• زمان انتشار: 18 آذر 1397, 15:06
  • / کد خبر: 7155

ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران؛ مهم‌ترین رویداد مجسمه‌سازی پایتخت در گالری صبا برپاست

تهران|مهمان‌های آینده خیابان‌های تهران

تهران|مهمان‌های آینده خیابان‌های تهران مردی شبیه کارتن‌خواب‌ها بر نیمکتی دراز کشیده است. پایه‌های نردبانی، اریب در کره‌ای فرورفته و یک صندلی چوبی از آن آویزان است. اتوبوسی آبی که شیری از آن پیاده می‌شود. بر ستونی استوانه‌ای که شبیه ستون‌های تخت جمشید است دستی بریده قرار گرفته و کله اسبی بر بالای آن. 3ستون نیمه‌تمام در کنار هم؛ شبیه ستون‌هایی سیمانی که با آرماتور ساخته می‌شوند. خوب که دقت می‌کنی می‌بینی مردی در میان یکی از ستون‌ها دفن شده است.
شاید برای بسیاری سؤال باشد که مجسمه‌ها و پیکره‌هایی که در سطح شهر تهران نصب می‌شوند از کجا می‌آیند و چگونه ساخته و برای نصب انتخاب می‌شوند؟ چرا بعضی از آنها پس از مدتی از جای خود برداشته می‌شوند و مجسمه‌های دیگری جایگزینشان می‌شوند؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها به نگارخانه صبا رفتیم تا مجسمه‌هایی را که قرار است به‌زودی مهمان گوشه و کنار میدان‌ها و خیابان‌های تهران شوند، ببینیم.
گالری‌های مختلف مجموعه صبا در فرهنگستان هنر میزبان مجسمه‌هایی است که به ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری راه یافته‌اند. آنچه به نمایش درآمده ماکت‌های مجسمه‌هاست که در ابعاد کوچک ساخته شده است و عکس‌هایی که مجسمه‌ها را در میدان‌ها و خیابان‌های شهر تصویر کرده است. بعضی از این عکس‌ها در جای خود بسیار خوش نشسته‌اند و انگار مجسمه‌ها سال‌هاست که همانجا هستند و بعضی دیگر به‌درستی جانمایی نشده‌اند.
3 مرد که در قفسی گرفتار آمده‌اند. مجسمه بعدی پیکره بزرگی است از گاوی فلزی که معلق روی سرش ایستاده است. بعضی از آثار شکل‌هایی انتزاعی هستند؛ شکل‌هایی دایره‌ای و حجم‌هایی مکعبی.
به‌نظر می‌رسد بعضی از آثار بیشتر مناسب گالری‌ها و موزه‌ها باشند تا نصب در فضای عمومی شهری؛ آثاری هستند که مخاطب نمی‌تواند چندان با آنها ارتباط برقرار کند.
برای پاسخ به این پرسش‌ها سراغ مجتبی موسوی، دبیر دوسالانه مجسمه‌های شهری می‌رویم. موسوی در پاسخ به پرسش ما که چقدر سلیقه عموم مخاطبان در انتخاب آثار لحاظ شده است، می‌گوید: «این مجسمه‌ها پیشنهادهای هنرمندان است برای فضای شهری. یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های آن ارتباط با مخاطب است اما این به آن معنا نیست که هنرمند در هنگام طراحی و ساخت مجسمه خودش را جای مخاطب بگذارد. ارتباط مخاطب شهری با مجسمه‌ها هم به این معنا نیست که مخاطب در نخستین مواجهه بتواند با اثر ارتباط برقرار کند. با این همه، تمام آثار قرار نیست وارد فضای شهری شوند. با این حال، آثار رسیده به دوسالانه را دوباره شورایی برای ورود به فضای شهری بررسی می‌کند و بعضی از این آثار در فضاهای عمومی نصب می‌شوند. برای انتخاب آثار حتماً مقوله مخاطبان عمومی را لحاظ خواهیم کرد.»
زمانی دوسالانه مجسمه‌های شهری در باغ‌موزه قصر برگزار می‌شد؛ جایی که عموم مخاطبان بیشتر می‌توانستند بیایند و از آثار استفاده کنند. اما مخاطبان اندکی برای تماشا به گالری صبا آمده‌اند. آیا بهتر نیست که دوسالانه در محیط‌های عمومی مثل پارک ملت یا موزه هنرهای معاصر برگزار شود؟
اما مجتبی موسوی می‌گوید: «گالری صبا یکی از بزرگ‌ترین گالری‌های تهران است که در مرکز تهران واقع شده است. یکی از معدود گالری‌هایی است که می‌شود آثار بزرگ را آنجا نمایش داد. به دانشگاه تهران و دانشگاه هنر و دانشگاه‌های دیگر نزدیک است و دانشجویان می‌توانند برای تماشای آثار بیایند. اگر مخاطبان عمومی‌تر هم جزو بازدیدکنندگان دوسالانه باشند از امتیازات دوسالانه است اما درواقع محل برگزاری دوسالانه هم به‌گونه‌ای انتخاب شده که دسترسی دانشجویان و مخاطبان حرفه‌ای به دوسالانه راحت باشد.»
