• زمان انتشار: 6 آذر 1397, 16:44
  • / کد خبر: 6869

گزارشی از خوب و بد لاتاری؛ قرعه‌کشی بزرگ مهاجرتی که هر‌سال ‌میلیون‌ها نفر را وسوسه می‌کند

کلاهبرداری ایرانی با رویای آمریکایی

کلاهبرداری ایرانی با رویای آمریکایی تعدادی از متقاضیان ایرانی لاتاری از دلایل شرکت کردن هر ساله‌شان در این قرعه‌کشی بزرگ مهاجرتی می‌گویند برندگان ایرانی لاتاری پس از مهاجرت چه تجربه‌هایی را از سر گذرانده‌اند؟ 
«ثبت‌نام لاتاری»، «گرین‌کارت‌ رایگان» و «شايد شما يكي از ٥هزار نفر امسال باشيد.»
زمستان و پاییز هر سال از این تبلیغات روی دیوارهای خاک‌گرفته، شیشه مغازه‌ها، کیوسک‌های روزنامه‌فروشی، تیرهای چراغ‌برق و هر کجا که فکرش را بکنید ممکن است دیده شوند. فقط هم در و دیوارها نیستند، در فضای مجازی هم کم از این تبلیغات نمی‌بینید. ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، اواسط آبان ماه گفته بود تبلیغ و بازاریابی با عناوینی که مغایر با ارزش‌های جامعه، اخلاق و قانون کشور است و مورد تایید سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیست، اما هر‌سال نزدیک زمان ثبت‌نام لاتاری که می‌شود، برخی‌ به تکاپو می‌افتند. آدرس سایت‌های مختلفی که لاتاری را ثبت‌نام می‌کنند، روی آگهی‌های زردرنگ خیابانی آمده، تا تب زندگی در آمریکا را به جان عابران بیندازد؛ تبی که امسال از ١١مهر تا آبان ماه در شهر به چشم می‌خورد و آدم‌های مبتلا را راهی کافی‌نت‌ها ‌می‌کند و پای سایت‌های ثبت‌نام و مقابل دوربین عکاسی‌ها می‌نشاند، تا برای اولین‌بار یا چندمین‌بار شانس تحقق رویایشان را امتحان کنند؛ رویایی که تاریخش به ‌سال١٩٩٠ می‌رسد، دورانی که مطابق بخش ٢٠٣ قانون مهاجرت و ملیت آمریکا و به دستور کنگره آمریکا هر‌سال وزارت امورخارجه آمریکا با هدف متنوع‌کردن جمعیت مهاجران ایالات‌متحده به ٥٥٠٠٠هزارنفر از سراسر دنیا، کارت اقامت دایم آمریکا (گرین‌کارت) می‌دهد که از این تعداد سهم ایران ٣هزارو٥٠٠نفر است. در این میان، در سال ٢٠١٦ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش زیادی کرد تا به وعده انتخاباتی‌اش که همان پایان‌دادن به صدور ویزای بلند‌مدت از طریق لاتاری است، جامه عمل بپوشاند و حتی اعلام کرد: «امسال (سال ٢٠١٦) آخرین‌ سال اجرای این برنامه است، چون تاکنون میلیون‌ها نفر از طریق لاتاری به آمریکا مهاجرت کرده‌اند، این درحالی است که معتقدیم آمریکا نمی‌تواند خانه‌ای برای جهان باشد.» با این همه، اما ثبت نام لاتاری برای‌ سال ٢٠١٩ انجام شد. هر چند این احتمال وجود دارد که با نفوذ ترامپ در سنا و کنگره و لابیگری‌های حزبش برنامه لاتاری برای سال‌های آینده متوقف شود.
