• زمان انتشار: 4 دی 1397, 09:14
  • / کد خبر: 7889

به گزارش ایمیدرو:

اولین نشست شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد برگزار شد

اولین نشست شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد برگزار شد نشست "شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران" با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو و اعضای این شورا در ایمیدرو برگزار شد.

نشست «شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران» با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو و اعضای این شورا در ایمیدرو برگزار شد و در این نشست، در خصوص موضوعاتی همانند قراردادهای همکاری فولادسازان با تأمین کنندگان داخلی در جشنواره و نمایشگاه فولاد، سامان دهی سفارش دهندگان و سازندگان زنجیره فولاد توسط دبیرخانه دائمی جشنواره، فراخوان عمومی لیست نیازمندی های فولادسازان کشور، سیاست گذاری جشنواره فولاد برای ابعاد اقتصادی، کیفی و پایداری تامین در زنجیره فولاد و شیوه حمایت از سازندگان تجهیزات و تامین کنندگان داخلی صنعت فولاد مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
مهمترین هدف جشنواره و نمایشگاه فولاد از زبان رئیس ایمیدرو
خداداد غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در اولین نشست «شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی صنعت فولاد» که با حضور گسترده اعضای فعال زنجیره صنعت فولاد برگزار شد، اظهار داشت: مهمترین هدف این جشنواره و نمایشگاه، ارائه قابلیت های صنعت فولاد، مطرح کردن نیازها و قابلیت سازی برای نیازها است که برپایه بومی سازی و حمایت از تولید داخلی خواهد بود و با این رویکرد، ایمیدرو از جشنواره مذکور حمایت می کند.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو تصریح کرد: اکنون نقشه راه معدن، طرح جامع فولاد و سیاست های ایمیدرو روی میز است و اجرای این برنامه ها در راستای توسعۀ بخش معدن و صنایع معدنی به همفکری تشکل ها و بخش خصوصی نیاز دارد. وی ادامه داد: با بخش های مختلف دولت برای کاهش مشکلات بخش معدن و صنایع معدنی، مذاکرات لازم را انجام می دهیم.
غریب پور با تاکید بر اینکه برنامه نظام، بر توسعه بخش معدن و صنایع معدنی با حضور بخش خصوصی است، گفت: با ورود تشکل ها و انجمن ها، تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها برای سازمان های دولتی راحت تر می گردد و در واقع تصمیمات کم اشتباه تر می شود. وی افزود: هرچه این گردهمایی ها بیشتر گردد تصمیم گیری ها راحت می شود.
تاثیرگذاری صنایع معدنی هم ردیف پتروشیمی ها است
رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه صنایع و کانی های فلزی ۲۵ درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهند، گفت: از ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه بورس، ۱۱ هزار میلیارد تومان آن به این حوزه اختصاص دارد و ۳۳ درصد سود بازار سرمایه متعلق به صنایع فلزی است و این نشان می دهد که صنایع فلزی به اندازه پتروشیمی ها تاثیرگذارند.
وی افزود: بخش معدن و صنایع معدنی دارای مزیت رقابتی است و نقش پیشران و ارزش افزایی دارد که با استحصال مواد معدنی، می تواند سوددهی بالایی داشته باشد.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو اذعان کرد: صنعت فولاد طی سال های مختلف نشان داده که صنعت پیشتازی است و می توان روی آن حساب کرد.
فرصت سازی برای تولیدکنندگان و تامین کنندگان زنجیره فولاد
بهرام سبحانی، رئیس هیئت مدیره انجمن فولاد ایران در این نشست گفت: از یک سال پیش به دنبال برگزاری جشنواره ای برای به نمایش گذاشتن دستاوردها و توانمندی های تولیدکنندگان و سازندگان صنعت فولاد از فنی مهندسی تا تامین کنندگان قطعه بوده ایم.
