• زمان انتشار: 18 دی 1397, 15:20
  • / کد خبر: 7945

14 جزیره استان هرمزگان چشم‌به‌راه گردشگران

هرمزگان| گردشگری دریایی، ظرفیتی که مغفول مانده است

هرمزگان| گردشگری دریایی، ظرفیتی که مغفول مانده است

استان هرمزگان با داشتن سواحل طولانی، جزیره‌های متعدد 14 گانه، جنگل‌های حرا، آثار و بناهای تاریخی گسترده، گویش‌های محلی و آداب‌ورسوم دارای ظرفیت‌های متنوع برای جذب گردشگر و مسافر است. کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با داشتن سهم اندکی از دریا، با برنامه‌های مختلف و متفاوت توانسته‌اند گردشگران زیادی را به سمت خود جذب و کسب درآمد کنند و درواقع رقیب جدی در حوزه گردشگری برای ایران و شهرهای ساحلی باشند اما بااین‌حال بیشتر ظرفیت‌های حوزه دریایی و ساحلی در کشور ما و شهرهای دریایی ازجمله هرمزگان ناشناخته، ناکارآمد و بدون استفاده مانده است.

گردشگری دریایی؛ سودآور ناشناخته

گردشگری دریایی و ساحلی یکی از پربازده‌ترین و سودآورترین حوزه گردشگری در جهان محسوب می‌شود که کشورهای زیادی با مطالعه و شناخت از آن سعی کرده‌اند از ظرفیت‌های موجود در راستای تقویت سرانه ملی، افزایش قدرت اقتصادی و کسب درآمد بهره بگیرند.

 توسعه ورزش‌های آبی - ساحلی همچون موج‌سواری، شنا، قایقرانی، غواصی، فوتبال و والیبال ساحلی، برپایی تورهای دریایی و همچنین حمل‌ونقل دریایی ازجمله برنامه‌های گردشگری دریایی ساحلی است که می‌تواند در جذب گردشگر و رونق تجارت دریایی بسیار مؤثر باشد.

گردشگری می‌تواند درآمدی فراتر از فروش نفت را داشته باشد و کشورهایی که از نعمت دریا بهره‌مند هستند، تلاش دارند تا با ایجاد جزیره‌های مصنوعی در سواحل از مزایای اقتصادی این صنعت بهره‌مند شوند، درصورتی‌که استان هرمزگان با بهره‌مندی از 14 جزیره مسکونی، تجاری و غیره همچنان در این صنعت می‌لنگد.

کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با داشتن سهم اندکی از دریا، با برنامه‌های مختلف و متفاوت توانسته‌اند گردشگران زیادی را به سمت خود جذب و کسب درآمد کنند و درواقع رقیب جدی در حوزه گردشگری برای ایران و شهرهای ساحلی باشند اما بااین‌حال بیشتر ظرفیت‌های حوزه دریایی و ساحلی در کشور ما و شهرهای دریایی ازجمله هرمزگان ناشناخته، ناکارآمد و بدون استفاده مانده است.

اما سهم اقتصادی و درآمدی هرمزگان و شهرهای ساحلی آن‌که طولانی‌ترین ساحل خلیج‌فارس را دارد و یک هزار و 400 کیلومتر مرز آبی، 2 هزار و 400 کیلومتر نوار ساحلی، 80 هزار کیلومتر گستره آبی و 14 جزیره مهم و حساس را به خود اختصاص داده است، بسیار کمتر از دیگر همسایگان جنوبی است.

در گردشگری دریایی و ساحلی همچنین باید زمینه‌ای ایجاد شود که گردشگران و مسافران علاوه بر استفاده از مزیت‌های دریا و ساحل با فرهنگ، آداب‌ورسوم و خلق‌وخوی جزیره‌نشینان آشنا شوند که با استفاده از تسهیلات، خدمات ساحلی، خرید اقلام و صنایع‌دستی منافع اقتصادی خوبی را نصیب جزیره‌نشینان و ساحل‌نشینان شود و از این طریق تقویت اقتصادی، توسعه و آبادانی در این مناطق حاصل می‌شود.

امکانات موجود گردشگری دریایی در هرمزگان

هم‌اکنون 40 مرکز گردشگری دریایی در هرمزگان شناسایی و ساماندهی شده و مطالعات اولیه نیز به‌منظور جانمایی بهینه بنادر جدید دارای قابلیت پذیرش گردشگر در این استان انجام‌شده است.

