تبلیغات
  • زمان انتشار: 10 اسفند 1399, 10:00
  • / کد خبر: 64321

آموزش کاشت سبزه ی توپی

آموزش کاشت سبزه ی توپی کاشت سبزه یکی از سنت های عید نوروز می باشد. برای زیباتر شدن سفره ی هفت سین تان، هر سال به روش های جدید و زیبایی آن را بکارید و از دیدن آن لدت ببرید.

سبزه به شکل نیم دایره :

این مدل سبزه نیم دایره را می توانید با هر بذری از جمله عدس، ماشک، و گندم کاشت. ما از عدس استفاده کردیم.
 
ابتدا حدود 3 لیوان عدس را خیس کنید و اجازه بدهید جوانه بزنند. پس از آن ماکت مورد نظر را آماده کنید. برای ساخت ماکت به شکل نیم دایره ابتدا، کاسه و یا سبدی را برگردانید و قسمت بیرون آن را لایه ای پنبه بزنید. و یک لایه پارچه ی تنظیف را روی آن بکشید و با دست آن را درست گرد کنید.
 
سپس کاسه و یا سبد آماده شده تان را داخل توری های پلاستیکی قرار بدهید و زمانی که بذرها جوانه زدند، داخل توری بریزید، دقت کنید همه ی قسمت های آن به یک اندازه باشند و دقت کنید جایی از آن خالی نماند. بذرها را با احتیاط بریزید که آسیب نبینند. ضخامت عدس ها در اطراف آن باید حدود 5-6 سانت باشد.
 
توری را جمع کنید و آن را ببندید و اضافه های آن را بچینید. با این روش سبزه ای به شکل نیمدایره دارید.
 
کاشت سبزه ی توپی,آموزش کاشت سبزه ی توپی
مراحل کاشت سبزه ی نوروز
 
روی آن را با آبپاش آب بپاشید و روکش نایلونی را روی سطح کار قرار بدهید. دقت کنید در این روش باید تا زمان رشد سبزه، داخل نایلون رطوبت باشد تا بذر سبزه ها خشک نشوند.
 
حدودا در روز سوم که سبزه شکل توپ به خود گرفت توری را بچینید و به آرامی از آن جدا کنید. برای زیبا شدن می توانید آن را گل های مصنوعی و یا طبیعی تزیین کنید.
 
اگر می خواهید از بذرهای لعابدار استفاده کنید، با تقسیم بندی به راحتی می توانید آن را دو رنگ درست کنید.
 
کاشت سبزه ی توپی,آموزش کاشت سبزه ی توپی
کاشت سبزه ی دو رنگ نیم دایره و توپی
 
اما اگر بخواهید سبزه ی شما کاملا گرد و به شکل توپ باشد، باید از بذرهای لعابدار استفاده کنید. در ادامه با نحوه ی کاشت سبزه توپی آشنا شوید.
 

آموزش کاشت سبزه توپی :

کاشت سبزه های مدل دار عید, راهنمای کاشت سبزه توپی
آموزش کاشت سبزه ی توپی
 

مواد لازم برای درست کردن سبزه عید توپی :

بذر لعاب دار دلخواه مثل خاکشیر، شاهی، منداب و ...
دستمال تنظیف یا جوراب نازک
پنبه
توپ پلاستیکی و یا اسفنج گرد و یا هر چیز سبکی که به شکل گرد باشد.

 

نحوه ی کاشت سبزه ی توپی شکل :

بذر مورد نظر خود را حدود 4 ساعت در آب کم خیس کنید تا لعابدار شوند. سپس روی سطح کار خود را یک لایه پنبه بکشید به صورتی که ضخامت آن 1 سانتیمتر شود.
 
روی پنبه را یک لایه تنظیف بکشید و با نخ آن را ببندید تا پارچه و پنبه ثابت بمانند. اکنون پنبه ها و سطح کار را با آب پاش کاملا خیس کنید و بعد یک لایه ی نازک از بذرهای لعابدار روی سطح آن بکشید. دقت کنید میزان بذرها در همه ی قسمت های آن یکسان باشند. روی آن ها با آبپاش آب بپاشید و نایلونی روی آن بکشید تا همیشه مرطوب باشد. روزی چند بار آب بپاشید. زمانی که بذرها جوانه زدن و سبز شدند نایلون را بردارید و روزی دو بار به آن آب بپاشید.
 
برای اینکه سبزه ی شما کاملا گرد شوند، قسمتی از آن را سوراخ کنید و با تکه ای چوب ثابت نگه دارید، این چوب را می توانید داخل گلدان بکارید و در انتها سبزه ی شما شبیه درختی گرد می شود. و یا حتی به جای چوب با میله ای آن را محکم کنید و سبزه ی خود را از جایی آویزان کنید.
 
در غیر این صورت ها قسمتی از آن روی زمین قرار می گیرد و سبزه ای در آن رشد نمی کند.
 
کاشت سبزه های مدل دار عید,راهنمای کاشت سبزه توپی
ایده هایی برای کاشت سبزه ی کروی
 
اگر خواستید از اسفنج استفاده کنید و روی آن پنبه نکشید. پس از گرد کردن اسفنج، آن را در آب قرار بدهید تا کاملا آب به آن جذب شود. سپس روی آن جوراب نازکی بکشید و اضافه های آن را بچینید.
 
و بعد از خیس کردن جوراب بذرهای خیس خورده را روی آن بکشید و بقیه ی مراحل را مانند بالا انجام بدهید.
 

منبع: بیتوته
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
ویژه استان ها
قم| آماده سازی پیش تولید فیلم سینمایی مروارید عشقخودکُشی پس از همسایه کُشی/ شلیک به مرد ۵۹ ساله با اسلحه شکاریمرگ‌ومیرهای کرونایی در قم دو رقمی شد / ایجاد تخت‌های موقت در پنج بیمارستانویروس کرونا در استان خراسان جنوبی وارد مرحله چرخه ابتلای فامیلی شده استآمار کرونا استان مرکزی یکم اردیبهشت؛ ۱۱ فوتی و ۶۴۶ ابتلای جدیدسوء‌استفاده از سهمیه واکسن پاکبانان این بار در اردکان یزد / تزریق واکسن به دو کارمند شهرداریمرکز نوآوری محتوای دیجیتال نیتک، ظرفیتی ارزشمند برای اکوسیستم استارتاپی خراسان۲۲۳۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۴۰ نفرافشاگری علت صف‌های طولانی مرغ در خوزستان /‌ باز هم ردپای دولت در میان استمدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان برکنار شد/‌سلیمانی‌دشتکی فاتح تقابل استانداری و آبفاچالش های پیش روی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های نیشابور، فیروزه، زبرخان بررسی شدصید علت مرگ گربه ماهیان است/افزایش رسوبات نفتی درخلیج فارسفوت ۱۱ بیمار کرونایی در اردبیل/ بستری ۱۰۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اردبیلابتلای ۱۰۴۳ مورد جدید به کرونا ویروس و ۱۶ فوتی در لرستانماه رمضان فرصتی برای زنده نگهداشتن یاد 1318 شهید رمضان استکرونا در البرز هر ساعت یک قربانی می‌گیرداصناف دیگر توان جریمه دادن بابت کرونا را ندارندپاسخ شهردار مشهد به گلایه‌ها از تأخیر در اجرای پروژه‌های شهریمحور غرب استان اصفهان در انتظار عملیاتی‌شدن زیرساخت‌های ابتدایی استقیمت آپارتمان در تهران؛ یکم اردیبهشت ۱۴۰۰مرز مهران ۲ هفته دیگر تعطیل شدتعداد مرگ‌های کرونایی قشم به ۱۱۱ نفر رسید/نیاز به دستگاه اکسیژن ساز با ۳ برابر شدن بستری‌هاجوجه‌ریزی در فروردین‌ماه کاهش نیافته استتصادف تریلی و اتوبوس تهران- اصفهان در شاهین شهر/۷ نفر مصدوم شدندچرا میوه‌های دولتی روی دست ستاد تنظیم اصفهان بازار ماند؟