---
  • زمان انتشار: 17 آذر 1397, 13:55
  • / کد خبر: 7126

تهران|زنان؛ ستاره اول صحنه‌های تئاتر تهران

تهران|زنان؛ ستاره اول صحنه‌های تئاتر تهران صحنه تئاتر با حضور ستارگانی مثل فاطمه معتمدآریا، صدیقه کیانفر ،‌ رؤیا تیموریان، عاطفه رضوی و ‌رؤیا نونهالی در این فصل رونق می‌گیرد
با حضور فاطمه معتمدآریا، مجموعه بهترین بازیگران زن چندسال اخیر در نمایش‌های تهران، اکنون روی صحنه‌ها مشغول هنرنمایی هستند و از کارگردانان پیشکسوت تئاتر تا کارگردانان جوان، این روزها بخت خود را در سالن‌های نمایشی کوچک امتحان می‌کنند. با پایان نیمه اول آذرماه، 25اثر جدید نمایشی اجرای خود را در سالن‌های مختلف پایتخت آغاز کردند که از میان آنها، نمایش‌هایی چون «خانه برناردا آلبا» علی رفیعی و «خنکای ختم خاطره» حمیدرضا آذرنگ دیده می‌شود. اما نکته قابل تأمل در نمایش‌های روی صحنه، حضور بازیگران زن شناخته‌شده سینما و تئاتر ایران است؛ زنان هنرمندی که این روزها پیشتازان تئاتر در صحنه‌های نمایشی هستند، از فاطمه معتمدآریا و صدیقه کیانفر گرفته تا ‌رؤیا تیموریان، مائده طهماسبی، عاطفه رضوی، فریبا متخصص، ‌رؤیا نونهالی و...

بار دیگر خنکای ختم خاطره
حمیدرضا آذرنگ قرار است، «خنکای ختم خاطره» را بعد از سال‌ها در ایرانشهر، این‌بار با کارگردانی و بازی خودش روی صحنه ببرد. برای نخستین‌بار «خنکای ختم خاطره» که آذرنگ آن را نوشته، نیما دهقان در سال88 روی صحنه برد، این نمایش سمبلیک توانست در بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر همان سال 5جایزه جشنواره را از آن خود کند. نمایشنامه درباره کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق و نشان‌دادن آسیب‌های اجتماعی جنگ بعد از پایان جنگ است.
با اینکه این نمایشنامه در آن سال‌ها به درخواست بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس نوشته شد و جوایز جشنواره فجر را از آن خود کرد اما هنگامی که نمایش در سال89 می‌خواست در جشنواره سیزدهم تئاتر ملی مقاومت در آبادان اجرا شود، اجرای نمایش متوقف شد و برخی مخالف اجرای نمایش بوده و واکنش‌هایی را نشان دادند. جشنواره تئاتر مقاومت، در اجرای شب اول با استقبال روبه‌رو شد اما در شب دوم، نمایش با مقداری تأخیر به صحنه رفت و در نیمه اجرا با خاموش شدن ناگهانی چراغ‌های سالن و حمله نیروهای لباس‌شخصی اجرا متوقف شد و این مسئله سبب اعتراض تماشاگران شد. این نمایش در طول این سال‌ها توسط کارگردانان دیگر هم روی صحنه رفته و 4کارگردان اقدام به اجرای نمایش کرده‌اند.
حمیدرضا آذرنگ در سال95 نمایش «ترن» که از نوشته‌های خودش بود را در سالن اصلی تئاترشهر روی صحنه برد؛ نمایشی که سال‌ها قبل نیما دهقان آن را با حاشیه‌های فراوان اجرا کرد. در «خنکای ختم خاطره» فاطمه معتمدآریا به همراه دیگر بازیگران روی صحنه می‌رود، این نمایش نخستین همکاری آذرنگ و معتمدآریا در تئاتر است. پیش از این، هردو در فیلم سینمایی «آباجان» هاتف علیمردانی همبازی بوده‌اند. معتمدآریا در سال‌های 93 و 94 در 2نمایش «ننه‌دلاور و فرزندانش» زهرا صبری و «تونل» سیامک احصایی بازی کرده است. «خنکای ختم خاطره» اجرای خود را از 24آذر ساعت20 در سالن سمندریان ایرانشهر آغاز می‌کند.

تکمیل 3گانه لورکا با خانه برناردا آلبا 
تالار وحدت از 14آذر‌ماه میزبان «خانه برناردا آلبا» علی رفیعی است. علی رفیعی طراح و کارگردان مطرح تئاتر ایران که آخرین‌بار و در پاییز سال۹۴ نمایش «خاطرات و کابوس‌های یک جامه‌دار از زندگی و قتل میرزاتقی‌خان فراهانی» را در تالار وحدت به صحنه برده بود، «خانه برناردا آلبا» را که سه‌گانه‌ای از نمایشنامه‌های لورکاست اجرا می‌کند. وی که در کارنامه خود تجربه موفقی از اجرای نمایشنامه‌های «عروسی خون» و «یرما» را دارد، می‌خواهد با انتخاب «خانه برناردا آلبا» سه‌گانه نمایشنامه‌های فدریکو گارسیا لورکا را کامل کند. در آخرین نمایش رفیعی رؤیا تیموریان، مائده طهماسبی و مریم سعادت به‌همراه 12بازیگر دیگر روی صحنه حضور دارند. دراماتورژی نمایش را محمد چرمشیر انجام داده و رفیعی ترجمه احمد شاملو را برای اجرای نمایش استفاده کرده است. ستاره اسکندری هم به‌عنوان تهیه‌کننده در این نمایش حضور دارد. این نمایش که پیش‌فروش‌های بلیتش آغاز و برخی روزهای آن پر شده به‌مدت 2ساعت و ربع با قیمت بلیت 35 تا 120هزار تومان روی صحنه است.

مجموعه تئاترشهر و آغاز 4نمایش
سالن اصلی تئاترشهر همچنان میزبان «شاه‌لیر» ویلیام شکسپیر به کارگردانی، دراماتورژی و تهیه‌کنندگی مسعود دلخواه است، این نمایش ساعت18 اجرا می‌شود. الهام پاوه‌نژاد و بهاره رهنما از بازیگران اصلی هستند که در کنار مهدی سلطانی بازی می‌کنند. «فاندو و لیز» هوشمند هنرکار هم اجرای خود را از شب گذشته، 16آذر در چهارسو روی صحنه برد، سالن قشقایی هم از 15آذر‌ماه میزبان «مردی به نام دایک» مهدی میامی شده است. کورش سلیمانی هم «خرده‌نان» اثر لویی کالافرت با ترجمه شهلا حائری را از شب گذشته در سالن سایه روی صحنه برده است.

ایرانشهر و میزبانی 3نمایش جدید
با پایان نیمه اول آذر‌ماه هم، تماشاخانه ایرانشهر دور جدید اجراهای خود را در 2سالن سمندریان و ناظرزاده آغاز کرده است. نصیر ملکی‌جو «طناب» پاتریک همیلتون را با بازی آتیلا پسیانی، رامین ناصرنصیر و... ساعت21:30 اجرا می‌کند. سالن ناظرزاده علاوه بر اجرای «طناب»، ساعت19:30 میزبان «خروس لاری» امید سهرابی است؛ نمایشنامه‌ای ایرانی که تماشای آن در میان نمایشنامه‌های خارجی که این روزها روی صحنه می‌روند، غنیمت است. در این نمایش عاطفه رضوی، نازنین بیاتی، الناز حبیبی، سوگل خلیق و امیرحسین رستمی حضور دارند.
ایوب آقاخانی هم «شیروانی داغ» را که براساس «گربه روی شیروانی داغ» تنسی ویلیامز در ساعت20:30 اجرا می‌کند؛ این نمایش با بازی وحید آقاپور، نسیم ادبی، لیلا بلوکات، امیرعلی دانایی، فرید سجادی حسینی، فریبا متخصص و وحید نفر در سالن سمندریان اجرا می‌شود.

شب‌های شلوغ تماشاخانه‌های خصوصی
پردیس تئاتر شهرزاد، تئاتر مستقل تهران، عمارت نوفل‌لوشاتو، دیوار چهارم و... میزبان اجراهای جدید هستند. «بی‌خانمان» از شب گذشته اجرای خود را در سالن شماره3 شهرزاد آغاز کرد. ابراهیم پشت‌کوهی هم «مثل آب برای شکلات» را از 14آذر ساعت21:15 با بازی ‌رویا نونهالی روی صحنه برده است. «شب بیست‌ویکم» استادمحمد هم از شب گذشته ساعت17 در سالن شماره3 اجرا خود را آغاز کرده است. «مده‌آی سن‌مدار» از دیگر آثاری است که ساعت20:15 با بازی الیکا عبدالرزاقی، احمد ساعتچیان و مهدی بجستانی اجرا می‌شود. رسول کاهانی هم «تحت‌تأثیر» را در سالن شماره2 نوفل‌لوشاتو اجرا می‌کند. مهدی کوشکی نیز در تئاتر مستقل، «سیزده» را روی صحنه دارد. در همین سالن محمد برهمنی که پیش‌تر «سیزیف» را در ایرانشهر روی صحنه داشت، «زندگی در تئاتر» را ساعت21 روی صحنه می‌رود. در میان نمایش‌های جدید، نمایش «داری داری داری یا نداری» سوسن پرور هم جزو نمایش‌های پرمخاطب است، این نمایش ساعت20:30 در تئاتر باران به روی صحنه می‌رود که علاوه بر سوسن پرور، صدیقه کیانفر نیز در این نمایش حضور دارد.