از این شمار 17 مرکز گردشگری مربوط به جزیره قشم، 12 مرکز غرب، 6 مرکز بندرعباس و شرق و پنج مرکز نیز در جزیره کیش است.

با توجه به ظرفیت‌های موجود، هرمزگان به‌عنوان استان معین گردشگری دریایی در کشور تعیین‌شده و برنامه‌ها و دستاوردهای حوزه توسعه گردشگری دریایی این استان در قالب سه بسته عمرانی، فنی و دریایی طراحی‌شده و تاکنون در این راستا اقدام‌های مختلفی به‌منظور تحقق اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است.

از سال گذشته تاکنون، اسکله‌های شناور فلزی توسط متخصصان داخلی در استان هرمزگان طراحی و ساخته‌شده و در جزیره هنگام و بندرهای گوران، لافت قدیم، کندالو، شیب دراز، سهیلی و گورزین قشم نصب‌شده است. 13 بندر در هرمزگان به‌عنوان پایتخت مسافرت‌های دریایی کشور وجود دارد که 95 درصد از حجم کل حمل‌ونقل مسافران دریایی کشور و حدود 100 درصد عملیات حمل خودرو در مسیر سرزمین اصلی به جزیره‌های خلیج‌فارس را بر عهده دارددر نیمه نخست امسال 9 میلیون نفر سفر دریایی در هرمزگان ثبت شد و روند مسافرت‌های دریایی در 15 سال اخیر رشد صعودی داشته است. علاوه بر سفرهای داخلی، انجام مسافرت‌های دریایی بین‌المللی به مقصد کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز با استفاده از شناورهای مدرن در هرمزگان در حال انجام است و از تابستان سال جاری تاکنون، از ظرفیت کشتی اقیانوس‌پیمای «سانی» نیز در این رابطه استفاده می‌شود.

ظرفیت منحصربه‌فرد برای جذب گردشگر

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری هرمزگان گفت: این استان ظرفیت‌های منحصربه‌فردی در هر چهار سطح هوایی، زمینی، ریلی و دریایی برای جذب گردشگری دارد که می‌توان از خلیج‌فارس، سواحل طولانی و جزیره‌های استان به‌عنوان بخشی از آن‌ها نام برد.

ریما رستمی ابراز داشت: این جاذبه‌ها با کمک و بهره‌گیری از ظرفیت هرمزگانی‌هایی که در آن‌سوی مرزها حضور دارند را برای کمک به رونق گردشگری استان به مرحله اجرا رسانده است.

او بیان داشت: در حوزه گردشگری باید موضوع تبلیغات را جدی گرفت و قبل از آغاز فصل گردشگر به هرمزگان باید تبلیغات مؤثری برای ورود گردشگر و مسافر به استان انجام شود.

این مسئول اظهار داشت: برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها برای جذب گردشگر منطبق با سنت و آداب‌ورسوم هر استان و منطقه در هرمزگان و دعوت از کنسولگری‌ها و سفارت‌خانه برای برگزاری هفته ملی کشور می‌تواند راه تبلیغی مناسبی برای جذب گردشگر به استان باشد.

رستمی ابراز داشت: وقتی بدانیم چه ظرفیت‌ها و جاذبه‌هایی در هرمزگان داریم بهتر می‌توانیم افراد و گردشگران را به استان دعوت کنیم.

قیمت چارتری بلیت هواپیما به بندرعباس کاهش یابد

مدیر هتل بین‌المللی هرمز بندرعباس نیز دراین‌باره گفت: فصل (پاییز و زمستان) که شهرهای دیگر نمی‌توانند از طبیعت پیرامون خود استفاده کنند، استان هرمزگان مناسب‌ترین مکان برای گردش، سفر و تفریح است.

عبدالوهاب قاضی گفت: چه خوب است تسهیلاتی فراهم شود که تورهای گردشگری در این فصل به مناطق جنوب به‌ویژه بندرعباس مرکز هرمزگان گسیل شوند تا از فضای مناسب این منطقه بهره ببرند.

