• زمان انتشار: 19 آذر 1397, 17:01
  • / کد خبر: 7213

گزارش ارزیابی تأثیرات اجتماعی ساخت دریاچه چیتگر، در زمان ساخت آن چالش‌های امروز مردم این منطقه را پیش‌بینی کرده بود

زندگی تلخ در حاشیه دریاچه پایتخت

زندگی تلخ در حاشیه دریاچه پایتخت همزمان با ساخت دریاچه خلیج‌فارس (چیتگر) در غرب تهران، ‌در سال90 به‌منظور ارزیابی تأثیرات اجتماعی این دریاچه تحقیقی از سوی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری از سوی دکترمحمد فاضلی جامعه‌شناس برجسته کشور با همکاری تیمی از محققان مختلف انجام شد تا اثرات زیست‌محیطی، ترافیکی، بهداشت و درمان، تراکم جمعیتی و... این منطقه با ساخت دریاچه مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.
حالا و با گذشت چندسال از اعلام نتایج این تحقیق (که همشهری برای نخستین‌بار بخش‌هایی از آن را منتشر می‌کند) نکته مهم این است که بسیاری از پیش‌بینی‌ها و نکات منفی و هشدارهای داده‌شده ازجمله افزایش بار ترافیک منطقه بدون تامین زیرساخت‌های لازم، تراکم شدید جمعیت، کمبود انواع امکانات و در نهایت چالش‌های اجتماعی به حقیقت پیوسته است.

اگرچه همزمان با ساخت دریاچه خلیج‌فارس ارزیابی کلی درخصوص تبعات اجتماعی ساخت این دریاچه و اثرات آن بر منطقه و زندگی ساکنان‌شان و در نهایت اثری که بر شهر تهران دارد انجام شده است اما ساخت دریاچه و آپارتمان‌های اطراف آن بدون توجه به هشدارهایی که در این ارزیابی داده شد، انجام گرفت و حالا مشکلات زیادی گریبانگیر ساکنان منطقه شده است. منطقه‌ای که قرار بود یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری درون‌شهری مردم تهران محسوب شود اکنون با بار ترافیکی بالا خصوصا در روزهای پایانی هفته و کمبود امکانات اولیه همچون مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز تحصیلی، مراکز خرید و... روبه‌روست. ایده راه‌اندازی دریاچه خلیج‌فارس ایجاد یک مکان تفریحی در غرب تهران با چشم‌انداز تفرجگاه فرامنطقه‌ای و در نهایت جلب توریست و ایجاد درآمد گردشگری و در مرحله بعد تلطیف هوای منطقه22 و حتی تهران بود. اما در ارزیابی تأثیرات اجتماعی ساخت این دریاچه در غرب تهران، مواردی مدنظر قرار گرفت که اگرچه مدیران شهری وقت تهران به نتایج آن توجه چندانی نکردند اما در نهایت نتایج حاصل از این ارزیابی به مرور رنگ واقعیت به‌خود گرفت و اکنون آنچه در سال90 در نتایج حاصل از این تحقیق برآورد شده بود کاملا در منطقه محسوس است.

یافته این ارزیابی در سال90 نشان می‌داد در هنگام بهره‌برداری از دریاچه، منطقه با افزایش بار ترافیک بسیار شدید در روزهای تعطیل و آخر هفته مواجه می‌شود، همچنین راه‌اندازی دیرهنگام سیستم حمل‌ونقل عمومی در منطقه‌ای که به یکباره ده‌ها هزار شهروند را در خود جای داده باعث می‌شود تمایل به استفاده از حمل‌ونقل عمومی کم شده و استفاده از خودروی شخصی باعث تولید بار ترافیک زیادتر در منطقه شود. از سوی دیگر جاذبه‌های توریستی و تجاری موجود در منطقه باعث افزایش جمعیت منطقه بیشتر از پیش‌بینی‌ها شده و همین مسئله کیفیت زندگی در منطقه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

