• زمان انتشار: 11 آذر 1397, 15:38
  • / کد خبر: 6989

افزایش سرسام‌آور قیمت موبایل، ایرانی‌ها را مجبور به خرید از خارج از کشور کرد

سفارش گوشی به مسافران ایران!

سفارش گوشی به مسافران ایران! برخی با رجیستر کردن گوشی در کشور‌های عربی به هر میزان که می‌خواهند تلفن وارد کشور می‌کنند
می‌گوید: «بیشتر از ٨٠‌درصد موبایل‌های موجود در بازار به صورت چمدانی و مسافری وارد کشور شده است.» غلامحسین کریمی، رئیس سابق اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی به «شهروند» توضیح می‌دهد که افزایش سرسام آور قیمت گوشی‌های تلفن همراه موجب شده است که تعداد زیادی از مردم گوشی‌های مورد نیازشان را از خارج از کشور خریداری کنند و آن را همراه خود یا مسافران‌شان به ایران بیاورند. او می‌گوید: «این روزها هیچ چمدانی را پیدا نمی‌کنید که  یک گوشی رجیستر نشده داخل آن نباشد و هیچ مسافری از سفرش به خارج از ایران  دست خالی برنمی‌گردد.»
خرید گوشی از خارج قاچاق است؟
ممنوعیت واردات  و گرانی آن،  واردات مسافری تلفن همراه را در ٤ ماه  گذشته چند برابر کرده است.  غلامحسین کریمی، رئیس سابق اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی  درحالی  این خبر را اعلام می‌کند که فعالان بازار می‌گویند اگر گوشی‌های مسافری در بازار وجود نداشت، باید گوشی ٣ میلیونی را ١٥‌میلیون تومان می‌خریدید.  
فعالان بازار از سودهای گزاف واردکنندگان موبایل به ایران می‌گویند. البته اثبات این نکته کار سختی نیست و کافی است که قیمت‌های جهانی موبایل را با قیمت‌های بازار داخلی مقایسه کنید تا متوجه شوید که قیمت‌ها در ایران حداقل ١,٥ تا ٢ برابر می‌شود. همین موضوع موجب شده است که سفارش خرید گوشی از خارج از ایران رونق بگیرد. البته از نظر مقررات ایران واردات یک گوشی همراه مسافر و در هر سفر قاچاق به شمار نمی‌آید. به عبارت دیگر شما می‌توانید در هر بار سفر خارجی یک گوشی با خود به ایران وارد کنید.
آنگونه که حسین فلاح، معاون وزیر ارتباطات می‌گوید:«گوشی تلفن همراهی که از طریق مسافری وارد می‌شود قاچاق نیست، اما گوشی‌هایی که وارد کشور می‌شوند باید خدمات پس از فروش داشته باشند اما گوشی‌های مسافری این خاصیت را ندارند و حقوق مصرف‌کننده ضایع می‌شود.»
هر مسافر فقط یک گوشی
بر اساس اعلام گمرک، مسافرانی که به کشور وارد می‌شوند در صورتی که خارج از کشور گوشی همراه خریداری کرده باشند، موظف هستند تلفن همراه خود را در بدو ورود به گمرک محل ورود خود اظهار کنند. براساس قوانین تجاری کشور هر مسافر تنها اجازه وارد کردن یک دستگاه گوشی رجیستر نشده را به داخل دارد. اما داستان به همین سادگی‌ها هم که فکر می‌کنید نیست.  آنگونه که رئیس سابق اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی می‌گوید:«رجیستری موبایل هم اکنون در برخی از کشورهای عربی امکان پذیر شده و مسافران می‌توانند با رجیستر کردن گوشی‌های تلفن همراه خود در این کشورها، هر تعداد که می‌خواهند موبایل وارد ایران کرده و به قیمت‌های بالایی هم بفروشند.»
به گفته او، گوشی‌های تلفن همراه در بازارهای دوبی  رجیستری شده و از طریق لنج‌های ایرانی در بندر دوبی در کارتن‌های کالاهای دیگر همچون کارتن چای بارگیری می‌شوند و از آن‌جا به جنوب کشور آورده می‌شوند. چون این گوشی‌های تلفن همراه در کارتن‌های کالاهای دیگر بسته‌بندی شده‌اند و به صورت ته لنجی وارد کشور می‌شوند از هر گونه نظارتی به دور بوده و حقوق گمرکی هم بابت واردات آنها داده نمی‌شود.
