تبلیغات
  • زمان انتشار: 19 فروردین 1400, 09:19
  • / کد خبر: 67051

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:

موسیقی مقامی خراسان، ریشه در تاریخ و فرهنگ این استان دارد

موسیقی مقامی خراسان، ریشه در تاریخ و فرهنگ این استان دارد مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: موسیقی مقامی در خراسان، ریشه در تاریخ و هویت این استان دارد.
مشهد پایگاه خبری رویداد امروز-جعفر مروارید در دیدار با هنرمندان موسیقی مقامی شهرستان خوشاب افزود: قوشمه و سرنا، یک نوع سبک زندگی است، موسیقی که  بر اساس نیاز زندگی، طبیعت و احساسی که روح زندگی به انسان می دهد، پدید آمده است.
وی افزود: موسیقی اصیل، اصالتش از زندگی، تاریخ و سنت های کهن گرفته شده است، اما باعث تاسف است که این امتداد و تاثیر گذاریش، همراه با آن نیت خالص، اندیشه و عقیده ای که اساتید این رشته نسل به نسل منتقل کرده اند، مورد حمایت لازم قرار نگرفته است. 
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، در این جلسه، تاکید کرد: پژوهش و آمار جامع از هنرمندان این رشته، سند فرهنگی- هنری، برای ادامه این مسیر خواهد بود.
وی افزود: در این زمان که کشور گرفتار بیماری کرونا شده است و امکان اجراهای زنده نیست، باید به سمت اجراهای مجازی رفت و زمینه اجراهای مجازی این هنرمندان ایجاد شود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اهدای هنرکارت به 5 نفر از اهالی موسیقی این روستا گفت: باید موارد حمایتی برای تمامی این هنرمندان پیگیری شود و ما سعی خواهیم کرد درجه هنری و اهدای هنر کارت برای تمام اساتید موسیقی این منطقه تحقق پیدا کند.
در این دیدار حسین یزدان پناه، سرپرست نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی خوشاب گفت:روستای عادل آباد در شهرستان خوشاب، روستایی  با 200 خانوار است که کلیه این روستا، هنرمند و نوازنده موسیقی هستند. این روستا که از کردهای کرمانج شمال خراسان هستند و به این منطقه کوچ کرده اند از گذشته تا حال به نوازندگی اشتغال دارند، ما سعی کردیم ساماندهی در امور این هنرمندان انجام شود و تاکنون 40 نفر از این هنرمندان در صندوق اعتباری هنر ثبت نام کرده اند، معرفی این هنرمندان و موسیقی اصیل این منطقه از برنامه هایی است که در دستور کار این نمایندگی قرار گرفته است.
در این دیدار، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از سلطان محمد عاشق، محمود محمودی نژاد و علی اصغر عاشق پیشکسوتان موسیقی مقامی خوشاب تقدیر و تجلیل کرد.

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز  یکشنبه 29 فروردین ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
ویژه استان ها
پایگاه اورژانس هوایی ارتش ۱۵۰ کیلومتر جاد‌ه‌ای استان کرمان را تحت پوشش د‌ارد‌قیمت مصوب مرغ ۲۴۹۰۰ تومان استقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ فروردین ۱۴۰۰قرنطینه خانگی ۱۷ هزار مبتلا به کرونا در اردبیلچه صنوفی مجاز به فعالیت در بازار قزوین شدند؟‌آمار مرگ و میر مبتلایان به کرونا در یزد دو برابر افزایش یافتقیمت یک واحد مسکونی در مجیدیه تهران چقدر است؟اعمال قانون خاطیان محدودیت‌های کرونایی در شاهرود تشدید شدآخرین آمار کرونا ویروس در قزوینمحدودیت‌های کرونایی تا تغییر وضعیت رنگ‌بندی استان اصفهان ادامه داردتجهیز بیمارستان فارابی به دستگاه پت‌اسکن/ بستری۵۰ بیمار کرونایی در این بیمارستان۲۰ سال از کلنگ‌زنی گلخانه‌ روستای مورت چوار می‌گذردقیمت مسکن در مناطق پر معامله تهرانمردم نشانه های اولیه کرونا را جدی بگیرند/ چهار رقمی ماندن بستری های گیلانمرکز اجرائیات پلیس راهور آذربایجان غربی تعطیل شددستگیری عامل هتک حرمت یک روحانی در بندر کیاشهر/ متهم حالت طبیعی نداشته استگلایه مردم یزد از بی‌سروسامانی ضایعات‌فروشان در شهر؛ بازار سودجویان داغِ داغ استچرا دولتی‌ها خوزستان را مبدأ ورود کرونای انگلیسی به ایران می‌دانند؟رشد ۴ برابری سفر در نوروز امسال از خوزستانقبول‌شدگان نهایی آزمون استخدامی از مراجعه حضوری به اداره‌کل و ادارات شهرستانها خودداری کنندترتیل خوانی جزء 2 قرآن کریم توسط دانش آموزان نخبه شهرستان نوشهر در ماه مبارک رمضانپلمپ 277 واحد صنفی در هفته گذشتهتکمیل ‌ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در استان همدان / ۲ هفته سخت پیش رو داریمپیکار نابرابر کرونا و ۵۸۰ بیمار/تعداد بستری‌ها باز هم ۳ رقمی شداگر شهری تغییر وضعیت ندهد، محدودیت ها تشدید می شود/ ابتلای دو معاون استاندار کرمان به کرونا