تبلیغات
  • زمان انتشار: 14 فروردین 1400, 08:01
  • / کد خبر: 66420

علائمی که نشان دهنده مسمومیت غذایی است

علائمی که نشان دهنده مسمومیت غذایی است متخصصان انگلیسی می‌گویند افراد باید توجه ویژه‌ای به علائم مسمومیت غذایی داشته باشند.
مسمومیت غذایی زمانی رخ می‌دهد که افراد به مصرف مواد غذایی مانده و فاسد شده که حاوی میکروب است، اقدام می‌کنند؛ در واقع زمانی که افراد مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌های مختلف را مصرف می‌کنند، به مسمومیت غذایی مبتلا می‌شوند.
گرچه بسیاری از مسمومیت‌های غذایی پس از مدتی از بین می‌رود، اما این بدان معناست که فرد باید مدتی از مراجعه به مدرسه یا محیط کار اجتناب کند. از این رو، اهمیت بسیاری دارد که افراد نسبت به علائم مسمومیت غذایی و شناسایی به موقع آن هوشیار باشند.
برآورد می‌شود تنها در انگلستان سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر دچار مسمومیت غذایی می‌شوند. این مشکل به طور رایج زمانی رخ می‌دهد که فرد از غذا‌های خام استفاده کرده  یا فرآیند گرم کردن غذا و ذخیره آن را به درستی انجام نداده است؛ همچنین مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته و نیز غذا‌هایی که برای مدت طولانی خارج از یخچال نگهداری شده است می‌تواند مسمومیت غذایی در فرد ایجاد کند.
در عین حال، ممکن است مواد غذایی سالم و تازه باشند، اما اگر فردی که غذا را طبخ می‌کند دستان خود را نشوید (به ویژه پس از اجابت مزاج) و یا دچار بیماری باشد می‌تواند به راحتی باعث ایجاد مسمومیت غذایی در مصرف کنندگان غذا شود.
مسمومیت غذایی همچنین می‌تواند ناشی از نوشیدن آب آلوده به فضولات انسانی و حیوانی باشد. در مناطق روستایی و مکان‌هایی که مردم به آب آشامیدنی تصفیه شده دسترسی ندارند، آلوده شدن منابع آبی مانند چاه‌ها به فضولات انسانی یا نزدیکی چاه توالت به چاه آب و نشت مواد آلوده به آن، می‌تواند موجب مسمومیت در افراد شود.
رایج‌ترین علائم مسمومیت غذایی شامل موارد ذیل می‌شود:
۱- احساس ناخوشی و بیماری، به ویژه حالت تهوع
۲- اسهال
۳- استفراغ
۴- دل پیچه و دل درد
۵- تب و افزایش درجه حرارت بدن به بیش از ۳۸ درجه سانتی گراد
۶- حال عمومی نامساعد، مثلاً احساس خستگی و یا درد و رنج، و لرز
علائمی که نشان دهنده مسمومیت غذایی است
از زمانی که فرد مواد غذایی آلوده را مصرف کرده تا شروع علائم مسمومیت غذایی به نوع باکتری یا ویروسی ارتباط دارد که این بیماری را به وجود می‌آورد. با این حال، به طور معمول ۱۲ تا ۳۶ ساعت پس از مصرف مواد غذایی آلوده، علائم مسمومیت بروز می‌کند.
همچنین بسته به عاملی که باعث مسمومیت غذایی شده، از چند روز تا چند هفته ممکن است فرد درگیر بیماری باشد. در مواردی که با استراحت حال فرد بهبود نیافت، مراجعه به پزشک ضروری است. پزشکان می‌توانند با دارو‌های مختلف و نیز در برخی موارد با شستشوی معده به بهبودی حال فرد کمک کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز  یکشنبه 29 فروردین ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
ویژه استان ها
پایگاه اورژانس هوایی ارتش ۱۵۰ کیلومتر جاد‌ه‌ای استان کرمان را تحت پوشش د‌ارد‌قیمت مصوب مرغ ۲۴۹۰۰ تومان استقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ فروردین ۱۴۰۰قرنطینه خانگی ۱۷ هزار مبتلا به کرونا در اردبیلچه صنوفی مجاز به فعالیت در بازار قزوین شدند؟‌آمار مرگ و میر مبتلایان به کرونا در یزد دو برابر افزایش یافتقیمت یک واحد مسکونی در مجیدیه تهران چقدر است؟اعمال قانون خاطیان محدودیت‌های کرونایی در شاهرود تشدید شدآخرین آمار کرونا ویروس در قزوینمحدودیت‌های کرونایی تا تغییر وضعیت رنگ‌بندی استان اصفهان ادامه داردتجهیز بیمارستان فارابی به دستگاه پت‌اسکن/ بستری۵۰ بیمار کرونایی در این بیمارستان۲۰ سال از کلنگ‌زنی گلخانه‌ روستای مورت چوار می‌گذردقیمت مسکن در مناطق پر معامله تهرانمردم نشانه های اولیه کرونا را جدی بگیرند/ چهار رقمی ماندن بستری های گیلانمرکز اجرائیات پلیس راهور آذربایجان غربی تعطیل شددستگیری عامل هتک حرمت یک روحانی در بندر کیاشهر/ متهم حالت طبیعی نداشته استگلایه مردم یزد از بی‌سروسامانی ضایعات‌فروشان در شهر؛ بازار سودجویان داغِ داغ استچرا دولتی‌ها خوزستان را مبدأ ورود کرونای انگلیسی به ایران می‌دانند؟رشد ۴ برابری سفر در نوروز امسال از خوزستانقبول‌شدگان نهایی آزمون استخدامی از مراجعه حضوری به اداره‌کل و ادارات شهرستانها خودداری کنندترتیل خوانی جزء 2 قرآن کریم توسط دانش آموزان نخبه شهرستان نوشهر در ماه مبارک رمضانپلمپ 277 واحد صنفی در هفته گذشتهتکمیل ‌ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در استان همدان / ۲ هفته سخت پیش رو داریمپیکار نابرابر کرونا و ۵۸۰ بیمار/تعداد بستری‌ها باز هم ۳ رقمی شداگر شهری تغییر وضعیت ندهد، محدودیت ها تشدید می شود/ ابتلای دو معاون استاندار کرمان به کرونا