بعد از واردات گوشی‌مان چه کنیم؟
به محض وارد کردن گوشی‌تان به ایران باید به صورت اینترنتی اطلاعات و شناسه بین‌المللی گوشی‌تان را ثبت کنید و حقوق و عوارض گمرکی آن را بپردازید. پس از ثبت اطلاعات گوشی‌تان و راستی آزمایی آن توسط سامانه‌های مربوط به گمرک، کد مخصوص رجیستر به شما اختصاص داده می‌شود که با آن می‌توانید گوشی‌تان را فعال کنید. این پروسه معمولا یک هفته تا ١٠ روز زمان می‌برد اما آیا تا قبل از رجیستری گوشی، می‌توانید از آن استفاده کنید؟ بله می‌شود.
موبایل‌های خاکستری!
مسافر خارجی که قصد اقامت در ایران را دارد، در صورت استفاده از سیم‌کارت خارجی نیاز به ثبت و رجیستری گوشی‌اش ندارد و در صورت استفاده از سیم‌کارت داخلی می‌تواند به  مدت محدود ۳۰ روز  از گوشی خود بدون رجیستری استفاده کند. در آن صورت ملزم به پرداخت هزینه رومینگ است و برای هر مدتی که بخواهد می‌تواند از گوشی و سیم‌کارت غیرایرانی خود در ایران استفاده کند. به این بازه زمانی ۳۰ روزه وضع خاکستری گفته می‌شود که کاربر می‌تواند بدون ثبت دستگاه خود از خدمات اپراتوری استفاده کند.
البته  در صورتی که مدت زمان اقامت مسافری در ایران کمتر از ٣٠ روز باشد و قصد استفاده از سیم کارت ایرانی را دارد، بدون نیاز به ثبت می‌تواند در این مدت ۳۰ روزه از گوشی خود در ایران استفاده کند. باید توجه داشت زمان ۳۰ روز بعد از نخستین برقراری ارتباط سیم‌کارت با شبکه اپراتوری محاسبه می‌شود. بنابراین در صورت سفر مجدد بعد از گذشت این ۳۰ روز، برای دریافت خدمات اپراتوری، تجهیز باید ثبت شود.
تکلیف گوشی دانشجویان خارج چه می‌شود؟
چنانچه مسافر قصد استفاده از سیم‌کات ایرانی دارد و همچنین مدت حضور وی بیش از ۳۰ روز است یا به صورت متداول قصد ورود و خروج از کشور را دارد (مانند دانشجویان خارجی، مشاوران پروژه‌ها و …)، برای دریافت خدمات اپراتوری، تجهیز باید در دفاتر گمرک واقع در مبادی ورودی کشور ثبت شود. حقوق و عوارض گمرکی براساس ارزش گوشی تلفن همراه مسافر تعیین می‌شود. ارزش‌گذاری گوشی توسط گمرک صورت می‌گیرد. درحال حاضر مجموع میزان حقوق و عوارض گمرکی، ۱۸‌درصد (۶‌درصد عوارض گمرکی و مابقی مالیات بر ارزش افزوده و …) است.
بنابراین در صورتی که مسافر بخواهد از سیم‌کارت داخلی روی دستگاه ثبت‌نشده خود استفاده کند، ضمن دریافت پیامک هشدار مبنی بر موقتی بودن خدمات دریافتی، مراکزی که می‌تواند برای ثبت دستگاه خود و پرداخت هزینه‌های لازم به آنها مراجعه کند به وی اطلاع‌رسانی خواهد شد. کاربر برای ثبت دستگاه خود در سامانه رجیستری می‌تواند به دفاتر گمرک الکترونیک در مبادی ورودی کشور و یا دفاتر پیشخوان مراجعه کند.