آثاری که برای دوسالانه انتخاب می‌شود کی و کجا نصب می‌شوند؟ آیا همه آنها در شهر می‌مانند؟ چرا بعضی از این آثار پس از مدتی برداشته می‌شوند؟ آیا واکنش مخاطبان تأثیری در انتخاب آثار دارد؟
وی در پاسخ می‌گوید: «بعضی از آثار هم از نظر ایده و هم از نظر ماندگاری به‌گونه‌ای هستند که دائمی‌اند و جابه‌جا نمی‌شوند. تعدادی هم از نظر کیفیت و هم از نظر ماندگاری برای دوره‌ای کوتاه انتخاب می‌شوند. درعین حال بعضی از آثار هم پس از مدتی به نقاط دیگر شهر منتقل می‌شوند تا همه ساکنان تهران بتوانند این آثار را ببینند.»  دوسالانه مجسمه‌های شهری تا دی‌ماه در گالری صبا در خیابان برادران مظفر جنوبی برپاست. مخاطبان می‌توانند به تماشای آثار بروند و آثار مورد علاقه‌شان را در صندوقی که برای جمع‌آوری آرای مخاطبان تعبیه شده است، انتخاب کنند.
ماجرای کودک خوابیده در بزرگراه مدرس
مخاطبان به شکل‌های مختلف به آثار واکنش نشان می‌دهند؛ گاهی این واکنش‌ها مثبت است و گاه منفی. طبیعی است که آثاری که در معرض دید عموم قرار می‌گیرند با واکنش مخاطبان مواجه شوند. گاهی با سامانه 1888تماس می‌گیرند و درباره مفهوم یک اثر می‌پرسند و ما توضیح می‌دهیم گاهی واکنش‌ها منفی‌ است و زنگ می‌زنند که این اثر که در این نقطه شهر نصب شده چه معنایی دارد و برای چه نصب شده است؟ اما به‌خاطر ندارم که اثری را به‌خاطر واکنش منفی مخاطبان برداشته باشیم. آثاری هم بوده که واکنش‌های مثبت و منفی توأمان به آن زیاد باشد. مثل کودک خوابیده در بزرگراه مدرس. این کار یکی از آثاری بود که از ابتدا قرار بود مدت زمان مشخصی در بزرگراه باشد اما بعد به ذهنمان رسید که حالا که قرار است اثر را برداریم شکل دیگری از اثر را اجرا کنیم که به‌نوعی دنباله‌دار به‌نظر برسد و مجسمه کودک بیدار شده جای کودک خوابیده قرار گرفت. اما واکنش‌های مثبت و منفی به آن زیاد بود. قدری هم واکنش‌های منفی اغراق شده بود و عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی پخش شد، دست‌کاری شده بود. در نهایت هم اثر از بزرگراه مدرس برداشته شد.
همزمان با برگزاری دوسالانه، بزرگداشتی برای 3 مجسمه‌ساز پیشکسوت نیز برگزار شده است: محسن وزیری مقدم،  رضا امیریاراحمدی،  کارل اشلامینگر. مستندهای کوتاهی از زندگی این هنرمندان نیز در دوسالانه به نمایش درآمده است.
اروپایی شرقی
کارل اشلامینگر را باید یک هنرمند آلمانی- ایرانی دانست؛ هنرمندی علاقه‌مند به هنر شرقی و ایرانی که سال‌های زیادی از عمرش را در ایران گذراند. در سال‌های تدریس او در دانشکده هنرهای زیبا دانشجویان بسیاری از درس‌های او بهره بردند. اشلامینگر آثار ماندگار بسیاری را در ایران از خود به‌جا گذاشته است که معروف‌ترین آنها 2 مجسمه‌ای است که سال‌هاست مهمان حیاط موزه هنرهای معاصر تهران است. طراحی نشان سازمان انتقال خون یکی دیگر از یادگارهای کارل اشلامینگر است. آخرین اثر اشلامینگر طراحی میدان امام حسین(ع) تهران است. کارل اشلامینگر در سال 2016 درگذشت.
