تبلیغات
  • زمان انتشار: 14 فروردین 1400, 09:49
  • / کد خبر: 66465

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت :

قابل درمان بودن ۵۰ درصد بیماری‌های سرطان/ آمار مبتلایان رو به افزایش است

قابل درمان بودن ۵۰ درصد بیماری‌های سرطان/ آمار مبتلایان رو به افزایش است رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: هر ساله بین ۵ تا ۷ درصد افزایش بیماران سرطانی را داریم.
«علی قنبری مطلق» رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به وضعیت سرطان در کشور بیان کرد: در حال حاضر شایع‌ترین سرطان در کشور برای آقایان پروستات و برای خانم‌ها سرطان پستان است.
وی در مورد تفاوت سرطان در زنان و مردان گفت: ریسک سرطان برای خانم‌ها و آقایان تقریباً شبیه هم است که به ترتیب ۵۲ و ۴۸ درصد است، اما در رابطه با سن مبتلایان سرطان باید به این نکته اشاره کرد که سرطان اغلب در سن‌‌های بالا ایجاد می‌شود.
مطلق افزود: اما این موضوع باز هم در رابطه با سرطان‌های مختلف متفاوت است، اما معمولا از دهه ۵۰ یا ۶۰ به بالا شاهد سرطان هستیم، البته در خانم‌ها احتمال ابتلا در سن پایین‌تر هم دیده می‌شود.
وی ادامه داد: وضعیت سرطان در تمام دنیا رو به افزایش است که ایران هم مطابق آن در چنین وضعی است، اما دلیل اصلی آن موضوع امید به زندگی و افزایش طول عمر است.
مطلق بیان کرد: یعنی هر کجا که طول عمرشان تغییر کرد، بیشتر درگیر سرطان شدند و راهکارهای افزایش طول عمر، سرطان هم زیاد خواهد کرد.
وی افزود: در حال حاضر بیماری سرطان به یک بیماری معمولی تبدیل شده و دیگر ۵۰ درصد سرطان‌ها درمانپذیر است که در بعضی کشورها تا ۷۰ درصد نیز رسیده است.
مطلق گفت: این آمار بیشتر هم خواهد شد، چون به دلیل پیشرفت روش‌های تشخیصی، درمان‌ها سهل‌تر خواهد شد، البته تاکید می‌کنم با تشخیص به موقع این اتفاق خواهد افتاد، البته بعضی سرطان‌ها میزان مرگ و میر بالاتری دارد، مثل سرطان لوزالمعده اما حتی اگر این نوع سرطان‌ها را هم زودتر تشخیص دهند، احتمال درمان بالایی خواهد داشت.
وی در مورد تاثیر برخی فعالیت‌ها برای کاهش سرطان افزود: کارهایی مثل افزایش فعالیت بدنی، کاهش وزن، ترک سیگار و الکل یا مناسب کردن برنامه تغذیه راهکارهای جلوگیری از سرطان است، اما هر ساله بین ۵ تا ۷ درصد افزایش بیماران سرطانی را داریم.
مطلق در پایان گفت: ۴۰ تا ۵۰ درصد بیماری‌های سرطان قابل پیشگیری است و ۵۰ درصد قابل درمان، اما باید علائم مشکوک به سرطان را بشناسیم تا به سرعت پیگیری کنیم.

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز  یکشنبه 29 فروردین ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
ویژه استان ها
قیمت یک واحد مسکونی در مجیدیه تهران چقدر است؟اعمال قانون خاطیان محدودیت‌های کرونایی در شاهرود تشدید شدآخرین آمار کرونا ویروس در قزوینمحدودیت‌های کرونایی تا تغییر وضعیت رنگ‌بندی استان اصفهان ادامه داردتجهیز بیمارستان فارابی به دستگاه پت‌اسکن/ بستری۵۰ بیمار کرونایی در این بیمارستان۲۰ سال از کلنگ‌زنی گلخانه‌ روستای مورت چوار می‌گذردقیمت مسکن در مناطق پر معامله تهرانمردم نشانه های اولیه کرونا را جدی بگیرند/ چهار رقمی ماندن بستری های گیلانمرکز اجرائیات پلیس راهور آذربایجان غربی تعطیل شددستگیری عامل هتک حرمت یک روحانی در بندر کیاشهر/ متهم حالت طبیعی نداشته استگلایه مردم یزد از بی‌سروسامانی ضایعات‌فروشان در شهر؛ بازار سودجویان داغِ داغ استچرا دولتی‌ها خوزستان را مبدأ ورود کرونای انگلیسی به ایران می‌دانند؟رشد ۴ برابری سفر در نوروز امسال از خوزستانقبول‌شدگان نهایی آزمون استخدامی از مراجعه حضوری به اداره‌کل و ادارات شهرستانها خودداری کنندترتیل خوانی جزء 2 قرآن کریم توسط دانش آموزان نخبه شهرستان نوشهر در ماه مبارک رمضانپلمپ 277 واحد صنفی در هفته گذشتهتکمیل ‌ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در استان همدان / ۲ هفته سخت پیش رو داریمپیکار نابرابر کرونا و ۵۸۰ بیمار/تعداد بستری‌ها باز هم ۳ رقمی شداگر شهری تغییر وضعیت ندهد، محدودیت ها تشدید می شود/ ابتلای دو معاون استاندار کرمان به کروناکرونا وضعیت مازندران را به سیاهی کشاند/ تداوم تعطیلی واحدهای صنفیموج کرونای چندم ما را می‌کشد؛ افزایش۳۳ درصدی مرگ‌های کرونایی در هرمزگانجولان کرونا در جنوب غرب خوزستان/ ۲۲۴ نفر مبتلا و ۴ نفر فوت شدندرکورد بستری بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان بوشهر شکست/تخت‌های بستری افزایش یافتسوءاستفاده از تعطیلی‌های کرونایی و خلوت بازار اراک/۵ متخلف شناسایی شدندآمار کرونا اصفهان ۲۸ فروردین؛ ۱۸ فوتی و ۱۸۷۲ ابتلای جدید