رویای برنده شدن
«مژده» سال‌هاست که در ایالات‌متحده آمریکا زندگی می‌کند و دختر ١٠ساله‌اش متولد همان‌جاست: «وقتی همسرم در لاتاری ثبت‌نامم کرد، برایم یک شوخی بود، اما وقتی لاتاری را برنده شدیم، بیشتر از خوشحالی ترسیده بودم، ترس جدایی از زندگی متداولی که داشتم آزارم می‌داد.» همسر مژده همان‌جا ادامه تحصیل داده و حالا در شرکتی کار می‌کند، البته زندگی در سال‌های اول برای مژده سخت بود، اما حالا به زبان انگلیسی تسلط دارد و مشتری‌های خاص خودش را در آرایشگاه پیدا کرده است. مهدی اما به خوش‌شانسی مژده نیست. او سال‌هاست که در رویای زندگی در این کشور و برنده شدن در لاتاری به سر می‌برد. امسال هم شانسش را امتحان کرده: «می‌دانم مهاجرت منجر به خوشبختی نمی‌شود، اما دوست دارم این اتفاق بیفتد، چون کم‌هزینه‌ترین راه برای مهاجرت همین لاتاری است.» مهدی بعد از سال‌ها ثبت‌نام در لاتاری به این واقعیت پی برده که احتمال برنده شدن در این قرعه‌کشی کم است، اما هنوز از امتحان کردن شانسش ناامید نشده است.
«افسانه» و همسرش هم از برندگان لاتاری‌اند و چندسالی می‌شود که در یکی از ایالت‌های آمریکا زندگی می‌کنند. این زوج راه‌های زیادی را برای مهاجرت امتحان کرده بودند، اما درنهایت این اتفاق از طریق لاتاریافتاد: «راه‌های مختلفی را برای مهاجرت امتحان کردیم و هزینه‌های زیادی را هم متحمل شدیم، حتی یک‌بار برای مهاجرت به کانادا همه زندگی‌مان را فروختیم و دیگر از وکیلی که قرار بود کارمان را درست کند، خبری نشد. لاتاری واقعا شانسی است.» افسانه چند شاگرد برای آموزش موسیقی دارد و همسرش دندانپزشک است و توانسته‌اند با پشت‌سر گذاشتن سختی‌ها به آرامش نسبی‌ای برسند: «شاگردانم بیشتر فرزندان خانواده‌های ایرانی‌اند که دوست دارند تار و دف زدن را بیاموزند.»
«مازیار» متولد‌ سال ٧٣ است و در یک شرکت معتبر خودروسازی کار می‌کند؛ کاری که دوست دارد: «هیچ‌‌گاه به رفتن فکر نکرده بودم. لاتاری کم‌هزینه‌ترین روش رفتن است برای فردی که در سن‌وسال من است.» رضا اما آدم خوش‌شانس‌تری بوده و از پس برنده شدن در لاتاری برآمده و از ١٨سالگی به‌عنوان شهروند آمریکایی در آن کشور زندگی می‌کند:  «١٨سال بیشتر نداشتم که دایی‌ام در لاتاری ثبت‌نامم کرد، اما خودش قبول نشد و قرعه به نام من افتاد. البته خاله‌ام ساکن آمریکا بود و حضورش توانست به من کمک کند. همین‌جا تحصیلاتم را ادامه دادم و حالا زندگی خوبی دارم، البته همیشه همه‌چیز خوب نبوده، چون در دوران دانشجویی در رستوران کار می‌کردم، اما مطمئن بودم بعد از تحصیلاتم زندگی بهتری خواهم داشت. افراد زیادی هستند که از کشورهای مختلف به واسطه لاتاری یا روش‌های دیگر مهاجرت کرده و نتوانسته‌اند رویایشان را بسازند.»