جادوی شن‌ها
محسن وزیری مقدم را شاید بسیاری با نقاشی‌های شنی به‌خاطر بیاورند. یکی از نخستین فارغ‌التحصیلان دانشکده هنرهای زیبا که به ایتالیا رفت و زمانی که به ایران بازگشت از بنیانگذاران نقاشی مدرن ایران شد. کسی که کتاب‌های او در طراحی سال‌ها جزو اصلی‌ترین منابع تدریس این رشته در ایران بود و خودش نیز سال‌های بسیاری را به تدریس در دانشکده هنرهای زیبای تهران گذراند و ریاست دانشکده را نیز عهده‌دار شد. محسن وزیری مقدم در کنار نقاشی همواره کارهای حجمی را نیز پی می‌گرفت. پیکره‌های بزرگ چوبی او که به شکل‌های مختلف درمی‌آمدند و نیز پیکره‌های فلزی عجیب و غریب او ازجمله آثار پیشرو هنر مدرن ایران به‌شمار می‌رود. وزیری مقدم در سال 1397 درگذشت. یکی از پیکره‌های فلزی
وزیری مقدم برای نمایش در دوسالانه در معرض دید عموم قرار گرفته است.
مجسمه‌ساز بزرگان فرهنگ ایران
رضا امیر یاراحمدی را باید ادامه‌دهنده راه مجسمه‌سازانی مثل ابوالحسن صدیقی و علی‌اکبر صنعتی دانست؛ مجسمه‌سازی که مجسمه‌ شماری از بزرگان فرهنگ و هنر ایران را ساخت؛ از مجسمه فردوسی در کتابخانه ملی تا مجسمه فارابی، ابن‌سینا و مولوی که در شهرهای دیگر ایران نصب شده‌اند. مرمت و بازسازی ساختمان مجلس در میدان بهارستان نیز ازجمله کارهای ماندگار رضا امیریاراحمدی است. او از بنیانگذاران انجمن مجسمه‌سازان ایران است. رضا امیریاراحمدی در 25مهر 1397درگذشت.

منبع: روزنامه همشهری
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
زیباترین عکس‌نوشته‌ها به مناسبت روز میلاد امام زمان (عج)آیا شیرینی می‌تواند ناقل ویروس کرونا باشد؟گسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شداعمال شب نیمه شعبان، از احیا و زیارت امام حسین تا نماز جعفر طیارشناسایی ۱۹۹۷مورد جدید کرونا در کشور / ۱۲۱ تن دیگر جان باختنداز دست دادن حس چشایی و بویایی از علائم ابتلا به کرونا است؟دو داروی سنتی درمان کرونا در مراحل کارآزمایی بالینیچگونه یک پست اینستاگرامی را استوری کنیم؟۷ اشتباه روزانه که مو‌ها را پیر می‌کند!خوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرن۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندآیا شما هم مدام احساس می‌کنید بیمار هستید؟نقش تغذیه در روزهای کرونا/ چه نوع غذاهایی بخوریمراهکارهای درمان کمبود ویتامین Dعلامتی که می‌تواند نشانه ابتلا به ویروس کرونا باشداسترس را با این ۱۱ خوردنی مرخص کنید!نخستین گفت‌وگو با دانشمند ایرانی کاشف داروی ضد کرونا: HrsAce2۱۴ نکته تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کروناآیا ابتلای مجدد به کرونا پس از بهبودی ممکن است؟با ته تغاری خانواده "کرونا" آشنا شویداس ام اس و پیام تبریک نیمه شعبان؛ شعر و تبریک رسمی میلاد حضرت حجت (عج)ظرفیت تخت‌های ICU کشور تقریباً پر شده است!/ احتمال پیک مجدد کروناآیا بیمار کرونا پس از بهبودی دوباره مبتلا می شوداثرات فعالیت جسمانی بر اوتیسم چیست؟مهمترین روش‌های ضدعفونی و ویروس زدایی کدامند؟هشدار به دیابتی‌ها؛ توصیه‌های ضدکرونایی را بیش از پیش جدی بگیریدتوصیه‌های یک فوق تخصص روماتولوژی برای جلوگیری از ابتلا به کروناطرز تهیه‌ی دوقوس ماهی؛ غذای بوشهرینقاشی دیواری با موضوع کرونا۱۰ دلیل برای اینکه تدریجاً وعده "ناهار" را رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید!شیوع کووید ۱۹ در گربه تایید نشده است۸ علامتی که نشان می‌دهد نیاز به عینک داریدکودکان هم کرونا می گیرند/ماجرای سشوار گرفتن به دهان و بینی۷۰ درصد مردم هنوز به موضوع کرونا حساس هستند/اصول بهداشت فردی را همچنان رعایت کنیدبیماری‌زایی کووید۱۹ شدیدتر از آنفلوآنزاست/ همچنان در خانه بمانید
افزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!تهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردندجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو +عکسطرح جدا سازی فضای رانندگان از مسافران اجرا شدخرید خانه در غرب تهران چقدر هزینه دارد؟حبس ۴۰ نفر پس از آتش گرفتن ۳ خودرو در مجتمع مسکونی شهرری + تصاویرخبرنگاران:یوزها درخطر مرگ بودند/محیط‌زیست:مدارک‌تان را منتشر کنیدآغاز تغسیل با آب متوفیان مبتلا به بیماری کرونا در تهرانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۸ فروردین ۹۹جنجالِ بیهوش‌کردن سه یوزپلنگ در پردیسانتوضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کرونارصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹توضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتهمه شهر تهران آلوده به ویروس استپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۷ فروردین ۹۹قیمت آپارتمان در تهران؛ ۵ فروردین ۹۹شرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»مراکز تجاری در سراسر تهران تعطیل شدپیرمرد ۱۰۱ ساله در ورامین کرونا را شکست دادقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۶ اسفند ۹۸حناچی: مردم تهران از ماندن در خانه استقبال کرده‌اند / کاهش ۷۰ درصدی مسافران مترو