هزینه رجیستر کردن گوشی مسافری چقدر است؟
از زمان راه‌اندازی طرح رجیستری برای خیلی‌ها سوال شده که هزینه رجیستری گوشی مسافری چقدر است؟ براساس قوانینی که در این زمینه تنظیم شده هر مسافر می‌تواند یک گوشی همراه در طول‌سال وارد کشور کند که البته برای رجیستر کردن آن باید شماره پاسپورت خود را در سامانه مربوط وارد کند تا از این طریق وارد شدن گوشی توسط مسافر به اثبات برسد. ضمن این‌که عملیات رجیستر کردن باید حداکثر یک ماه بعد از بازگشت به کشور انجام شود در غیراین صورت عواقب آن به عهده مسافر خواهد بود.
بر اساس اطلاعیه گمرک جمهوری اسلامی ایران، واردات گوشی تلفن همراه توسط مسافران مشمول ۴‌درصد حقوق گمرکی و یکدرصد سود بازرگانی است که براساس بخشنامه مرکز واردات گمرک ایران سود بازرگانی دو برابر محاسبه می‌شود. همچنین علاوه بر این ۹‌درصد مالیات بر ارزش افزوده و یک‌درصد عوارض هلال‌احمر نیز توسط گمرک ایران گرفته می‌شود که مجموع حقوق و عوارض گمرکی واردات گوشی تلفن همراه مسافری به ۱۶‌درصد می‌رسد.
عوارض گمرکی هر گوشی چقدر می‌شود؟
 اگر تصمیم دارید گوشی موبایل‌تان را از خارج از کشور خریداری کنید، باید علاوه بر آن‌که قیمت‌ها را در بازار جهانی چک می‌کنید و با نرخ دلار در ایران می‌سنجید، حدود ٣٠٠ تا ٥٠٠‌هزار تومان دیگر را به‌عنوان هزینه گمرکی برای آن در نظر بگیرید. البته مقایسه قیمت‌های جهانی گوشی موبایل با قیمت‌های داخلی نشان می‌دهد که واردکنندگان موبایل روی هر گوشی سودهای بالایی به جیب می‌زنند و گاهی فاصله قیمت جهانی با قیمت بازار ایران حاکی از شکاف ١,٥ تا ٢ برابری است.
کجا رجیستر کنیم؟
عملیات رجیستر کردن به‌صورت آنلاین از طریق سامانه «ثبت شناسه بین‌المللی گوشی تلفن همراه» به آدرس epl.irica.gov.ir/ImeiRegister انجام می‌شود که برای شروع آن به شماره IMEI گوشی و شماره پاسپورت مسافر نیاز است. شما بعد از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی گوشی‌تان می‌توانید وارد این سامانه شوید تا گوشی‌تان رجیستر شده و با دریافت یک کد مخصوص موبایل‌تان را فعال کنید.

افزایش ۴۳‌درصدی ارزش واردات موبایل
بر اساس آمارهای سازمان گمرک، در هفت ماهه امسال تعداد یک‌میلیون و ٧٣٧‌هزار و ٤٧٥ دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ٢٦٥‌میلیون و ٩٦٣‌هزار دلار وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه‌سال ٩٦ از نظر تعداد ٢٨‌درصد و از حیث ارزش ٤٣‌درصد افزایش را نشان می‌دهد.در مهر ماه سال‌جاری ٢١٠‌هزار و ٦١١ دستگاه گوشی تلفن به کشور وارد شده بود.
واردات گوشی تلفن همراه در هفت ماهه‌سال گذشته به تعداد یک‌میلیون و ٣٥٤‌هزار و ٨٥٣ دستگاه به ارزش ١٨٥‌میلیون و ٤٤٥‌هزار دلار بوده است.


منبع: شهروند

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
ایرانیان در تور افغان‌های بلگرادپولدارهای خانه‌نشینمن نه اسب دارم و نه هزینه نگهداری آن را دارمصرفه‌جویی در همه چیزکریمی‌قدوسی و کارخانه هیاهوسازیبوی تخریب ز اوضاع جهان می‌شنویمشوخی می‌کنید با ما؟جابه‌جایی نسل اول انقلاب به جای نسل جدید از اهم مواهب این قانون استبهتر است نیازی به اجازه رهبری نباشدتهران از آواز ‌پرندگان خالی می‌شودجزئیات فاز دوم حمایت از پیام‌رسان‌های داخلیچالش 13 میلیون نفری تجرددل شیر برگشتحواس‌تان هست که خیلی از نخبه‌ها مهاجرت می‌کنند؟‏سفارش گوشی به مسافران ایران!فروش ٢ میلیون نسخه‌ای در ١٥ روز رکوردشکنی کتاب خاطرات میشل اوباماپوتین محاصره بن‌سلمان را شکستچه سرنوشتی در انتظار باشگاه‌های مثبت ایدز است؟بسته «ویژه» شبکه سهاستیضاح و پاس گل طلایی به ظریفساربان فداکاردلار در سراشیبیبَت گوران، نهنگِ تنهای بندردر کنار مردم کرمانشاه هستیممشکل ٢٠:٣٠ با وزیر ارتباطات چیست؟تحول، شاید وقتی دیگر!هنر باید میدان‌دار باشدکلاهبرداری ایرانی با رویای آمریکاییشفاف‌سازی وزیر جوان با توفان توییتریعفو بابک زنجانی با پرداخت بدهی ممکن می‌شود؟ازدواج ناگهانی خمینی جوانادامه حیات اجتماعی با بخشش قضاییصنوبرها پیشمرگ جنگل می‌شوندپسری، روی اعصاب همه!ترانه پولی کی جای ترانه دلی را گرفت؟
تهران| مراسم ازدواج ۱۱۰ زوج معلولفهرست پایگاه های خبری تهرانتهران| 22معبر مناسب برای تردد معلولان ساخته می‌شودتهران| اصلاح و آماده کردن برنامه سوم توسعه شهرداری در اولویت استتهران| تبصره ۱۹ در راستای مباحث کمیسیون عمران مجلس پیگیری شودتهران| کمبود 32 هزار کلاس درس در استان تهرانتهران| شرکت‌های لبنی متخلف ۸۰ میلیارد تومان ‌جریمه شدندتهران| رینگ دوم طرح ترافیک در راه استتابلوی همه گالری‌های تهران روی یک دیوارتهران| اندر حکایت ویلای غول آسا!تهران| گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکانتهران| دیدار شهردار تهران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلستهران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاماندگان اربعینتهران| پلیس به‌تنهایی نمی‌تواند معضل اعتیاد را از بین ببردتهران| فرار از گود آلودگیتهران| برداشت بیش از 320 هزار تن ذرت علوفه‌ای از دشت ورامینفهرست روزنامه های تهرانتهران|دردسر پخت نان با سبوس اضافه«بی بی گلنار» بازمانده عهد قجرتهران| اسلامشهر در حسرت بیمارستانتهران| مدیریت شهری باید اعتمادسازی کندتهران| هزارمین شماره روزنامه صبا منتشر شدتهران| ورامین رتبه یک فرونشست زمین در جهانتهران| توزیع ۲۵۰۰۰ غذا در حسینیه اعظم کرشته شهریارتهران|سرکیسه کردن 50 تهرانی از روی دیوارآشتی با طبیعت در گردشگری کشاورزیتهران| هفدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات ایران‎تهران| تا نگاه می‌کنی وقت رفتن استتهران| کاهش 20 کیلومتری سرعت مجاز کامیون‌ها در بزرگراه‌های تهرانتهران| آزادسازی 170 هکتار از زمین‌های بوستان جمشیدیه از دست جاعلانتهران| ١٢٠ تن گوشت یارانه‌ای وارد بازار تهران می‌شودتهران| تشدید نظارت بر مراکز تولیدکننده پسماند حاوی آلاینده جیوه در بهارستانتهران| کمک مالی مستقیم به سمن‌ها در دوره جدید انجام‌نشده استتهران| جشنواره بین‌المللی هنر برای صلحتهران| افتتاح ۵ هزار و ۲۰ واحد مسکن مهر در پردیس