پول‌هایی که جابه‌جا می‌شود
آمارها از سهم نیم‌درصدی ایرانیان از کل جمعیت آمریکا حکایت دارند؛ یعنی جمعیتی حدود یک‌میلیون و ٤٠٠هزار نفری. لاتاری تنها خانه آرزوهای متقاضیان شرکت در آن نیست، زمان ثبت‌نامش که می‌رسد، شرکت‌های ایرانی که برای تبلیغ این قرعه‌کشی دست به کار می‌شوند، هم پول زیادی به جیب می‌زنند؛ شرکت‌هایی که هر ساله با نزدیک‌شدن به تاریخ برگزاری این قرعه‌کشی تبلیغات‌شان را شروع می‌کنند تا با تکمیل تنوع نژادی آمریکا منبع درآمدی هم برای خودشان دست‌وپا کنند. این شرکت‌ها خدماتی مثل ثبت نام بدون اشكال، اطلاع به‌موقع از زمان ثبت‌نام، سهميه‌ها و تمديد مهلت قرعه‌كشي، استانداردهاي عكسي، جلوگيري از خطر كلاهبرداري، اطلاعات زندگي و مهاجرت و... ارایه می‌دهند و در قبال آن بين ١٥ تا ٦٠‌هزار تومان دريافت مي‌كنند، در حالی ‌که ثبت‌نام در این قرعه‌کشی رایگان است. اگر فرض را بر این بگذاریم که سالانه نیم‌میلیون متقاضی برای لاتاری داشته باشیم و از هرکدام ٤٠هزارتومان دریافت شود، سالانه ٢٠میلیاردتومان گردش مالی به‌ دنبال دارد.
کلاهبرداری از رویای دیگران
لاتاری و اشتیاق زندگی در آمریکا یکی از مواردی است که زمینه را برای سودجویان فراهم می‌کند تا راهکارهایی را برای سودجویی و کلاهبرداری از کسانی که رویای مهاجرت به آمریکا را دارند، فراهم کند و تنور مهاجرت را برای مشتاقان مهاجرت داغ نگه دارد. همه اینها در شرایطی است که ایران رتبه بالایی در مهاجرت‌فرستی به‌ویژه مهاجرت نخبگان در میان سایر کشورها دارد و با وجود سال‌ها تحریم، شرکت در لاتاری برای شهروندان ایرانی ممنوع نشده و مهاجرپذیری از ایران جزو تحریم‌ها قرار نگرفته است؛ به‌عنوان مثال بعضی از شرکت‌ها و موسسات با آگاهی از نا‌آشنایی کاربران از نحوه ثبت ‌نام در این قرعه‌کشی بزرگ هزینه‌هایی را برای این مرحله از آنها می‌گیرند، در حالی ‌که ممکن است این افراد اصلا ثبت نام هم نشده باشند. البته ماجرا تنها به کلاهبرداری در زمان ثبت نام محدود نمی‌شود، برخی از کلاهبرداران برای آنهایی که در لاتاری به صورت صوری ثبت نام شده‌اند، ایمیل‌هایی می‌فرستند و خبر جعلی برنده‌شدن‌شان را در لاتاری اعلام می‌کنند. آنها در قبال این خبر، درخواست واریز اینترنتی مبلغ‌های قابل توجهی پول تحت عنوان مالیات و... می‌کنند و درنهایت متقاضیان را سرکیسه می‌کنند؛ غافل از این‌که تمام مکاتبات دولت آمریکا با آدرس‌های رسمی منتهی به پسوند gov انجام می‌شود و  هر آدرسی با پسوندهای دیگر حتی اگر این عبارتgov در آن آمده باشد، جعلی است. توجه داشته باشید که مثلا آدرس فرضی مثل  unitedstate.gov.com  یک سایت غیردولتی و کامرشیال است و هر کس می‌تواند نظیر چنین آدرس‌هایی را تهیه و یک سایت برای عملیات متقلبانه فراهم کند. بدتر از اینها سایت‌هایی هستند که این عبارت متقلبانه فقط در بخش ایمیل آنها آمده است مثلا usa.gov@post.com   یا چیزهایی شبیه به این‌که در جعلی‌بودن آنها تردیدی نیست. در پیامک یا ایمیل دریافت‌شده اعلام ‌شده برنده جایزه در قرعه‌کشی شدید که هرگز وارد آن نشده‌اید. از شما خواسته می‌شود جزییات حساب بانکی یا مبالغی پول را برای دریافت جایزه‌تان ارسال کنید.