او، ارزان کردن بلیت‌های هواپیما در این فصل و برگزاری تورهای ارزان‌قیمت را ازجمله راهکاری مناسب برای رونق گردشگری در این فصل دانست و یادآور شد: درحالی‌که برای برخی نقاط هرمزگان ازجمله کیش این تسهیلات فراهم‌شده ولی برای بندرعباس در این فصل گران‌تر است.

مدیر هتل بین‌المللی هرمز بندرعباس اظهار داشت: برای رونق و گسترش گردشگری و توسعه صنعت هتلداری در این استان باید دولت و بخش خصوصی در کنار هم باشند و سایر دستگاه‌های متولی نیز در این حوزه مشارکت و همکاری جدی داشته باشند.

او بیان داشت: تمام نهادها و ارگان‌ها باید بدانند که حوزه گردشگری محور اصلی درآمدزایی کشور است، زیرا روزی که سوخت فسیلی و نفتی به پایان می‌رسد، کشور تنها از این صنعت می‌تواند به درآمدزایی و اشتغال‌زایی بالادست یابد.

ظرفیت‌های متنوع برای جذب گردشگر در هرمزگان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان نیز گفت: استان هرمزگان ظرفیت‌های متنوعی برای جذب گردشگر و مسافر دارد که بارها و بارها از طریق رسانه‌ها و مسئولان مختلف بیان‌شده استرضا برومند افزود: جنگل‌های حرا، آثار و بناهای تاریخی، سواحل طولانی و جزیره‌های متعدد، گویش‌های محلی، آداب‌ورسوم مردم و موارد بسیار دیگری را می‌توان به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری هرمزگان نام برداو ادامه داد: از وجود ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری باید در راستای اهداف و چشم‌اندازهایی که برای پیشرفت استان هرمزگان ترسیم‌شده، استفاده کرداین متولی گردشگری در هرمزگان ادامه داد: این امر با تأسیس مجتمع‌های گردشگری و سایر مراکز و دادن انواع خدمات به گردشگران محقق می‌شود، به‌عنوان‌مثال منطقه‌ای به اسم «خورشید» و «فلک ناز» در بخش بیابان واقع در شهر ساحلی سیریک وجود دارد که می‌تواند بهترین مکان برای تأسیس مجتمع گردشگری باشد.

