• زمان انتشار: 25 آذر 1397, 15:19
  • / کد خبر: 7356

خاک وطن در غربت جزیره می‌شود

خاک وطن در غربت جزیره می‌شود کهرم، استاد محیط‌زیست: آنچه در مورد فروش خاک رخ می‌دهد، نه قاچاق، که تجارتی علنی است که خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می‌کند
قاچاق خاک یکی از عوامل تهدید خاک کشور است. موضوعی که از دهه80 به معضلی جدی برای کشور تبدیل شد و حالا به گفته برخی مسئولان به‌دلیل افزایش نظارت‌ها، تا حدودی کاهش یافته است اما خاک، هنوز هم قاچاق می‌شود.  فرسایش بادی و آبی خاک، آلودگی خاک و در کنار آنها قاچاق خاک، این سرزمین را تهدید می‌کند؛ هرچند در قانون برنامه چهارم توسعه، فروش خاک کشاورزی و جنگلی ممنوع اعلام شده و براساس طرحی که به‌تازگی در مجلس به تصویب رسید قرار است با فروشندگان و انتقال‌دهندگان خاک به خارج از کشور برخورد قانونی شود. کارشناسان و مسئولان امیدوارند اجرای این طرح بتواند به حفاظت بیشتر از خاک در حوزه‌های مختلف منجر شده و قاچاق را نیز به‌عنوان یکی از معضلات محیط‌زیستی کنترل کند. ششم تیرماه سال‌جاری که کلیات لایحه حفاظت از خاک در مجلس به تصویب رسید، مسئولان سازمان محیط‌زیست و فعالان این حوزه اظهار امیدواری کردند که این حرکت، آغازی بر کشیدن خط پایان غفلت چندساله از خاک باشد. خاکی که 76میلیون هکتار از سرزمین 165میلیون هکتاری ایران را دربر گرفته و سالانه به‌جز مسئله فروش و قاچاق، ‌با فرسایش بادی و آبی نیز همراه است. علی مریدی، مدیرکل آب و خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست، در گفت‌وگو با همشهری اعلام کرد: «ما جزو کشورهای ضعیف در حفاظت از خاک هستیم.»
از مجموع 76میلیون هکتار خاک موجود در ایران، 57.7میلیون هکتار به دلایل مختلف چون شوری خاک، شیب زیاد زمین، کمبود آب و... بایر و خارج از چرخه کشاورزی است. اراضی قابل کشت و زراعی ایران 18.5میلیون هکتار است که بخشی از آن زیرکشت آبی و بخش دیگر زیرکشت دیم است. آنچه قانون در برنامه چهارم و لایحه حفاظت از خاک مورد تأکید و توجه ویژه قرار داده، ممنوعیت انتقال و فروش خاک زراعی است؛ ‌یعنی خاکی که قابلیت انجام فعالیت کشاورزی را دارد و امنیت غذایی کشور را تأمین می‌کند، تحت هیچ شرایطی نباید فروخته یا منتقل شود. باوجود این، طی چند سال اخیر در خلأ قانونی و گاه سکوت برخی مسئولان، همین خاک باارزش به‌صورت قاچاق به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس منتقل و به جزایر گردشگری تبدیل شده است؛ روندی که همچنان ادامه دارد.
تجارت علنی پرسود، نه قاچاق 
اسماعیل کهرم، استاد محیط‌زیست ازجمله کارشناسانی است که عقیده دارد آنچه در مورد خاک رخ می‌دهد، قاچاق نیست بلکه صدور خاک است. او به همشهری می‌گوید: «در بلوچستان ایران در شهر نوبندیان، ده‌ها بولدوزر و صدها کامیون خاک این مملکت را برده، سوار لنج می‌کنند و به‌صورت علنی می‌فروشند. اقدامی که به‌صورت علنی انجام شود، دیگر قاچاق نیست.»
کهرم با اشاره به برداشت خاک برای قاچاق افزود: «خاک کشاورزی 30سانتی‌متر عمق دارد و دارای انواع موجودات است. زیر این خاک سنگ مارن وجود دارد که هیچ خاصیت کشاورزی ندارد و گیاهی در آن سبز نمی‌شود. سودجویان آن خاک کشاورزی را برداشته و مارن را باقی می‌گذارند.»  اما اینکه خاک قاچاق‌شده صرف چه مسئله‌ای می‌شود، ‌موضوع قابل تاملی است. به گفته علی مریدی، مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان محیط‌زیست، خاک زراعی و حاصلخیز کشور که بیشتر از استان‌های جنوبی ازجمله استان فارس قاچاق می‌شود، صرف ساخت جزایر مصنوعی در امارات و خشک کردن دریا در قطر می‌شود. جزایری که به گفته کهرم با پول سرمایه‌داران اروپا و آمریکا در امارات احداث می‌شوند.
