• زمان انتشار: 19 آبان 1397, 14:32
  • / کد خبر: 6428

وزارت بهداشت به‌دنبال جایگزینی داروهای تولید داخلی درمان سرطان به‌جای داروهای خارجی است

کودکان سرطانی چشم‌انتظار دارو

کودکان سرطانی چشم‌انتظار دارو کودک 3ساله‌اش را محکم در آغوش گرفته و هرازگاهی سر تراشیده‌شده دخترک را زیر کلاه نخی‌اش مخفی می‌کند اما چشمان بی‌فروغ کودک، صورت رنگ‌پریده بدون ابرو و مژه، نگاه هر بیننده‌ای را به‌خود میخکوب می‌کند. چشمان مادر از گریه، سرخ‌ سرخ است.
می‌گوید: «شوهرم به هر داروخانه‌ای که بگویید رفته اما می‌گویند داروهایش خارجی است و دیگر دنبالش نگردید و داروی ایرانی مصرف کنید ولی دکترش برای درمان داروی ایرانی را قبول نمی‌کند و می‌گوید جواب مناسب را نمی‌گیرید. حالا هم نمی‌دانیم باید چه کار کنیم، نمی‌شود که دست روی دست بگذاریم تا پاره تنمان مقابل چشمانمان آب شود ولی خب، چاره‌ای هم نداریم، دارو نیست و کسی را هم نداریم که از خارج برایمان بیاورد.» اینها جملات مادری است که به یکی از بیمارستان‌های مشهور کودکان برای ادامه درمان فرزند مبتلا به سرطانش آمده است. این روزها تعداد زیادی از خانواده‌هایی که درگیر بیماران مبتلا به سرطان هستند، حال و روزی مشابه با او دارند. خانواده‌هایی که از یک‌سو درگیر پیدا‌کردن داروهای کمیاب و نایاب لازم برای درمان انواع سرطان‌ها و شیمی‌درمانی هستند و از سوی دیگر نگران هزینه‌های سرسام‌آور آن. در این شرایط اعلام خبر «خروج داروهای شیمی‌درمانی خارجی از شمول بیمه» هم نمکی شده است بر زخم این خانواده‌ها. ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت هفته گذشته درباره‌ خروج داروهای شیمی‌درمانی خارجی از شمول بیمه، گفت: «به‌طور شفاف می‌گویم وزارت بهداشت مطابق قانون عمل می‌کند. طبق قانون و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مصوبات مجلس، داروی تولید داخلی که کیفیتش مورد تأیید است، زمانی که وارد بازار می‌شود، واردات داروهای مشابه خارجی آن باید به حداقل و صفر برسد. بیمه‌ها هم وقتی که داروی داخلی مورد تأیید مراجع علمی وجود دارد، آن را تحت پوشش قرار می‌دهند. متأسفانه در برخی ‌موارد برخی از مردم تصور اشتباهی دارند و فکر می‌کنند داروی خارجی بهتر از داروی داخلی است. این در حالی است که برخی داروهای خارجی حتی اگر مهر اروپایی هم خورده باشند، ساخت کشورهای درجه دوم و سوم است که به‌دلیل برخی از ملاحظات نمی‌توانیم اسم آنها را بیاوریم، اما سطحشان اصلا با کشور ما قابل مقایسه نیست.»

اما سخنگوی وزارت بهداشت در شرایطی از بهتر‌بودن داروهای درمان سرطان تولید داخل می‌گوید که بخشی از بیماران مبتلا به سرطان که سال‌ها داروهای خارجی مصرف کرده‌اند و حالا مجبور هستند از داروهای داخلی استفاده کنند، می‌گویند که با عوارض جانبی بسیار روبه‌رو شده‌اند و درمان با شرایطشان سازگاری لازم را ندارد. در ماه‌های گذشته به‌دلیل تحریم‌ها‌ و عدم‌پرداخت مطالبات شرکت‌های دارویی، تولید و واردات دارو در کشور با چالش‌های بسیاری روبه‌رو شده است.

بی‌حوصله است. حتی با اسباب‌بازی‌هایش بازی نمی‌کند. این را مادر النا 11ساله می‌گوید. فرزندش سه‌سال‌ونیم است که با بیماری سرطان خون دست و پنجه نرم می‌کند. او درباره وضعیت دارو و درمان فرزندش می‌گوید: «تا 2‌ماه پیش با مشکل خاصی روبه‌رو نبودیم اما قرص پورنیتول‌50 دیگر گیر نمی‌آید. به هلال احمر و هر جایی که فکر کنید، سر زده‌ایم اما نیست. داروی ایرانی هم که مصرف می‌کند، بی‌حوصله می‌شود و خوب نمی‌خوابد، حتی غذایی که دوست دارد هم نمی‌خورد.»


بیمه سلامت داروهای خارجی را به هیچ عنوان پوشش نمی‌دهد
پدر رهام هم که مبتلا به سرطان است، از حساسیت‌های فرزندش به داروهایی که جدیدا به فرزندش می‌دهند و هندی است، می‌گوید: «تا همین 2‌ماه پیش از طریق یکی از بیمارستان‌های خیریه داروی آلمانی به ما می‌دادند اما هم‌اکنون گفته‌اند خودتان داروهایتان را تهیه کنید. این در حالی است که بیمه سلامت داروهای خارجی را به هیچ عنوان پوشش نمی‌دهد و حتی برای خرید آزیترومایسین مجبور شده‌ایم 40هزارتومان پول دهیم. پسر من به‌دلیل بیماری سرطان ریه‌هایش حساس است و دکترش تأکید کرده در مواقع سرماخوردگی فقط از داروی خارجی استفاده کند. حالا در شرایطی قرار گرفته‌ایم که داروی خارجی گیر نمی‌آید.»

در ماه‌های گذشته تعداد زیادی از خانواده‌های بیماران سرطانی و خاص به‌دنبال خرید داروهای خارجی هستند ولی معمولا با درهای بسته روبه‌رو می‌شوند و خیلی از وقت‌ها تن به خرید دارو از دلالانی می‌دهند که مشخص نیست آیا داروهای اصل به آنها می‌دهند یا تقلبی؟ این روزها معمولا داروخانه‌ها در پاسخ برای تهیه داروهای شیمی‌درمانی، پیوند مغز استخوان و انواع سرطان‌ها مهم‌ترین گزینه‌هایی که مطرح می‌کنند یا نبود داروست یا پیشنهاد داروی جایگزین داخلی. «داروی خارجی موجود نیست مشابه ایرانی‌اش را داریم.» پیشنهادی که البته بیماران مبتلا به سرطان که روزها‌ست به‌دنبال دارو می‌گردند، چاره‌ای جز قبول آن ندارند، چراکه مدت‌هاست نه‌تنها از واردات مشابه خارجی آن جلوگیری می‌شود، بلکه از هفته پیش حذف داروهای شیمی‌درمانی خارجی از دفترچه بیمه نیز به بهانه حمایت از تولید داخل از سوی وزارت بهداشت کلید خورده است و اگر داروی خارجی هم پیدا بشود، باید به‌صورت آزاد خریداری شود که هزینه‌های آن معمولا چندین میلیون تومان است و بسیاری از خانواده‌ها توان خرید آن را ندارند. این درحالی است که محمد هاشمی، سرپرست روابط عمومی سازمان بیمه سلامت می‌گوید: «این سازمان هیچ دارویی را از پوشش بیمه‌ای خارج نکرده است.»


