• زمان انتشار: 17 آذر 1397, 14:09
  • / کد خبر: 7127

کارشناسان از ضرورت نظارت بیشتر بر رفتار مجرمان سابقه دار بعد از آزادی از زندان می‌گویند

چرا مجرمان دوباره مجرم می‌شوند؟

چرا مجرمان دوباره مجرم می‌شوند؟ زندان مانع از تکرار جرم نمی‌شود؛ این موضوع را می‌توان در ارتکاب مجدد جرم توسط زندانیان آزاد شده و بازگشت 46 تا 50درصد افراد آزاد شده به زندان مشاهده کرد. آماری که شکور پورحسین، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس چندی پیش در مصاحبه با خانه ملت به آن اشاره کرد.

وجود مشکلات متعدد معیشتی و اقتصادی و حل نشدن آنها باعث شده تا بیشترین جرایم، زمینه اقتصادی، ‌فرهنگی و حقوقی داشته باشد. از سوی دیگر جامعه نیز باید به‌گونه‌ای آموزش ببیند که پذیرای افراد‌ آزاد شده از زندان باشد و به‌گونه‌ای با وی و خانواده‌اش رفتار کند که فرد راهی برای بازگشت به سمت بزهکاری نداشته باشد. نداشتن فضای مناسب در زندان‌ها، همخوانی نداشتن تعداد زندانیان با فضای زندان‌ها و تراکم جمعیت کیفری باعث شده تا زندان‌ها نه‌تنها محلی برای متنبه شدن زندانیان نباشند بلکه در برخی موارد به کلاس‌های بزه نیز تبدیل ‌شوند و مجرمان در کنار یکدیگر انواع و اقسام جرم‌ها را فرا گیرند. فقط کافی است به 2پرونده مهم که در هفته‌های گذشته رخ داده نگاهی بیندازیم تا متوجه شویم نظارت بر رفتار مجرمان بعد از آزادی از زندان چقدر می‌تواند اهمیت داشته باشد. پرونده تعرض به کودکان شوشتری و آتش زدن کارتن‌خواب‌ها که با واکنش‌های اجتماعی گسترده‌ای روبه‌رو شد هردو از سوی مجرمانی صورت گرفته است که سابقه‌دار هستند و بعد از هر بار آزادی از زندان به جرم جدیدی دست می‌زنند. همشهری در گفت‌وگو با کارشناسان دلایل تکرار جرم توسط مجرمان و لزوم پیشگیری از عدم ‌تکرار جرم و نظارت بر رفتار مجرمان با سابقه را بررسی می‌کند.
مجرم تحت نظارت باشد
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه اصلی‌ترین ریشه تکرار جرم علت وقوع جرم است، گفت: تا زمانی که علت وقوع جرم وجود داشته باشد، با وجود اعمال انواع مجازت‌ها باز هم جرم تکرار می‌شود. ‌اللهیار ملکشاهی به همشهری گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه شود مبارزه با علت وقوع جرم است که باعث می‌شود تا مجرم نیز خود معلول این علت شود. موضوع دیگر نظارت‌هایی است که بعد از مجازات فرد متهم و یا حبس وی باید درنظر گرفته شود. یعنی سیستم به‌گونه‌ای تنظیم شود که مرتکب جرم بعد از آزادی از زندان هم تا مدتی تحت نظارت باشد. این مسئله وظیفه دستگاه قضا و سازمان زندان‌هاست. به‌گفته رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، موضوع نظارت از سوی سازمان زندان‌ها علاوه بر قانون، نیازمند اعتبارات و سازوکارهایی است که درصورت وجود داشتن، این سازمان می‌تواند نظارت را بر زندانیان آزادشده، داشته باشد. او تصریح کرد: به‌منظور جلوگیری از تکرار جرم توسط مجرم بعد از آزادی از زندان می‌توان خانواده و اطرافیان وی را مورد حمایت قرار داد، چرا که برخی مجرمان به‌دلیل اینکه بعد از آزادی از زندان نمی‌توانند معیشت خانواده خود را تامین کنند دست به ارتکاب مجدد جرم می‌زنند. با حمایت از خانواده این افراد توسط نهادهای حمایتی می‌توان به نوعی این مجرمان را تحت کنترل و نظارت قرار داد و البته می‌توان با آنها شرط کرد که درصورت تکرار و یا تعدد جرم این حمایت‌ها از خانواده وی قطع خواهد شد. همچنین از نظر روحی و روانی هم باید مجرمان تحت کنترل باشند.

او با اشاره به مسئله آموزش به مجرمان نیز گفت: برخی مجرمان نیاز به آموزش تطبیق در جامعه دارند تا بتوانند خودشان را با جامعه بعد از زندان هماهنگ کنند، از سوی دیگر جامعه نیز باید آموزش ببیند که چطور بتواند خود را از معرض ارتکاب جرم دور کند. دقیقا مثل زمانی که برای جلوگیری از بیمار شدن از واکسن استفاده می‌کنیم تا بدن مقاوم شود جامعه و مردم نیز باید بتوانند در مقابل مجرمان و ارتکاب جرم مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.

بازپروری مجرمان در اولویت قرار گیرد

عبدالصمد خرمشاهی، ‌وکیل دادگستری نیز به همشهری گفت: فردی که به هر دلیل مرتکب جرم می‌شود باید تحت مراقبت باشد، در زندان اصلاح و تربیت شود تا برای ورود به جامعه آماده شود و امکان این را داشته باشد با دیگر شهروندان در جامعه همگن شود و بعد از آزادی زندگی مسالمت‌آمیزی را در پیش بگیرد. او گفت: فردی که مرتکب جرمی شده اگر برای نخستین‌بار این جرم را مرتکب شده باشد، دچار عذاب وجدان می‌شود اما در اثر تکرار، این مسئله برایشان عادی می‌شود. اما صرف مجازات مجرمان به این دلیل نیست که از جامعه طرد و یا منزوی شوند. در طول سال هزاران نفر به دلایل مختلف مرتکب جرایم خرد و کلان می‌شوند و باید برای بازگشت به جامعه بازپروری شوند تا بعد از زندان زندگی شرافتمندانه‌ای داشته باشند اما اینها همه آرمانی و رؤیایی است و با واقعیت‌های کنونی فاصله بسیاری دارد. به گفته این وکیل دادگستری اکنون زندان‌های ما گنجایش این همه زندانی را ندارند و فرصت آموزش، بازپروری، اصلاح و تربیت و از هم مهم‌تر امکانات این مسائل در زندان‌های ما به اندازه کافی وجود ندارد و زندان‌ها به جای اینکه محلی برای اصلاح و تربیت باشند عاملی برای آموزش جرم‌های متعدد برای زندانی‌های بار اولی است. همین زندانیان بار اولی هستند که بعدها به‌دلیل طردشدن از جامعه و مشکلاتی که بر سر راهشان قرار داد به تکرار جرم روی می‌آورند.

خرمشاهی تصریح کرد: برای برخی زندانیان رفتن به زندان به عادت تبدیل شده چرا که در زندگی بیرون از زندان امکانات اولیه زندگی برایشان فراهم نیست و از ابتدای زندگی دچار مشکلات عدیده‌ای بوده‌اند و یا در خانواده‌ای معتاد پرورش پیدا کرده‌اند، به همین دلیل است که گفته می‌شود جرایم به‌صورت زنجیروار به یکدیگر متصل و بیشترین مجرمان خودشان قربانی جرایم دیگری هستند. این افراد در محیط‌ها و خانواده‌های آسیب‌پذیر پرورش پیدا کرده‌اند و یا در جوامعی بوده‌اند که ارتکاب جرایم را برای آنها تسهیل کرده است.  به‌گفته وی زندان باید جایی باشد که آسیب‌های وارد به این افراد توسط روانشناسان و مشاوران مجرب مورد واکاوی قرار بگیرد و سپس این افراد به جامعه بازگردند؛ همچنین امکاناتی باید برای این افراد فراهم شود که در بازگشت به جامعه خود را با مردم عادی تطبیق دهند چرا که انسان‌ها مجرم به دنیا نمی‌آیند و حکومت‌ها باید زمینه و بستر جرایم را در جامعه از بین ببرند. این مسئله در جوامع به منصه ظهور نمی‌رسد مگر با وجود امکانات اولیه، آموزش و پرورش رایگان، مسکن، تامین اجتماعی، سرگرمی، ‌ورزش، مطالعه و فراهم‌کردن اشتغال در حرفه‌ای که مدنظر افراد است.  خرمشاهی تصریح کرد: مادامی که این مسائل برای افراد جامعه فراهم نشود و فردی دچار فقر مادی باشد به‌دنبالش دچار فقر فرهنگی نیز می‌شود و در محاصره انواع آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرد که اگر مراقبت نشود فرد سر از زندان در می‌آورد.

به گفته وی یکی از اقدامات قوه قضاییه پیشگیری و انجام اقدامات امنیتی برای وقوع جرم در جامعه است. نباید گذاشت این مسائل در جامعه اتفاق بیفتد و بعد مرتکب و مجرم را بدون اینکه عواقب بعدی را درنظر بگیریم زندانی کنیم. با زندانی شدن یک فرد یک یا چند خانواده دچار بحران، ‌ناراحتی و فقر و آسیب می‌شوند و این آسیب‌ها به‌صورت زنجیروار گریبانگیر دیگر افراد جامعه می‌شود که به همت حکومت این مسائل باید به‌تدریج از بین برود و یا کاهش پیدا کند.  خرمشاهی تأکید کرد: خوشبختانه مسئولان به فراست دریافته‌اند که زندان چاره کار نیست و بخشنامه‌های متعدد و قوانینی که اخیرا تصویب شده نشانگر این است که مسئولان بیشتر به فکر حبس زدایی و کاهش تعداد زندانیان هستند. به همین دلیل است که اعتقاد دارم علل و عوامل جرم باید به‌تدریج و با اقدمات خردمندانه و مثبت از سوی همه نهادهای ذیربط با رفع نواقص مالی از بین رفته و یا کاهش پیدا کند که به این ترتیب شاهد کاهش تعداد ورودی به زندان‌ها خواهیم بود. از سوی دیگر باید امکانات لازم در زندان‌ها تعبیه شود و شرایط زندان و جامعه به‌گونه‌ای باشد که زندانی بعد از آزادی از زندان به فکر تکرار جرم نباشد. البته در مورد زندانیان با سابقه بالا باید نظارت‌هایی بر رفتارهایشان بعد از زندان صورت گیرد تا جلوی تکرارهای احتمالی گرفته شود. در هر صورت انجام مشاوره برای زندانیان را نباید از نظر دور داشت، معضلاتی که این افراد دارند باید بررسی و جلوی تکرار هرگونه رفتار بزهکارانه گرفته شود و در کنار آن شرایطی را فراهم کرد که این افراد به اشتغال و زندگی معمولی روی آورند. این وکیل دادگستری گفت: در برخی کشورهای پیشرفته چنانچه افرادی مرتکب جرم به‌خصوص جرائم سنگین شوند رفت‌وآمدشان بعد از آزادی از زندان برای سال‌ها کنترل شده و برخی زندانیان نیز پابند و یا مچ‌بند الکترونیکی دارند تا بعد از آزادی از زندان و یا در زمان تحمل کیفر در بیرون از زندان نیز تحت مراقبت باشند.


