• زمان انتشار: 10 آذر 1397, 15:27
  • / کد خبر: 6948

گزارشی از معبد هندوها در بندرعباس که قرار است بعد از واگذاری به بخش خصوصی به مرکز فروش صنایع‌دستی تبدیل شود

بَت گوران، نهنگِ تنهای بندر

بَت گوران، نهنگِ تنهای بندر مدیر کل میراث فرهنگی هرمزگان: قرار است دی ماه امسال شب فرهنگی هند در بندرعباس برگزار شود که هدفش کمک به معبد هندوهاست و بررسی مراودات فرهنگی میان هند و بندرعباس


«بَت گوران»، پرستشگاه هندوها، بُغ کرده در گرمای بازار روز بندرعباس. سال‌ها پس از بازگشت هندوها، تصویر بازمانده خدای «کریشنا» رنگ باخته، گچ‌های دیوارها ریخته و طرح ساعتی که عقربه‌هایش همیشه روی وقت نیایش تنظیم بود، به سفیدی می‌زند. «معبد هندوها»، بازمانده ٨٧ ساله، نهنگ تنهای بندر است. در گوشه‌ای از خیابان، پاساژهای شلوغ و ساختمان‌های بلند دوره‌اش کرده‌اند و جز اندک گردشگرانی که به هوس خوردن غذای محلی از حیاطش می‌گذرند، میهمان چندانی ندارد. معدود تندیس‌ها در سکوت معبدی که اکنون فقط گنبد و چند نقاشی دیواری‌اش اصالت گذشته را دارند، بست نشسته‌اند. میراث‌فرهنگی با تمام انتقادات سفیدکاری دیوارهای بیرونی را به پایان رسانده و برای ادامه مرمت، لنگ بودجه است. دو اتاقک معبد را هم به یگان حفاظت سپرده‌اند و درشان قفل است. مدیر قبلی میراث‌فرهنگی هرمزگان را به دلیل اتهام مالی بازداشت کرده‌اند و یک ماهی است مدیر دیگری از راه رسیده که خبر تازه‌اش، شاید خبرِ بد دیگری برای معبد است: «می‌خواهیم معبد را مرکز فروش صنایع‌دستی کنیم.» بت گوران جز آن‌چه از تاریخ حضور هندوها برای گفتن دارد، روزگاری خانه کودکی و جوانی ابراهیم منصفی، شاعر و آوازه‌خوان شناخته‌شده هرمزگانی بود. اما کاربری تازه‌ای که برایش تعریف شده، هیچ سنخیتی با آن ندارد. این تمام ماجراست. معبد، نهنگِ تنهای دور مانده از دریاست و آوازی شبیه این ترانه منصفی در گلو دارد: «مَوا برم تنها بَشُم/ تنها فقط با سایَه خو/ ساعت تلخ رفتِنِن/ مه خوب اَفهمُم غایَه خو»*
معبد بدون صورت
خلیج‌فارس، راه آبی پررفت‌وآمد هندو‌ها بود. این بود که بازرگانان هند پرستشگاه بَت گوران را ٨٧‌سال پیش ساختند؛ در زمان حکومت محمدحسن‌خان سعدالملک حاکم وقت بندرعباس. معبد اواخر دوران ناصرالدین‌شاه ساخته شد و زمان حکومت مظفرالدین‌شاه به بهره‌برداری رسید.
بت گوران یک اتاق چهارگوش میانی است که گنبدی روی آن سوار شده. گنبد با آن همه مقرنس، شبیه هیچ گنبدی در ایران نیست؛ نمونه‌ای است از یک معبد هندی با طاقچه‌ها، قاب‌ها، محراب و چهار راهرویی که روزگاری زوار به دور آن می‌چرخیدند و حجره‌هایی که بت‌ها توی آن نشسته بودند. بعضی دیوارها از نقاشی‌های مذهبی پر است و بعضی دیوارها که قبلا از نقش و نگار پر بود، حالا سفیدِ سفید شده. ملات بنا لاشه سنگ، گل و ساروج، سنگ‌های مرجانی خاک و گچ‌های ضخیم ماده و گچ لویی است. بت گوران را که بنای منحصربه‌فرد بندرعباس است، ‌سال ١٣٧٧ به شماره ۱۹۹۹ در فهرست آثار ملی ثبت کردند.