 آب‌وهوای جامعه خوب نیست
تب ثبت نام لاتاری در ایران اما همیشه تند است، چه آن زمان که شرایط اقتصادی ثبات بیشتری داشت چه حالا که نوسانات نرخ ارز قیمت‌ها را چند برابر کرده و نارضایتی از وضع بازار ایجاد کرده است. هر چند که در اوج تحریم‌ها و بحران‌های اقتصادی کمی به شدت این تب اضافه می‌شود، با همه اینها اما به گفته  امان‌الله قرایی‌مقدم، جامعه‌شناس، مهاجرت به هر شکل و با هر گستردگی‌ای نشان از مساعدنبودن آب‌وهوای جامعه و ناامیدی دارد. او به «شهروند» می‌گوید: «این روزها که شرایط اقتصادی روز‌به‌روز سخت‌تر می‌شود و امید به زندگی در بین گروه‌های مختلف جامعه کاهش می‌یابد، مهاجرت برای بخشی از مردم یک گزینه به حساب می‌آید و در این میان لاتاری گزینه کم‌هزینه و در دسترس برای  اقشار مختلف در جامعه است که به خیال مهاجرت در قرعه‌کشی شرکت کنند.» به گفته قرایی‌مقدم، واقعیت شرایط از این حکایت می‌کند که جامعه در نگرانی به‌سر می‌برد و افراد برای تضمین آینده خود و فرزندانشان به فکر مهاجرت می‌افتند. اعتماد عمودی جامعه- اعتماد میان مردم و مسئولان- ضعیف شده و برای همین شاهد مهاجرت به اشکال مختلف آن هستیم؛ اگر چه اخبار و حواشی آن هم به این مسأله دامن می‌زند. قرایی‌مقدم ادامه می‌دهد: «به ‌عنوان مثال اخبار اعتراضات و اختلاس‌ها به ناامیدی منتهی می‌شود. جامعه ناراحت است و هراس اجتماعی وجود دارد. در حقیقت شهروندان از نظر اجتماعی،‌ اقتصادی، روحی و روانی دچار ناآرامی‌اند. واقعیت امر این است که تا زمانی که آب‌وهوای اجتماعی مساعد نباشد ما شاهد توسعه اقتصادی و اجتماعی نخواهیم بود. مهاجرت در هر شکل و مسأله‌ای برای کشور مضر است؛ به‌خصوص اگر مهاجرت نیروی تحصیلکرده جامعه را شامل شود چون هر جامعه هزینه‌ای تحت‌ عنوان هزینه سرانه فرد را متحمل می‌شود و با مهاجرت فرد این هزینه از بین می‌رود و به سود کشور مهاجرپذیر می‌شود؛ هزینه‌ای که به‌ طور تقریبی برای هر فرد حدود ١٠٠تا١٣٠میلیون تومان تخمین زده می‌شود.
این جامعه شناس می‌گوید: «یکی از پیامدهای مهاجرت این است که جامعه‌ دچار پیری جمعیت می‌شود؛ چون اغلب مهاجران افراد جوان و فعال جامعه است. مهاجرت پدیده‌ای است که در ابعاد گسترده اجتماعی، اقتصادی،سیاسی و... تأثیر خود را بر جای می‌گذارد.»  


