تبلیغات
  • زمان انتشار: 17 فروردین 1400, 12:18
  • / کد خبر: 66812

نبود مارها و عقاب‌ها دردسرساز شد

هجوم بی‌رویه موش‌ها به اراضی کشاورزی "گناباد" و "کاخک" خراسان رضوی

هجوم بی‌رویه موش‌ها به اراضی کشاورزی "گناباد" و "کاخک" خراسان رضوی خشکسالی سبب می‌شود تا میزان آفات و حیوانات موذی در زمین‌های زارعی افزایش یابد که در همین زمینه کشاورزان بخش کاخک گناباد از افزایش عجیب موش‌ها در مزارع خبر می دهند.
کاهش میزان بارندگی سبب شده تا سال زراعی جاری در گناباد خشک‌ترین سال طی 30 سال گذشته باشد که این موضوع خسارت‌های فراوانی را برای کشاورزان به همراه داشته است.
خشکسالی سبب می‌شود تا میزان آفات و حیوانات موذی در زمین‌های زارعی افزایش یابد که در همین زمینه کشاورزان بخش کاخک گناباد از افزایش عجیب موش‌ها در مزارع خبر می دهند.
یکی از کشاورزان بخش کاخک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: زعفران یکی از اصلی‌ترین محصولات ما است و یک سال چشم انتظار هستیم تا این محصول فرا برسد اما متاسفانه طی چند ماه اخیر تعداد موش‌ها در مزارع زعفران بسیار زیاد شده‌اند.
وی با انتقاد از جهاد کشاورزی در زمینه مبارزه با این گونه حیوانات بیان کرد: تمامی پیازهای زعفران‌ها را موش‌ها خورده‌اند و جهاد کشاورزی فقط نظاره‌گر بوده و اقدامی برای مبارزه با آن انجام نداده است.
طاهری از کشاورزان بخش پسکلوت گناباد نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم از آفات سن خبر داد  و اظهار کرد:  در این منطقه سن گندم به محصولات آسیب می‌زند و باید جهاد کشاورزی دست به کار شود.
وی ادامه داد: کشاورز یک تولید کننده است و این مهندسین جهاد هستند که باید کار علمی و نحوه مبارزه را آموزش دهند، یک سال با سن گندم دست و پنجه نرم می‌کنیم و یک سال با ملخ‌ها محصول هم در آخر برداشت به دلیل همین آفت‌ها کیفیتی ندارد.
برای پیگیری این مطالبات کشاورزان گنابادی به سراغ مسئولان جهاد کشاورزی گناباد رفتیم.
علی مؤذن، مسئول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: میزان افزایش تعداد موش‌ها در منطقه کاخک به دلیل تغییرات  اکوسیستمی و تغییر زنجیرغذایی است و دلایلی مانند از بین رفتن عقاب‌ها که موش‌ها را دیگر شکار نمی‌کنند و یا از بین بردن مارها توسط خود کشاورزان باعث شده تا میزان موش‌ها افزایش یابد.
وی ادامه داد: برای مبارزه با حیوانی مانند موش روش‌های مکانیکی و شیمیایی توصیه می‌شود که در منطقه کشاورزان از روش مکانیکی مانند دود موتور یا گاز استفاده می‌کنند و در روش شیمیایی از طعمه‌های مسموم که البته دقت لازم خود را این کار می طلبد.
مسئول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گناباد در زمینه آفت سن نیز بیان کرد: بیشترین مناطق در روستاهای رهن، ریاب، بهاباد و قوژد است که البته تراکم آنها زیاد نیست و در حال حاضر در هر متر مربع یک سن مشاهده شده که برای همین تعداد نیز کلاس‌های آموزشی و توزیع بروشور برای کشاورزان انجام پذیرفته است.
موذن خاطرنشان کرد: مبارزه شیمیایی برای سن نداریم و از سویی اعتبار نیز برای آن در نظر گرفته نشده و دولت حمایت زیادی در این زمینه نکرده اما با همکاری کشاورزان و اعتبارات داخلی اقداماتی را شروع کرده‌ایم.
وی افزود: دغدغه ما برای نیمه اردیبهشت ماه است جایی که تخم‌های سن مادری شروع به فعالیت خواهند کرد که در این زمان می‌توانند بیشترین میزان خسارت را داشته باشند که در آن مقطع از مبارزه شیمیایی استفاده خواهیم کرد.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز  یکشنبه 29 فروردین ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
ویژه استان ها
محدودیت‌های کرونایی تا تغییر وضعیت رنگ‌بندی استان اصفهان ادامه داردتجهیز بیمارستان فارابی به دستگاه پت‌اسکن/ بستری۵۰ بیمار کرونایی در این بیمارستان۲۰ سال از کلنگ‌زنی گلخانه‌ روستای مورت چوار می‌گذردقیمت مسکن در مناطق پر معامله تهرانمردم نشانه های اولیه کرونا را جدی بگیرند/ چهار رقمی ماندن بستری های گیلانمرکز اجرائیات پلیس راهور آذربایجان غربی تعطیل شددستگیری عامل هتک حرمت یک روحانی در بندر کیاشهر/ متهم حالت طبیعی نداشته استگلایه مردم یزد از بی‌سروسامانی ضایعات‌فروشان در شهر؛ بازار سودجویان داغِ داغ استچرا دولتی‌ها خوزستان را مبدأ ورود کرونای انگلیسی به ایران می‌دانند؟رشد ۴ برابری سفر در نوروز امسال از خوزستانقبول‌شدگان نهایی آزمون استخدامی از مراجعه حضوری به اداره‌کل و ادارات شهرستانها خودداری کنندترتیل خوانی جزء 2 قرآن کریم توسط دانش آموزان نخبه شهرستان نوشهر در ماه مبارک رمضانپلمپ 277 واحد صنفی در هفته گذشتهتکمیل ‌ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در استان همدان / ۲ هفته سخت پیش رو داریمپیکار نابرابر کرونا و ۵۸۰ بیمار/تعداد بستری‌ها باز هم ۳ رقمی شداگر شهری تغییر وضعیت ندهد، محدودیت ها تشدید می شود/ ابتلای دو معاون استاندار کرمان به کروناکرونا وضعیت مازندران را به سیاهی کشاند/ تداوم تعطیلی واحدهای صنفیموج کرونای چندم ما را می‌کشد؛ افزایش۳۳ درصدی مرگ‌های کرونایی در هرمزگانجولان کرونا در جنوب غرب خوزستان/ ۲۲۴ نفر مبتلا و ۴ نفر فوت شدندرکورد بستری بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان بوشهر شکست/تخت‌های بستری افزایش یافتسوءاستفاده از تعطیلی‌های کرونایی و خلوت بازار اراک/۵ متخلف شناسایی شدندآمار کرونا اصفهان ۲۸ فروردین؛ ۱۸ فوتی و ۱۸۷۲ ابتلای جدیدآمار کرونا ایلام ۲۸ فرورین؛ ۵ فوتی و ۲۹۷ ابتلای جدیدشناسایی ۲۶۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در منطقه کاشان/فوت ۳ نفرصعود تعداد مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی/ ۴۱۸ نفر بستری هستند