اکنون ٨٧‌سال بعد از آن‌که بازار هندوها در بندرعباس از رونق افتاد، نقاشی‌های روی دیوار کمرنگ شده و تغییر رنگ داده و گچ‌ها ریخته. پونز‌ها توی دیوارها فرو رفته‌اند و اتاق‌های سمت شرقی در محاصره نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی است؛ صورت معبد، صورت سال‌های پیشش نیست.
پیشتر، مسئولان میراث‌فرهنگی استان گفته بودند که برای مرمت نقاشی‌ها منتظر چاپ کتاب فخری دانشپور پرور هستند؛ یکی از پژوهشگران هنر و باستان‌شناسی که جامع‌ترین اطلاعات را در مورد معبد هندوها جمع‌آوری کرده و عکس‌هایی از ٤٠‌سال قبل دیوارهای معبد دارد. سرپرست پیشین اداره که حالا برکنار شده،  گفته بود که مرمت این نقاشی‌ها را به دانشگاه هنر تهران خواهند سپرد. مدیرکل جدید اما از این برنامه خبر ندارد.
گمشده در شلوغی پاساژها
معبد هندوها چندین و چند ویترین دارد که با گردنبند‌ها و دستبند‌های هندی، مجسمه‌های ساخته‌شده از عاج فیل و ظرف و ظروف پر شده است؛ هیچ‌کدام آنها تاریخی نیستند. مامور یگان حفاظتی که در معبد نگهبانی می‌دهد، امیدی به رسیدگی به بنا ندارد. او گذشته معبد را تصویر می‌کند که «شهرداری بندرعباس تبدیلش کرده بود به انبار و همه چیز را در هم ریخته بود.» مامور دل پردردی دارد از تخریب خانه‌های تاریخی بندر عباس و بعضی مدیران  که هیچ کاری برای میراث این دیار نکردند و دست آخر به اتهام مالی بازداشت شدند. «این سیتی سنتری که این‌جا رفت بالا چه بود؟ آن پاساژ ستاره جنوب چطور توی آسمان سبز شد؟ چرا کسی جلوشان قد علم نکرد؟ همه فقط تماشا کردند که معبد وسط این همه شلوغی گم بشود.»  بازمانده تنها، در محاصره ساختمان‌های کوتاه و بلند است و گمشده میان بازار روز بندرعباس، رستوران‌ها و آبمیوه فروشی‌ها.
«ساخت‌وسازها مال خیلی وقت پیش نیست، همین یک دهه اخیر اتفاق افتاده و حریم منظری اثر را خدشه‌دار کرده.»رضا برومند، مدیرکل جدید میراث‌فرهنگی استان هرمزگان این‌طور می‌گوید و از برنامه‌های تازه حرف می‌زند: «برای حریم آثار و ساخت‌وسازها برنامه داریم. در جلساتی با شورای شهر به آنها پیشنهاد داده‌ایم طوری عمل شود که بندرعباس از جهت حفظ حریم الگوی استان باشد؛ حرایم آثار تاریخی‌اش بیش از پیش باید رعایت شود. جلسه‌ای دیگر به موضوع ساختمان‌های اطراف خواهیم پرداخت، تا فراتر از قانون عمل کنیم.»