حذف پوشش بیمه داروهای شیمی‌درمانی نگران‌کننده است
البته به شرایط کنونی که بیماران سرطانی با آن روبه‌رو شده‌اند، تعدادی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان و اجتماعی مجلس واکنش نشان داده‌اند. رسول خضری درباره حذف داروهای شیمی‌درمانی از دفترچه بیمه، می‌گوید: داروهای شیمی‌درمانی خارجی کیفیت بالاتری نسبت به داروهای شیمیایی ایرانی دارند بنابراین پرواضح است که نباید داروهای شیمی‌درمانی خارجی از پوشش دفترچه بیمه حذف شوند زیرا سلامت بیماران از هر مسئله‌ای واجب‌تر است. این نماینده در ادامه افزود: باید پزشک تصمیم‌گیری کند، کدام دارو برای سلامت بیمار مناسب‌تر است، بنابراین زمانی که پزشکان اعتقاد دارند، داروهای شیمی‌درمانی خارجی برتر از ایرانی است، نباید پزشکان را در تجویز دارو تحت فشار قرار داد و درد بیشتری بر بیمار و خانواده‌اش تحمیل کرد. بیماران مبتلا به سرطان، چشم‌انتظار حمایت هستند نه اینکه وزارت بهداشت با داروها و درمان آنها مانند بیماری‌های ساده برخورد کند. در شرایط کنونی داروهای شیمی‌درمانی ایرانی پاسخگوی مناسبی برای درمان بیماران سرطانی تلقی نمی‌شود و مصرف تولید داخلی باید به‌شرطی در اولویت قرار بگیرد که در حوزه درمان داروی تولید داخل برای بیماران سرطانی از داروهای خارجی با‌کیفیت‌تر باشد نه اینکه بیماران را مجبور به مصرف داروهای تولید داخل کرد. او می‌گوید: به‌هیچ‌وجه نباید داروهای شیمی‌درمانی خارجی از ساختار پوشش دفترچه بیمه حذف شوند زیرا بیماران سرطانی بیش از هر مسئله‌ای نیازمند حمایت‌های دارویی و درمانی هستند و این اقدام نگران‌کننده است.

خرید دارو از دوبی
سمانه مادر رهام که مبتلا به سرطان خون است، می‌گوید: «داروهای پسرم در ایران نیست، داروها را از دوبی برایمان می‌آوردند اما آنقدر دلار گران شده که دیگر توانایی خرید آن را نداریم، برای همین مجبور شده‌ایم به روش‌های دیگری رو بیاوریم ازجمله طب سنتی که هزینه‌های کمتری دارد؛ البته نمی‌دانم نتیجه‌اش چه می‌شود اما وقتی داروی شیمی‌درمانی ایرانی برایش مضر است و پول داروی خارجی را نداریم، چه کار باید بکنیم؟»
ساک دستی بزرگش را به سختی روی زمین می‌گذارد و با پا در ماشین را نگه می‌دارد تا پسر  5 ساله‌اش را از ماشین پایین بیاورد. می‌گوید هر 2هفته یک‌بار باید از پاکدشت آژانس بگیرم و بیایم بیمارستان. قبلا به اندازه 3ماه یک‌بار به ما دارو می‌دادند ولی حالا می‌گویند دارو کم است و برای همین باید هر 2هفته بیاییم و دفترچه را مهر کنیم و دارو بگیریم و همین باعث شده که برگه دفترچه بیمه زود تمام شود و دائم مجبور شویم دفترچه را عوض کنیم. داروهای خارجی را هم قطع کرده‌اند و الان داروی مشابه ایرانی می‌دهند. او ادامه می‌دهد: پردنیزولون (Prednisolone) را پیدا نمی‌کنیم، مشابه ایرانی‌اش هم آنقدر عوارض دارد که باعث درد و اذیت بیشتر بچه می‌شود. پزشک‌اش تأکید دارد که از قرص ایرانی استفاده نکنیم اما هر جا که می‌رویم می‌گویند دیگر داروی خارجی نداریم.
به‌دنبال دارو از شهرستان تا تهران
می‌گوید چند روزی است که از رشت به تهران آمده است برای تهیه داروی وین کریستین (Vincristine). «‌دخترم سرطان خون دارد و الان 2هفته است که به هر داروخانه‌ای در رشت سر می‌زنیم می‌گویند دیگر داروی خارجی نداریم و برای همین هم به تهران آمدم و امیدوار بودم که بتوانم دارو را تهیه کنم ولی اینجا هم ناامید شدم. فقط دلال‌ها آن هم با قیمت خیلی بالا این دارو را دارند.»

محمدرضا قوام‌نصیری، رئیس انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی درباره اینکه وزارت بهداشت چتر حمایتی خود را از داروهای خارجی شیمی‌درمانی برداشته است و تأکید وزیر بهداشت بر کیفیت بالای تمام داروهای داخلی انتقاد کرده و می‌گوید: «کنترل کیفیت یک دارو یک پروسه زمان‌بر است. نمی‌شود یک‌شبه دارو تولید و وارد بازار کرد. بارها گفته‌ام و باز هم می‌گویم برای درمان سرطان نمی‌شود تنها داروی داخلی تجویز کرد.» وی ادامه می‌دهد: کیفیت داروهای شیمی‌درمانی را انجمن‌های تخصصی دارویی تعیین می‌کنند تا دارو برحسب آن برای بیماران خاص و سرطانی توسط پزشکان تجویز شود که کارایی مورد نظر را داشته باشند. همچنین تجویز دارو برای بیماران خاص ازجمله سرطانی باید براساس شرایط بیمار تجویز شود نه اینکه بر مبنای خارجی یا داخلی بودن برای بیماران. در نهایت اینکه مسئولان باید بدانند اگر به‌دلیل کمبود دارو یا نبود برند خارجی اتفاقی برای بیماران بیفتد، آنها مسئول هستند و باید پاسخگو باشند. اینکه سازمان غذا و دارو بگوید تمام داروها بدون استثنا از تولیدات داخلی مصرف شود، اصلا صحیح نیست و ما هم چندین بار تذکر داده‌ایم که داروهای شیمی‌درمانی برای تمام بیماران سرطانی باید بازنگری شود.

مادر آرمین 4 ساله که فرزند خردسال و همسرش در یکی از بیمارستان‌ها بستری هستند، می‌گوید: مرکاپتوپورین دارویی پراستفاده در درمان سرطان بوده و بین 2 دوره شیمی‌درمانی مصرف می‌شود اما چند ‌ماه است که در تهیه این دارو دچار مشکل شده‌ایم. وسایل خانه را فروختیم و چندین‌بار دارو را از ترکیه و از طریق دلال دارو خریدیم اما دیگر حتی فرشی هم نداریم که بفروشیم.
سمانه مادر رهام که مبتلا به سرطان خون است، می‌گوید: «داروهای پسرم در ایران نیست، داروها را از دوبی برایمان می‌آوردند اما آنقدر دلار گران شده که دیگر توانایی خرید آن را نداریم.»

مکث

وزارت بهداشت پاسخگوی بیماران مبتلا به سرطان باشد

محمدنعیم امینی‌فرد، نایب رئیس  کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید اثبات کنند که نمونه داخلی داروهای سرطان و شیمی‌درمانی به همان میزان نمونه‌های خارجی اثربخشی دارد. اگرچه معتقد به حمایت از تولید ملی هستم، اما در مورد داروهای شیمی‌درمانی خارج‌شده از پوشش بیمه سؤال من عضو کمیسیون بهداشت مجلس این است که آیا واقعا قدرت اثربخشی داروهای شیمی‌درمانی ساخت داخل به‌اندازه نمونه‌های خارجی هست یا نه؟ و اگر اثربخشی نمونه‌های ایرانی به‌اندازه داروهای خارجی ‌است، چرا پزشکان ایرانی، اصرار بر خرید و تهیه داروی خارجی دارند؟ به‌نظر من ابتدا باید اثبات شود که نمونه داخلی این داروها همان میزان اثربخشی را دارد وگرنه نباید خرید و مصرف داروهای کم‌کیفیت‌ را به بیماران، آن هم بیماران سرطانی تحمیل شود به‌خصوص در شرایطی که جهش ارزی نیز، قیمت دارو را به‌مراتب گران‌تر کرده‌است. در این شرایط، خروج این داروها از شمول بیمه، می‌تواند هم سلامت بیماران کم‌درآمد را با خطر مواجه سازد و هم فشار بی‌سابقه‌ای بر معیشت خانوارهایی تحمیل کند که بیمار سرطانی در منزل دارند.

منبع: روزنامه همشهری

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
حدود نیمی از جمعیت کشور زیرپوشش بیمه سلامت هستنداجرای طرح گفتگوی ملی خانواده برای ترمیم روانی سیل‌زدگانفرود اضطراری هواپیمای روسی در مهرآبادرفتار جو در بسیاری از موارد ناشناخته است۶ کشته و 4 مصدوم در تصادف اتوبوس در آزادراه ساوه - تهرانفینال عصر جدید در ماه رمضان پخش می شودآغاز بارش‌های جدید از جمعهلغو 6 پرواز فرودگاه اهوازتعیین تکلیف نرخ کرایه‌های تاکسی سال ۹۸ تا پایان فروردین ماهتعطیلی مدارس دوره ابتدایی و پیش دبستانی بیرجند فرداحال و روز زمستانی دریاچه ارومیه به‌روایت تصویر‌وضعیت نامناسب کاروانسرای ثبت ملی هندوها در کرمانقیمت بلیت پروازهای داخلی در نوروز ۹۸ماجرای مرموز تماس های مشکوک به خانواده‌های قربانیان کشتی سانچیاستعفای معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد پذیرفته شدپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبهاستخدام بانک ملت 97فرد مسلح در بیستون رشت دستگیر شدتیراندازی سارق مسلح در رشتمدارس برخی مناطق کشور به خاطر سرما و بارش برف تعطیل شدمحرمانه‌های فیلترینگروایتی متفاوت از زیرمیزی پزشکاننشست خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوانهاکوپیان: دولت‌مردان به بخش خصوصی اعتماد کنندهمایش خودروهای 206اتحاد فولادی فولادسازان در یک جشنواره ملیمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستاعمال محدودیت ترافیکی پایان‌ هفته در محورهای تهران-شمال‌+هواشناسی راه‌هادخترعموهایی با ۵۰۰ فرزنددست‌های جان بخشنسبت به وضعیت مطبوعات، دچار توهم هستیمخرید خدمت سربازی از لایحه بودجه سال ۹۸ حذف شده استشیوه حمایت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلیآیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شدانتقال جنسی ایدز بین زنان 10 برابر شده است
تهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمتهران| ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری آغاز شدتهران| خشم رودخانه‌ها از تعرضفرونشست ۳۵سانتیمتری دراستان تهران تهدید جدی استاخبار ضدونقیض از ریزش تونل مترو در تقاطع آزادی-لبافتهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانیتهران| چالش کمبود فضای آموزشی در پایتختتهران| استقبال پایتخت نشینان از کنسرت های ارزانتهران| اعلام ساعت کار جدید میادین میوه و تره بار پایتختبرج میلاد در همراهی جهانی با ساعت زمین خاموش شدتهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استتهران| خرید نوروزی در بازار بزرگ تهرانتهران| نمایشگاهی از جنس طلاتهران| ۱۸ درصد آلودگی تهران مربوط به موتورهای کاربراتوری استتهران| داشتن تخصص و مهارت در عرصه هنری ضروری استتهران| نمایشگاه‌های بهاره تهران از دهم اسفند دایر می‌شودتهران| بهره‌برداری از ۵۰۱۵ واحد مسکن مهر در شهر پردیستهران| انتظار 15 ساله بومهمنی ها برای دریافت سندتهران| جزیره جدا افتاده در دل پایتختتهران| بازدید از انبار کتاب های قاچاقتهران| میراثی ۱۵۰ ساله در قلب تهرانتهران|| پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی بدرقه شدتهران| هشتمین جشنواره مد و لباس فجرمدارس فیروزکوه، دماوند، رودهن و پردیس تعطیل شدندوجودآنفلوآنزای خوکی در ایران شایعه استپژوهشگاه رویان قطب درمان ناباروری در غرب آسیامدارس تهران در 21 بهمن تعطیل نیستتهران| نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع چوبتهران میزبان 5 نمایشگاه بهارهتهران| مصائب سرما در پشتکوهسگ گردانی با مجوز قضایی در تهران ممنوع شدتهران| کشف محوطه باستانی در شهر ریتهران| ویلا نشینی بلای جان دماوند
آذربایجان شرقی| جشن عروسی که 80 میلیون نفری شدمرکزی| حال باران خوب استمازندران| هراز و کندوان یکشنبه یکطرفه می‌شودبوشهر| درگیری مردم گناوه با نیروهای حشدالشعبی صحت نداردتهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابگلستان| جنسیت در انتخاب مدیران شهرداری گرگان هیچ تأثیری ندارداردبیل| امکان صادرات فرش دستبافت از استان اردبیل فراهم می‌شوداصفهان| ترافیک شهر اصفهان کاهش می‌یابدبوشهر| شهرداری‌ها موظف به ایجاد رضایت در شهروندان استبوشهر| اجرای پروژه‌های آبرسانی دشتستان تسریع شودبوشهر| آغاز موج دوم مبارزه با ملخ‌های مهاجمبوشهر| طرح آمایش سالانه اتباع خارجی کشور از 14 خرداد آغاز می‌شودبوشهر| ویزیت 3 هزار خوزستانی توسط پزشکان بسیجی بوشهرییزد| برگزاری کنگره بین المللی طب تولید مثلخراسان رضوی| 45درصد جان‌باختگان حوادث رانندگی تربت‌جام موتور سیکلت‌سوار هستندبوشهر| کنگان بندر تجاری می‌شودتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدلرستان| عدم شیوع بیماری‌های واگیردار در پلدخترمازندران| شهر زیراب در برابر سیلاب‌ها ایمن می‌شودسیستان و بلوچستان| امدادرسانی سیلاب در 191 روستای سیستان و بلوچستان تداوم داردایلام| دردسر رانش زمین در چوارایلام| 2 میلیارد ریال برای تکمیل و بازارچه صنایع‌دستی ایلام اختصاص داده می‌شودایلام| اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی استان ایلام استایلام| روند بازسازی مناطق سیل‌زده ایلام تسریع می‌یابدایلام| بیش از 10 هزار میلیارد ریال خسارت به استان، ره‌آورد سیل بهاریایلام| محور ایلام تا مهران قبل از اربعین ۹۸ ایمن‌سازی کامل می‌شودتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمهرمزگان| قشم و کیش مکانی مناسب برای تمرین تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۲۲ قطراصفهان| جزییات حادثه متروی اصفهانالبرز| دستگیری رمال اینترنتیکرمانشاه| 98درصد طلای بازار کرمانشاه از اصفهان و تهران می‌آیدالبرز| ۸۰ هزار گونی برای مهار سیلاب به خوزستان ارسال شدرونق گردشگری در البرزالبرز| انتخاب مدیران تحصیل‌کرده جوان در شهرداری فردیسالبرز| توزیع ۵۴۸۰ تن انواع مواد پروتئینی در استان در سال ۹۷

روزنامه رویداد امروز شنبه 31 فروردین 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
آذربایجان شرقی| جشن عروسی که 80 میلیون نفری شدمرکزی| حال باران خوب استمازندران| هراز و کندوان یکشنبه یکطرفه می‌شودبوشهر| درگیری مردم گناوه با نیروهای حشدالشعبی صحت نداردتهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابگلستان| جنسیت در انتخاب مدیران شهرداری گرگان هیچ تأثیری ندارداردبیل| امکان صادرات فرش دستبافت از استان اردبیل فراهم می‌شوداصفهان| ترافیک شهر اصفهان کاهش می‌یابدبوشهر| شهرداری‌ها موظف به ایجاد رضایت در شهروندان استبوشهر| اجرای پروژه‌های آبرسانی دشتستان تسریع شودبوشهر| آغاز موج دوم مبارزه با ملخ‌های مهاجمبوشهر| طرح آمایش سالانه اتباع خارجی کشور از 14 خرداد آغاز می‌شودبوشهر| ویزیت 3 هزار خوزستانی توسط پزشکان بسیجی بوشهرییزد| برگزاری کنگره بین المللی طب تولید مثلخراسان رضوی| 45درصد جان‌باختگان حوادث رانندگی تربت‌جام موتور سیکلت‌سوار هستندبوشهر| کنگان بندر تجاری می‌شودتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدلرستان| عدم شیوع بیماری‌های واگیردار در پلدخترمازندران| شهر زیراب در برابر سیلاب‌ها ایمن می‌شودسیستان و بلوچستان| امدادرسانی سیلاب در 191 روستای سیستان و بلوچستان تداوم داردایلام| دردسر رانش زمین در چوارایلام| 2 میلیارد ریال برای تکمیل و بازارچه صنایع‌دستی ایلام اختصاص داده می‌شودایلام| اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی استان ایلام استایلام| روند بازسازی مناطق سیل‌زده ایلام تسریع می‌یابدایلام| بیش از 10 هزار میلیارد ریال خسارت به استان، ره‌آورد سیل بهاری