رونق گردشگری دریایی از اولویت‌های مهم در هرمزگان

استاندار هرمزگان نیز با اشاره به نقش بسزای گردشگری در توسعه اقتصادی گفت: با توجه به ظرفیت‌های مهم هرمزگان، رونق گردشگری به‌ویژه گردشگری دریایی از سیاست‌ها و اولویت‌های مهم کاری در این استان استفریدون همتی اظهار داشت: ساخت شناورهای تفریحی می‌تواند در رونق گردشگری دریایی نقش بسزایی ایفا کند و اهداف مشخص‌شده در این مسیر را محقق کنداو بیان داشت: تمامی دستگاه‌های اجرایی هرمزگان موظف هستند تا چنین طرح‌هایی را موردحمایت قرار داده و به‌طور جد پیگیر رفع موانع و مشکلات صنعتگران باشنداستاندار هرمزگان ادامه داد: با توجه به ظرفیت سواحل شهر بندرعباس برای تبدیل‌شدن به یکی از نقاط پرجاذبه گردشگری باید زیرساخت‌های لازم برای تفریحات دریایی در ساحل این شهر فراهم شود و برای این منظور تمام اداره‌های مسئول همکاری کننداو ادامه داد: در شرق بندرعباس ظرفیت ایجاد شهرک‌های گردشگری وجود دارد و در کنار ایجاد بلوار ساحلی باید این موضوع نیز جدی گرفته شوداستاندار هرمزگان اضافه کرد: طرح‌های جدیدی ازجمله احداث بلوار ساحلی شرق بندرعباس، ایجاد پارکینگ شناورهای شخصی، احداث برج ساحلی به‌عنوان نماد شهر بندرعباس، ساماندهی خورها و توسعه و زیباسازی ساحل سورو برای ساماندهی و زیباسازی سواحل شهر بندرعباس و دیگر مناطق ساحلی و جزیره‌های هرمزگان در دست اجراست.منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
محرمانه‌های فیلترینگروایتی متفاوت از زیرمیزی پزشکاننشست خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوانهاکوپیان: دولت‌مردان به بخش خصوصی اعتماد کنندهمایش خودروهای 206اتحاد فولادی فولادسازان در یک جشنواره ملیمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستاعمال محدودیت ترافیکی پایان‌ هفته در محورهای تهران-شمال‌+هواشناسی راه‌هادخترعموهایی با ۵۰۰ فرزنددست‌های جان بخشنسبت به وضعیت مطبوعات، دچار توهم هستیمخرید خدمت سربازی از لایحه بودجه سال ۹۸ حذف شده استشیوه حمایت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلیآیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شدانتقال جنسی ایدز بین زنان 10 برابر شده استموافقت رئیس جمهور برای پرداخت ۲ نوبت «سبد کالا» به مددجویان تاپایان سالخودکشی مدیرعامل یک شرکت حمل و نقل عمومی به خاطر سرقت ۷ میلیاردیلو رفتن عملیات «کربلای۴» از نگاه یک پژوهشگر جنگخبر فوری : تعطیلی مدارس اردبیل شنبه 8 دیدرگذشت بابک فرزاد، مدال آور اصفهانی المپیاد کامپیوتراسم راننده تصادف واژگونی اتوبوس دانشگاه اعلام شدآخرین اسامی کشته شدگان تصادف واژگونی اتوبوسسکته راننده دلیل واژگونی اتوبوس دانشجویان اعلام شداولین نشست شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد برگزار شدحکایت آقای حکایتیآغازحمایت ویژه ازتحقیقات ژن درمانی در کشوراستارمیکر ایرانیسرقت گوشی برای ارسال به خارج از کشورپزشک، درویش و دعانویس مامور نجات چشمان خواننده معروفپیش‌فروش خودرو برای فرار از استاندارد‌های ٨٥ گانه اجباریحماسه بیل مکانیکیدر جست‌وجوی ساحل آرامشکاری کنید که نیروی انتظامی در چشم مردم مقتدر، عادل و هوشیار باشدرئیس بیمارستان خاتم الانبیا: آیت الله شاهرودی فوت نکرده استاعلام خبر درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی
تهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانتهران| از سینما تا تالار تشریفاتتوسعه متوازن سبب کاهش مهاجرپذیری شهرهای بزرگ می‌شودتهران| برپایی نمایشگاه مصنوعات پلاستیکی در شوشتهران| ساخت واگن‌ها با 30 درصد تولید داخلی انجام می‌شودتهران | نیمی از درآمدهای مالیاتی کشور از استان تهران تأمین می‌شودتهران| انباشت عظیم "کود انسانی" در جنوب تهرانتهران| نمایشگاه جهیزیه ایرانیمحمدرضا جوادی یگانه،معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران شدتصادف امروز سرویس دانش آموزان در خزانه بخاراییفهرست هفته نامه های تهرانتعطیلی مدارس دماوند، رودهن، فیروزکوه و پردیس در مقطع دبستانتعطیلی مدارس پردیس اعلام شدآخرین اخبار » در تهران دیگر بوی نامطبوع به مشام نمی‌رسد/ بوی بد رفتمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستتهران میزبان بارش برف می‌شودآیا فوران آتشفشان دماوند نزدیک است؟تولد مجله ناگهان در نخستین 5شنبه دی‌ماهزندگی در تهران چقدر خرج دارد؟تهران| جشنواره انار اورامان در نیاورانتهران| دود مناقشه در چشم کاروان‌سراتهران| مراسم ازدواج ۱۱۰ زوج معلولفهرست پایگاه های خبری تهرانتهران| 22معبر مناسب برای تردد معلولان ساخته می‌شودتهران| اصلاح و آماده کردن برنامه سوم توسعه شهرداری در اولویت استتهران| تبصره ۱۹ در راستای مباحث کمیسیون عمران مجلس پیگیری شودتهران| کمبود 32 هزار کلاس درس در استان تهرانتهران| شرکت‌های لبنی متخلف ۸۰ میلیارد تومان ‌جریمه شدندتهران| رینگ دوم طرح ترافیک در راه استتابلوی همه گالری‌های تهران روی یک دیوارتهران| اندر حکایت ویلای غول آسا!تهران| گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکانتهران| دیدار شهردار تهران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلستهران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاماندگان اربعینتهران| پلیس به‌تنهایی نمی‌تواند معضل اعتیاد را از بین ببرد
مازندران| غلبه خشکی بر میانکالهآذربایجان غربی| آذربایجان غربی ۶ درصد از محصولات کشاورزی کشور را تأمین می‌کندتهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانگلستان| نخستین پارک تخصصی پارکور کشور در گرگان احداث می‌شودلرستان| آب‌گرفتگی سایت مسکن مهر پلدختر طبیعی استفهرست هفته نامه های سمنانسمنان| تدارک 45 عنوان برنامه برای چهلمین سالگرد انقلاب در استانسمنان| بازارچه‌های سنتی سمنان راه‌اندازی می‌شودسمنان| توجه بیشتر به کارآفرینی ضروری استسمنان| دپوی زباله بزرگ‌ترین مشکل فولاد محلهیزد| تولید پلاستیک‌های تجزیه پذیرخراسان جنوبی| خود اشتغالی با پرورش شترسمنان| نمایشگاه سوغات و صنایع دستیاصفهان| برنامه‌ریزی‌های شهري نبايد بدون توجه به حقوق كودكان انجام گيردخوزستان| تکذیب اخراج کارکنان شرکت حریرآذربایجان غربی|120 بنای تاریخی آذربایجان غربی امسال مرمت می‌شودالبرز| کشورهای آسیایی، متقاضی دانش فنی محصولات موسسه رازیکرمان| سهم ناچیز کرمان از زمستانسیستان و بلوچستان| کلزا مرهم زخم کشاورزیفهرست هفته نامه های زنجانزنجان| اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در 2 سینمای زنجانزنجان| اجرای طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو در شهر زنجانزنجان| جایگاه نامطلوب فرهنگ و هنر استان در سطح کشورزنجان| ساخت غیرمجاز برای همه ممنوع شودزنجان| رؤیای 30 ساله محقق می‌شودکرمان| طب سنتی در بهشت گیاهان دارویی کرمانخراسان جنوبی| نمایشگاه لباس های بومی،محلی و سنتیزنجان| زنجان شهر صنعتگرانزنجان| نمایشگاه بانوی ایرانی، گل و گیاهسیستان و بلوچستان| وضعیت بحرانی شهرستان ریگانالبرز| راه‌اندازی اردوگاه ماده ۱۶ البرز تسریع می‌شودگلستان| تصویب یک طبقه مازاد در بافت فرسوده گرگان موردبازنگری قرار گیردتهران| از سینما تا تالار تشریفاتکرمان| قیمت گوشت هرروز بیشتر از دیروزفهرست هفته نامه های خوزستان

