تبلیغات
  • زمان انتشار: 10 اسفند 1399, 12:13
  • / کد خبر: 64366

ورزش برای درمان سرگیجه

ورزش برای درمان سرگیجه سرگیجه به عنوان مشکلی رایج شناخته می شود که همه افراد آن را تجربه می کنند اما علاوه بر احساس زود گذر سرگیجه که پس از مدت کوتاهی رفع می شود یا احساسات مشابه آن مانند سبک سری و... این مشکل می تواند به دلایلی شدیدتر شده و در طولانی مدت توسط افراد احساس شود. افرادی که دچار سرگیجه می شوند با احساس چرخش خود، افتادن و عدم تعادل و چرخش محیط به دور آنها مواجه می شوند.

دلایل سرگیجه

سرگیجه می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد که از جمله آنها می توان به خوابیدن در وضعیت نادرست و کم خوابی اشاره کرد اما در برخی موارد بیماری های مانند التهاب گوش داخلی، سرما خوردگی (در صورت ورود ویروس به گوش و عفونت) باعث ایجاد احساس سرگیجه می شوند. از دیگر دلایل ایجاد این احساس می توان عبارتند از:
 
- فشار خون پایین (سرگیجه هنگام بلند شدن)
- کمبود قند خون
- سرگیجه موضعی خوش خیم پاروکسیسمال 
- مشکلات گردش خون
- شرایط خاص مانند کم خونی، میگرن یا اضطراب
- دریا زدگی
- صدمه به سر
- مشکلات گوش داخلی (سرگیجه و عدم تعادل)
 
طولانی شدن سرگیجه به ندرت پیش می آید و گاها ممکن است با احساسات متفاوتی اشتباه گرفته شود.
 

احساسات مشابه سرگیجه

در زمان های مختلفی ممکن است احساساتی مشابه سرگیجه داشته باشید که از جمله آنها می توان به سبک سری یا احساس سرگیجه در ارتفاعات (اکروفوبیا) اشاره کرد که با سرگیجه متفاوت هستند.
 
افرادی که سرگیجه دارند در واقع حس می کنند می‌چرخند یا درحال افتادن هستند اما در سبک سری احساساتی مانند چرخش سر، زمین خوردن یا سنگین شدن سر احساس نمی شود. البته ممکن است برخی افراد هردوی این احساسات را همزمان داشته باشند اما به طور کلبی سبک سری ناشی از بیماری، داروها، آلرژی یا حساسیت و اضطراب است.
 
اکروفوبیا نیز به احساس سرگیجه و ترس هنگام نگاه کردن از یک مکان مرتفع مانند برج ها به پایین گفته می شود و با وجود شباهت های بسیاری که به سرگیجه دارد اما روند درمان و علت آنها متفاوت است.
 

مدت زمان سرگیجه

احساس سرگیجه در اکثر مواقع سریع و با اقدامات ساده ای رفع می شود اما در صورت طولانی شدن سرگیجه بیش از یک هفته باید سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا به احتمال زیاد مشکل دیگری باعث بروز این سرگیجه ها شده اند. البته کمبود خواب نیز از عوامل ایجاد یا شدید شدن سرگیجه است و برای جلوگیری از طولانی شدن این حس بهتر است به اندازه کافی بخوابید.
 
ورزش های مخصوص برای درمان سرگیجه, درمان سرگیجه با ورزشبرای درمان سرگیجه رعایت سبک زندگی سالم و تمرینات ورزشی الزامی است
 

درمان سرگیجه با ورزش

برای درمان سرگیجه از دارو درمانی و ورزش استفاده می شود که انجام تمرین ها به مراتب کمک بیشتری به درمان سرگیجه می کنند. همچنین نکاتی مانند تغذیه و کنترل اضطراب نیز تاثیر گذار هستند اما مهم ترین بخش انجام اصولی تمرین هاست. پیش از شروع تمرینات به این نکات توجه داشته باشید:
 
●  تمرین های ورزشی را کامل و صحیح انجام دهید و تا زمان بهبود کامل به آنها ادامه دهید. 
●  در صورتی که از داروهای آرامبخش و خواب آور استفاده می کنید ممکن است نیاز باشد تا با مشورت پزشک آنها را قطع کنید.
●  هرچقدر بیشتر به انجام تمرینات توانبخشی پایبند باشید سریع تر بهبود می یابید.
●  ممکن است بعضی از تمرین ها در ابتدا موجب گیجی و سرگیجه شوند اما به مرور زمان باعث بهتر شدن وضعیت بیمار می شوند. در صورتی که هنگام انجام تمرین ها احساس گیجی و سرگیجه خیلی شدید شدند تمرین را متوقف کنید و پس از کمی استراحت به انجام آن بپردازید.
●  در محیطی امن و مناسب تمرین کنید.
 
همچنین درمان سرگیجه با توجه به علت آن می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی درمان و پیشگیری از سرگیجه با خواب منظم، رعایت اصول تغذیه و خوابیدن در وضعیت مناسب همراه است. از رایج ترین دلایل سرگیجه به وجود آمدن مشکلی در گوش هاست که و بهتر است حتما به پزشک نیز مراجعه کنید تا در انتخاب تمرین های مناسب و تجویز دارو و... به شما کمک کند. برای اینکه تشخیص دهید که کدام گوش باعث سرگیجه می شود میتوانید مراحل زیر را طی کنید:
 
●  سریع روی تخت دراز بکشید؛ به طوری که سرتان کمی از لبه آن آویزان شود.
●  حالا سر خود را به سمت راست برگردانید و یک دقیقه صبر کنید تا ببینید احساس سرگیجه دارید.
●   سپس بنشینید و همین کار را برای طرف دیگر نیز تکرار کنید.
 
اگر زمانی که به سمت راست هستید احساس سرگیجه می کنید یعنی گوش راست شما مشکل دارد و برعکس آن یعنی احساس سرگیجه در سمت چپ به علت مشکل در گوش چپ اتفاق می افتد.
 

ورزش برای درمان سرگیجه

برای درمان سرگیجه می توانید از مانور ها و تمرین های که در ادامه معرفی میکنیم استفاده کنید.
 
●  مانور Semont
 
ورزش های مخصوص برای درمان سرگیجه, درمان سرگیجه با ورزشنحوه انجام مانور semont به صورت تصویری
 
- برای انجام این مانور صاف روی لبه تخت خواب بنشیینید. 
- سر خود را با زاویه ۴۵ درجه به شکل افقی و به سمت گوش سالم خود دراز بکشید.
-  سپس سر خود را به زاویه حدودا ۱۰۰ درجه بچرخانید و به سمت گوش مشکل دار خود دراز بکشید طوری که بینی نیز رو به بالا باشد.
- چند دقیقه در این موقعیت بمانید و پس از آن سر خود را در همان موقعیت به سمت گوش دیگر خود بچرخانید طوری که بینی رو به زمین باشد.
- پس از چند دقیقه به موقعیت نشسته بازگردید و این کار را به آرامی انجام دهید.
 
● تمرین Gufoni برای رفع سرگیجه
 
ورزش های مخصوص برای درمان سرگیجه, درمان سرگیجه با ورزشنحوه انجام مانور Gunofi به صورت تصویری
 
- برای این تمرین بهتر است روی یک میز نشسته و پاهایتان را آویزان کنید.
- به سرعت به طرف سالم خود خم شوید تا زمانی که سرتان به میز برسد، سپس صبر کنید تا احساس گیجی برطرف شود.
- سپس سریع سر خود را به سمت میز در زاویه نود درجه خم کنید و ۳۰ ثانیه صبر کنید.
- سعی کنید خیلی سریع به حالت نشستن برگردید و این تمرین را سه بار تکرار کنید.

  
● مانور ایپلی یا Epley
 
ورزش های مخصوص برای درمان سرگیجه, درمان سرگیجه با ورزشآموزش انجام مانور Epley به صورت تصویری
 
- انجام این ورزش برای درمان سرگیجه موثر است و برای آن باید روی تخت بنشنید و یک بالش را طوری پشت خود قرار دهید تا هنگام دراز کشیدن زیر شانه هایتان باشد.
 
- سر خود را به طرف گوش مشکل دار خود با زاویه ۴۵ درجه بچرخانید و دراز بکشید. اجازه دهید سرتان خم شود.
 
- پس از گذشت ۳۰ ثانیه در این موقعیت،‌ سر خود را به طرف دیگر بچرخانید و پس از ۳۰ ثانیه نیز کل بدنتان را به آن سمت بچرخانید.
 
- در این مرحله نیز ۳۰ ثانیه صبر کنید و پس از ان به آرامی بلند شوید. این تمرین را هم سه بار تکرار کنید.
 
● ورزش و تمرین برند دارووف
 
ورزش های مخصوص برای درمان سرگیجه, درمان سرگیجه با ورزشتمرین برند داروف بهترین ورزش برای درمان سرگیجه
 
این تمرین که برای سرگیجه ناشی از مشکلات گوش داخلی یا حمله ای خوش خیم بسیار مفید است هیچ عوارض جانبی ندارد و برای افرادی که از تمرین های دیگر نتیجه مثبتی نگرفته اند بسیار مناسب است. همچنین در صورت حساسیت به مانورهای تغییر مکان و... نیز می توانید از این تمرین استفاده کنید. بدین منظور:
- در قدم اول، لبه ی تخت خواب بنشینید.
- سپس با سرعت به طرف راست دراز بکشید و بینی خود را با زاویه ۴۵ درجه بالا بگیرید.
- پس از گذشت سی ثانیه در این موقعیت، به حالت اول بازگردید و همین تمرین را برای طرف دیگر تکرار کنید.
- بهتر است سه الی پنج بار این تمرین را انجام د هید.
 
● تمرین های بینایی
علاوه بر تمرین های ورزشی که برای درمان سرگیجه و عدم تعادل استفاده می شود، تمرین بینایی نیز می تواند در روند بهبود تاثیر بسزایی داشته باشد. برای این تمرین:
 
- به سمت جلو نگاه کنید و تمرکز خود را روی یک دکمه یا نقطه ای کوچک در روبرو حفظ کنید.
- به آن نقطه خیره شوید و آنقدر صبر کنید تا احساس چرخش متوقف شود.
- با حفظ نگاه به هدف، سر خودتان را به آرامی به اطراف حرکت دهید.
- با حوصله و آرامی، سرعت خود را افزایش دهید.
- در صورت بازگشت و شدید شدن احساس سرگیجه سرعت خود را کاهش دهید و پس از یک دقیقه به تمرین ادامه دهید.
 
نکات پایانی
سرگیجه می تواند به علل مختلفی ایجاد شود و رعایت تغذیه سالم، خواب کافی و سبک زندگی مناسب در پیشگیری از آن موثر هستند. این احساس ممکن است به علت مشکلات یا بیماری ایجاد شود و باید در صورت طولانی شدن آن به دکتر مراجعه کنید. همچنین اگر انجام این تمرین ها باعث بهبود شما نشد آنها را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: بیتوته
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
ویژه استان ها
قم| آماده سازی پیش تولید فیلم سینمایی مروارید عشقخودکُشی پس از همسایه کُشی/ شلیک به مرد ۵۹ ساله با اسلحه شکاریمرگ‌ومیرهای کرونایی در قم دو رقمی شد / ایجاد تخت‌های موقت در پنج بیمارستانویروس کرونا در استان خراسان جنوبی وارد مرحله چرخه ابتلای فامیلی شده استآمار کرونا استان مرکزی یکم اردیبهشت؛ ۱۱ فوتی و ۶۴۶ ابتلای جدیدسوء‌استفاده از سهمیه واکسن پاکبانان این بار در اردکان یزد / تزریق واکسن به دو کارمند شهرداریمرکز نوآوری محتوای دیجیتال نیتک، ظرفیتی ارزشمند برای اکوسیستم استارتاپی خراسان۲۲۳۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۴۰ نفرافشاگری علت صف‌های طولانی مرغ در خوزستان /‌ باز هم ردپای دولت در میان استمدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان برکنار شد/‌سلیمانی‌دشتکی فاتح تقابل استانداری و آبفاچالش های پیش روی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های نیشابور، فیروزه، زبرخان بررسی شدصید علت مرگ گربه ماهیان است/افزایش رسوبات نفتی درخلیج فارسفوت ۱۱ بیمار کرونایی در اردبیل/ بستری ۱۰۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اردبیلابتلای ۱۰۴۳ مورد جدید به کرونا ویروس و ۱۶ فوتی در لرستانماه رمضان فرصتی برای زنده نگهداشتن یاد 1318 شهید رمضان استکرونا در البرز هر ساعت یک قربانی می‌گیرداصناف دیگر توان جریمه دادن بابت کرونا را ندارندپاسخ شهردار مشهد به گلایه‌ها از تأخیر در اجرای پروژه‌های شهریمحور غرب استان اصفهان در انتظار عملیاتی‌شدن زیرساخت‌های ابتدایی استقیمت آپارتمان در تهران؛ یکم اردیبهشت ۱۴۰۰مرز مهران ۲ هفته دیگر تعطیل شدتعداد مرگ‌های کرونایی قشم به ۱۱۱ نفر رسید/نیاز به دستگاه اکسیژن ساز با ۳ برابر شدن بستری‌هاجوجه‌ریزی در فروردین‌ماه کاهش نیافته استتصادف تریلی و اتوبوس تهران- اصفهان در شاهین شهر/۷ نفر مصدوم شدندچرا میوه‌های دولتی روی دست ستاد تنظیم اصفهان بازار ماند؟