تبلیغات
  • زمان انتشار: 14 آبان 1397, 14:32
  • / کد خبر: 6398

چه کسی خبرنگاران را فیلم کرد؟!

چه کسی خبرنگاران را فیلم کرد؟!  خبرنگاری جزو مشاغل سخت و پر هیجان است كه خیلی‌ها جذب آن می‌شوند، اما كسانی در این حرفه موفق‌ترند كه روحیه كنجكاوی‌شان بالاست. مسلماً فقط داشتن آدرنالین بالا برای این حرفه كافی نیست و باید خیلی از موارد كنار هم قرار بگیرد تا یك نفر در حرفه خبرنگاری موفق باشد.
با توجه به جاذبه‌های این حرفه، این شغل هم مانند دیگر مشاغل، دستمایه قصه فیلمنامه‌نویسان شده و تا به امروز شاهد آثاری در تلویزیون بوده‌ایم كه یكی از شخصیت‌های اصلی داستان خبرنگار است، اما در همه این آثار پخش شده شخصیت‌پردازی كاراكتر خبرنگاران به‌درستی انجام نشده و همین باعث شده نه‌تنها شناخت خوبی به مخاطب ارائه نشود، بلكه اطلاعات اشتباهی هم داده شود.
و همین عدم آگاهی باعث شده، در بعضی از آثار خبرنگاران افراد خنثی و سرد نشان داده شود و برخی مواقع هم خشن و اهل داد و فریاد! این در حالی است كه فیلمنامه‌نویسان می‌توانند به خودشان زحمت بدهند و فقط یك هفته در تحریریه یك روزنامه یا خبرگزاری باشند تا اطلاعات درستی از زندگی شخصی و كاری یك خبرنگار پیدا كنند و بعد براساس آن شخصیت خانم یا آقای خبرنگار را در قصه‌هایشان شخصیت‌پردازی كنند. در كنار نویسنده، بازیگری كه قرار است این نقش را بازی كند بهتر است قبل از ایفای نقش گپ و گفتی با خبرنگاران در محیط كارشان داشته باشند تا این نقش را درست اجرا كند.  
متاسفانه به‌دلیل این‌كه این اتفاق تا به امروز نیفتاده، شاهد بازی چندان دلچسبی از بازیگران در لباس خبرنگار نیستیم و این اتفاق هم در سریال حوالی پاییز افتاده كه پخش آن از چندی پیش از شبكه سه شروع شده است. بر همین اساس، نگاهی به بازی بازیگرانی داشته ایم كه نقش خبرنگار را بازی كرده اند.
 
یكتا ناصر و خبرنگار هنری
ناصر در سریال با من بمان در نقش دختری به نام نرگس مینایی ظاهر شد كه خبرنگار هنری یك مجله بود و ظاهر بسیار آرامی داشت. تا این‌كه با یك نقاش گفت‌وگو می‌‌كند و همین آشنایی منجر به ازدواج‌شان می‌شود و او مسیر تازه‌ای را در زندگی‌اش آغاز می‌كند و همین مسیر باعث می‌شود كه او از روزنامه‌نگاری فاصله بگیرد. در مجموع در این سریال مخاطب خیلی شناختی نسبت به حرفه خبرنگار پیدا نمی‌كند و بیشتر درگیر زندگی شخصیت نرگس می‌شود تا حرفه خبرنگاری‌اش. به همین دلیل ناصر هم نتوانسته بود یك خبرنگار تمام قد را نشان بدهد، چون قصه چیز دیگری از او خواسته بود.

لیلا اوتادی و یك خبرنگار خنثی
اوتادی در سریال حوالی پاییز نقش شیرین را بازی می‌كند كه خبرنگار خبرگزاری است. او این نقش را مانند دیگر بازیگرانی كه ایفاگر این نقش بودند سرد و خنثی بازی كرده، در حالی كه اطلاع ندارد كه شور و هیجان در میان خبرنگاران خبرگزاری در مقایسه با روزنامه‌ها بالاست. در یكی از صحنه‌ها وقتی یك نفر علیه گزارش اش شكایت می‌كند با یك لحن بسیار سرد می‌گوید كه عجب اشتباهی كرده گزارش نوشته، حتی در یكی از قسمت‌ها خطاب به همكارش می‌گوید كه چرا هنوز روی گزارش زنان سرپرست خانوار كار نكرده و همكارش هم در پاسخ به او می‌گوید كه مدیر مسؤول اجازه نداده! حال این سوال مطرح می‌شود این سوژه چه مشكل بوداری دارد كه مدیرمسؤول اجازه نداده است؟! و برای پاسخ به این سوال فقط به بی‌اطلاعی نویسنده می‌رسیم كه تفاوت بین سوژه‌های داغ و معمولی را نمی‌داند! تركیب بی‌اطلاعی نویسنده و بازیگر منجر به این مساله شده كه خبرنگار قصه شخصیت‌پردازی درستی نداشته باشد.

امیر جعفری و اولین خبرنگار
امیر جعفری بازیگر محبوب مردمی كه تا به امروز ایفای نقش‌های رنگارنگ را در كارنامه دارد برای بازی در سریال بدون شرح كه داستان آن درباره مطبوعاتی‌ها بود، لباس خبرنگاری را پوشید. جعفری در این سریال نقش فرید را در هفته‌نامه زرد بازی كرد كه كاملاً طنز بود. گرچه او دیالوگ‌هایش را در این سریال خوب ادا می‌كرد، اما گاهی هم با انتقادهایی رو به رو شد. در این سریال مهدی صبایی هم در نقش خبرنگاری بود كه بی‌اجازه سر كارها می‌رفت و بعد به ازای آوردن خبرهای كذب از سوی آقای كاووسی مدیر مسؤول (فتحعلی اویسی) تشویقی می‌گرفت. این مجموعه به‌دلیل پرداخت درستی كه نسبت به مطبوعاتی‌ها نداشت در زمان پخش با انتقاد روزنامه‌نگاران روبه‌رو شد.

زیبا بروفه و یك خبرنگار پر سر و صدا
بروفه هم از آن دست بازیگرانی است كه یك بار لباس خبرنگاری را پوشیده است. او در سریال هاتف نقش ریحانه فیاض را بازی می‌كرد كه خبرنگار بود؛ البته نه یك خبرنگار معمولی، بلكه یك خبرنگار بزن بهادر! در این مجموعه بروفه تلاش كرد تا نقش یك خبرنگار پر شر و شور را بازی كند كه سرش برای سوژه‌های داغ درد می‌كند كه البته موفق هم بود، اما اغراق نویسنده در شخصیت‌پردازی ریحانه باعث شده بود كه روحیه خشن این شخصیت بیشتر پررنگ شود و خبرنگار به گونه‌ای نشان داده شود كه زندگی شخصی‌اش را فدای كار می‌كند.

مونا فرجاد و خبرنگاری شاد
فرجاد در سریال سلام نقش هانیه، دختر سرهنگ كلانتری را بازی می‌كرد كه نقش پدرش را محمود پاك‌نیت به عهده داشت. شغل هانیه در این سریال خبرنگاری بود، به همین دلیل یك دختر جسور و شاد بود. سلام جزو سریال‌های متوسط بود و فرجاد هم به همین میزان توانسته بود از عهده نقش خبرنگار برآید و به‌واسطه این نقش تا حدودی با روحیه خبرنگاران آشنا شود.

علی مصفا و نقش منصور ادیبان
 سریال كیف انگلیسی جزو سریال‌های به یادماندنی رسانه ملی و ساخته زنده‌یاد ضیاالدین دری است كه در این سریال مصفا نقش جوانی به نام منصور ادیبان را بازی می‌كرد كه برآمده از خانواده‌ای متوسط و فارغ‌التحصیل رشته حقوق از فرانسه بود كه پس از راهیابی‌اش به مجلس شورای ملی به‌عنوان نماینده، درصدد چاپ روزنامه‌ای با عنوان «ایران آزاد» برمی‌آید. در این سریال مصفا به زیبایی نقش ادیبان را ایفا كرد، گرچه در پایان سریال عاقبت به‌خیر نمی‌شود و می‌رود زیر یوغ انگلیسی‌ها، اما در این سریال بیننده عام تا حدودی با مصائب و مشكلات كار روزنامه‌نگاری آشنا می‌شود.

سوگل طهماسبی و یك خبرنگار معمولی 
طهماسبی در سریال برادر نقش مریم، یک خبرنگار اجتماعی را بازی كرد. با این‌كه او در مصاحبه‌هایش تاكید داشت قبل از بازی با چند خبرنگار صحبت كرده بود، اما این نقش را خیلی تصنعی ایفا كرد و همین باعث شد تا خیلی برای مخاطب هم دلچسب نباشد. این در حالی بود كه برای او موقعیت‌های مختلف در قصه طراحی شده بود.

زهیر یاری و روزنامه‌نگار مدافع ستارخان
یاری به‌واسطه بازی در سریال ایراندخت‌ورزی توانست نقش یک خبرنگار را بازی كند. او در این سریال نقش روزنامه‌نگاری را به‌عهده داشت كه مدافع رشادت‌های ستارخان بود و به‌واسطه مقالاتی كه می‌نوشت از سوی رژیم قاجار دستگیر می‌شد و پدرش به‌واسطه شغل دولتی‌اش او را نجات می‌داد. یاری در این سریال نقش یك روزنامه نگار پر شر و شور را به شكل نسبی نشان داد، اما نقش‌اش خیلی بلند نبود.

مریلا زارعی و یك خبرنگار اجتماعی
زارعی كه تا به امروز نقش‌های متعددی را در سینما و تلویزیون بازی كرده، در سریال پلیس جوان به كارگردانی سیروس مقدم نقش یک خبرنگار اجتماعی را داشت كه همراه پلیس‌های داستان به‌دنبال كشف حقیقت بود. گرچه در برخی صحنه‌ها برای این نقش اغراق شده بود، اما با این حال زارعی توانست این نقش را بخوبی بازی كند و برای مخاطب هم باورپذیر باشد.

ستاره اسكندری و خبرنگاری با دنیای جدید
موضوع سریال شوق پرواز اختصاص به زندگی شهید بابایی داشت و ستاره اسكندری در این سریال نقش لیلی را بازی می‌كرد كه حرفه اصلی‌اش خبرنگاری بود و قصد داشت كتابی درباره زندگی شهید بابایی بنویسد. موضوع تحقیق او را با آدم‌های متفاوتی از جنس دیگر آشنا می‌كند و همین آدم‌ها زندگی و دنیای جدیدی را به لیلی نشان می‌دهد. البته این نقش خیلی بلند نبود كه اسكندری جای كار داشته باشد.

مدرس و زنگنه؛ یك زوج روزنامه نگار
امیرحسن مدرس و لعیا زنگنه در مینی سریال خواب بلند نقش یك زوج روزنامه‌نگار با نام‌های امیر و صبا را بازی می‌كردند كه در یك روزنامه فعالیت می‌كنند. در بحبوحه انتخابات 92 مقاله‌ای توسط صبا تنظیم می‌شود كه به خاطر شرایط ملتهب جامعه، همسرش امیر كه سردبیر روزنامه است با چاپ آن مخالفت می‌كند. در این مجموعه مدرس و زنگنه موفقیت نسبی داشتند و مخاطب شاهد بازی قابل قبولی از این دو بازیگر در نقش خبرنگار بود.

سیامك انصاری و یك سردبیر خیالی
انصاری در سریال شب‌های برره نقش كیانوش استقرارزاده را باز ی كرد كه سردبیر یك روزنامه در دهه‌های گذشته بود. وی با نوشتن مقاله‌ای انتقادی به یکی از نقاط دوردست ایران تبعید می‌شود. در بین راه اتفاقاتی پیش‌‌آمده و پای او را به روستایی به نام برره باز می‌كند. او كه از رفتارهای عجیب و گاه مضحك اهالی روستا شگفت‌زده شده تلاش می‌كند با چاپ روزنامه‌ای هر چند كوچك و كم محتوا در آموزش عامه و بالابردن سطح سواد و فهم و درك‌شان از مسائل زندگی گام بردارد. استقرارزاده حتی سعی در تربیت دو خبرنگار برای روزنامه خود هم می‌كند كه البته به مرور زمان متوجه می‌شود كار سختی در پیش دارد. انصاری هم با لباس خبرنگاری تا حدودی با مصائب این شغل آشنا شد.

اشكان خطیبی  و متحول شدن یك خبرنگار
خطیبی در سریال از نفس افتاده به كارگردانی قاسم جعفری نقش یك خبرنگار و عكاس فعالی را بازی می‌كرد كه با ساواك همكاری داشت، اما به مرور زمان و پیوسته تغییر مسیر می‌دهد و متحول می‌شود و به جرگه انقلابیون می‌پیوندد. خطیبی هم در این سریال با حرفه خبرنگاری آشنا شد.

هدی زین‌العابدین و خبرنگار دو سكانسی!
زین‌العابدین از آن نوع بازیگران جوانی است كه كارنامه پر و پیمانی ندارد.
او در سریال آشپزباشی نقش خبرنگاری را بازی می‌كرد كه تلاش داشت از آب گل‌آلود ماهی بگیرد. او از اختلاف پیش آمده بین مینو و اكبر استفاده می‌كرد. البته نقش زین‌العابدین در این سریال بلند نبود و فقطدر دو سكانس حضور داشت

از خانه پوشالی تا هانیكو
در آثار خارجی گاهی محور اصلی قصه  خبرنگار بوده است. این اتفاق در فصل اول سریال خانه پوشالی افتاده و در این سریال انبوه خبرنگاران دیده می‌شوند كه هر كدام زندگی‌های پیچیده خودشان را داشتند و نویسنده تلاش كرده بود شخصیت‌های روزنامه‌نگاران را به اشكال مختلف به مخاطب نشان بدهد. از آثار آسیایی هم می‌توانیم به سریال داستان زندگی شهره به هانیكو اشاره كنیم كه شخصیت‌محوری داستان تصمیم می‌گیرد خبرنگار شود. او یك خبرنگار پر شر و شور است كه سرش برای سوژه‌های داغ درد می‌كند و همین باعث می‌شود كه در زندگی خانوادگی‌اش هم با مشكلاتی روبه‌رو شود

منبع: روزنامه جام جم

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
به جای حمایت از بخش خصوصی، مدام حاشیه می‌سازندفیلترینگ جدید برای فیلترشکن‌هااستثنای آن ماری از قاعده تلویزیونالتماس‌های کودکانه به متجاوزان شوشتریآخرین جزییات آزادی ٥ مرزبان ایرانیچند سیم‌کارت به نامتان است؟دلار درعقبگرد ادامه دارسه محیط‌بان در آستانه اعدامقصور مسئولان دانشگاه و مظلومیت ادامه‌دار شهید بهشتیبرای سوریه محصولات جدیدی عرضه می‌کنیم!پولشویی سیار با کارتخوان‌های بدون مجوزتلخی یک جدایی پیش‌بینی نشدهبازاریان در آرزوی نصب دکل های میلیاردیبست آهنی بر پای کودکان پاکستانیاز خودمان شروع کنیمکسی به فکر لاک‌پشت‌هانیستبالاخره «پیروز» شداسم رمز: پولشوییتاکید دوباره روحانی بر حضور بانوانخودسوزی به خاطر میراث ٥٠ متریحسرت به دلمان ماند«در» برای همیشه باز خواهد شد؟کسی نباید به این میزبانی افتخار کندآخوندی شهردار می‌شود؟علی‌اکبر هرانر پیشکسوت دوبله درگذشتپریشان‌گویی و جلب توجه یا افشاگری و خطر مرگاینستاگرام در امن و امان استسایه فیلترینگ برسر اینستاگرامبرداشت زیتون طارم١٣ آبان به روایت سخنرانانزوال آمریکا یک واقعیت استنسخه «دیوانه» برای نجات انسان‌هاسازمان غذا و دارو فقط بر 25 درصد مواد غذایی نظارت داردنمی خواستیم تجربه کودتای 28 مرداد برای انقلاب اسلامی تکرار شودچهار برابر استاندارد جهان نوشابه می‌خوریم و یک چهارم شیر
تابلوی همه گالری‌های تهران روی یک دیوارتهران| اندر حکایت ویلای غول آسا!تهران| گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکانتهران| دیدار شهردار تهران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلستهران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاماندگان اربعینتهران| پلیس به‌تنهایی نمی‌تواند معضل اعتیاد را از بین ببردتهران| فرار از گود آلودگیتهران| برداشت بیش از 320 هزار تن ذرت علوفه‌ای از دشت ورامینفهرست روزنامه های تهرانتهران|دردسر پخت نان با سبوس اضافه«بی بی گلنار» بازمانده عهد قجرتهران| اسلامشهر در حسرت بیمارستانتهران| مدیریت شهری باید اعتمادسازی کندتهران| هزارمین شماره روزنامه صبا منتشر شدتهران| ورامین رتبه یک فرونشست زمین در جهانتهران| توزیع ۲۵۰۰۰ غذا در حسینیه اعظم کرشته شهریارتهران|سرکیسه کردن 50 تهرانی از روی دیوارآشتی با طبیعت در گردشگری کشاورزیتهران| هفدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات ایران‎تهران| تا نگاه می‌کنی وقت رفتن استتهران| کاهش 20 کیلومتری سرعت مجاز کامیون‌ها در بزرگراه‌های تهرانتهران| آزادسازی 170 هکتار از زمین‌های بوستان جمشیدیه از دست جاعلانتهران| ١٢٠ تن گوشت یارانه‌ای وارد بازار تهران می‌شودتهران| تشدید نظارت بر مراکز تولیدکننده پسماند حاوی آلاینده جیوه در بهارستانتهران| کمک مالی مستقیم به سمن‌ها در دوره جدید انجام‌نشده استتهران| جشنواره بین‌المللی هنر برای صلحتهران| افتتاح ۵ هزار و ۲۰ واحد مسکن مهر در پردیستهران| بوی ماه محرم در کوچه های شهرتهران| موقوفه بودن اراضی مشکل دیرینه مردم قدستهران|ماجرای نصب شنود در درختان تهران!تهران|موسیقی سنتی جای جلف‌بازی‌ نیست!تهران| سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستیجوان سازی درختان انگور در رباط کریمپیش نویس شرح وظایف خانه‌های مطبوعات منتشر شدتهران|حال نزار «لاله‌زار»
کرمان| آفت کرم خراط چند شهرستان کرمان را درگیر کرده استالبرز| گرامیداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی با شعار« حال خوش خواندن»گلستان| اجرای سامانه «احراز هویت» در گنبدکاووس به‌صورت پایلوتچهارمحال و بختیاری| زعفران چهارمحال و بختیاری در راه برندسازیراه‌آهن ارومیه –مراغه فردابه بهره‌برداری می‌رسدفهرست روزنامه های مازندرانمازندران| بومی‌گزینی در انتخاب استاندار اولویت استمازندران| تجلیل مدیرکل ارشاد مازندران از نویسنده 10سالهمازندران| امیدواریم مرحله دوم تسهیلات اشتغال روستایی سریع‌تر ابلاغ شودمازندران| انتقاد سرپرست استانداری از بی‌توجهی برخی مدیران به شورای توسعهمازندران| ورود بدون اجازه به قلب خزرآذربایجان غربی| تراژدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی امسال تکرار می شود؟البرز| طبیعت پاییزی روستای کردانکرمانشاه| استقبال مردم کرمانشاه از نمایشگاه کتاب امسالگیلان| پرداخت تسهیلات به‌زراعی باغات چای شمال آغاز شدسیستان و بلوچستان| وضعیت معیشت مردم سیستان و بلوچستان بحرانی شده استالبرز| افزایش کیفیت حمل‌ونقل عمومی در کرج با ارائه یارانه به اتوبوس‌رانیاصفهان| 60 تاکسی بدون مسافرخراسان رضوی| آرامگاه فردوسی در انتظار ثبت جهانیفهرست روزنامه های لرستانلرستان| روستاها متروک‌تر از همیشهلرستان| 338 برنامه فرهنگی در استان اجرا می‌شودلرستان| هاکی لرستان سرآمد کشور استلرستان| بیش از 2000 مدرسه استان از بخاری‌های نفتی و گازی استفاده می‌کنند.لرستان| پاییز بسیار خوب و پربارشی تاکنون داشته‌ایماصفهان| جشنواره گل‌های زینتی در خمینی شهرخراسان جنوبی| درخشندگی یاقوت سرخ در دل کویرفهرست روزنامه های گیلانچهارمحال و بختیاری| شهرداران به دنبال نوآوری باشندالبرز| بهسازی زیر پل شهید کلانتری فردیس با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومانیهرمزگان | هرمزگان چشم‌به‌راه رونق صادراتخراسان شمالی| خراسان شمالی در حسرت شنیدن سوت قطارگیلان| تصرف اراضی کابوس شب و روز تالاب انزلیگیلان| چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان از شنبه آغاز می شودگیلان| تولید ۲۶ هزار تن گوشت قرمز در گیلان

تبریز 2018 همدان 2018
روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تبریز 2018 همدان 2018
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
کرمان| آفت کرم خراط چند شهرستان کرمان را درگیر کرده استالبرز| گرامیداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی با شعار« حال خوش خواندن»گلستان| اجرای سامانه «احراز هویت» در گنبدکاووس به‌صورت پایلوتچهارمحال و بختیاری| زعفران چهارمحال و بختیاری در راه برندسازیراه‌آهن ارومیه –مراغه فردابه بهره‌برداری می‌رسدفهرست روزنامه های مازندرانمازندران| بومی‌گزینی در انتخاب استاندار اولویت استمازندران| تجلیل مدیرکل ارشاد مازندران از نویسنده 10سالهمازندران| امیدواریم مرحله دوم تسهیلات اشتغال روستایی سریع‌تر ابلاغ شودمازندران| انتقاد سرپرست استانداری از بی‌توجهی برخی مدیران به شورای توسعهمازندران| ورود بدون اجازه به قلب خزرآذربایجان غربی| تراژدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی امسال تکرار می شود؟البرز| طبیعت پاییزی روستای کردانکرمانشاه| استقبال مردم کرمانشاه از نمایشگاه کتاب امسالگیلان| پرداخت تسهیلات به‌زراعی باغات چای شمال آغاز شدسیستان و بلوچستان| وضعیت معیشت مردم سیستان و بلوچستان بحرانی شده استالبرز| افزایش کیفیت حمل‌ونقل عمومی در کرج با ارائه یارانه به اتوبوس‌رانیاصفهان| 60 تاکسی بدون مسافرخراسان رضوی| آرامگاه فردوسی در انتظار ثبت جهانیفهرست روزنامه های لرستانلرستان| روستاها متروک‌تر از همیشهلرستان| 338 برنامه فرهنگی در استان اجرا می‌شودلرستان| هاکی لرستان سرآمد کشور استلرستان| بیش از 2000 مدرسه استان از بخاری‌های نفتی و گازی استفاده می‌کنند.لرستان| پاییز بسیار خوب و پربارشی تاکنون داشته‌ایم