منبع: روزنامه همشهری
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
زیباترین عکس‌نوشته‌ها به مناسبت روز میلاد امام زمان (عج)آیا شیرینی می‌تواند ناقل ویروس کرونا باشد؟گسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شداعمال شب نیمه شعبان، از احیا و زیارت امام حسین تا نماز جعفر طیارشناسایی ۱۹۹۷مورد جدید کرونا در کشور / ۱۲۱ تن دیگر جان باختنداز دست دادن حس چشایی و بویایی از علائم ابتلا به کرونا است؟دو داروی سنتی درمان کرونا در مراحل کارآزمایی بالینیچگونه یک پست اینستاگرامی را استوری کنیم؟۷ اشتباه روزانه که مو‌ها را پیر می‌کند!خوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرن۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندآیا شما هم مدام احساس می‌کنید بیمار هستید؟نقش تغذیه در روزهای کرونا/ چه نوع غذاهایی بخوریمراهکارهای درمان کمبود ویتامین Dعلامتی که می‌تواند نشانه ابتلا به ویروس کرونا باشداسترس را با این ۱۱ خوردنی مرخص کنید!نخستین گفت‌وگو با دانشمند ایرانی کاشف داروی ضد کرونا: HrsAce2۱۴ نکته تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کروناآیا ابتلای مجدد به کرونا پس از بهبودی ممکن است؟با ته تغاری خانواده "کرونا" آشنا شویداس ام اس و پیام تبریک نیمه شعبان؛ شعر و تبریک رسمی میلاد حضرت حجت (عج)ظرفیت تخت‌های ICU کشور تقریباً پر شده است!/ احتمال پیک مجدد کروناآیا بیمار کرونا پس از بهبودی دوباره مبتلا می شوداثرات فعالیت جسمانی بر اوتیسم چیست؟مهمترین روش‌های ضدعفونی و ویروس زدایی کدامند؟هشدار به دیابتی‌ها؛ توصیه‌های ضدکرونایی را بیش از پیش جدی بگیریدتوصیه‌های یک فوق تخصص روماتولوژی برای جلوگیری از ابتلا به کروناطرز تهیه‌ی دوقوس ماهی؛ غذای بوشهرینقاشی دیواری با موضوع کرونا۱۰ دلیل برای اینکه تدریجاً وعده "ناهار" را رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید!شیوع کووید ۱۹ در گربه تایید نشده است۸ علامتی که نشان می‌دهد نیاز به عینک داریدکودکان هم کرونا می گیرند/ماجرای سشوار گرفتن به دهان و بینی۷۰ درصد مردم هنوز به موضوع کرونا حساس هستند/اصول بهداشت فردی را همچنان رعایت کنیدبیماری‌زایی کووید۱۹ شدیدتر از آنفلوآنزاست/ همچنان در خانه بمانید
افزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!تهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردندجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو +عکسطرح جدا سازی فضای رانندگان از مسافران اجرا شدخرید خانه در غرب تهران چقدر هزینه دارد؟حبس ۴۰ نفر پس از آتش گرفتن ۳ خودرو در مجتمع مسکونی شهرری + تصاویرخبرنگاران:یوزها درخطر مرگ بودند/محیط‌زیست:مدارک‌تان را منتشر کنیدآغاز تغسیل با آب متوفیان مبتلا به بیماری کرونا در تهرانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۸ فروردین ۹۹جنجالِ بیهوش‌کردن سه یوزپلنگ در پردیسانتوضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کرونارصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹توضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتهمه شهر تهران آلوده به ویروس استپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۷ فروردین ۹۹قیمت آپارتمان در تهران؛ ۵ فروردین ۹۹شرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»مراکز تجاری در سراسر تهران تعطیل شدپیرمرد ۱۰۱ ساله در ورامین کرونا را شکست دادقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۶ اسفند ۹۸حناچی: مردم تهران از ماندن در خانه استقبال کرده‌اند / کاهش ۷۰ درصدی مسافران مترو
لجیستیک بزرگ در ایران در حال سازماندهی است رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: وضعیت شیوع کرونا در استان همچنان قرمز استافزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!اعمال محدودیت‌های ترافیکی در نیمه شعبان100 آتش سوزی در قم مهار شداعمال محدودیت 72 ساعتی در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکرانگسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شد37 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری شدندتشکیل شبکه هنر و ادب در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاباستاندار قزوین: بیماری کرونا در قزوین در حال کنترل شدن است/ مردم همراهی کنندچهارمین دوره جشنواره تولیدات هنری «فانوس» در قم فراخوان شدبارش های رگباری بهاری استان اصفهان را فرا می گیردصدای این رفت و آمدها دو هفته بعد بلند می شودتهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردنداستاندار خوزستان: وضعیت شیوع کرونا در دزفول مطلوب نیستقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۲۰ فروردین‌ماه+ جدولجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختخوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرنضرب و شتم نانوا به خاطر نگرفتن پول نقد!۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندعدد قربانیان الکل در فارس به ۹۱ نفر رسیدمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدماجرای زورگیری آپاچی سواران مخوف با قمه نیم متری!/عکسقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹مراکز شبانه روزی نگهداری کودکان به طور کامل قرنطینه هستنداجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو +عکسطرح جدا سازی فضای رانندگان از مسافران اجرا شدتوضیحات پلیس راهور در خصوص جزییات ممنوعیت تردد در اصفهانادارات شهرستان کرمان تعطیل شدوضعیت گیلان در زمینه کرونا در حالت بیم و امید قرار داردواژگونی مینی بوس در سیستان وبلوچستان ۱۹ مجروح برجای گذاشتحمله با چاقو به محیط‌بانان خوزستانی در شوشترعلت مرگ سیاهگوش‌ها در ارتفاعات البرز چیست؟ساماندهی پارکینگ‌های هسته مرکزی شهر از مهمترین اولویت های سال 99فراخوان پویش نذر هنری «ایوان آینه» منتشر شد/ فرصت هنرمندان برای تبدیل قم هراسی به قم شناسی

روزنامه رویداد امروز  چهارشنبه ۲۰ فروردین  ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
لجیستیک بزرگ در ایران در حال سازماندهی است رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: وضعیت شیوع کرونا در استان همچنان قرمز استافزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!اعمال محدودیت‌های ترافیکی در نیمه شعبان100 آتش سوزی در قم مهار شداعمال محدودیت 72 ساعتی در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکرانگسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شد37 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری شدندتشکیل شبکه هنر و ادب در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاباستاندار قزوین: بیماری کرونا در قزوین در حال کنترل شدن است/ مردم همراهی کنندچهارمین دوره جشنواره تولیدات هنری «فانوس» در قم فراخوان شدبارش های رگباری بهاری استان اصفهان را فرا می گیردصدای این رفت و آمدها دو هفته بعد بلند می شودتهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردنداستاندار خوزستان: وضعیت شیوع کرونا در دزفول مطلوب نیستقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۲۰ فروردین‌ماه+ جدولجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختخوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرنضرب و شتم نانوا به خاطر نگرفتن پول نقد!۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندعدد قربانیان الکل در فارس به ۹۱ نفر رسیدمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدماجرای زورگیری آپاچی سواران مخوف با قمه نیم متری!/عکسقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹مراکز شبانه روزی نگهداری کودکان به طور کامل قرنطینه هستند