در نتایج این ارزیابی اشاره شده که با آبگیری دریاچه به‌دلیل افزایش چشمگیر حجم ترافیک و مراجعان، امنیت اجتماعی در منطقه کاهش پیدا کرده و شاهد بروز مسائل اخلاقی، شکل‌گیری اقامتگاه‌های تفریحی در کنار فقدان زیرساخت‌های ترافیکی و جاده‌ای و فقدان تأمین امنیت در منطقه و حاشیه دریاچه خواهیم بود. همچنین براساس این تحقیق به‌دلیل افزایش ترافیک در منطقه شاهد آلودگی هرچه بیشتر منطقه، تراکم جمعیتی و کاهش کیفیت زندگی ساکنان دائمی حاشیه دریاچه خواهیم بود ‌که افزایش میزان تصادفات در منطقه و محدوده دریاچه نیز دور از انتظار نخواهد بود. درنهایت افزایش مهاجرت به منطقه به‌دلیل جذابیت‌های سکونتی و اقتصادی ناشی از احداث دریاچه، افزایش مهاجرت ساکنان اطراف دریاچه به‌دلیل مشکلات ترافیکی و تراکم جمعیتی در منطقه و حاشیه دریاچه را شاهد خواهیم بود.

و با گذشت 7سال از به‌دست آمدن نتایج حاصل از این تحقیق، بیشتر نتایج حاصله از آن به حقیقت پیوسته است. براساس تحقیقی که در سال1388 در منطقه22 تهران انجام گرفت سقف جمعیت این منطقه به 400هزار نفر رسیده بود، این تعداد در سال95 به 730هزار نفر افزایش پیدا کرد، حالا اما با تکمیل برج‌های مسکونی اطراف دریاچه و سرریز شدن جمعیت خارج از انتظار به این منطقه شاهد افزایش تراکم جمعیت در منطقه هستیم؛ همانطور که در تحقیق مربوط به ارزیابی تأثیرات اجتماعی ساخت این دریاچه در 7سال قبل به آن اشاره شده بود ولی هیچ نهاد مسئولی به نتایج حاصل از این تحقیق توجهی نکرد. همین تراکم جمعیت باعث نیاز روزافزون اهالی به امکانات و خدمات اولیه شهری همچون زمین‌ها و باشگاه‌های ورزشی، مراکز بهداشتی و درمانی دولتی، ‌مؤسسات آموزشی دولتی (مدرسه، آموزشگاه و...)، سامانه حمل‌ونقل عمومی (تاکسی، اتوبوس، مترو و...) و دیگر امکانات رفاهی شده است؛ درصورتی که در چشم‌انداز اولیه ساخت اطراف دریاچه تنها به ساخت برج‌های مسکونی بدون توجه به نیازهای اولیه ساکنان توجه شده و به مرور برخی از امکانات در اطراف برج‌ها در حال ساخته شدن است. حال آنکه در نهایت با راه‌اندازی دریاچه خلیج‌فارس مشخص شد که این دریاچه بیشتر از آنکه یک جاذبه توریستی برای منطقه باشد به یک چالش زیست‌محیطی و اجتماعی و شهری برای ساکنان تبدیل شده و جزو نیازمندی‌های اولیه مردم تهران نبوده است. در نهایت اینکه ساخت دریاچه خلیج‌فارس اگرچه با هدف درآمد‌زایی برای منطقه و جذب توریست انجام شد اما نه‌تنها درآمد بالایی را برای منطقه به ارمغان نیاورد، حتی سبب بروز مشکلات متعددی برای ساکنان منطقه و مناطق اطراف آن شد که در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌تواند باعث مهاجرت ساکنان این مناطق به مناطق دیگر شود.

کمبود آب در آینده‌ای نزدیک برای آبگیری دریاچه با توجه به خشکسالی‌های چندسال اخیر موضوع دیگری است که در این تحقیق به آن اشاره شده است. ایده ساخت دریاچه با تأمین و منابع تامین آب آن گره خورده است. 3منبع آبی برای تامین آب دریاچه خلیج‌فارس درنظر گرفته شده که عبارتند از:‌ رواناب‌های سطحی، رواناب‌های حوزه بالادست منطقه شهری و رودخانه کن. بر این اساس برداشت آب از منابع آبی کن و تأثیراتی که روی این منطقه دارد همچنین تأثیر برداشت آب بر کشاورزی‌های بالادست و پایین‌دست منافع کشاورزان پایین‌دست را با مشکل روبه‌رو می‌کند. با وجود این برخلاف آنچه طرفداران اجرای طرح دریاچه خلیج‌فارس معتقد بودند وضعیت رودخانه کن برای آبگیری دریاچه چندان ثبات ندارد و با تشدید وضعیت خشکسالی و یا خشکسالی در سال‌های آتی می‌توان انتظار داشت که تامین آب دریاچه در وضعیت نامساعدی قرار بگیرد، چراکه هم‌اکنون هم در فصول پاییز و زمستان بخشی از منابع رودخانه کن به رودخانه کرج منتقل می‌شود. ضمن اینکه با انتقال آب رودخانه کن به دریاچه خلیج‌فارس بسیاری از زمین‌های کشاورزی اسلامشهر، کهریزک، شهرری و حسن‌آباد که از این رودخانه تغذیه می‌کنند به‌علت اجرای این طرح آسیب زیادی می‌بینند؛ به‌خصوص اینکه برخی از این مناطق در گذشته نیز به‌علت احداث سد امیرکبیر و قطع شدن جریان رودخانه کرج ضررهای زیادی را متحمل شده‌اند. اما حاصل تبعات اجتماعی این اتفاق بیکاری و مشکلات اقتصادی کشاورزان اطراف تهران به‌خصوص منطقه کن و مهاجرت آنها و خالی شدن روستاهای اطراف تهران خواهد بود.

منبع: روزنامه همشهری
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
زیباترین عکس‌نوشته‌ها به مناسبت روز میلاد امام زمان (عج)آیا شیرینی می‌تواند ناقل ویروس کرونا باشد؟گسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شداعمال شب نیمه شعبان، از احیا و زیارت امام حسین تا نماز جعفر طیارشناسایی ۱۹۹۷مورد جدید کرونا در کشور / ۱۲۱ تن دیگر جان باختنداز دست دادن حس چشایی و بویایی از علائم ابتلا به کرونا است؟دو داروی سنتی درمان کرونا در مراحل کارآزمایی بالینیچگونه یک پست اینستاگرامی را استوری کنیم؟۷ اشتباه روزانه که مو‌ها را پیر می‌کند!خوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرن۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندآیا شما هم مدام احساس می‌کنید بیمار هستید؟نقش تغذیه در روزهای کرونا/ چه نوع غذاهایی بخوریمراهکارهای درمان کمبود ویتامین Dعلامتی که می‌تواند نشانه ابتلا به ویروس کرونا باشداسترس را با این ۱۱ خوردنی مرخص کنید!نخستین گفت‌وگو با دانشمند ایرانی کاشف داروی ضد کرونا: HrsAce2۱۴ نکته تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کروناآیا ابتلای مجدد به کرونا پس از بهبودی ممکن است؟با ته تغاری خانواده "کرونا" آشنا شویداس ام اس و پیام تبریک نیمه شعبان؛ شعر و تبریک رسمی میلاد حضرت حجت (عج)ظرفیت تخت‌های ICU کشور تقریباً پر شده است!/ احتمال پیک مجدد کروناآیا بیمار کرونا پس از بهبودی دوباره مبتلا می شوداثرات فعالیت جسمانی بر اوتیسم چیست؟مهمترین روش‌های ضدعفونی و ویروس زدایی کدامند؟هشدار به دیابتی‌ها؛ توصیه‌های ضدکرونایی را بیش از پیش جدی بگیریدتوصیه‌های یک فوق تخصص روماتولوژی برای جلوگیری از ابتلا به کروناطرز تهیه‌ی دوقوس ماهی؛ غذای بوشهرینقاشی دیواری با موضوع کرونا۱۰ دلیل برای اینکه تدریجاً وعده "ناهار" را رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید!شیوع کووید ۱۹ در گربه تایید نشده است۸ علامتی که نشان می‌دهد نیاز به عینک داریدکودکان هم کرونا می گیرند/ماجرای سشوار گرفتن به دهان و بینی۷۰ درصد مردم هنوز به موضوع کرونا حساس هستند/اصول بهداشت فردی را همچنان رعایت کنیدبیماری‌زایی کووید۱۹ شدیدتر از آنفلوآنزاست/ همچنان در خانه بمانید
افزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!تهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردندجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو +عکسطرح جدا سازی فضای رانندگان از مسافران اجرا شدخرید خانه در غرب تهران چقدر هزینه دارد؟حبس ۴۰ نفر پس از آتش گرفتن ۳ خودرو در مجتمع مسکونی شهرری + تصاویرخبرنگاران:یوزها درخطر مرگ بودند/محیط‌زیست:مدارک‌تان را منتشر کنیدآغاز تغسیل با آب متوفیان مبتلا به بیماری کرونا در تهرانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۸ فروردین ۹۹جنجالِ بیهوش‌کردن سه یوزپلنگ در پردیسانتوضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کرونارصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹توضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتهمه شهر تهران آلوده به ویروس استپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۷ فروردین ۹۹قیمت آپارتمان در تهران؛ ۵ فروردین ۹۹شرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»مراکز تجاری در سراسر تهران تعطیل شدپیرمرد ۱۰۱ ساله در ورامین کرونا را شکست دادقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۶ اسفند ۹۸حناچی: مردم تهران از ماندن در خانه استقبال کرده‌اند / کاهش ۷۰ درصدی مسافران مترو
لجیستیک بزرگ در ایران در حال سازماندهی است رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: وضعیت شیوع کرونا در استان همچنان قرمز استافزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!اعمال محدودیت‌های ترافیکی در نیمه شعبان100 آتش سوزی در قم مهار شداعمال محدودیت 72 ساعتی در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکرانگسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شد37 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری شدندتشکیل شبکه هنر و ادب در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاباستاندار قزوین: بیماری کرونا در قزوین در حال کنترل شدن است/ مردم همراهی کنندچهارمین دوره جشنواره تولیدات هنری «فانوس» در قم فراخوان شدبارش های رگباری بهاری استان اصفهان را فرا می گیردصدای این رفت و آمدها دو هفته بعد بلند می شودتهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردنداستاندار خوزستان: وضعیت شیوع کرونا در دزفول مطلوب نیستقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۲۰ فروردین‌ماه+ جدولجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختخوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرنضرب و شتم نانوا به خاطر نگرفتن پول نقد!۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندعدد قربانیان الکل در فارس به ۹۱ نفر رسیدمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدماجرای زورگیری آپاچی سواران مخوف با قمه نیم متری!/عکسقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹مراکز شبانه روزی نگهداری کودکان به طور کامل قرنطینه هستنداجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو +عکسطرح جدا سازی فضای رانندگان از مسافران اجرا شدتوضیحات پلیس راهور در خصوص جزییات ممنوعیت تردد در اصفهانادارات شهرستان کرمان تعطیل شدوضعیت گیلان در زمینه کرونا در حالت بیم و امید قرار داردواژگونی مینی بوس در سیستان وبلوچستان ۱۹ مجروح برجای گذاشتحمله با چاقو به محیط‌بانان خوزستانی در شوشترعلت مرگ سیاهگوش‌ها در ارتفاعات البرز چیست؟ساماندهی پارکینگ‌های هسته مرکزی شهر از مهمترین اولویت های سال 99فراخوان پویش نذر هنری «ایوان آینه» منتشر شد/ فرصت هنرمندان برای تبدیل قم هراسی به قم شناسی