وی ادامه داد: اکنون دستاوردهای قابل توجهی در داخلی سازی صنعت فولاد حاصل شده که وابستگی کشور به خارج را کاهش می دهد. با این حال، اطلاع رسانی لازم در این زمینه حاصل نشده است؛ از این رو، تلاش کرده ایم با برگزاری این جشنواره خلاء اطلاع رسانی را برطرف کنیم.
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: قرار است کارگروه بومی سازی در انجمن فولاد تاسیس شود تا در طول سال نیاز بخش صنعت فولاد را به بازار منتقل نماید.
سبحانی بیان داشت: نرم افزاری با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی تهیه شده تا تولیدکنندگان بتوانند دستاوردهای خود را در آن درج کنند. وی در ادامه خبر داد: پیشنهاد داده ایم یک روز به نام روز ملی فولاد نامگذاری شود و در صورت ثبت این روز، می توان همایش ها را با هم تلفیق کرد.
آمادگی مجلس برای همکاری در زمینه بومی سازی و داخلی سازی
حمیدرضا فولادگر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مجلس طی تابستان امسال برای رفع مشکلات صنعت فولاد، نشست های مختلفی برگزار کرد، گفت: در این مدت جلساتی برای تولید ملی برگزار شد که به برون رفت از شرایط بحرانی تحریم کمک کرد. وی افزود: کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای همکاری در حوزه بومی سازی و داخلی سازی صنعت فولاد آمادگی دارد.
فولادگر همچنین پیشنهاد داد: با توجه به اینکه صنعت فولاد، پیشران بسیاری از بخش ها است، سیر تحول تکنولوژی این صنعت به صورت موزه به نمایش درآید.
شیوه حمایت مالی فولادسازان از سازندگان داخلی تجهیزات
حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: با توجه به شرایط پیش آمده و مواجهه با تحریم های همه جانبه، تصمیم گرفتیم با ایجاد نمایشگاه و کارگروهی، مشکلات را رفع کنیم. از این رو، لیست نیازمندی های خود را در بخش های مختلف از قبیل مکانیک، شیمی، متالورژی، برق، ابزار دقیق و غیره تهیه کرده ایم و قرار است آنها را در یک فراخوان عمومی اعلام نماییم.
وی ادامه داد: با توجه به این نیازمندی ها، چنانچه فردی یا شرکت استارت آپی آمادگی ساخت و تامین تجهیزات مورد نیاز ما را دارد، پس از انتخاب در هیئت داوری شامل متخصصان داخلی و اساتید برجسته دانشگاهی، با آنها قرارداد می بندیم و حمایت مالی می کنیم. در واقع فولاد مبارکه در کنار سازندگان داخلی قرار گرفته و در ریسک پروژه این واحد ها، سهیم شده است.
 عظیمیان خاطرنشان کرد: امیدواریم این جشنواره طلیعه حرکتی مثبت در شرایط تحریم باشد.
پتانسیل های داخلی شناسایی شوند
منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان و از حامیان از رویداد ملی اظهار داشت: مشکلات تولیدکنندگان فولاد لازم است به صورت جدی پیگیری گردد.
وی با بیان اینکه جای خالی چنین جشنواره ای در کشور احساس می شد، افزود: پتانسیل های خوبی در حوزه بومی سازی در کشور وجود دارد اما بسیاری از آنان شناخته شده نیستند. لذا باید برنامه ریزی شود که در این جشنواره هدف گذاری ها به گونه ای باشد که تمامی نیازمندی ها تجمیع و سازندگان نیز بهتر شناسایی شوند.
فولادی ها ریسک پذیر و مورد حمایت باشند
از سوی دیگر محمود اسلامیان، رییس سابق انجمن فولاد و از مدیران این صنعت گفت: برای موفقیت این برنامه، مجموعه های فولادی باید ریسک پذیر باشند و در عین حال مورد حمایت قرار گیرند. به گفته وی، بومی سازی یک نوع صرفه جویی محسوب می شود و در صورت موفقیت، اثربخشی بالایی دارد.
ضرورت تدوین سیاست های کلی برای حمایت از صنعت
سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن فولاد گفت: اکنون با کاهش شدید قیمت فولاد و همچنین تولید مازاد مواجه شده ایم. از برنامه تولید ۲۵ میلیون تن فولاد تا پایان امسال، تنها ۱۲ میلیون تن در داخل مصرف می شود و حدود ۱۳ میلیون تن مازاد است.
وی افزود: در شرایط فعلی که واحدها در شرایط مطلوبی به سر نمی برند چنانچه بهای شمش به زیر ۲۵۰۰ تومان برسد واحدها زیان ده خواهند شد. لذا ضروری است برنامه ای همراه با سیاست های کلی از سوی ایمیدرو، برای پابرجا ماندن صنعت فولاد تدوین شود.
وی همچنین از حضور سایر فعالان صنعت کشور از این رویداد نام برد و گفت علاوه بر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حضور سایر تشکل ها از این نظر مهم است که نگاه ملی به افزایش توان تأمین در زنجیره فولاد در این رویداد ملی مدنظر است.
بومی سازی در شرایط تحریم یک اصل حیاتی است
نادر سلیمانی، عضو هیئت مدیره انجمن فولاد با بیان اینکه یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب، تولید ۲۵ میلیون تن فولاد بوده است، گفت: بومی سازی در شرایط تحریم یک ضرورت است تا بتوانیم بخش بیشتر قطعات صنعت فولاد را داخلی سازی کنیم.
وی ادامه داد: در برنامه توسعه صنعتی و برنامه چشم انداز ۱۴۰۴، بومی سازی جایگاه ویژه ای دارد که این مهم با ایجاد همدلی، عملی می شود.
دبیرخانه جشنواره سفارش دهندگان و سازندگان را هدایت کند
سید محمد اتابک، عضو انجمن فولاد در ادامه اظهار داشت: داخلی سازی دارای ظرفیت بالایی است که متاسفانه بسیاری از افراد با اقدامات انجام شده آشنایی چندانی ندارند. وی افزود: جا دارد که ظرفیت ها با هدف گذاری و برنامه ریزی، شناخته شود و دبیرخانه جشنواره، سفارش دهندگان و سازندگان را هدایت کند.
رضا اشرف سمنانی، مشاور مدیر عامل شرکت میدکو نیز با بیان اینکه فولاد صنعت پیشران است و صنایع دیگر به آن وابسته است، گفت: برای تامین قطعات، باید بین صنایع هماهنگی ایجاد شود. وی ادامه داد: باید بخش های مختلف با این صنعت همسو باشند. به عنوان مثال، انرژی با قیمت کم صادر می شود در حالی که استفاده آن در صنعت فولاد، ارزش افزوده بالایی ایجاد می کند.
حمایت انجمن های مطرح از جشنواره فولاد
در ادامه حمیدرضا طاهری زاده، دیگر عضو انجمن فولاد، در این نشست گفت: بخش خصوصی در این جشنواره به صورت کامل دیده شود و مشکلات این بخش (اعم از مالیات، بیمه، صادرات و …) به صورت کلی مطرح شود. وی ادامه داد: شرکت های بخش خصوصی کشور دستاوردهای بسیار مطلوبی در بومی سازی داشته است.
احمد دنیانور، عضو هیات رئیسه انجمن فولاد نیز در این نشست اظهار داشت: در جشنواره و نمایشگاه صنعت فولاد، بخش خصوصی پررنگ تر باشد و از دولتی سازی آن پرهیز کنیم. همه انجمن های مهم حوزه فولاد و صنایع معدنی از جمله انجمن صنفی کارفرمائی صنعت مواد نسوز، انجمن سنگ آهن ایران، انجمن آهن و فولاد، انجمن مهندسی متالورژی و مواد ایران و اتحادیه سراسری تعاونی های تخصصی فولاد از این جشنواره حمایت کرده اند.
وی افزود: انجمن تولیدکنندگان فولاد طی سال های گذشته در مقایسه با سایر انجمن ها از کیفیت و استاندارد مطلوب برخوردار است و ضرورت دارد واحدهای بزرگ از انجمن حمایت کنند و مطالبات بخش خصوصی در آن مطرح شود.
کمیته های ۷ گانه بومی سازی در انجمن تولیدکنندگان فولاد
سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن فولاد نیز اظهار داشت: در ارزیابی اتاق بازرگانی از ۲۰۰ تشکل صنفی طی سال گذشته، انجمن فولاد دومین تشکل صنفی برتر شناخته شد. وی افزود: در این تشکل، اراده ای برای اجرای برنامه های بومی سازی -به طور مستمر- وجود دارد. به گفته خلیفه سلطانی، در این انجمن، کمیته های ۷ گانه فعال شده است و در این زمینه فعالیت می کنند.
حرکتی مثبت انجمن فولاد از زبان رئیس انجمن سنگ آهن
مهرداد اکبریان، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، گفت: بومی سازی یک حرکت مثبت در صنعت فولاد است اما لازم است بومی سازی با رعایت توسعه محلی و حمایت از شرکت های کوچک و متوسط باشد. وی ادامه داد: یکی از بخش های مهم بومی سازی، زنجیره صنایع معدنی است و جشنواره ملی فولاد حرکت بزرگی است و انشاءالله آینده خوبی خواهد داشت.
بررسی ابعاد اقتصادی، کیفی و پایداری توان داخلی تامین در صنعت فولاد
علیرضا چایچی، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز این نشست گفت: جشنواره فولاد ابعاد اقتصادی، کیفی و پایداری تامین را به نحو احسن در کسب و کار و تبلیغات جلوه گر سازد و به صورت مستمر ادامه یابد تا با بهبود شرایط، شرکت ها دوباره به سمت کالاهای خارجی نروند. وی ادامه داد: باید در این جشنواره و نمایشگاه ملی، سهم قابل توجهی از شرکت های فروآلیاژها حضور داشته باشند و ما نیز در این مسیر حرکت خواهیم کرد.
شایان ذکر است در این نشست، خداداد غریب پو، رئیس هیئت عامل ایمیدرو؛ بهرام سبحانی، رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ حمیدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی؛ حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان، محمود اسلامیان، رئیس سابق هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد؛ منصور یزدی زاده، مدیر عامل ذوب آهن اصفهان؛ سید حسین احمدی، مدیرعامل فولاد خراسان؛ محمود نوریان، مدیرعامل چادرملو؛ سید محمد اتابک، مدیر عامل کاوه پارس؛ علیرضا چایچی، مدیر عامل فولاد آلیاژی ایران؛ اسداله فرشاد، مدیر عامل آهن و فولاد غدیر ایرانیان؛ سید بهادر احرامیان، مدیر عامل فولاد یزد؛ نادر سلیمانی، مدیر عامل فولاد غرب آسیا؛ سید رضا شهرستانی، مدیر عامل کلاچ و عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولادایران؛ حمیدرضا طاهری زاده، رئیس هیئت مدیره صبا فولاد زاگرس؛ محمد جابریان، مدیرعامل فولاد روهینا جنوب؛ احمد خوروش، مدیر عامل فولاد کویر؛ مهرداد اکبریان، رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ آهن حضور داشتند.

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
محرمانه‌های فیلترینگروایتی متفاوت از زیرمیزی پزشکاننشست خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوانهاکوپیان: دولت‌مردان به بخش خصوصی اعتماد کنندهمایش خودروهای 206اتحاد فولادی فولادسازان در یک جشنواره ملیمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستاعمال محدودیت ترافیکی پایان‌ هفته در محورهای تهران-شمال‌+هواشناسی راه‌هادخترعموهایی با ۵۰۰ فرزنددست‌های جان بخشنسبت به وضعیت مطبوعات، دچار توهم هستیمخرید خدمت سربازی از لایحه بودجه سال ۹۸ حذف شده استشیوه حمایت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلیآیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شدانتقال جنسی ایدز بین زنان 10 برابر شده استموافقت رئیس جمهور برای پرداخت ۲ نوبت «سبد کالا» به مددجویان تاپایان سالخودکشی مدیرعامل یک شرکت حمل و نقل عمومی به خاطر سرقت ۷ میلیاردیلو رفتن عملیات «کربلای۴» از نگاه یک پژوهشگر جنگخبر فوری : تعطیلی مدارس اردبیل شنبه 8 دیدرگذشت بابک فرزاد، مدال آور اصفهانی المپیاد کامپیوتراسم راننده تصادف واژگونی اتوبوس دانشگاه اعلام شدآخرین اسامی کشته شدگان تصادف واژگونی اتوبوسسکته راننده دلیل واژگونی اتوبوس دانشجویان اعلام شداولین نشست شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد برگزار شدحکایت آقای حکایتیآغازحمایت ویژه ازتحقیقات ژن درمانی در کشوراستارمیکر ایرانیسرقت گوشی برای ارسال به خارج از کشورپزشک، درویش و دعانویس مامور نجات چشمان خواننده معروفپیش‌فروش خودرو برای فرار از استاندارد‌های ٨٥ گانه اجباریحماسه بیل مکانیکیدر جست‌وجوی ساحل آرامشکاری کنید که نیروی انتظامی در چشم مردم مقتدر، عادل و هوشیار باشدرئیس بیمارستان خاتم الانبیا: آیت الله شاهرودی فوت نکرده استاعلام خبر درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی
تهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانتهران| از سینما تا تالار تشریفاتتوسعه متوازن سبب کاهش مهاجرپذیری شهرهای بزرگ می‌شودتهران| برپایی نمایشگاه مصنوعات پلاستیکی در شوشتهران| ساخت واگن‌ها با 30 درصد تولید داخلی انجام می‌شودتهران | نیمی از درآمدهای مالیاتی کشور از استان تهران تأمین می‌شودتهران| انباشت عظیم "کود انسانی" در جنوب تهرانتهران| نمایشگاه جهیزیه ایرانیمحمدرضا جوادی یگانه،معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران شدتصادف امروز سرویس دانش آموزان در خزانه بخاراییفهرست هفته نامه های تهرانتعطیلی مدارس دماوند، رودهن، فیروزکوه و پردیس در مقطع دبستانتعطیلی مدارس پردیس اعلام شدآخرین اخبار » در تهران دیگر بوی نامطبوع به مشام نمی‌رسد/ بوی بد رفتمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستتهران میزبان بارش برف می‌شودآیا فوران آتشفشان دماوند نزدیک است؟تولد مجله ناگهان در نخستین 5شنبه دی‌ماهزندگی در تهران چقدر خرج دارد؟تهران| جشنواره انار اورامان در نیاورانتهران| دود مناقشه در چشم کاروان‌سراتهران| مراسم ازدواج ۱۱۰ زوج معلولفهرست پایگاه های خبری تهرانتهران| 22معبر مناسب برای تردد معلولان ساخته می‌شودتهران| اصلاح و آماده کردن برنامه سوم توسعه شهرداری در اولویت استتهران| تبصره ۱۹ در راستای مباحث کمیسیون عمران مجلس پیگیری شودتهران| کمبود 32 هزار کلاس درس در استان تهرانتهران| شرکت‌های لبنی متخلف ۸۰ میلیارد تومان ‌جریمه شدندتهران| رینگ دوم طرح ترافیک در راه استتابلوی همه گالری‌های تهران روی یک دیوارتهران| اندر حکایت ویلای غول آسا!تهران| گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکانتهران| دیدار شهردار تهران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلستهران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاماندگان اربعینتهران| پلیس به‌تنهایی نمی‌تواند معضل اعتیاد را از بین ببرد
مازندران| غلبه خشکی بر میانکالهآذربایجان غربی| آذربایجان غربی ۶ درصد از محصولات کشاورزی کشور را تأمین می‌کندتهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانگلستان| نخستین پارک تخصصی پارکور کشور در گرگان احداث می‌شودلرستان| آب‌گرفتگی سایت مسکن مهر پلدختر طبیعی استفهرست هفته نامه های سمنانسمنان| تدارک 45 عنوان برنامه برای چهلمین سالگرد انقلاب در استانسمنان| بازارچه‌های سنتی سمنان راه‌اندازی می‌شودسمنان| توجه بیشتر به کارآفرینی ضروری استسمنان| دپوی زباله بزرگ‌ترین مشکل فولاد محلهیزد| تولید پلاستیک‌های تجزیه پذیرخراسان جنوبی| خود اشتغالی با پرورش شترسمنان| نمایشگاه سوغات و صنایع دستیاصفهان| برنامه‌ریزی‌های شهري نبايد بدون توجه به حقوق كودكان انجام گيردخوزستان| تکذیب اخراج کارکنان شرکت حریرآذربایجان غربی|120 بنای تاریخی آذربایجان غربی امسال مرمت می‌شودالبرز| کشورهای آسیایی، متقاضی دانش فنی محصولات موسسه رازیکرمان| سهم ناچیز کرمان از زمستانسیستان و بلوچستان| کلزا مرهم زخم کشاورزیفهرست هفته نامه های زنجانزنجان| اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در 2 سینمای زنجانزنجان| اجرای طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو در شهر زنجانزنجان| جایگاه نامطلوب فرهنگ و هنر استان در سطح کشورزنجان| ساخت غیرمجاز برای همه ممنوع شودزنجان| رؤیای 30 ساله محقق می‌شودکرمان| طب سنتی در بهشت گیاهان دارویی کرمانخراسان جنوبی| نمایشگاه لباس های بومی،محلی و سنتیزنجان| زنجان شهر صنعتگرانزنجان| نمایشگاه بانوی ایرانی، گل و گیاهسیستان و بلوچستان| وضعیت بحرانی شهرستان ریگانالبرز| راه‌اندازی اردوگاه ماده ۱۶ البرز تسریع می‌شودگلستان| تصویب یک طبقه مازاد در بافت فرسوده گرگان موردبازنگری قرار گیردتهران| از سینما تا تالار تشریفاتکرمان| قیمت گوشت هرروز بیشتر از دیروزفهرست هفته نامه های خوزستان

روزنامه رویداد امروز پنجشنبه27 دی ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
مازندران| غلبه خشکی بر میانکالهآذربایجان غربی| آذربایجان غربی ۶ درصد از محصولات کشاورزی کشور را تأمین می‌کندتهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانگلستان| نخستین پارک تخصصی پارکور کشور در گرگان احداث می‌شودلرستان| آب‌گرفتگی سایت مسکن مهر پلدختر طبیعی استفهرست هفته نامه های سمنانسمنان| تدارک 45 عنوان برنامه برای چهلمین سالگرد انقلاب در استانسمنان| بازارچه‌های سنتی سمنان راه‌اندازی می‌شودسمنان| توجه بیشتر به کارآفرینی ضروری استسمنان| دپوی زباله بزرگ‌ترین مشکل فولاد محلهیزد| تولید پلاستیک‌های تجزیه پذیرخراسان جنوبی| خود اشتغالی با پرورش شترسمنان| نمایشگاه سوغات و صنایع دستیاصفهان| برنامه‌ریزی‌های شهري نبايد بدون توجه به حقوق كودكان انجام گيردخوزستان| تکذیب اخراج کارکنان شرکت حریرآذربایجان غربی|120 بنای تاریخی آذربایجان غربی امسال مرمت می‌شودالبرز| کشورهای آسیایی، متقاضی دانش فنی محصولات موسسه رازیکرمان| سهم ناچیز کرمان از زمستانسیستان و بلوچستان| کلزا مرهم زخم کشاورزیفهرست هفته نامه های زنجانزنجان| اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در 2 سینمای زنجانزنجان| اجرای طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو در شهر زنجانزنجان| جایگاه نامطلوب فرهنگ و هنر استان در سطح کشورزنجان| ساخت غیرمجاز برای همه ممنوع شودزنجان| رؤیای 30 ساله محقق می‌شود