منبع: شهروند

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
ایرانیان در تور افغان‌های بلگرادپولدارهای خانه‌نشینمن نه اسب دارم و نه هزینه نگهداری آن را دارمصرفه‌جویی در همه چیزکریمی‌قدوسی و کارخانه هیاهوسازیبوی تخریب ز اوضاع جهان می‌شنویمشوخی می‌کنید با ما؟جابه‌جایی نسل اول انقلاب به جای نسل جدید از اهم مواهب این قانون استبهتر است نیازی به اجازه رهبری نباشدتهران از آواز ‌پرندگان خالی می‌شودجزئیات فاز دوم حمایت از پیام‌رسان‌های داخلیچالش 13 میلیون نفری تجرددل شیر برگشتحواس‌تان هست که خیلی از نخبه‌ها مهاجرت می‌کنند؟‏سفارش گوشی به مسافران ایران!فروش ٢ میلیون نسخه‌ای در ١٥ روز رکوردشکنی کتاب خاطرات میشل اوباماپوتین محاصره بن‌سلمان را شکستچه سرنوشتی در انتظار باشگاه‌های مثبت ایدز است؟بسته «ویژه» شبکه سهاستیضاح و پاس گل طلایی به ظریفساربان فداکاردلار در سراشیبیبَت گوران، نهنگِ تنهای بندردر کنار مردم کرمانشاه هستیممشکل ٢٠:٣٠ با وزیر ارتباطات چیست؟تحول، شاید وقتی دیگر!هنر باید میدان‌دار باشدکلاهبرداری ایرانی با رویای آمریکاییشفاف‌سازی وزیر جوان با توفان توییتریعفو بابک زنجانی با پرداخت بدهی ممکن می‌شود؟ازدواج ناگهانی خمینی جوانادامه حیات اجتماعی با بخشش قضاییصنوبرها پیشمرگ جنگل می‌شوندپسری، روی اعصاب همه!ترانه پولی کی جای ترانه دلی را گرفت؟
تهران| مراسم ازدواج ۱۱۰ زوج معلولفهرست پایگاه های خبری تهرانتهران| 22معبر مناسب برای تردد معلولان ساخته می‌شودتهران| اصلاح و آماده کردن برنامه سوم توسعه شهرداری در اولویت استتهران| تبصره ۱۹ در راستای مباحث کمیسیون عمران مجلس پیگیری شودتهران| کمبود 32 هزار کلاس درس در استان تهرانتهران| شرکت‌های لبنی متخلف ۸۰ میلیارد تومان ‌جریمه شدندتهران| رینگ دوم طرح ترافیک در راه استتابلوی همه گالری‌های تهران روی یک دیوارتهران| اندر حکایت ویلای غول آسا!تهران| گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکانتهران| دیدار شهردار تهران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلستهران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاماندگان اربعینتهران| پلیس به‌تنهایی نمی‌تواند معضل اعتیاد را از بین ببردتهران| فرار از گود آلودگیتهران| برداشت بیش از 320 هزار تن ذرت علوفه‌ای از دشت ورامینفهرست روزنامه های تهرانتهران|دردسر پخت نان با سبوس اضافه«بی بی گلنار» بازمانده عهد قجرتهران| اسلامشهر در حسرت بیمارستانتهران| مدیریت شهری باید اعتمادسازی کندتهران| هزارمین شماره روزنامه صبا منتشر شدتهران| ورامین رتبه یک فرونشست زمین در جهانتهران| توزیع ۲۵۰۰۰ غذا در حسینیه اعظم کرشته شهریارتهران|سرکیسه کردن 50 تهرانی از روی دیوارآشتی با طبیعت در گردشگری کشاورزیتهران| هفدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات ایران‎تهران| تا نگاه می‌کنی وقت رفتن استتهران| کاهش 20 کیلومتری سرعت مجاز کامیون‌ها در بزرگراه‌های تهرانتهران| آزادسازی 170 هکتار از زمین‌های بوستان جمشیدیه از دست جاعلانتهران| ١٢٠ تن گوشت یارانه‌ای وارد بازار تهران می‌شودتهران| تشدید نظارت بر مراکز تولیدکننده پسماند حاوی آلاینده جیوه در بهارستانتهران| کمک مالی مستقیم به سمن‌ها در دوره جدید انجام‌نشده استتهران| جشنواره بین‌المللی هنر برای صلحتهران| افتتاح ۵ هزار و ۲۰ واحد مسکن مهر در پردیس