اما حتی خود اداره میراث‌فرهنگی هم به حریم معبد رحم نکرده و بخشی از فضای حیاط را به رستوران و فروشگاه‌های صنایع‌دستی که البته جنس چینی هم در بساط‌شان دارند، واگذار کرده است. این پاسخ مدیرکل است: «سازه‌های موقتی که وجود دارد هم قبلا واگذار شده و حالا تا پایان قراردادشان ٥، ٦ ماه فرصت باقی مانده. ما اجازه اسکان دایم در اثر نمی‌دهیم. احتمالا تمام آن بخش را به صنایع‌دستی اختصاص خواهیم داد.» او یک ماهی است در این سمت قرار گرفته و از اتاق‌های معبد که در قرق نگهبانی است، بی‌خبر.
مرمت ٥٠‌درصدی با حاشیه‌های فراوان
مرمت بت گوران، کم حاشیه نداشت. کارشناسان و فعالان میراث‌فرهنگی در یکی دو ماه اخیر مدام بابت بکارگیری مصالح صنعتی به جای مصالح سنتی اخطار دادند و به متن قراردادی تکیه کردند که بر بکارگیری مصالح سنتی تاکید داشت. مدیرکل برکنارشده، قبل از این‌که به انتقادات درباره مرمت بنای معبد پاسخ بدهد، گفته بود که سفیدکاری را قبل از مدیریت او انجام داده‌اند.
اشکان مختاری، مدیرکل پیشین میراث‌فرهنگی هرمزگان گفته بود سال ٩٦ برای مرمت معبد هندوها صد‌میلیون تومان هزینه شد و امسال صد‌میلیون تومان دیگر برای همین مقصود در نظر گرفته شده. سه روز پیش اما ‌عباس نوروزی، معاون میراث‌فرهنگی هرمزگان از پایان مرمت قلعه هندوها در دو ماه آینده خبر داد و گفت: «برای مرمت این قلعه ٨٠‌میلیون تومان تخصیص داده شده.» به گفته او تعمیر و بازسازی گنبد و دیواره‌های این بنای تاریخی تاکنون ۵۰‌درصد پیشرفت داشته است. مدیرکل جدید هم امیدوار است مرمت تا خرداد‌ سال آینده تمام ‌شود، هرچند «باید برای ادامه کار منتظر بودجه بود.»
بازداشت مدیران میراثی و آشفتگی هرمزگان
«بعد از ماجرای اتهامات مالی و دستگیری مدیرکل هرمزگان، رئیس اداره بندر لنگه و تعداد دیگری از افراد در ادارات میراث‌فرهنگی، اوضاع میراث هرمزگان به‌هم ریخته است. همه منتظریم وضع آرام شود، اما همین هفته پیش هم چند نفر دیگر در اداره میراث بازداشت شدند.» ابراهیم رفیعی، فعال میراث‌فرهنگی استان هرمزگان از نگرانی دوستداران میراث‌فرهنگی می‌گوید که تنها محدود به حوال معبد نیست.
مهر ماه امسال اشکان مختاری، مدیرکل پیشین میراث‌فرهنگی هرمزگان به همراه سه نفر دیگر در این اداره‌ (معاون اداره‌کل، سرپرست یکی از ادارات شهرستان و مسئول دفتر مدیرکل) از سوی یک نهاد امنیتی بازداشت شدند و دلیل آن اتهامات مالی عنوان شد.
 شنیده‌های «شهروند» حاکی از آن است که بخشی از فساد مالی اتفاق‌افتاده، سندسازی برای خانه‌های تاریخی و فروش آنها به قیمت‌های گزاف به میراث‌فرهنگی است. رضا برومند، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان می‌گوید که اوضاع آرام شده: «دادگاه متهمان تمام شده و الان دیگر کسی در بازداشت نیست و همه افراد به قید کفالت آزاده شده‌اند. اوضاع آرام‌تر شده و ما فعالیت‌مان را با سرعت و دقت بیشتر انجام می‌دهیم. این اتفاقات خللی در کارمان ایجاد نکرده است. همه چیز را به قانون سپرده‌ایم.»