روزنامه رویداد امروز پنجشنبه27 دی ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
مازندران| غلبه خشکی بر میانکالهآذربایجان غربی| آذربایجان غربی ۶ درصد از محصولات کشاورزی کشور را تأمین می‌کندتهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانگلستان| نخستین پارک تخصصی پارکور کشور در گرگان احداث می‌شودلرستان| آب‌گرفتگی سایت مسکن مهر پلدختر طبیعی استفهرست هفته نامه های سمنانسمنان| تدارک 45 عنوان برنامه برای چهلمین سالگرد انقلاب در استانسمنان| بازارچه‌های سنتی سمنان راه‌اندازی می‌شودسمنان| توجه بیشتر به کارآفرینی ضروری استسمنان| دپوی زباله بزرگ‌ترین مشکل فولاد محلهیزد| تولید پلاستیک‌های تجزیه پذیرخراسان جنوبی| خود اشتغالی با پرورش شترسمنان| نمایشگاه سوغات و صنایع دستیاصفهان| برنامه‌ریزی‌های شهري نبايد بدون توجه به حقوق كودكان انجام گيردخوزستان| تکذیب اخراج کارکنان شرکت حریرآذربایجان غربی|120 بنای تاریخی آذربایجان غربی امسال مرمت می‌شودالبرز| کشورهای آسیایی، متقاضی دانش فنی محصولات موسسه رازیکرمان| سهم ناچیز کرمان از زمستانسیستان و بلوچستان| کلزا مرهم زخم کشاورزیفهرست هفته نامه های زنجانزنجان| اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در 2 سینمای زنجانزنجان| اجرای طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو در شهر زنجانزنجان| جایگاه نامطلوب فرهنگ و هنر استان در سطح کشورزنجان| ساخت غیرمجاز برای همه ممنوع شودزنجان| رؤیای 30 ساله محقق می‌شود