تأثیر قاچاق خاک بر محیط‌زیست 
سیدخلاق میرنیا، رئیس دانشگاه مازندران چندی پیش با اشاره به مسئله قاچاق خاک، آن را از موضوعاتی دانست که سال‌هاست در صدر اخبار کشور قرار دارد و متأسفانه کسی متوجه آن نیست. او گفت: هنوز کسی متوجه نیست که قاچاق خاک، قاچاق حیات و تمدن به‌حساب می‌آید. 50سال بعد متوجه عوارض و پیامدهای ناشی از قاچاق خاک از مناطق مرکزی و جنوبی کشور می‌شویم و می‌فهمیم که این موضوع چه صدماتی به محیط زیست و تمدن ایران زده است. تشکیل یک سانتی‌متر خاک در بهترین شرایط جوی 500سال طول می‌کشد. برداشت و قاچاق خاک به‌جز آنچه از دست دادن بستر محیط‌زیست است، تأثیراتی نامطلوب نیز برجای می‌گذارد. به گفته کهرم با قاچاق خاک، مسیر آب در رودخانه‌ها به‌هم می‌ریزد و درصورت وقوع سیلاب، زمین‌های کشاورزی آسیب خواهند دید. فرسایش افزایش یافته و چشمه‌های آب نیز کور خواهند شد. علاوه براین، مسیر رودخانه‌ها تغییر می‌کند و کشت و زرع نیز متاثر از این فعل و انفعالات آسیب می‌بیند. «آب را که از دست دادیم، خاک را هم اینگونه از دست خواهیم داد.»
20سال است که قاچاق خاک ادامه دارد
مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌گوید: قاچاق خاک‌های ایران از دهه ۸۰ شروع شده و همچنان ادامه‌ دارد.  علی مریدی به ایسنا، گفت: قاچاق خاک مراتع و مزارع را داریم اما در مورد قاچاق خاک‌های معدنی من گزارشی دریافت نکرده‌ام. قاچاق خاک‌های مراتع و مزارع هم بیشتر از استان‌های جنوبی ازجمله استان فارس صورت می‌گیرد. مقصد این خاک‌های قاچاق‌شده کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به‌ویژه امارات و قطر است که در امارات برای ساخت جزایر مصنوعی و در قطر برای خشک کردن دریا استفاده می‌شود. وی تأکید کرد: قاچاق خاک از ابتدای دهه ۸۰ شروع شده و هنوز ادامه دارد؛ البته در سال‌های اخیر به‌دلیل کم‌شدن تقاضا و افزایش حساسیت‌ها، قاچاق خاک تا حدی کنترل شده است.  2 سال پیش هم معصومه ابتکار، رئیس وقت سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به برداشت بی‌رویه و حتی قاچاق خاک جزیره هرمز خواستار برخورد نهادهای نظارتی با موضوع قاچاق خاک شده و گفته بود: قاچاق خاک هرمز که امری غیرقانونی است، موجب مشکلات زیست‌محیطی می‌شود. مسعود منصور، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان‌جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری  نیز در همان سال ۹۵ ضمن تأیید خبر قاچاق خاک از کشور با اشاره به اینکه قانونگذار صدور هرگونه خاک کشاورزی، مرتعی و نباتی را به خارج از کشور ممنوع کرده است، اعلام کرد که دستگاه‌های متولی خاک باید به سرعت دور هم بنشینند و با قاچاق خاک از کشور مقابله کنند. صادر کردن خاک حاصلخیز کشور با هیچ منطقی مجاز شمرده نمی‌شود.
خسارت جبران ناپذیر 
حدود 800سال زمان لازم است تا یک سانتی‌متر خاک تشکیل شود، اما از بین رفتن همین یک سانتی‌متر خاک، ‌در کمترین زمان ممکن رخ می‌دهد. یا با فرسایش بادی و آبی آن را از دست می‌دهیم یا از طریق قاچاق و یا آلودگی، که می‌توان آن را هم نوعی از دست دادن قلمداد کرد. میزان فرسایش خاک در ایران، 5برابر متوسط جهانی است و همین موضوع، رتبه اول فرسایش را در دنیا به ایران داده است. کارشناسان معتقدند تهدید خاک به‌مراتب جدی‌تر و بحرانی‌تر از آب است. به عقیده احمد رحمانی، دانش‌آموخته دکترای خاک‌شناسی و رئیس انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، آب و خاک هردو امنیت غذایی و بقای بشر را تضمین می‌کنند؛ کمبود آب را با روش‌هایی ازجمله وارد کردن آن می‌توان تا حدودی جبران کرد اما «خاک از دست‌رفته غیرقابل برگشت است و نمی‌توان آن را جبران کرد».

منبع: روزنامه همشهری
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
قیمت تست «کرونا» در آزمایشگاه‌های خصوصیفصل بهار چه غذاهایی بخوریمبرای پیشگیری از ابتلای کودکان اوتیسم به کرونا چه کنیم؟نکات ضروری برای خرید بهداشتی "نان" در روزهای کرونایی/ در نانوایی و خانه چه کار کنیم؟ویروس کرونا؛ برای رفع خارش پوست دست از چه کرمی استفاده کنیم؟ضدعفونی و شست و شوی میوه ها و سبزیجات را بیش از پیش جدی بگیریدسپسیس؛ دلیل عمده مرگ ناشی از کروناویروسنحوه صحیح مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزلدفع غیربهداشتی "ماسک" و "دستکش" و خطر انتشار بیشترِ کرونامعرفی ۱۰ اپلیکیشن برتر جهان با بیشترین میزان دانلودپیش‌بینی "پیک" کروناویروس با نظارت بر تغییرات ژنومی امکان‌پذیر استموج دوم کرونا از چه زمانی شروع خواهد شد؟اصول استفاده از مواد ضدعفونی کننده چیست؟کدام غذا‌ها مانع خشکی پوست می‌شوند؟عارضه «چشم صورتی» علامت بیماری کرونا استویروس کرونا؛ آداب صحیح سرفه کردن چگونه است؟بیماری برونشیت چیست و چگونه درمان می شود؟مراقب باشید کرونا شما را "وسواسی" نکند!ویروس کرونا؛ در چه شرایطی باید به بیمارستان مراجعه کنیم؟از اختلال تا استعدادپایان بحران کرونا قابل پیش بینی نیست/حمایت از اقشار آسیب پذیرفریب افکارعمومی با تبلیغات روغن غیرتراریختهسه استراتژی برای شکست کرونا در ایران + هزینه‌هاکدام میوه‌ها و ویتامین‌ها قاتل کرونا هستند؟افراد مشکوک به کرونا حتما بخوانندعلت ریزش موی شدید چیست؟والدین برای کاهش اضطراب کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا چه کنند؟چگونه زیرنویس را به فیلم بچسبانیم؟آیا حمام با آب گرم باعث از بین رفتن ویروس کرونا می‌شود؟سندروم دست بیقرار چیست؟اشتباه‌های خطرناک درباره کرونا؛ گردگیری ممنوع!واکنش وزارت بهداشت به ساخت داروی کروناچگونه لپ تاپ خود را ضد عفونی کنیم؟درمان های خانگی برای رفع زانو دردکرونا و خشکی پوست
توضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کرونارصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹توضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتهمه شهر تهران آلوده به ویروس استپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۷ فروردین ۹۹قیمت آپارتمان در تهران؛ ۵ فروردین ۹۹شرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»مراکز تجاری در سراسر تهران تعطیل شدپیرمرد ۱۰۱ ساله در ورامین کرونا را شکست دادقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۶ اسفند ۹۸حناچی: مردم تهران از ماندن در خانه استقبال کرده‌اند / کاهش ۷۰ درصدی مسافران متروقیمت جدید آپارتمان سه خوابه در تهران چند؟۱۴ نفر از پرسنل‌مان به کرونا مبتلا شده‌اند/ فعالیت مترو منوط به باز بودن ادارات در تهرانمحسنی بندپی: تهران تعطیل و قرنطینه نمی‌شودثبت نام مرحله دوم مسکن ملی در استان تهران آغاز شدقرنطینه تهران تکذیب شدپیشنهاد قرنطینه تهران روی میز شورای شهر تهرانافزایش مراجعه کارتن‌خواب‌ها به گرمخانه‌ها باشیوع کرونااختصاص غرفه‌های رایگان به تولیدکنندگان مواد ضدعفونی و شوینده در ایستگاه‌های متروقیمت جدید آپارتمان در حوالی منطقه مرزدارانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۲ اسفند ۹۸کرونا؛ جاده بهشت زهرا ترافیک سنگین دارد!متوفیان بیماری کرونا شرعی دفن می‌شوندرونمایی از سیستم مه‌پاش جدید آتش‌نشانی برای ضدعفونی کردن معابر
دادستان: دستگیری 29 نفر از زندانیان متواری زندان سقز/ 20 نفر خود را تسلیم زندان کرده‌اندتوضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکقتل برادر به خاطر اختلاف مالیبازگشایی درب‌های حرم رضوی تابع تصمیمات ستادملی مقابله با کرونا استهیچ زندانی در یزد به کرونا مبتلا نشده استماجرای اعتصاب ۲۰۰ زندانی زن در زندان ارومیه چیست؟درگیری میان ۲ دوست در اراک موجب قتل شد/ شناسایی و دستگیری قاتلمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناقیمت مرغ و گوشت در بازارهای کوثر امروز ۱۷ فروردین‌ماه +جدولامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمعدد قربانیان الکل در فارس به ۸۹ رسیداحیای دوباره تالاب الله‌آباد قزوین؛ پرندگان مهاجر بازگشتندطرح زوج و فرد در کاشان تا ۲۰ فروردین تمدید شد/توقف ملاقات و مرخصی در مراکز نگهداری سالمندان اردستانیفوت ۱۱ نفر از مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقیپوشاک برای نوروز امسال بازار نداشتآمار مسمومیت ناشی از مصرف الکل در کردستانانجام هر گونه تجمعی تا عادی شدن وضعیت استان کردستان ممنوع استپسماند، عامل انتقال ویروس کروناست/ خانه نشینی مردم، تولید زباله را ۱۰ درصد افزایش دادتداوم روند افزایشی کرونا در فارس تا اردیبهشت/وضعیت سفید کرونایی در چهار شهرستانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناشهرداری سمنان پیشگام در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادتتوزیع ۲۰ هزار بسته عیدانه با اولویت مدافعان سلامت در نیمه شعبانکاهش حدود 80 درصدی جان باختگان تصادفات در قمبرگزاری 8 برنامه فرهنگی در ایام کروناییبیش از ۸ هزار بازرسی از بنگاه‌های اقتصادی قم انجام شدجشن‌های نیمه شعبان در قم برگزار نمی‌شودپروژه شهید کاظمی همچنان درگیر مشکلات حقوقیروایتی از روایت فتحی دیگر از بانوان طلبه جهادی در قمگرمخانه‌های کرج تعطیل نیستدرگیری در اورژانس بیمارستان آستارا / فرد حامل سلاح سرد دستگیر شدبیمار ۱۰۶ ساله قمی کرونا را شکست دادماجرای تیراندازی به دفتر امام جمعه ماهشهر چه بود؟برخورد با هرگونه تخلیه زباله شهرهای همجوار در بناب

روزنامه رویداد امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
دادستان: دستگیری 29 نفر از زندانیان متواری زندان سقز/ 20 نفر خود را تسلیم زندان کرده‌اندتوضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکقتل برادر به خاطر اختلاف مالیبازگشایی درب‌های حرم رضوی تابع تصمیمات ستادملی مقابله با کرونا استهیچ زندانی در یزد به کرونا مبتلا نشده استماجرای اعتصاب ۲۰۰ زندانی زن در زندان ارومیه چیست؟درگیری میان ۲ دوست در اراک موجب قتل شد/ شناسایی و دستگیری قاتلمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناقیمت مرغ و گوشت در بازارهای کوثر امروز ۱۷ فروردین‌ماه +جدولامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمعدد قربانیان الکل در فارس به ۸۹ رسیداحیای دوباره تالاب الله‌آباد قزوین؛ پرندگان مهاجر بازگشتندطرح زوج و فرد در کاشان تا ۲۰ فروردین تمدید شد/توقف ملاقات و مرخصی در مراکز نگهداری سالمندان اردستانیفوت ۱۱ نفر از مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقیپوشاک برای نوروز امسال بازار نداشتآمار مسمومیت ناشی از مصرف الکل در کردستانانجام هر گونه تجمعی تا عادی شدن وضعیت استان کردستان ممنوع استپسماند، عامل انتقال ویروس کروناست/ خانه نشینی مردم، تولید زباله را ۱۰ درصد افزایش دادتداوم روند افزایشی کرونا در فارس تا اردیبهشت/وضعیت سفید کرونایی در چهار شهرستانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناشهرداری سمنان پیشگام در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادتتوزیع ۲۰ هزار بسته عیدانه با اولویت مدافعان سلامت در نیمه شعبانکاهش حدود 80 درصدی جان باختگان تصادفات در قم