خبر تازه؛ معبد را خانه صنایع‌دستی می‌کنند
معاون میراث‌فرهنگی سه روز پیش گفته بود بعد از تکمیل مرمت در صورت تشخیص سازمان میراث‌فرهنگی این بنای تاریخی با مزایده برای بهره‌برداری به بخش خصوصی واگذار می‌شود. برومند حالا درباره تغییر کاربری معبد هندوها و تبدیل آن به مرکز فروش صنایع دستی می‌گوید: «فکر کردیم که باید بین میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ارتباط برقرار کنیم. وقتی این رابطه در جریان باشد، از ظرفیت معبد یا هر اثر دیگری بیشتر استفاده و باعث رونقش می‌شود، به همین دلیل بعد از مرمت نهایی معبد می‌خواهیم این مکان در توسعه صنایع‌دستی و گردشگری مورد استفاده قرار بگیرد. در همین راستا آثاری را که در سطح استان داریم، به علاقه‌مندان حوزه‌های صنایع‌دستی و گردشگری واگذار می‌کنیم. برای ما هم معرفی آثار مهم است، هم حفظ آنها. بعد از واگذاری معبد هندوها هم نیروی یگان حفاظت وظیفه حفظ آن را برعهده خواهد داشت، چون ممکن است همه جوانب به درستی رعایت نشود.»
اما چطور درحالی‌که می‌شود در بنایی که تاریخ بلندی از حضور هندو‌ها در ایران دارد و روزگاری خانه ابراهیم منصفی، هنرمند سرشناس هرمزگان بوده، تنها به فروش صنایع‌دستی بسنده کرد؟ اینها مگر به‌خودی‌خود جاذبه‌ای برای کشاندن گردشگران به بندرعباس و بت گوران نیست؟ یا مگر نمی‌توان مرکزی جداگانه به‌عنوان خانه صنایع‌دستی بندرعباس به پا کرد؟ مدیرکل میراث هرمزگان این‌طور بیان می‌کند: «مشترکات زیادی بین فرهنگ بومی مردم بندرعباس و فرهنگ هند وجود دارد و این در صنایع‌دستی هم پیداست.» مسئولان میراثی چنین طرحی برای رونق گردشگری و صنایع‌دستی بندر ریخته‌اند و نمی‌دانند که در حیاط معبد هندوها صنایع‌دستی جنوب، هرچند آمیخته به اجناس چینی، فروخته می‌شود، اما گردشگران بسیاری راهی فروشگاه صنایع‌دستی فارس در نزدیکی معبد می‌شوند که این تابلو را بر خود دارد: «صنایع‌دستی تخت‌جمشید.» برومند خبر می‌دهد که در عوض اینها قرار است دی ماه امسال شب فرهنگی هند در بندرعباس برگزار شود که هدفش کمک به معبد هندوهاست و بررسی مراودات فرهنگی میان هند و بندرعباس.
واکنش رفیعی، فعال میراث هرمزگان هم این است: «کاربری معبد هندوها مشخص و این‌جا شاید تنها مکان باقی‌‌‌مانده از حضور هندوها در ایران است. دیوار سرباز خانه‌اش پر از نقاشی و طراحی است. پشت معبد برکه‌ای بود که پرش کردند و حالا تبدیل شده به باغچه. همه چیز عوض شده و حالا نوبت تغییر کاربری است. این با ظرفیت معبد جور در نمی‌آید.»
یادی از «رامی» در معبد
«وقتی پدر و مادر ابراهیم منصفی از هم جدا شدند، او پیش پدربزرگش رفت که نگهبان معبد هندوها بود. ابراهیم، تا ١٨ سالگی آن‌جا بود و البته در رفت‌وآمد به بستک و میناب، محل زندگی پدر و مادرش. سند محکم دراین‌باره عکس‌هایی بازمانده از حضور منصفی در معبد است. اصلا حضور در معبد باعث شد او تحت‌تاثیر مکتب هندوها نام «رامی» را بر خود بگذارد.» مدتی پیش گروهی مستندساز به معبد رفتند تا تصاویری از خانه کودکی و نوجوانی ابراهیم منصفی ثبت کنند. مستند حالا در مرحله صداگذاری است و ١٠ روز دیگر آماده می‌شود. اسمش این است:  «وا کَس چه؟» یعنی به کسی چه؟ به کسی چه ربطی دارد که من - ابراهیم منصفی- چطور زندگی کردم؟
این دهمین فیلم مستند کامران حیدری، مستندساز شناخته‌شده است.  او ‌سال ٩٤ در مصاحبه‌ای درخصوص برنامه ساخت فیلمی درباره رامی گفته بود: « این پروژه بسیار مهمی در زندگی‌ام است و فکر می‌کنم اگر آن فیلم را بسازم، مهمترین کار زندگی‌ام را انجام داده‌ام، چون خیلی عجیب تحت‌تاثیر این شخصیت هستم.  برایم جالب است که هیچ وقت نمی‌خواسته آدم معروفی باشد. در اتاقش می‌خوانده و ضبط می‌کرده، ولی الان همه او را می‌شناسند.»
او می‌گوید: «من در فیلمم از روایت‌های دوستان منصفی استفاده نکرده‌ام. مشکل اساسی نبود پژوهش دقیق درباره زندگی او است، به همین دلیل من هم به شکل پژوهشی وفادار نبوده‌ام، بنابراین سعی کرده‌ام بین روایت‌های متناقض و بر پایه پژوهش‌های روایی، روایت خودم را درباره زندگی او داشته باشم.» به گفته او رامی لامکان بود و مدام در رفت‌وآمد به بستک. چند ‌سال پس از مرگش خانه مادری‌اش را تخریب کردند و به جایش یک برج ساختند. «حالا در معبد هم با این همه تغییری که رخ داده، پیدا نیست که آیا اتاقی برای او بوده یا نه. البته ابرام خودش هم علاقه‌ای نداشت که جایی را به نامش بزنند، برایش بزرگداشت بگیرند و اسمش را بیاورند.»
حیدری معبد را پیش از این همه تغییر دیده بود: «من سال‌ها پیش این‌جا را دیده بودم. زیر دیوارهایی که حالا تمامش سفید شده، پر از نقاشی بود، اما همه را پاک کرده‌اند. این‌جا تغییر اساسی کرده.» از نگاه این مستندساز، واگذارکردن معبد در شرایطی که در تمام این سال‌ها رها شده و سازمان میراث‌فرهنگی هم نتوانسته به خوبی از پس حفاظت آن برآید، کار درستی است، هرچند فقط در آن صنایع‌دستی فروخته شود.

*«می‌خوام برم تنها بشم/ تنها فقط با سایه‌ام/ ساعت تلخ رفتنه/ من زمان رفتنم را خوب می‌دانم»/ بخشی از ترانه «نهنگ» ابراهیم منصفی


منبع: شهروند

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
ایرانیان در تور افغان‌های بلگرادپولدارهای خانه‌نشینمن نه اسب دارم و نه هزینه نگهداری آن را دارمصرفه‌جویی در همه چیزکریمی‌قدوسی و کارخانه هیاهوسازیبوی تخریب ز اوضاع جهان می‌شنویمشوخی می‌کنید با ما؟جابه‌جایی نسل اول انقلاب به جای نسل جدید از اهم مواهب این قانون استبهتر است نیازی به اجازه رهبری نباشدتهران از آواز ‌پرندگان خالی می‌شودجزئیات فاز دوم حمایت از پیام‌رسان‌های داخلیچالش 13 میلیون نفری تجرددل شیر برگشتحواس‌تان هست که خیلی از نخبه‌ها مهاجرت می‌کنند؟‏سفارش گوشی به مسافران ایران!فروش ٢ میلیون نسخه‌ای در ١٥ روز رکوردشکنی کتاب خاطرات میشل اوباماپوتین محاصره بن‌سلمان را شکستچه سرنوشتی در انتظار باشگاه‌های مثبت ایدز است؟بسته «ویژه» شبکه سهاستیضاح و پاس گل طلایی به ظریفساربان فداکاردلار در سراشیبیبَت گوران، نهنگِ تنهای بندردر کنار مردم کرمانشاه هستیممشکل ٢٠:٣٠ با وزیر ارتباطات چیست؟تحول، شاید وقتی دیگر!هنر باید میدان‌دار باشدکلاهبرداری ایرانی با رویای آمریکاییشفاف‌سازی وزیر جوان با توفان توییتریعفو بابک زنجانی با پرداخت بدهی ممکن می‌شود؟ازدواج ناگهانی خمینی جوانادامه حیات اجتماعی با بخشش قضاییصنوبرها پیشمرگ جنگل می‌شوندپسری، روی اعصاب همه!ترانه پولی کی جای ترانه دلی را گرفت؟
تهران| مراسم ازدواج ۱۱۰ زوج معلولفهرست پایگاه های خبری تهرانتهران| 22معبر مناسب برای تردد معلولان ساخته می‌شودتهران| اصلاح و آماده کردن برنامه سوم توسعه شهرداری در اولویت استتهران| تبصره ۱۹ در راستای مباحث کمیسیون عمران مجلس پیگیری شودتهران| کمبود 32 هزار کلاس درس در استان تهرانتهران| شرکت‌های لبنی متخلف ۸۰ میلیارد تومان ‌جریمه شدندتهران| رینگ دوم طرح ترافیک در راه استتابلوی همه گالری‌های تهران روی یک دیوارتهران| اندر حکایت ویلای غول آسا!تهران| گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکانتهران| دیدار شهردار تهران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلستهران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاماندگان اربعینتهران| پلیس به‌تنهایی نمی‌تواند معضل اعتیاد را از بین ببردتهران| فرار از گود آلودگیتهران| برداشت بیش از 320 هزار تن ذرت علوفه‌ای از دشت ورامینفهرست روزنامه های تهرانتهران|دردسر پخت نان با سبوس اضافه«بی بی گلنار» بازمانده عهد قجرتهران| اسلامشهر در حسرت بیمارستانتهران| مدیریت شهری باید اعتمادسازی کندتهران| هزارمین شماره روزنامه صبا منتشر شدتهران| ورامین رتبه یک فرونشست زمین در جهانتهران| توزیع ۲۵۰۰۰ غذا در حسینیه اعظم کرشته شهریارتهران|سرکیسه کردن 50 تهرانی از روی دیوارآشتی با طبیعت در گردشگری کشاورزیتهران| هفدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات ایران‎تهران| تا نگاه می‌کنی وقت رفتن استتهران| کاهش 20 کیلومتری سرعت مجاز کامیون‌ها در بزرگراه‌های تهرانتهران| آزادسازی 170 هکتار از زمین‌های بوستان جمشیدیه از دست جاعلانتهران| ١٢٠ تن گوشت یارانه‌ای وارد بازار تهران می‌شودتهران| تشدید نظارت بر مراکز تولیدکننده پسماند حاوی آلاینده جیوه در بهارستانتهران| کمک مالی مستقیم به سمن‌ها در دوره جدید انجام‌نشده استتهران| جشنواره بین‌المللی هنر برای صلحتهران| افتتاح ۵ هزار و ۲۰ واحد مسکن مهر در پردیس
