تبلیغات
  • زمان انتشار: 16 اسفند 1399, 09:46
  • / کد خبر: 64923

کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان گلستان/ روزهای سختی در پیش است

کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان گلستان/ روزهای سختی در پیش است براساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت گلستان جزو سه استانی است که کمترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی از اواسط آبان ماه تاکنون در آنها گزارش شده است.

 با نزدیک شدن به نوروز و در آخرین روزهای پایانی سال حضور گسترده و ازدحام مردم در سطح شهرها سبب شده تا بار دیگر آمار شیوع کرونا افزایشی شود.

تعداد مراجعات سرپایی نیز در روزهای اخیر افزایش یافته و بیمارانی که در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها بستری شده‌اند نیز بر تعدادشان افزوده شده است.

مشکلات اقتصادی و معیشتی در کنار خستگی مردم از برخی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در این وضعیت کرونایی سبب شده تا این روزها بسیاری از شهروندان خطر کرونا را نادیده بگیرند.

تعداد دستفروشان در حالی که حدود دو هفته تا پایان سال باقی مانده هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود و حتی تردد را در پیاده روهای شهر با مشکل مواجه کرده است. علاوه بر فروش لباس، کیف و کفش، مواد غذایی روباز و بدون بسته بندی استاندارد و بهداشتی نیز عرضه می‌شود که به دلیل قیمت پایین تر مورد استقبال بیشتر شهروندان قرار می‌گیرد.

وضعیت در فروشگاه‌های سطح شهر هم تفاوت چندانی ندارد، ازدحام مردم و البته صف‌هایی که در عین بی تدبیری برای برخی اقلام اساسی ایجاد شده، شرایط را برای اوج گیری دوباره کرونا مهیا کرده است.

علاوه بر کسانی که مجبورند برای تأمین معیشت و رفع نیاز خود به بازار مراجعه کنند اما افرادی هم هستند که صرفا برای وقت گذراندن و دور دور کردن از منزل خارج می‌شوند.

متأسفانه در روزهای اخیر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در گلستان کاهش پیدا کرده و این را می‌توان در سطح بازار، واحدهای صنفی، ادارات و بانک‌ها و غیره مشاهده کرد.

آنطور که سخنگوی وزارت بهداشت گفته میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به کمترین حد خود از اواسط آبان امسال تا کنون رسیده است.

برهمین اساس شاخص رعایت پروتکل‌ها در کشور 71.76 درصد شده که بعد از استان‌های کردستان و قم کمترین رعایت دستورالعمل‌ها از سوی گلستانی‌ها گزارش شده است.

خطر عادی انگاری شرایط خیلی زود گریبان همه را خواهد گرفت و ممکن است روزهای سختی را در انتهای اسفند و فروردین آینده در پیش داشته باشیم.

علیجان تبرایی، رئیس انجمن ویروس شناسی ایران نیز با اشاره به اینکه برخی از شهروندان با آغاز واکسیناسیون کرونا به شرایط عادی زندگی برگشتند، اظهار داشت: هنوز هیچ واکسنی در دنیا در هیچ بیماری تولید نشده که برای یک بیماری ایمنی صد درصدی ایجاد کند، به همین خاطر کسانی هم که واکسن کرونا دریافت می‌کنند به معنای ایمنی کامل در آنها نیست و باید همچنان رفتارهایشان کنترل شده باشد. ضمن اینکه زمانی می‌توان به قطع زنجیره بیماری امیدوار بود که حدود 70 درصد مردم واکسینه شده باشند.

وی افزود: شکل‌گیری حس ایمن بودن در مردم و رعایت نکردن پروتکل‌ها، تأمین نشدن نیاز اقتصادی و اجتماعی مردم خصوصاً قشر آسیب‌پذیر در این شرایط زمینه شیوع گسترده کرونا را فراهم خواهد کرد.

تبرایی گفت: در روزهای پایانی سال، پیک شلوغی بازارها غروب است برای همین مردم می‌توانند خریدهای خود را به صبح و یا زمان خلوت دیگری موکول کنند. البته امروز شرایط برای خرید اینترنتی هم فراهم ‌شده و می‌توان به این شکل خریدها را انجام داد.

رئیس انجمن ویروس شناسی ایران درباره جهش‌های کرونا بیان داشت: ویروس کرونا با انتقال از بدن فردی به فرد دیگر دچار تغییر می‌شود اما در موارد کمی این تغییر باعث ایجاد مخاطرات جدید جدی می‌شود. نمونه‌های ثبت شده ویروس در ایران، جهش‌های خاصی که تنها در ایران ثبت شده را نشان می‌دهد اما این جهش‌ها جدی نبودند.

وی تأکید کرد: تا زمانی که واکسیناسیون عمومی در کشور اتفاق نیفتاده بهترین راه رعایت فاصله فیزیکی، خودداری از برگزاری و حضور در تجمعات و زدن ماسک است.


منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
ویژه استان ها
قم| آماده سازی پیش تولید فیلم سینمایی مروارید عشقخودکُشی پس از همسایه کُشی/ شلیک به مرد ۵۹ ساله با اسلحه شکاریمرگ‌ومیرهای کرونایی در قم دو رقمی شد / ایجاد تخت‌های موقت در پنج بیمارستانویروس کرونا در استان خراسان جنوبی وارد مرحله چرخه ابتلای فامیلی شده استآمار کرونا استان مرکزی یکم اردیبهشت؛ ۱۱ فوتی و ۶۴۶ ابتلای جدیدسوء‌استفاده از سهمیه واکسن پاکبانان این بار در اردکان یزد / تزریق واکسن به دو کارمند شهرداریمرکز نوآوری محتوای دیجیتال نیتک، ظرفیتی ارزشمند برای اکوسیستم استارتاپی خراسان۲۲۳۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۴۰ نفرافشاگری علت صف‌های طولانی مرغ در خوزستان /‌ باز هم ردپای دولت در میان استمدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان برکنار شد/‌سلیمانی‌دشتکی فاتح تقابل استانداری و آبفاچالش های پیش روی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های نیشابور، فیروزه، زبرخان بررسی شدصید علت مرگ گربه ماهیان است/افزایش رسوبات نفتی درخلیج فارسفوت ۱۱ بیمار کرونایی در اردبیل/ بستری ۱۰۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اردبیلابتلای ۱۰۴۳ مورد جدید به کرونا ویروس و ۱۶ فوتی در لرستانماه رمضان فرصتی برای زنده نگهداشتن یاد 1318 شهید رمضان استکرونا در البرز هر ساعت یک قربانی می‌گیرداصناف دیگر توان جریمه دادن بابت کرونا را ندارندپاسخ شهردار مشهد به گلایه‌ها از تأخیر در اجرای پروژه‌های شهریمحور غرب استان اصفهان در انتظار عملیاتی‌شدن زیرساخت‌های ابتدایی استقیمت آپارتمان در تهران؛ یکم اردیبهشت ۱۴۰۰مرز مهران ۲ هفته دیگر تعطیل شدتعداد مرگ‌های کرونایی قشم به ۱۱۱ نفر رسید/نیاز به دستگاه اکسیژن ساز با ۳ برابر شدن بستری‌هاجوجه‌ریزی در فروردین‌ماه کاهش نیافته استتصادف تریلی و اتوبوس تهران- اصفهان در شاهین شهر/۷ نفر مصدوم شدندچرا میوه‌های دولتی روی دست ستاد تنظیم اصفهان بازار ماند؟