لجیستیک بزرگ در ایران در حال سازماندهی است رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: وضعیت شیوع کرونا در استان همچنان قرمز استافزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!اعمال محدودیت‌های ترافیکی در نیمه شعبان100 آتش سوزی در قم مهار شداعمال محدودیت 72 ساعتی در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکرانگسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شد37 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری شدندتشکیل شبکه هنر و ادب در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاباستاندار قزوین: بیماری کرونا در قزوین در حال کنترل شدن است/ مردم همراهی کنندچهارمین دوره جشنواره تولیدات هنری «فانوس» در قم فراخوان شدبارش های رگباری بهاری استان اصفهان را فرا می گیردصدای این رفت و آمدها دو هفته بعد بلند می شودتهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردنداستاندار خوزستان: وضعیت شیوع کرونا در دزفول مطلوب نیستقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۲۰ فروردین‌ماه+ جدولجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختخوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرنضرب و شتم نانوا به خاطر نگرفتن پول نقد!۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندعدد قربانیان الکل در فارس به ۹۱ نفر رسیدمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدماجرای زورگیری آپاچی سواران مخوف با قمه نیم متری!/عکسقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹مراکز شبانه روزی نگهداری کودکان به طور کامل قرنطینه هستنداجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو +عکسطرح جدا سازی فضای رانندگان از مسافران اجرا شدتوضیحات پلیس راهور در خصوص جزییات ممنوعیت تردد در اصفهانادارات شهرستان کرمان تعطیل شدوضعیت گیلان در زمینه کرونا در حالت بیم و امید قرار داردواژگونی مینی بوس در سیستان وبلوچستان ۱۹ مجروح برجای گذاشتحمله با چاقو به محیط‌بانان خوزستانی در شوشترعلت مرگ سیاهگوش‌ها در ارتفاعات البرز چیست؟ساماندهی پارکینگ‌های هسته مرکزی شهر از مهمترین اولویت های سال 99فراخوان پویش نذر هنری «ایوان آینه» منتشر شد/ فرصت هنرمندان برای تبدیل قم هراسی به قم شناسی

روزنامه رویداد امروز  چهارشنبه ۲۰ فروردین  ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
لجیستیک بزرگ در ایران در حال سازماندهی است رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: وضعیت شیوع کرونا در استان همچنان قرمز استافزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!اعمال محدودیت‌های ترافیکی در نیمه شعبان100 آتش سوزی در قم مهار شداعمال محدودیت 72 ساعتی در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکرانگسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شد37 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری شدندتشکیل شبکه هنر و ادب در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاباستاندار قزوین: بیماری کرونا در قزوین در حال کنترل شدن است/ مردم همراهی کنندچهارمین دوره جشنواره تولیدات هنری «فانوس» در قم فراخوان شدبارش های رگباری بهاری استان اصفهان را فرا می گیردصدای این رفت و آمدها دو هفته بعد بلند می شودتهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردنداستاندار خوزستان: وضعیت شیوع کرونا در دزفول مطلوب نیستقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۲۰ فروردین‌ماه+ جدولجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختخوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرنضرب و شتم نانوا به خاطر نگرفتن پول نقد!۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندعدد قربانیان الکل در فارس به ۹۱ نفر رسیدمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدماجرای زورگیری آپاچی سواران مخوف با قمه نیم متری!/عکسقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹مراکز شبانه روزی نگهداری کودکان به طور کامل قرنطینه هستند