نمایش پرمخاطب بینوایان
این روزها سالن رویال‌هال هتل اسپیناس میزبان «بینوایان» حسین پارسایی است؛ نمایشی با حضور 300بازیگر، خواننده و نوازنده که در 120دقیقه روی صحنه هستند. در این نمایش پارسا پیروزفر، هوتن شکیبا، پریناز ایزدیار، اشکان خطیبی و سحر دولتشاهی نقش‌های اصلی را برعهده دارند. این نمایش توانسته جزو پرتماشاگران تئاترهای این شب‌های پاییزی باشد. 

منبع: روزنامه همشهری
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
قیمت تست «کرونا» در آزمایشگاه‌های خصوصیفصل بهار چه غذاهایی بخوریمبرای پیشگیری از ابتلای کودکان اوتیسم به کرونا چه کنیم؟نکات ضروری برای خرید بهداشتی "نان" در روزهای کرونایی/ در نانوایی و خانه چه کار کنیم؟ویروس کرونا؛ برای رفع خارش پوست دست از چه کرمی استفاده کنیم؟ضدعفونی و شست و شوی میوه ها و سبزیجات را بیش از پیش جدی بگیریدسپسیس؛ دلیل عمده مرگ ناشی از کروناویروسنحوه صحیح مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزلدفع غیربهداشتی "ماسک" و "دستکش" و خطر انتشار بیشترِ کرونامعرفی ۱۰ اپلیکیشن برتر جهان با بیشترین میزان دانلودپیش‌بینی "پیک" کروناویروس با نظارت بر تغییرات ژنومی امکان‌پذیر استموج دوم کرونا از چه زمانی شروع خواهد شد؟اصول استفاده از مواد ضدعفونی کننده چیست؟کدام غذا‌ها مانع خشکی پوست می‌شوند؟عارضه «چشم صورتی» علامت بیماری کرونا استویروس کرونا؛ آداب صحیح سرفه کردن چگونه است؟بیماری برونشیت چیست و چگونه درمان می شود؟مراقب باشید کرونا شما را "وسواسی" نکند!ویروس کرونا؛ در چه شرایطی باید به بیمارستان مراجعه کنیم؟از اختلال تا استعدادپایان بحران کرونا قابل پیش بینی نیست/حمایت از اقشار آسیب پذیرفریب افکارعمومی با تبلیغات روغن غیرتراریختهسه استراتژی برای شکست کرونا در ایران + هزینه‌هاکدام میوه‌ها و ویتامین‌ها قاتل کرونا هستند؟افراد مشکوک به کرونا حتما بخوانندعلت ریزش موی شدید چیست؟والدین برای کاهش اضطراب کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا چه کنند؟چگونه زیرنویس را به فیلم بچسبانیم؟آیا حمام با آب گرم باعث از بین رفتن ویروس کرونا می‌شود؟سندروم دست بیقرار چیست؟اشتباه‌های خطرناک درباره کرونا؛ گردگیری ممنوع!واکنش وزارت بهداشت به ساخت داروی کروناچگونه لپ تاپ خود را ضد عفونی کنیم؟درمان های خانگی برای رفع زانو دردکرونا و خشکی پوست
توضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کرونارصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹توضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتهمه شهر تهران آلوده به ویروس استپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۷ فروردین ۹۹قیمت آپارتمان در تهران؛ ۵ فروردین ۹۹شرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»مراکز تجاری در سراسر تهران تعطیل شدپیرمرد ۱۰۱ ساله در ورامین کرونا را شکست دادقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۶ اسفند ۹۸حناچی: مردم تهران از ماندن در خانه استقبال کرده‌اند / کاهش ۷۰ درصدی مسافران متروقیمت جدید آپارتمان سه خوابه در تهران چند؟۱۴ نفر از پرسنل‌مان به کرونا مبتلا شده‌اند/ فعالیت مترو منوط به باز بودن ادارات در تهرانمحسنی بندپی: تهران تعطیل و قرنطینه نمی‌شودثبت نام مرحله دوم مسکن ملی در استان تهران آغاز شدقرنطینه تهران تکذیب شدپیشنهاد قرنطینه تهران روی میز شورای شهر تهرانافزایش مراجعه کارتن‌خواب‌ها به گرمخانه‌ها باشیوع کرونااختصاص غرفه‌های رایگان به تولیدکنندگان مواد ضدعفونی و شوینده در ایستگاه‌های متروقیمت جدید آپارتمان در حوالی منطقه مرزدارانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۲ اسفند ۹۸کرونا؛ جاده بهشت زهرا ترافیک سنگین دارد!متوفیان بیماری کرونا شرعی دفن می‌شوندرونمایی از سیستم مه‌پاش جدید آتش‌نشانی برای ضدعفونی کردن معابر
دادستان: دستگیری 29 نفر از زندانیان متواری زندان سقز/ 20 نفر خود را تسلیم زندان کرده‌اندتوضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکقتل برادر به خاطر اختلاف مالیبازگشایی درب‌های حرم رضوی تابع تصمیمات ستادملی مقابله با کرونا استهیچ زندانی در یزد به کرونا مبتلا نشده استماجرای اعتصاب ۲۰۰ زندانی زن در زندان ارومیه چیست؟درگیری میان ۲ دوست در اراک موجب قتل شد/ شناسایی و دستگیری قاتلمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناقیمت مرغ و گوشت در بازارهای کوثر امروز ۱۷ فروردین‌ماه +جدولامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمعدد قربانیان الکل در فارس به ۸۹ رسیداحیای دوباره تالاب الله‌آباد قزوین؛ پرندگان مهاجر بازگشتندطرح زوج و فرد در کاشان تا ۲۰ فروردین تمدید شد/توقف ملاقات و مرخصی در مراکز نگهداری سالمندان اردستانیفوت ۱۱ نفر از مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقیپوشاک برای نوروز امسال بازار نداشتآمار مسمومیت ناشی از مصرف الکل در کردستانانجام هر گونه تجمعی تا عادی شدن وضعیت استان کردستان ممنوع استپسماند، عامل انتقال ویروس کروناست/ خانه نشینی مردم، تولید زباله را ۱۰ درصد افزایش دادتداوم روند افزایشی کرونا در فارس تا اردیبهشت/وضعیت سفید کرونایی در چهار شهرستانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناشهرداری سمنان پیشگام در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادتتوزیع ۲۰ هزار بسته عیدانه با اولویت مدافعان سلامت در نیمه شعبانکاهش حدود 80 درصدی جان باختگان تصادفات در قمبرگزاری 8 برنامه فرهنگی در ایام کروناییبیش از ۸ هزار بازرسی از بنگاه‌های اقتصادی قم انجام شدجشن‌های نیمه شعبان در قم برگزار نمی‌شودپروژه شهید کاظمی همچنان درگیر مشکلات حقوقیروایتی از روایت فتحی دیگر از بانوان طلبه جهادی در قمگرمخانه‌های کرج تعطیل نیستدرگیری در اورژانس بیمارستان آستارا / فرد حامل سلاح سرد دستگیر شدبیمار ۱۰۶ ساله قمی کرونا را شکست دادماجرای تیراندازی به دفتر امام جمعه ماهشهر چه بود؟برخورد با هرگونه تخلیه زباله شهرهای همجوار در بناب

روزنامه رویداد امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
دادستان: دستگیری 29 نفر از زندانیان متواری زندان سقز/ 20 نفر خود را تسلیم زندان کرده‌اندتوضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکقتل برادر به خاطر اختلاف مالیبازگشایی درب‌های حرم رضوی تابع تصمیمات ستادملی مقابله با کرونا استهیچ زندانی در یزد به کرونا مبتلا نشده استماجرای اعتصاب ۲۰۰ زندانی زن در زندان ارومیه چیست؟درگیری میان ۲ دوست در اراک موجب قتل شد/ شناسایی و دستگیری قاتلمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناقیمت مرغ و گوشت در بازارهای کوثر امروز ۱۷ فروردین‌ماه +جدولامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمعدد قربانیان الکل در فارس به ۸۹ رسیداحیای دوباره تالاب الله‌آباد قزوین؛ پرندگان مهاجر بازگشتندطرح زوج و فرد در کاشان تا ۲۰ فروردین تمدید شد/توقف ملاقات و مرخصی در مراکز نگهداری سالمندان اردستانیفوت ۱۱ نفر از مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقیپوشاک برای نوروز امسال بازار نداشتآمار مسمومیت ناشی از مصرف الکل در کردستانانجام هر گونه تجمعی تا عادی شدن وضعیت استان کردستان ممنوع استپسماند، عامل انتقال ویروس کروناست/ خانه نشینی مردم، تولید زباله را ۱۰ درصد افزایش دادتداوم روند افزایشی کرونا در فارس تا اردیبهشت/وضعیت سفید کرونایی در چهار شهرستانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناشهرداری سمنان پیشگام در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادتتوزیع ۲۰ هزار بسته عیدانه با اولویت مدافعان سلامت در نیمه شعبانکاهش حدود 80 درصدی جان باختگان تصادفات در قم