کرمانشاه| رانندگی در پیچ مرگمازندران| چشم‌انتظاری برای کشت لیموترشگلستان| بزرگ‌ترین پروژه گردشگری شمال کشور در گرگان کلنگ زنی می‌شودمرکزی| به کارگران هپکو کمتر از گل گفته نشده استاصفهان| حلقه حفاظتی شهر اصفهان تکمیل می‌شودالبرز| اجرای طرح مدیریت سرعت در 27 نقطه از محور کرج –کندوانفهرست پایگاه های خبری زنجانزنجان| شناسایی ۲۰ هزار و ۲۳۹ معلول در سطح استان زنجانزنجان| جشنواره حضرت زینب (س) در اسفندماه برگزار می‌شودزنجان| تکلیف ساختمان‌های فرسوده در شهر زنجان روشن می‌شودزنجان| حمایت استان زنجان از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجیزنجان| بیابانی شدن 38 درصد از مساحت استان را تهدید می‌کندزنجان| بر دار مشکلاتایلام| رونق صادرات به عراق در مرز مهرانآذربایجان غربی | غار سهولان،دومین غار بزرگ آبی کشورفهرست پایگاه های خبری خوزستانسیلاب در برخی نقاط باعث خسارت صددرصدی به مزارع شده استخوزستان| هنر تجسمی مظلوم واقع‌شده استخوزستان| ساماندهی دکل‌های مخابراتی شهر ضروری استخوزستان| اعطای بورسیه تحصیلی به 3 هزار دانش‌آموز کم برخوردار خوزستانیخوزستان| گردشگری دریایی دوای درد بیکاری استانخوزستان| معضل سرقت تابلوهای علائم راهنمایی در جاده‌هاقزوین| دریاچه اوان رکورد بازدید را شکستفارس| شیراز میزبان دهمین نمایشگاه گردشگری بزرگ پارسمازندران| استاندار جدید شکایت از رسانه‌ها را ممنوع کردلرستان| با متخلفان بازار لرستان برخورد جدی می‌شودالبرز| بهسازی لرزه‌ای پل سرحد آباد در دستور کار مدیریت شهری فردیسمازندران| دردسر ماهی گیران مازندرانی ادامه داردقم| گره کمبود مواد اولیه بر تاروپود قالی قممرکزی| جشن تولد پیرمرد ۱۱۰ سالهخراسان شمالی| جشنواره آش رشتهفهرست پایگاه های خبری خراسان شمالیخراسان‌شمالی| تعاونی‌ها غرق در مشکلاتخراسان شمالی| نرخ تورم در خراسان‌شمالی از میانگین کشوری بالاتر استخراسان شمالی| ظرفیت پارکینگ چهارراه مخابرات بجنورد افزایش می‌یابد

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
کرمانشاه| رانندگی در پیچ مرگمازندران| چشم‌انتظاری برای کشت لیموترشگلستان| بزرگ‌ترین پروژه گردشگری شمال کشور در گرگان کلنگ زنی می‌شودمرکزی| به کارگران هپکو کمتر از گل گفته نشده استاصفهان| حلقه حفاظتی شهر اصفهان تکمیل می‌شودالبرز| اجرای طرح مدیریت سرعت در 27 نقطه از محور کرج –کندوانفهرست پایگاه های خبری زنجانزنجان| شناسایی ۲۰ هزار و ۲۳۹ معلول در سطح استان زنجانزنجان| جشنواره حضرت زینب (س) در اسفندماه برگزار می‌شودزنجان| تکلیف ساختمان‌های فرسوده در شهر زنجان روشن می‌شودزنجان| حمایت استان زنجان از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجیزنجان| بیابانی شدن 38 درصد از مساحت استان را تهدید می‌کندزنجان| بر دار مشکلاتایلام| رونق صادرات به عراق در مرز مهرانآذربایجان غربی | غار سهولان،دومین غار بزرگ آبی کشوربرکت محرومیت‌زداییفهرست پایگاه های خبری خوزستانسیلاب در برخی نقاط باعث خسارت صددرصدی به مزارع شده استخوزستان| هنر تجسمی مظلوم واقع‌شده استخوزستان| ساماندهی دکل‌های مخابراتی شهر ضروری استخوزستان| اعطای بورسیه تحصیلی به 3 هزار دانش‌آموز کم برخوردار خوزستانیخوزستان| گردشگری دریایی دوای درد بیکاری استانخوزستان| معضل سرقت تابلوهای علائم راهنمایی در جاده‌هاقزوین| دریاچه اوان رکورد بازدید را شکستفارس| شیراز میزبان دهمین نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس