• زمان انتشار: 3 دی 1397, 16:37
  • / کد خبر: 7549

مسئولان جزئیات طرح احیا و باززنده‌سازی‌ باغ جهانی عباس‌آباد بهشهر را تشریح کردند

باغ‌جهانی عباس‌آباد اخطار یونسکو ندارد

باغ‌جهانی عباس‌آباد اخطار یونسکو ندارد «باغ جهانی عباس‌آباد بهشهر برخلاف آنچه دیروز در رسانه‌ها مطرح شد از یونسکو اخطار و کارت زرد نگرفته است.» این جمله، مورد تأکید سیف‌الله فرزانه، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مازندران و در واکنش به خبرهایی است که دیروز در رسانه‌ها در مورد احتمال قرار گرفتن باغ ‌جهانی عباس‌آباد در فهرست آثار در خطر یونسکو مطرح و اعلام شد که این باغ کارت زرد یونسکو را دریافت کرده است.
فرزانه با تأکید بر اینکه باغ جهانی عباس‌آباد بهشهر چالش‌هایی دارد که اگر برطرف نشوند احتمال اخطار یونسکو را تقویت می‌کنند به همشهری گفت: این باغ دارای 134هکتار عرصه و 1570هکتار حریم مصوب است. او با اعلام اینکه مدیریت باغ عباس‌آباد پیش‌تر در اختیار سازمان میراث‌فرهنگی قرار گرفته بود، اما به‌دلیل ناتوانی در پرداخت بهره مالکانه به اداره منابع طبیعی از مدیریت این باغ خلع ید شد، گفت: اکنون مدیریت باغ عباس‌آباد به‌صورت مشترک در اختیار شرکت آب منطقه‌ای مازندران به‌دلیل مدیریت منابع آبی، سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌منظور ارزیابی داخل باغ و سازمان میراث‌فرهنگی برای حفاظت از آثار تاریخی موجود در این باغ جهانی است.
به گفته رئیس اداره میراث‌فرهنگی استان مازندران اکنون برای اینکه مشکل مدیریت چندگانه در باغ ثبت جهانی شده عباس‌آباد برطرف شود، شرح خدمات مشترک سازمان میراث‌فرهنگی، منابع طبیعی و شرکت آب منطقه‌ای نوشته شده است که شامل مدیریت بر دریاچه با حفظ ضوابط میراث‌فرهنگی و مدیریت یکپارچه است.
محمدابراهیم‌ یخکشی، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مازندران نیز در گفت‌وگو با همشهری با اعلام نهایی شدن طرح مشترک 3 دستگاه برای مدیریت یکپارچه بر باغ جهانی عباس‌آباد گفت: طرح نوشته شده با هدف احیا و باززنده‌سازی باغ تاریخی عباس‌آباد بهشهر تدوین شده است. یخکشی با اعلام اینکه در این طرح محیط پیرامونی باغ عباس‌آباد نیز ساماندهی می‌شود، از الحاق پارک جنگلی اطراف باغ به این اثر ثبت جهانی شده خبر داد. به گفته مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مازندران، در طرح مشترک مدیریت باغ عباس‌آباد بهشهر مقررات یونسکو به‌طور کامل رعایت شده و تمامی طرح نیز مبتنی بر حفظ ضوابط زیست‌محیطی تدوین شده است. او تأکید کرد: طرح مشترک احیا و باززنده‌سازی باغ عباس‌آباد بهشهر در کارگروه‌های استانی به تصویب رسیده است و ساماندهی این محوطه ثبت جهانی شده کشور در پرونده باغ‌های ایرانی با المان‌های زیست‌محیطی و همخوان با طبیعت انجام می‌شود. محمدرضا زرسازی، مشاور طرح ساماندهی و گردشگری باغ عباس‌آباد بهشهر نیز در گفت‌وگو با همشهری با تشریح جزئیات این طرح اعلام کرد: این طرح با درنظر گرفتن مسئولیت سازمان آب منطقه‌ای مازندران در مسئولیت قانونی مدیریت سد تاریخی باغ عباس‌آباد بهشهر از نظر شکست سد یا آب‌دهی و تأمین آب پایین دست تدوین شده است. به گفته او، در بخش میراث‌فرهنگی نیز از آنجا که باغ ثبت جهانی شده بهشهر دارای پایگاه جهانی است، تمامی فعالیت‌ها در این باغ با نظر میراث فرهنگی انجام می‌شود که مجری ضوابط نهاد بالادستی و یونسکو است.

مشارکت دستگاه‌ها در احیای باغ عباس آباد
زرسازی با تأکید بر اینکه، اداره آب منطقه‌ای مازندران یا سازمان محیط‌زیست و منابع طبیعی، هر تصمیمی بخواهند در باغ عباس‌آباد بگیرند باید با نظر و موافقت سازمان میراث‌فرهنگی انجام شود، گفت: طرح تدوین شده، ضوابط عرصه و حریم باغ عباس‌آباد بهشهر را به‌طور کامل رعایت کرده است. او درخصوص جزئیات پروژه باززنده‌سازی و احیای باغ جهانی عباس‌آباد بهشهر گفت: بخشی از پروژه باززنده‌سازی باغ به احیای منابع آبی مربوط است؛ مثلا یک حمام تاریخی د ر این باغ وجود دارد که پیشنهاد باززنده‌سازی آن داده شده است و مسیرهای آب و تنبوشه‌ها شناسایی می‌شوند که در این مرحله میراث‌فرهنگی با کاوش و شناسایی مسیر جریان آب و تنبوشه‌ها به کمک اداره آب منطقه‌ای مازندران می‌آید. وی افزود: بخشی دیگر از پروژه به مرمت و احیای سد تاریخی باغ مربوط می‌شود که باید با توجه به استانداردهای میراث‌فرهنگی ترمیم شود و در این طرح اداره  آب منطقه‌‌ای مازندران خودسرانه نمی‌تواند بگوید باید فلان بخش سد را بتن کرد. مشاور طرح اداره باززنده‌سازی‌ باغ عباس‌آباد گفت: در این طرح هیچ فعالیتی روی تاج سد تاریخی باغ انجام نمی‌شود و تردد بر تاج سد ممنوع و مسیر جایگزین پیشنهاد شده است. به گفته زرسازی، در مورد درختان باغ نیز الگوی مناسب کشت دیده شده است و پیشنهاد حذف درختانی که جلوی دید و منظر اثر را گرفته‌اند ارائه شده و حتی ذکر شده که گونه‌های مهاجم نباید در عرصه و حریم باغ عباس‌آباد بهشهر وجود داشته باشند.
زرسازی همچنین با تأکید بر اینکه در موضوع بهره‌برداری و باززنده‌سازی باغ عباس‌آباد بهشهر از ایجاد سازه‌های سنگین یا ساخت هتل در این محوطه ثبت جهانی‌شده خودداری شده است و به جای آن پیشنهاد احداث کلبه آن هم نه در عرصه که در حریم باغ تاریخی عباس‌آباد مطرح شده است، گفت: عمارت وسط دریاچه نیز براساس اطلاعات موجود بقایای یک پل است و پیشنهاد باززنده‌سازی پل با سازه چوبی در طرح مطرح شده است. 
به گفته مشاور طرح باززنده‌سازی‌ باغ عباس‌آباد بهشهر، در بحث کف‌سازی باغ نیز سازگاری مسیرها با طبیعت مطرح است که طراحی این مسیرها با سازه‌های چوبی انجام‌ می‌شود و آسفالت جایی در این طرح ندارد. او همچنین از احداث یک اسکله چوبی سازگار با طبیعت باغ عباس‌آباد برای دسترسی به عمارت وسط باغ خبر داد و گفت: طرح باززنده‌سازی باغ جهانی عباس‌آباد بهشهر اکنون در انتظار سرمایه‌گذار است. او در پاسخ به این سؤال همشهری که چه میزان سرمایه‌گذاری برای احیای باغ جهانی عباس‌آباد پیشنهاد شده است، گفت: برآورد اولیه مرمت و احیای میراثی مجموعه باغ عباس‌آباد بهشهر که شامل فعالیت‌های میراث فرهنگی اعم از کاوش و شناسایی سازه‌های تاریخی و مرمت آنها‌ست 150میلیارد تومان است که البته این رقم باید باز هم توسط کارشناسان میراث‌فرهنگی مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین 12میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ‌برای گرفتن نشتی سد، ایجاد حفاظ‌ها و دیواره‌های سنگی، احداث مسیرهای پیاده‌رو، احداث پارکینگ برای مجموعه، مرمت و بهسازی منطقه و احداث آلاچیق‌ها در حریم باغ برآورد شده است.
وی افزود: شیوه سرمایه‌گذاری نیز اینگونه است که سرمایه‌گذار تمامی زیرساخت‌ها را ایجاد می‌کند و آنها را اجاره می‌دهد یا خودش بهره‌برداری می‌کند و پس از 20سال نیز می‌تواند اعلام انصراف کند که این شیوه نیز براساس استانداردهای سازمان برنامه و بودجه تدوین شده است.

حفظ ضوابط یونسکو در باغ جهانی عباس‌آباد بهشهر ضروری است
محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور با اعلام اینکه مسئولیت نظارت بر باغ عباس‌آباد بهشهر و حفاظت از عرصه و حریم این باغ جهانی ایران با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است، به همشهری گفت: هر اقدامی که در باغ عباس‌آباد بهشهر انجام شود، باید با مجوز سازمان میراث فرهنگی صورت بگیرد. او گفت: سازمان میراث‌فرهنگی باید در مورد باغ عباس‌آباد بهشهر به یونسکو گزارش بدهد و یکی از برنامه‌های مدیریتی در این باغ تاریخی آن است که ساخت‌وساز نباید در این باغ انجام شود و تمام آنچه در این باغ ایجاد شده، باید به‌تدریج ساماندهی شود. او همچنین از برپایی جلساتی با مقامات مسئول محلی، مسئولان اداره منابع طبیعی و دستگاه‌های انتظامی خبر داد که در آن جلسات تأکید شده ‌همگی باید به‌گونه‌ای بر این باغ مدیریت کنند که رعایت معیارهای یونسکو انجام شده و طبیعت و تاریخ این باغ مهم باستانی کشور حفظ شود.

منبع: روزنامه همشهری
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
برای کاهش اضطراب ناشی از کرونا چه باید کرد؟افراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندویروس کرونا؛ راه های انتقال را بشناسیدنسخه طب سنتی برای کروناسئوالات کرونایی با ۴۰۳۰ پاسخ داده می شود"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمال۱۰ روش طبیعی برای درمان زخم‌های بدنویروس کرونا؛ چگونه از ماسک یکبار مصرف استفاده کنیم؟مردم به جای توجه به شایعات فضای مجازی، بهداشت را رعایت کنند۵ نکته درباره نحوه دفع زباله‌های ویروسیدرمان‌های خانگی برای خشکی پوستدر مکان‌های عمومی چطور با کرونا مقابله کنیم؟ + فیلمویروس کرونا؛ افراد بهبودیافته دوباره به کرونا مبتلا می‌شوند؟چرا نباید از کرونا بترسیم؟اعمال لیلة الرغائب؛ شب آرزو‌هاتبریک روز وکیل ۹۸ + عکس و متنطرز تهیه‌ی جوجه کباب رستورانی با ماستنمی‌توان به طورقطعی گفت با اتمام فصل سرما کرونا از بین می‌رودبا مشاهده علایم آنفلوآنزا اول به بیمارستان مراجعه نکنیدموارد ابتلا به کرونا افزایش یافت/۱۳۹ نفر مبتلاآیا ویروس کرونا در هوای گرم غیر فعال می شود؟ویروس کرونا؛ حیوانات چقدر آلوده و خطرساز هستند؟نحوه صحیح ضدعفونی کردن دست‌هاچیزی به نام تست کرونا درب منزل نداریم/فریب نخوریدبررسی تفاوت های سه ویروس شایع/از آنفلوانزا تا کروناویروس کرونا؛ پس از ورود به خانه باید لباس‌ها را ضدعفونی کنیم؟چگونه قرنطینه خانگی داشته باشیم؟بخش ویژه «بیماران کرونا» بیمارستان بقیه الله(عج)کرونا مگه همون ماشین خارجیه نبود؟! /به کرونا بگیم دستاش رو بشوره!۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسیچند راه سلامت روان در برابر کروناباید و نبایدهای تغذیه‌ای برای مقابله با "کرونا" هیچ نوع داروی گیاهی در پیشگیری از کرونا موثر نیستاینفوگرافی؛ علائم اولیه ابتلا به کروناتست کرونای حریرچی مثبت اعلام شد
قیمت آپارتمان در شهرک آزادیجمع‌آوری دستگیره‌های مترو از ترس کروناقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۷ اسفندماه + جدولقیمت روز مسکن در ۷ اسفندرییس پلیس راه شرق استان تهران: محور هراز بسته شدمدارس تهران روز چهارشنبه 7 اسفند تعطیل است؟!درخواست غربالگری برای ورود به دروازه‌های تهراناعتراض مردم به سوءاستفاده مالی برخی از تالارهای عروسی برای فسخ قرارداد برگزاری مراسم ازدواجقیمت روز مسکن در ۶ اسفندهزینه خرید مسکن در امیرآبادپاسخ به شبهه نحوه دفن متوفیان مبتلا به کرونامدارس تهران فردا سه شنبه ۶ اسفند تعطیل است؟پاسخ به ابهامات طرح ترافیک خبرنگارینگرانی رانندگان اتوبوس سراسر کشور از شیوع کروناقیمت روز مسکن در ۵ اسفندنحوه اخذ عوارض طرح ترافیک باید مبتنی بر منافع شهروندان تهرانی باشدقیمت روز مسکن در ۴ اسفندنتیجه تست کرونای محسن هاشمی مشخص نشده استتعلیق سامانه حضور و غیاب با اثرانگشت در دستگاه های اجرایی استان تهران تا 15 اسفندجنس فروشنده‌ها در بازار شب عید مسکنریتم معاملات مسکن تندتر شدسخنگوی شهرداری: رحمان زاده مشکوک به کرونا و بستری استابتلاء شهردار منطقه ۱۳ تهران به کرونا تکذیب شدهزینه خرید مسکن در میردامادتعطیلی مدارس تهران فردا شنبه 3 اسفند ۹۸خرید و فروش و نگهداری گونه‌های جانوری وحشی ممنوعتهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هاخرید آپارتمان در منطقه دولتخواه چقدر تمام می‌شود؟توضیحات سخنگوی اورژانس کشور درباره انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان فرمانیهقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه + جدولاکران تصاویری بر برج آزادی برای همدردی ایران با ملت چین در مبارزه با ویروس کروناکاهش ۵۰ درصدی مسافران بی‌آر‌تی با وجود افزایش ۱۰۰ درصدی خطوط در تهران!افزایش نظارت‌ها بر میادین میوه و تره بار تهران از ابتدای اسفندبرای خرید مسکن در مناطق مختلف تهران چقدر هزینه کنیم؟شهروندان به پارکبان ها پول ندهند
وضعیت بیمارستان کامکار قمروش عجیب یک آرایشگر برای مبتلا نشدن به کرونا! + فیلمافراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندمنفی بودن آزمایش ۱۸ مورد بیمار مشکوک به ویروس کرونا در جنوب استان کرمانراه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در گلستان؛ احتمال تعطیلی ۳ روزه مدارس استان وجود داردکاهش تقاضای مرغ در همدان قیمت را نزولی کردباید بین مترو و درخت یکی را انتخاب کرد"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمالپاسخگویی آنلاین پزشکان اصفهانی درباره کرونا؛ تست کرونا از امروز در اصفهان انجام می‌شودتکذیب شایعه ۴ مورد ابتلا به کرونا در گلپایگانمشکل شکر به‌دلیل طولانی بودن فرایند توزیع در صنعت و صنف استیک مورد مثبت کرونا در ارومیه/کرونا قابلیت درمان داردمردم به جای توجه به شایعات فضای مجازی، بهداشت را رعایت کنندقیمت آپارتمان در شهرک آزادیشناسایی 3 نفر با علایم مشکوک به کرونا در تبریز۱۲ بیمار مبتلا به کرونا در استان گیلان بهبود یافتندتعطیلی مدارس شهرستان مشگین‌شهر تا عید نوروزمرگ سه نفر بر اثر ابتلا به کرونا ویروس در لاهیجان/ یک مورد مثبت کرونا در ارومیه و 24 بیمار مشکوک در بابل(عکس) واکنش جهانبخش به درگذشت پرستار گیلانی ۴ فرد مبتلا به ویروس کرونا در گلپایگان شناسایی شدندبخش «بیماران کرونا» بیمارستان فرقانی - قمنمی‌توان به طورقطعی گفت با اتمام فصل سرما کرونا از بین می‌رودبا مشاهده علایم آنفلوآنزا اول به بیمارستان مراجعه نکنیدسایه کرونا بر رکود بازار طلادفن دو بیمار مشکوک به کرونا در آرامستان باغ رضوان اصفهانکرونا گریبان ۳ خوزستانی را گرفت/یک نفر در اندیمشک جان باختزندان های هرمزگان مرتب ضدعفونی می شود۴۴ مورد جدید مبتلا به کرونا/ قربانیان کرونا به ۱۹ نفر رسیدنمایشگاه بهاره در قم لغو شدحفظ سلامتی مراجعه کنندگان از مهم ترین اولویت های مجموعه اصفهان سیتی سنترقم سیلابی نمی شودجمع‌آوری دستگیره‌های مترو از ترس کرونانتیجه تست کرونای آیت‌الله شبیری زنجانی اعلام شد(عکس) ماجرای مرگ تلخ نرجس خانعلی زاده پرستار بیمارستان میلاد لاهیجانقاتل شب انتخابات گچساران دستگیر شد/ شلیک به یک زن با کلاشینکف

روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ اسفند 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
وضعیت بیمارستان کامکار قمروش عجیب یک آرایشگر برای مبتلا نشدن به کرونا! + فیلمافراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندمنفی بودن آزمایش ۱۸ مورد بیمار مشکوک به ویروس کرونا در جنوب استان کرمانراه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در گلستان؛ احتمال تعطیلی ۳ روزه مدارس استان وجود داردکاهش تقاضای مرغ در همدان قیمت را نزولی کردباید بین مترو و درخت یکی را انتخاب کرد"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمالپاسخگویی آنلاین پزشکان اصفهانی درباره کرونا؛ تست کرونا از امروز در اصفهان انجام می‌شودتکذیب شایعه ۴ مورد ابتلا به کرونا در گلپایگانمشکل شکر به‌دلیل طولانی بودن فرایند توزیع در صنعت و صنف استیک مورد مثبت کرونا در ارومیه/کرونا قابلیت درمان داردمردم به جای توجه به شایعات فضای مجازی، بهداشت را رعایت کنندقیمت آپارتمان در شهرک آزادیشناسایی 3 نفر با علایم مشکوک به کرونا در تبریز۱۲ بیمار مبتلا به کرونا در استان گیلان بهبود یافتندتعطیلی مدارس شهرستان مشگین‌شهر تا عید نوروزمرگ سه نفر بر اثر ابتلا به کرونا ویروس در لاهیجان/ یک مورد مثبت کرونا در ارومیه و 24 بیمار مشکوک در بابل(عکس) واکنش جهانبخش به درگذشت پرستار گیلانی ۴ فرد مبتلا به ویروس کرونا در گلپایگان شناسایی شدندبخش «بیماران کرونا» بیمارستان فرقانی - قمنمی‌توان به طورقطعی گفت با اتمام فصل سرما کرونا از بین می‌رودبا مشاهده علایم آنفلوآنزا اول به بیمارستان مراجعه نکنیدسایه کرونا بر رکود بازار طلادفن دو بیمار مشکوک به کرونا در آرامستان باغ رضوان اصفهان