کرمانشاه| رانندگی در پیچ مرگمازندران| چشم‌انتظاری برای کشت لیموترشگلستان| بزرگ‌ترین پروژه گردشگری شمال کشور در گرگان کلنگ زنی می‌شودمرکزی| به کارگران هپکو کمتر از گل گفته نشده استاصفهان| حلقه حفاظتی شهر اصفهان تکمیل می‌شودالبرز| اجرای طرح مدیریت سرعت در 27 نقطه از محور کرج –کندوانفهرست پایگاه های خبری زنجانزنجان| شناسایی ۲۰ هزار و ۲۳۹ معلول در سطح استان زنجانزنجان| جشنواره حضرت زینب (س) در اسفندماه برگزار می‌شودزنجان| تکلیف ساختمان‌های فرسوده در شهر زنجان روشن می‌شودزنجان| حمایت استان زنجان از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجیزنجان| بیابانی شدن 38 درصد از مساحت استان را تهدید می‌کندزنجان| بر دار مشکلاتایلام| رونق صادرات به عراق در مرز مهرانآذربایجان غربی | غار سهولان،دومین غار بزرگ آبی کشورفهرست پایگاه های خبری خوزستانسیلاب در برخی نقاط باعث خسارت صددرصدی به مزارع شده استخوزستان| هنر تجسمی مظلوم واقع‌شده استخوزستان| ساماندهی دکل‌های مخابراتی شهر ضروری استخوزستان| اعطای بورسیه تحصیلی به 3 هزار دانش‌آموز کم برخوردار خوزستانیخوزستان| گردشگری دریایی دوای درد بیکاری استانخوزستان| معضل سرقت تابلوهای علائم راهنمایی در جاده‌هاقزوین| دریاچه اوان رکورد بازدید را شکستفارس| شیراز میزبان دهمین نمایشگاه گردشگری بزرگ پارسمازندران| استاندار جدید شکایت از رسانه‌ها را ممنوع کردلرستان| با متخلفان بازار لرستان برخورد جدی می‌شودالبرز| بهسازی لرزه‌ای پل سرحد آباد در دستور کار مدیریت شهری فردیسمازندران| دردسر ماهی گیران مازندرانی ادامه داردقم| گره کمبود مواد اولیه بر تاروپود قالی قممرکزی| جشن تولد پیرمرد ۱۱۰ سالهخراسان شمالی| جشنواره آش رشتهفهرست پایگاه های خبری خراسان شمالیخراسان‌شمالی| تعاونی‌ها غرق در مشکلاتخراسان شمالی| نرخ تورم در خراسان‌شمالی از میانگین کشوری بالاتر استخراسان شمالی| ظرفیت پارکینگ چهارراه مخابرات بجنورد افزایش می‌یابد

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
کرمانشاه| رانندگی در پیچ مرگمازندران| چشم‌انتظاری برای کشت لیموترشگلستان| بزرگ‌ترین پروژه گردشگری شمال کشور در گرگان کلنگ زنی می‌شودمرکزی| به کارگران هپکو کمتر از گل گفته نشده استاصفهان| حلقه حفاظتی شهر اصفهان تکمیل می‌شودالبرز| اجرای طرح مدیریت سرعت در 27 نقطه از محور کرج –کندوانفهرست پایگاه های خبری زنجانزنجان| شناسایی ۲۰ هزار و ۲۳۹ معلول در سطح استان زنجانزنجان| جشنواره حضرت زینب (س) در اسفندماه برگزار می‌شودزنجان| تکلیف ساختمان‌های فرسوده در شهر زنجان روشن می‌شودزنجان| حمایت استان زنجان از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجیزنجان| بیابانی شدن 38 درصد از مساحت استان را تهدید می‌کندزنجان| بر دار مشکلاتایلام| رونق صادرات به عراق در مرز مهرانآذربایجان غربی | غار سهولان،دومین غار بزرگ آبی کشوربرکت محرومیت‌زداییفهرست پایگاه های خبری خوزستانسیلاب در برخی نقاط باعث خسارت صددرصدی به مزارع شده استخوزستان| هنر تجسمی مظلوم واقع‌شده استخوزستان| ساماندهی دکل‌های مخابراتی شهر ضروری استخوزستان| اعطای بورسیه تحصیلی به 3 هزار دانش‌آموز کم برخوردار خوزستانیخوزستان| گردشگری دریایی دوای درد بیکاری استانخوزستان| معضل سرقت تابلوهای علائم راهنمایی در جاده‌هاقزوین| دریاچه اوان رکورد بازدید را شکستفارس| شیراز میزبان دهمین نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس