تبلیغات
  • زمان انتشار: 9 اسفند 1399, 07:52
  • / کد خبر: 64105

شایع‌ترین علل ناباروری در مردان چیست؟

شایع‌ترین علل ناباروری در مردان چیست؟ یکی از موانع اصلی در زندگی زوج‌ها برای بچه‌دار شدن، ناباروری مردان است که اگر به موقع به پزشک مراجعه شود، مشکل ناباروری مردان قابل حل است و در حال حاضر با استفاده از روش‌های جدید درمان ناباروری، تمام زوج‌های نابارور امکان فرزنددار شدن را دارند.
ناباروری، شیوع نسبتاً متوسطی در جامعه ما دارد و می‌تواند ذهن زوج‌ها را بسیار درگیر کند و زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، ناباروری همیشه به معنای عقیم بودن یا ناتوانی دائمی در بچه‌دار شدن نیست، متخصصان این امر معتقدند در ایران حدود ۲۰ درصد از زوج‌ها نابارور هستند، اما درصد بسیار کمی از آن‌ها عقیم هستند، اکثر زوج‌های نابارور که برای بچه‌دار شدن اقدام می‌کنند، بالاخره صاحب فرزند می‌شوند، چرا که در بیشتر موارد ناباروری با تشخیص و درمان به موقع رفع خواهد شد.
وجود فرزند در زندگی زوج‌های جوان اهمیت دارد چرا که بعد از گذشت چند سال نیاز به وجود فرزند یا فرزندان در زندگی مشترک حس می‌شود و اگر یک زوج نتوانند دارای فرزند شوند، این مسئله باعث استرس و تنش بین آن‌ها خواهد شد و این موضوع ممکن است به یکی از بحران‌های جدی و نگران کننده زندگی زناشویی تبدیل شود، زوج‌ها با نگرانی به دنبال این موضوع می‌روند که آیا نابارور هستند و اگر جواب مثبت است، مشکل از کدامیک از آن‌ها است و چه اقداماتی را باید انجام دهند و هزاران سوال که آگاهی از آن در پیگیری مسئله ناباروری بسیار مهم است، در این زمینه برای آگاهی از علل ناباروری مردان و درمان آن با پیمان صالحی، متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و دارای مدرک ناباروری پژوهشگاه رویان گفت‌وگویی داشتیم در ادامه می‌خوانید:
ناباروری چیست؟
اگر زوجی بعد از گذشت یک سال برای باروری و فرزندآوری اقدام کنند و بارور نشوند در تعریف ناباروری قرار می‌گیرند، در حال حاضر با استفاده از روش‌های جدید درمان ناباروری، تمام زوج‌های نابارور می‌توانند امکان فرزنددار شدن را در داخل کشور داشته باشند. بسیاری بر این باور هستند که در حال حاضر چیزی به اسم زوج نابارور در دنیا وجود ندارد، زیرا همه افرادی که باروری طبیعی نداشته‌اند می‌توانند به نوعی برای کارهای درمانی مراجعه کرده و نتیجه بگیرند.
آمارها نشان می‌دهد شیوع ناباروری در ایران بین ۱۳ تا ۱۸% است که با متوسط آمارهای جهانی مطابقت دارد و معنی این آمار آن است که از هر ۱۰۰ زوج جوانی که ازدواج می‌کنند، حدود ۱۵ زوج، از ناباروری رنج می‌برند و در واقع می‌توان گفت در کشور ما که سالانه ۱ میلیون ازدواج ثبت می‌شود و حدود ۱۵۰ هزار زوج، به زوج‌های نابارور اضافه می‌شود. این آمار و ارقام بیانگر آن است که در ایران حدود ۳ میلیون زوج نابارور وجود دارد و البته این آمار متغیر است و ما تنها به حدود آن اشاره کردیم.
شایع‌ترین علل ناباروری در مردان چیست؟
چند درصد ناباروری‌های زوجین مربوط به مردان است؟
از کل موارد ناباروری ۲۰ درصد علت ناباروری‌ها مربوط به مرد است و در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد علت ناباروری مربوط به هر دو نفر است و مردان حداقل در ۵۰ درصد موارد ناباروری دخیل هستند.
برای بررسی قدرت باروری در مردان چه آزمایشاتی انجام می‌شود؟
پس از معاینه نوبت به آزمایشات مورد نیاز می‌رسد که مهم‌ترین آن آزمایش اسپرموگرام است که باید حداقل ۲ یا ۳ آزمایش انجام شود، با توجه به حساسیت موجود، این آزمایش باید در آزمایشگاهی تخصصی انجام شود، پس از مشاهده آزمایشات اسپرم با توجه به معاینه و نتیجه آزمایشات ممکن است نیاز به آزمایشات تکمیلی خون مانند بررسی هورمونی و همچنین سونوگرافی یا بررسی ژنتیکی و کروموزومی باشد که این موارد با تشخیص پزشک معالج تجویز می‌شود.