کرمانشاه| رانندگی در پیچ مرگمازندران| چشم‌انتظاری برای کشت لیموترشگلستان| بزرگ‌ترین پروژه گردشگری شمال کشور در گرگان کلنگ زنی می‌شودمرکزی| به کارگران هپکو کمتر از گل گفته نشده استاصفهان| حلقه حفاظتی شهر اصفهان تکمیل می‌شودالبرز| اجرای طرح مدیریت سرعت در 27 نقطه از محور کرج –کندوانفهرست پایگاه های خبری زنجانزنجان| شناسایی ۲۰ هزار و ۲۳۹ معلول در سطح استان زنجانزنجان| جشنواره حضرت زینب (س) در اسفندماه برگزار می‌شودزنجان| تکلیف ساختمان‌های فرسوده در شهر زنجان روشن می‌شودزنجان| حمایت استان زنجان از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجیزنجان| بیابانی شدن 38 درصد از مساحت استان را تهدید می‌کندزنجان| بر دار مشکلاتایلام| رونق صادرات به عراق در مرز مهرانآذربایجان غربی | غار سهولان،دومین غار بزرگ آبی کشورفهرست پایگاه های خبری خوزستانسیلاب در برخی نقاط باعث خسارت صددرصدی به مزارع شده استخوزستان| هنر تجسمی مظلوم واقع‌شده استخوزستان| ساماندهی دکل‌های مخابراتی شهر ضروری استخوزستان| اعطای بورسیه تحصیلی به 3 هزار دانش‌آموز کم برخوردار خوزستانیخوزستان| گردشگری دریایی دوای درد بیکاری استانخوزستان| معضل سرقت تابلوهای علائم راهنمایی در جاده‌هاقزوین| دریاچه اوان رکورد بازدید را شکستفارس| شیراز میزبان دهمین نمایشگاه گردشگری بزرگ پارسمازندران| استاندار جدید شکایت از رسانه‌ها را ممنوع کردلرستان| با متخلفان بازار لرستان برخورد جدی می‌شودالبرز| بهسازی لرزه‌ای پل سرحد آباد در دستور کار مدیریت شهری فردیسمازندران| دردسر ماهی گیران مازندرانی ادامه داردقم| گره کمبود مواد اولیه بر تاروپود قالی قممرکزی| جشن تولد پیرمرد ۱۱۰ سالهخراسان شمالی| جشنواره آش رشتهفهرست پایگاه های خبری خراسان شمالیخراسان‌شمالی| تعاونی‌ها غرق در مشکلاتخراسان شمالی| نرخ تورم در خراسان‌شمالی از میانگین کشوری بالاتر استخراسان شمالی| ظرفیت پارکینگ چهارراه مخابرات بجنورد افزایش می‌یابد

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
کرمانشاه| رانندگی در پیچ مرگمازندران| چشم‌انتظاری برای کشت لیموترشگلستان| بزرگ‌ترین پروژه گردشگری شمال کشور در گرگان کلنگ زنی می‌شودمرکزی| به کارگران هپکو کمتر از گل گفته نشده استاصفهان| حلقه حفاظتی شهر اصفهان تکمیل می‌شودالبرز| اجرای طرح مدیریت سرعت در 27 نقطه از محور کرج –کندوانفهرست پایگاه های خبری زنجانزنجان| شناسایی ۲۰ هزار و ۲۳۹ معلول در سطح استان زنجانزنجان| جشنواره حضرت زینب (س) در اسفندماه برگزار می‌شودزنجان| تکلیف ساختمان‌های فرسوده در شهر زنجان روشن می‌شودزنجان| حمایت استان زنجان از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجیزنجان| بیابانی شدن 38 درصد از مساحت استان را تهدید می‌کندزنجان| بر دار مشکلاتایلام| رونق صادرات به عراق در مرز مهرانآذربایجان غربی | غار سهولان،دومین غار بزرگ آبی کشوربرکت محرومیت‌زداییفهرست پایگاه های خبری خوزستانسیلاب در برخی نقاط باعث خسارت صددرصدی به مزارع شده استخوزستان| هنر تجسمی مظلوم واقع‌شده استخوزستان| ساماندهی دکل‌های مخابراتی شهر ضروری استخوزستان| اعطای بورسیه تحصیلی به 3 هزار دانش‌آموز کم برخوردار خوزستانیخوزستان| گردشگری دریایی دوای درد بیکاری استانخوزستان| معضل سرقت تابلوهای علائم راهنمایی در جاده‌هاقزوین| دریاچه اوان رکورد بازدید را شکستفارس| شیراز میزبان دهمین نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس