادگرفتم. مثلا یاد گرفتم که تنها به فکر خودم باشم. همزیستی و همنوع بودن و انسانیت بی‌اهمیت است. من یاد گرفتم وقتی اشتباه می‌کنم به هیچ عنوان خودم را مقصر ندانم و هیچ‌وقت زیر بار فشارها برای عذر خواهی نروم. من یاد گرفتم که حرف‌های خوب فقط در کتاب‌ها نوشته می‌شود و در عمل هیچ‌کس برای آن اهمیتی قائل نیست؛ حتی مولفان و نویسندگانش.»

منبع: روزنامه همشهری

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
محرمانه‌های فیلترینگروایتی متفاوت از زیرمیزی پزشکاننشست خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوانهاکوپیان: دولت‌مردان به بخش خصوصی اعتماد کنندهمایش خودروهای 206اتحاد فولادی فولادسازان در یک جشنواره ملیمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستاعمال محدودیت ترافیکی پایان‌ هفته در محورهای تهران-شمال‌+هواشناسی راه‌هادخترعموهایی با ۵۰۰ فرزنددست‌های جان بخشنسبت به وضعیت مطبوعات، دچار توهم هستیمخرید خدمت سربازی از لایحه بودجه سال ۹۸ حذف شده استشیوه حمایت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلیآیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شدانتقال جنسی ایدز بین زنان 10 برابر شده استموافقت رئیس جمهور برای پرداخت ۲ نوبت «سبد کالا» به مددجویان تاپایان سالخودکشی مدیرعامل یک شرکت حمل و نقل عمومی به خاطر سرقت ۷ میلیاردیلو رفتن عملیات «کربلای۴» از نگاه یک پژوهشگر جنگخبر فوری : تعطیلی مدارس اردبیل شنبه 8 دیدرگذشت بابک فرزاد، مدال آور اصفهانی المپیاد کامپیوتراسم راننده تصادف واژگونی اتوبوس دانشگاه اعلام شدآخرین اسامی کشته شدگان تصادف واژگونی اتوبوسسکته راننده دلیل واژگونی اتوبوس دانشجویان اعلام شداولین نشست شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد برگزار شدحکایت آقای حکایتیآغازحمایت ویژه ازتحقیقات ژن درمانی در کشوراستارمیکر ایرانیسرقت گوشی برای ارسال به خارج از کشورپزشک، درویش و دعانویس مامور نجات چشمان خواننده معروفپیش‌فروش خودرو برای فرار از استاندارد‌های ٨٥ گانه اجباریحماسه بیل مکانیکیدر جست‌وجوی ساحل آرامشکاری کنید که نیروی انتظامی در چشم مردم مقتدر، عادل و هوشیار باشدرئیس بیمارستان خاتم الانبیا: آیت الله شاهرودی فوت نکرده استاعلام خبر درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی
تهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانتهران| از سینما تا تالار تشریفاتتوسعه متوازن سبب کاهش مهاجرپذیری شهرهای بزرگ می‌شودتهران| برپایی نمایشگاه مصنوعات پلاستیکی در شوشتهران| ساخت واگن‌ها با 30 درصد تولید داخلی انجام می‌شودتهران | نیمی از درآمدهای مالیاتی کشور از استان تهران تأمین می‌شودتهران| انباشت عظیم "کود انسانی" در جنوب تهرانتهران| نمایشگاه جهیزیه ایرانیمحمدرضا جوادی یگانه،معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران شدتصادف امروز سرویس دانش آموزان در خزانه بخاراییفهرست هفته نامه های تهرانتعطیلی مدارس دماوند، رودهن، فیروزکوه و پردیس در مقطع دبستانتعطیلی مدارس پردیس اعلام شدآخرین اخبار » در تهران دیگر بوی نامطبوع به مشام نمی‌رسد/ بوی بد رفتمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستتهران میزبان بارش برف می‌شودآیا فوران آتشفشان دماوند نزدیک است؟تولد مجله ناگهان در نخستین 5شنبه دی‌ماهزندگی در تهران چقدر خرج دارد؟تهران| جشنواره انار اورامان در نیاورانتهران| دود مناقشه در چشم کاروان‌سراتهران| مراسم ازدواج ۱۱۰ زوج معلولفهرست پایگاه های خبری تهرانتهران| 22معبر مناسب برای تردد معلولان ساخته می‌شودتهران| اصلاح و آماده کردن برنامه سوم توسعه شهرداری در اولویت استتهران| تبصره ۱۹ در راستای مباحث کمیسیون عمران مجلس پیگیری شودتهران| کمبود 32 هزار کلاس درس در استان تهرانتهران| شرکت‌های لبنی متخلف ۸۰ میلیارد تومان ‌جریمه شدندتهران| رینگ دوم طرح ترافیک در راه استتابلوی همه گالری‌های تهران روی یک دیوارتهران| اندر حکایت ویلای غول آسا!تهران| گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکانتهران| دیدار شهردار تهران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلستهران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاماندگان اربعینتهران| پلیس به‌تنهایی نمی‌تواند معضل اعتیاد را از بین ببرد
مازندران| غلبه خشکی بر میانکالهآذربایجان غربی| آذربایجان غربی ۶ درصد از محصولات کشاورزی کشور را تأمین می‌کندتهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانگلستان| نخستین پارک تخصصی پارکور کشور در گرگان احداث می‌شودلرستان| آب‌گرفتگی سایت مسکن مهر پلدختر طبیعی استفهرست هفته نامه های سمنانسمنان| تدارک 45 عنوان برنامه برای چهلمین سالگرد انقلاب در استانسمنان| بازارچه‌های سنتی سمنان راه‌اندازی می‌شودسمنان| توجه بیشتر به کارآفرینی ضروری استسمنان| دپوی زباله بزرگ‌ترین مشکل فولاد محلهیزد| تولید پلاستیک‌های تجزیه پذیرخراسان جنوبی| خود اشتغالی با پرورش شترسمنان| نمایشگاه سوغات و صنایع دستیاصفهان| برنامه‌ریزی‌های شهري نبايد بدون توجه به حقوق كودكان انجام گيردخوزستان| تکذیب اخراج کارکنان شرکت حریرآذربایجان غربی|120 بنای تاریخی آذربایجان غربی امسال مرمت می‌شودالبرز| کشورهای آسیایی، متقاضی دانش فنی محصولات موسسه رازیکرمان| سهم ناچیز کرمان از زمستانسیستان و بلوچستان| کلزا مرهم زخم کشاورزیفهرست هفته نامه های زنجانزنجان| اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در 2 سینمای زنجانزنجان| اجرای طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو در شهر زنجانزنجان| جایگاه نامطلوب فرهنگ و هنر استان در سطح کشورزنجان| ساخت غیرمجاز برای همه ممنوع شودزنجان| رؤیای 30 ساله محقق می‌شودکرمان| طب سنتی در بهشت گیاهان دارویی کرمانخراسان جنوبی| نمایشگاه لباس های بومی،محلی و سنتیزنجان| زنجان شهر صنعتگرانزنجان| نمایشگاه بانوی ایرانی، گل و گیاهسیستان و بلوچستان| وضعیت بحرانی شهرستان ریگانالبرز| راه‌اندازی اردوگاه ماده ۱۶ البرز تسریع می‌شودگلستان| تصویب یک طبقه مازاد در بافت فرسوده گرگان موردبازنگری قرار گیردتهران| از سینما تا تالار تشریفاتکرمان| قیمت گوشت هرروز بیشتر از دیروزفهرست هفته نامه های خوزستان