مهم‌ترین علل ناباروری مردان چیست؟
واریکوسل شایع‌ترین علت قابل اصلاح ناباروری در مردان است، واریکوسل می‌تواند باعث کاهش رشد اندام تناسلی در مردان شود، این بیماری با اثر بر اسپرم‌ها باعث کاهش حرکت و تعداد آن‌ها و تغییر شکل ظاهری آن‌ها خواهد شد. در مواردی که واریکوسل در معاینه با شدت متوسط تا شدید وجود دارد نیاز به عمل جراحی میکروسکوپیک برای اصلاح آن وجود دارد و از طرفی در مواردی که تعداد اسپرم‌ها در یک مرد صفر باشد پس از بررسی اولیه نیاز به نمونه‌برداری‌های لازم برای به دست آوردن اسپرم و استفاده از آن برای کاشت جنین وجود دارد و پزشک با توجه به بررسی شرایط بیمار درمان‌های لازم را شروع می‌کند.
از سایر دلایل ناباروری در مردان می‌توان به مواردی چون جایگزینی تستوسترون، مصرف طولانی مدت آنابولیت‌های استروئیدی، برخی داروهای بیماری آرتروز، مشکلات آناتومیک، اعمال جراحی پروستات، بیضه، وازکتومی، ابتلاء به سرطان، عوامل ژنتیکی، بیماری سلیاک، ناباروری ایمونولوژیک و وجود عفونت‌ها در مردان اشاره کرد.
آیا تغذیه در ناباروری مؤثر است؟
بحث تغذیه جزو مواردی از سبک زندگی است که در سلامتی و طول عمر ما بسیار نقش دارد، سبک زندگی اجزای مختلفی دارد که تغذیه، میزان تحرک بدنی و ورزش، تنش‌ها، عادات غلط مانند مصرف سیگار و قلیان، همچنین میزان استراحت و خواب، همه این موارد می‌تواند ما را در معرض بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات قرار دهد و در مواردی هم با تغییر سبک زندگی، می‌توانیم از ایجاد بسیاری از مشکلات و بیماری‌های جسمی و جنسی جلوگیری کنیم و در برخی مواقع هم با این تغییرات به درمان این مشکلات بپردازیم.
ناباروری هم مانند بسیاری از مشکلات با سبک زندگی و تغذیه ارتباط مستقیم دارد و مهمترین عامل سبک زندگی که در باروری مؤثر بوده اضافه وزن و چاقی است، طبق تحقیقات انجام شده ۲۰ الی ۲۵% از بانوانی که با شکایت ناباروری به پزشک مراجعه کرده‌اند با اضافه وزن و چاقی مواجه هستند. معمولاً دیده شده، اگر یکی از زوجین با شاخص توده بدنی بالای ۳۰ باشد ریسک ناباروری در این زوج به شکل معنا داری بالا می‌رود.
بهترین بی ام آی برای باروری، در محدوده ۲۰ الی ۲۵ است، بنابراین هم شاخص توده بدنی پایین‌تر از ۲۰ تأثیر منفی در باروری خواهد داشت و هم شاخص بالای ۲۵ می‌تواند در قدرت باروری اثر منفی داشته باشد، پس اگر زوجی تمایل به باروری دارند، اولین قدم برای موفقیت در باروری، حفظ تناسب اندام و شرایط وزنی ایده آل است. علاوه بر تناسب اندام تغذیه سالم و استفاده از مواد غذایی مفید نیز می‌تواند در باروری تأثیرگذار باشد.
شایع‌ترین علل ناباروری در مردان چیست؟
تأثیر شغل افراد و مصرف مواد مخدر و داروها بر باروری مردان چیست؟
در مشاغلی که مردان با گرما، دود و مواد شیمیایی سرو کار دارند، خطر ناباروری نیز بیشتر خواهد بود، آلودگی هوا یکی از فاکتورهایی است که علاوه بر تهدید سلامت قلبی عروقی و سرطان‌زایی خطر اختلال در باروری را نیز به دنبال دارد، با توجه به اینکه آلودگی هوا ممکن است توسط خودروها یا کارخانه‌ها هم ایجاد شود و احتمال مواجهه با آن در مردانی که در ترافیک، خیابان یا مناطق صنعتی فعالیت می‌کنند بیشتر است و مطالعات گوناگونی نیز در این زمینه انجام شده است.
همچنین حشره‌کش‌ها و سموم مورد استفاده در کشاورزی ممکن است بر باروری مردان اثرات منفی داشته باشد، علاوه بر این کشیدن سیگار، مصرف تریاک، الکل، کوکائین، ماری جوآنا و سایر مواد مخدر نیز اثرات نامطلوبی بر کیفیت و میزان باروری مردان می‌گذارد، در برخی مطالعات مطرح شده سونا و وان آب گرم در درازمدت را نیز عامل کاهش حرکت اسپرم‌ها و دارای اثرات منفی بر باروری مردان دانسته است.
استرس، مصرف برخی غذاها مانند فست فودها، بالا رفتن سن ازدواج، مواجهه با امواج موبایل و … نیز می‌تواند اثرات منفی در این زمینه داشته باشد و قدرت باروری مردان را کاهش دهد. همچنین داروهای شیمی درمانی، آنتی آندروژن‌ها یا داروهای ضد هورمون مردانه و پروستاگلاندین‌ها، با اختلال در تولید اسپرم می‌توانند موجب ناباروری در مردان شود.
علائم ناباروری در مردان چیست؟
از نشانه‌هایی که به شناسایی مشکل ناباروری در مردان کمک می‌کنند می‌توان به مشکل در عملکرد طبیعی جنسی، اجاکولیشن، کاهش میل جنسی، وجود توده، درد یا ورم در بیضه‌ها، عفونت‌های تنفسی برگشت پذیر، ژنیکوماستی، کاهش موهای بدن یا صورت، ناهنجاری‌های کروموزومی یا هورمونی و تعداد کم اسپرم‌ها اشاره کرد.
روش‌های درمان نازایی در مردان چیست؟
درمان زوج نابارور باید پس از طی سیر شرح حال، معاینه و اقدامات تشخیصی که باید توسط تیمی که در این زمینه مهارت و تخصص لازم را دارند و با در نظر گرفتن شرایط زوجین آغاز شود. روش درمان ناباروری در خانم‌ها و آقایان متفاوت است و در موارد ساده با تجویز دارو مشکل، قابل درمان است، در آقایان ممکن است جراحی‌هایی مانند نمونه برداری از بیضه‌ها یا جراحی واریکوسل یا باز کردن لوله‌ها پس از عمل وازکتومی انجام شود و اگر با این اقدامات شرایط برای بارداری فراهم نشد از روش‌های کمک باروری آزمایشگاهی مانند آی-یو-آی، آی-وی-اف یا میکرواینجکشن استفاده خواهد شد تا مشکل ناباروری حل شود و افراد بتوانند دارای فرزند شوند.

منبع: ایمنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
دیوار کوتاه رسانه
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
ویژه استان ها
قم| آماده سازی پیش تولید فیلم سینمایی مروارید عشقخودکُشی پس از همسایه کُشی/ شلیک به مرد ۵۹ ساله با اسلحه شکاریمرگ‌ومیرهای کرونایی در قم دو رقمی شد / ایجاد تخت‌های موقت در پنج بیمارستانویروس کرونا در استان خراسان جنوبی وارد مرحله چرخه ابتلای فامیلی شده استآمار کرونا استان مرکزی یکم اردیبهشت؛ ۱۱ فوتی و ۶۴۶ ابتلای جدیدسوء‌استفاده از سهمیه واکسن پاکبانان این بار در اردکان یزد / تزریق واکسن به دو کارمند شهرداریمرکز نوآوری محتوای دیجیتال نیتک، ظرفیتی ارزشمند برای اکوسیستم استارتاپی خراسان۲۲۳۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۴۰ نفرافشاگری علت صف‌های طولانی مرغ در خوزستان /‌ باز هم ردپای دولت در میان استمدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان برکنار شد/‌سلیمانی‌دشتکی فاتح تقابل استانداری و آبفاچالش های پیش روی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های نیشابور، فیروزه، زبرخان بررسی شدصید علت مرگ گربه ماهیان است/افزایش رسوبات نفتی درخلیج فارسفوت ۱۱ بیمار کرونایی در اردبیل/ بستری ۱۰۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اردبیلابتلای ۱۰۴۳ مورد جدید به کرونا ویروس و ۱۶ فوتی در لرستانماه رمضان فرصتی برای زنده نگهداشتن یاد 1318 شهید رمضان استکرونا در البرز هر ساعت یک قربانی می‌گیرداصناف دیگر توان جریمه دادن بابت کرونا را ندارندپاسخ شهردار مشهد به گلایه‌ها از تأخیر در اجرای پروژه‌های شهریمحور غرب استان اصفهان در انتظار عملیاتی‌شدن زیرساخت‌های ابتدایی استقیمت آپارتمان در تهران؛ یکم اردیبهشت ۱۴۰۰مرز مهران ۲ هفته دیگر تعطیل شدتعداد مرگ‌های کرونایی قشم به ۱۱۱ نفر رسید/نیاز به دستگاه اکسیژن ساز با ۳ برابر شدن بستری‌هاجوجه‌ریزی در فروردین‌ماه کاهش نیافته استتصادف تریلی و اتوبوس تهران- اصفهان در شاهین شهر/۷ نفر مصدوم شدندچرا میوه‌های دولتی روی دست ستاد تنظیم اصفهان بازار ماند؟