روزنامه رویداد امروز  چهارشنبه ۲۰ فروردین  ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
لجیستیک بزرگ در ایران در حال سازماندهی است رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: وضعیت شیوع کرونا در استان همچنان قرمز استافزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!اعمال محدودیت‌های ترافیکی در نیمه شعبان100 آتش سوزی در قم مهار شداعمال محدودیت 72 ساعتی در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکرانگسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شد37 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری شدندتشکیل شبکه هنر و ادب در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاباستاندار قزوین: بیماری کرونا در قزوین در حال کنترل شدن است/ مردم همراهی کنندچهارمین دوره جشنواره تولیدات هنری «فانوس» در قم فراخوان شدبارش های رگباری بهاری استان اصفهان را فرا می گیردصدای این رفت و آمدها دو هفته بعد بلند می شودتهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردنداستاندار خوزستان: وضعیت شیوع کرونا در دزفول مطلوب نیستقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۲۰ فروردین‌ماه+ جدولجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختخوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرنضرب و شتم نانوا به خاطر نگرفتن پول نقد!۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندعدد قربانیان الکل در فارس به ۹۱ نفر رسیدمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدماجرای زورگیری آپاچی سواران مخوف با قمه نیم متری!/عکسقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹مراکز شبانه روزی نگهداری کودکان به طور کامل قرنطینه هستند