روزنامه رویداد امروز پنجشنبه27 دی ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
مازندران| غلبه خشکی بر میانکالهآذربایجان غربی| آذربایجان غربی ۶ درصد از محصولات کشاورزی کشور را تأمین می‌کندتهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانگلستان| نخستین پارک تخصصی پارکور کشور در گرگان احداث می‌شودلرستان| آب‌گرفتگی سایت مسکن مهر پلدختر طبیعی استفهرست هفته نامه های سمنانسمنان| تدارک 45 عنوان برنامه برای چهلمین سالگرد انقلاب در استانسمنان| بازارچه‌های سنتی سمنان راه‌اندازی می‌شودسمنان| توجه بیشتر به کارآفرینی ضروری استسمنان| دپوی زباله بزرگ‌ترین مشکل فولاد محلهیزد| تولید پلاستیک‌های تجزیه پذیرخراسان جنوبی| خود اشتغالی با پرورش شترسمنان| نمایشگاه سوغات و صنایع دستیاصفهان| برنامه‌ریزی‌های شهري نبايد بدون توجه به حقوق كودكان انجام گيردخوزستان| تکذیب اخراج کارکنان شرکت حریرآذربایجان غربی|120 بنای تاریخی آذربایجان غربی امسال مرمت می‌شودالبرز| کشورهای آسیایی، متقاضی دانش فنی محصولات موسسه رازیکرمان| سهم ناچیز کرمان از زمستانسیستان و بلوچستان| کلزا مرهم زخم کشاورزیفهرست هفته نامه های زنجانزنجان| اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در 2 سینمای زنجانزنجان| اجرای طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو در شهر زنجانزنجان| جایگاه نامطلوب فرهنگ و هنر استان در سطح کشورزنجان| ساخت غیرمجاز برای همه ممنوع شودزنجان| رؤیای 30 ساله محقق می‌شود