تبلیغات
  • زمان انتشار: 17 فروردین 1400, 14:53
  • / کد خبر: 66840

احداث پردیس سینمایی معطل واگذاری زمین / وقتی راه و شهرسازی زمین پردیس را به یک سمن می‌دهد

احداث پردیس سینمایی معطل واگذاری زمین / وقتی راه و شهرسازی زمین پردیس را به یک سمن می‌دهد ساخت پردیس سینمایی به عنوان یکی از مطالبات فرهنگی مردم قزوین سال‌هاست به دلیل عدم اختصاص زمین معطل مانده و در کمال تعجب زمین تخصیصی به این پردیس در اختیار کانون حمایت از معلولان قرار گرفته است.

ساخت پردیس سینمایی در شهر قزوین یکی از مطالبات مهم مردم این شهرستان و حتی کل استان قزوین است که احداث آن طی 5 سال اخیر به رغم ارائه وعده‌های مختلف و مکرر مدیران فرهنگی استان قزوین مسکوت باقی مانده است. طرحی فرهنگی و هنری که مدیران حوزه هنری قزوین پیگیر اجرای آن بودند؛ اما در نهایت حتی نتوانستند از اداره کل راه و شهرسازی برای ساخت این مجموعه فرهنگی و هنری زمین بگیرند. با این حال این سؤال در ذهن اهالی فرهنگ و هنر استان قزوین شکل گرفته که چرا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی حوزه فرهنگ، هنر و سینما هیچ تمایلی به پیگیری اجرای این طرح ندارد و با وجود شعار برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی نسبت به ساخت پردیس سینمایی سکوت کرده است؟

واگذاری غیرقانونی زمین پردیس سینمایی به کانون معلولان

رئیس حوزه هنری استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با بیان اینکه گروه سینمایی وابسته به حوزه هنری حاضر به تامین کل بودجه احداث پردیس سینمایی است، اظهار داشت: اما مشکل ما زمین لازم برای ساخت این مجموعه فرهنگی است که حداقل متراژ استاندارد و مورد تقاضای ما برای احداث آن 3 هزار و 500 متر مربع است.

محمدرضا امامقلی اضافه کرد: در نهایت با پیگیری حوزه هنری قزوین اداره کل راه و شهرسازی یک زمین با متراژ نصف این مقدار یعنی حدود 1800 متر مربع به ما تخصیص دادند که متاسفانه در نهایت در تخلفی آشکار این زمین را به کانون معلولان توانا واگذار کرد. اقدامی غیرقانونی که حتی قابل پیگیری از مراجع قضایی است.

وی درباره عدم پیگیری قضائی این تخلف اداره کل راه و شهرسازی در دستگاه قضائی ادامه داد: از آنجایی که پیگیری این موضوع زمانبر است، بنابراین تا بتوانیم این مشکل را رفع کرده و کار را به سرانجام برسانیم، عمر این دولت به پایان می‌رسد و فقط در این عرصه وقت و هزینه تلف می‌شود.

چرا پردیس سینمایی در محل فعلی سینما ملت ساخته نمی‌شود؟

اما با توجه به اینکه سینما ملت قزوین در قلب شهر و در کنار سبزه میدان قرار گرفته و سال‌هاست که به دلیل فرسودگی سالن و امکانات پخش تعطیل شده است؛ برخی کارشناسان و اهالی فرهنگ و هنر قزوین اعتقاد دارند که محل سینما ملت با توجه به اینکه در مرکز شهر قرار گرفته، بهترین نقطه برای ایجاد پردیس سینمایی است. موضوعی که از نظر مدیر امور سینمایی حوزه هنری قزوین مردود است.

اسکندر نادری‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه هزینه خرید زمین این سینما، تخریب ساختمان فرسوده آن بسیار بالاست، گفت: بنابراین احداث پردیس سینمایی در مکان فعلی سینما ملت اصلاً اقتصادی و به صرفه نیست؛ در حالی که در طرح ساخت پردیس سینمایی در منطقه پونک (شمال شهر قزوین) اگر زمین به صورت رایگان در اختیار حوزه هنری قرار می‌گرفت، فقط هزینه ساخت باقی می‌ماند که آن هم از سوی مؤسسه سینمایی حوزه هنری تامین می‌شد.

وی درباره انتخاب شمال شهر قزوین برای ساخت پردیس سینمایی قزوین گفت: مردم ما از نظر روان‌شناسی گرایش به مناطق بالایی شهر برای انجام کار تفریحی و فرهنگی دارند. از طرفی در نقاط مرکزی شهر قزوین هم زمین کافی برای ساخت پردیس سینمایی قزوین وجود ندارد.

مالکان سینما ملت هزینه نجومی برای فروش آن طلب می‌کنند

از طرف دیگر، رئیس حوزه هنری قزوین اعتقاد دارد که مالک اصلی سینما ملت فوت کرده و در حال حاضر ساختمان سینما ملت به ورثه‌ای تعلق دارد که برای فروش این سینما به دلیل موقعیت تجاری عالی آن در مرکز شهر یک هزینه نجومی را از آن مجریان طرح پردیس سینمایی طلب می‌کنند.

همچنین مالک سینما مهتاب قزوین هم در همین رابطه به خبرنگار تسنیم گفت:‌ دلیل اینکه سینمای تعطیل‌شده ملت تا امروز خراب و به مرکز تجاری تبدیل نشده این است که کاربری زمین آن فرهنگی بوده و قابل تغییر هم نیست.

محمدرضا بصیری افزود: از طرفی هم بازسازی سینمای تک‌سالنه ملت هم به صرفه نیست؛ چرا که عمر سینماهای تک‌سالنی در کل کشور به سرآمده است و خود بنده که امروز سینما مهتاب را با 2 سالن مختلف نوسازی و تجهیز کرده‌ام، عملاً در سالیان اخیر به ویژه از زمان وقوع بحران شیوع کرونا هیچ مشتری‌ و تماشاگری نداشتم.

ساخت پردیس سینمایی جزو وظایف مدیرکل ارشاد نیست

از سوی دیگر، محمدحسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضعیت ساخت پردیس سینمایی قزوین به خبرنگار تسنیم گفت: احداث این پردیس در مرحله جذب و شناسایی سرمایه‌گذار است و چند سرمایه‌گذار برای ساخت آن ابراز آمادگی کرده‌اند.

پاسخی که البته از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشتر هم ارائه شده بود و وقتی از این مقام مسئول درباره عدم پیشرفت طرح و پیدا نشدن سرمایه‌گذار سؤال شد، اسماعیلی گفت: ساخت پردیس سینمایی به من ربطی ندارد و جزو وظایف مدیرکل ارشاد نیست.

به گزارش تسنیم، با وجود توضیحات یادشده به نظر می‌رسد که اداره کل راه و شهرسازی در مسیر اختصاص زمین به پردیس سینمایی زمین کارشکنی کرده و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در چنین وضعیتی تمایلی به پیگیری ساخت پردیس سینمایی ندارد و به نظر می‌رسد شعارهای این اداره کل برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی چندان با واقعیت منطبق نیست.


منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
ویژه استان ها
با حضور سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ؛ اختتامیه مرحله دانشگاهی آیین ملی تندیس فرشته سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شدقم| آماده سازی پیش تولید فیلم سینمایی مروارید عشقخودکُشی پس از همسایه کُشی/ شلیک به مرد ۵۹ ساله با اسلحه شکاریمرگ‌ومیرهای کرونایی در قم دو رقمی شد / ایجاد تخت‌های موقت در پنج بیمارستانویروس کرونا در استان خراسان جنوبی وارد مرحله چرخه ابتلای فامیلی شده استآمار کرونا استان مرکزی یکم اردیبهشت؛ ۱۱ فوتی و ۶۴۶ ابتلای جدیدسوء‌استفاده از سهمیه واکسن پاکبانان این بار در اردکان یزد / تزریق واکسن به دو کارمند شهرداریمرکز نوآوری محتوای دیجیتال نیتک، ظرفیتی ارزشمند برای اکوسیستم استارتاپی خراسان۲۲۳۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۴۰ نفرافشاگری علت صف‌های طولانی مرغ در خوزستان /‌ باز هم ردپای دولت در میان استمدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان برکنار شد/‌سلیمانی‌دشتکی فاتح تقابل استانداری و آبفاچالش های پیش روی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های نیشابور، فیروزه، زبرخان بررسی شدصید علت مرگ گربه ماهیان است/افزایش رسوبات نفتی درخلیج فارسفوت ۱۱ بیمار کرونایی در اردبیل/ بستری ۱۰۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اردبیلابتلای ۱۰۴۳ مورد جدید به کرونا ویروس و ۱۶ فوتی در لرستانماه رمضان فرصتی برای زنده نگهداشتن یاد 1318 شهید رمضان استکرونا در البرز هر ساعت یک قربانی می‌گیرداصناف دیگر توان جریمه دادن بابت کرونا را ندارندپاسخ شهردار مشهد به گلایه‌ها از تأخیر در اجرای پروژه‌های شهریمحور غرب استان اصفهان در انتظار عملیاتی‌شدن زیرساخت‌های ابتدایی استقیمت آپارتمان در تهران؛ یکم اردیبهشت ۱۴۰۰مرز مهران ۲ هفته دیگر تعطیل شدتعداد مرگ‌های کرونایی قشم به ۱۱۱ نفر رسید/نیاز به دستگاه اکسیژن ساز با ۳ برابر شدن بستری‌هاجوجه‌ریزی در فروردین‌ماه کاهش نیافته استتصادف تریلی و اتوبوس تهران- اصفهان در شاهین شهر/۷ نفر مصدوم شدند