تبلیغات
  • زمان انتشار: 5 اسفند 1399, 09:09
  • / کد خبر: 63889

فقط منجنیق ماند و مهدی طارمی!

فقط منجنیق ماند و مهدی طارمی! نام فوتبال ایران در عرصه بین‌المللی این روز‌ها رفته‌رفته کمتر از هر زمان دیگری شنیده می‌شود؛ دلیلش البته بیشتر به خاطر مصدومیت‌هایی است که لژیونر‌های ایرانی دچارش شده‌اند و حسابی برایشان همه چیز را به هم ریخته است.
هنوز ز‌مان زیادی از روز‌هایی که نام علی دایی از تیتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف خارجی نمی‌افتاد، نمی‌گذرد. آن زمان، کریستیانو رونالدو با حضور در رقابت‌های ملی تلاش می‌کرد هرآن فاصله‌اش با علی دایی را کمتر کند. این‌طور بود که هر روز نام علی دایی در رسانه‌های مختلف دنیا مطرح می‌شد و در کنارش نامی هم از فوتبال ایران به میان می‌آمد. دایی در آن زمان تبدیل شده بود به جذاب‌ترین چهره فوتبالی ایران برای رسانه‌های خارجی. با به‌اتمام‌رسیدن بازی‌های ملی در سطح اروپا و افول‌کردن تب مقایسه علی دایی با کریستیانو رونالدو رفته‌رفته نام فوتبال ایران در دنیا کمرنگ شد.


خطر فراموشی فوتبال ایران در دنیا در سطح اول و فراموشی و انزوایش در فوتبال آسیا در سطح پایین‌تر، نیاز به معرفی چهره‌ای برجسته را بیش از هر زمان دیگری به وجود آورد. البته این موضوع دغدغه اصلی مدیران فوتبالی نبود و به ظاهر هم نیست، ولی با وجود چنین مدیریتی، بازهم با درخشش نصفه‌ونیمه عده‌ای لژیونر، اسم فوتبال ایران نیمه جانی گرفت. در رأس همه این اسامی، موفقیت‌های دو گل‌زن اصلی تیم ملی ایران به چشم آمد؛ سردار آزمون و مهدی طارمی. به غیر از این دو، حضور علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان اصلی تیم ملی در فوتبال اروپا و جابه‌جایی کریم انصاری‌فرد در کنار موقعیت‌های نصفه‌و‌نیمه‌ای که علیرضا جهانبخش در برایتون به دست می‌آورد، مزید بر علت شده بود تا نام فوتبال ایران اگرچه کمرنگ، ولی همچنان زنده بماند.
مصدومیت، اما کاری کرده که همین نام کمرنگ هم در آستانه پاک‌شدن است. باید ابتدا از علیرضا جهانبخش شروع کرد؛ بازیکن ملی‌پوش ایرانی که در برایتون بازی می‌کند. خواه یا ناخواه به دلیل جذابیت وافری که لیگ برتر انگلیس دارد، پوشش خبری این لیگ در سراسر دنیا در اولویت است. اگرچه در این فصل جهانبخش زیاد در ترکیب اصلی قرار نمی‌گرفت، ولی در مقایسه با فصل پیش شرایط بهتری پیدا کرده بود و توانست در چند بازی خودی نشان دهد. علیرضا درست در زمانی که آماده جنگیدن برای رسیدن به ترکیب اصلی می‌شد دوباره مصدوم شد تا در تیمش و در فوتبال انگلیس این روز‌ها نامی از او به میان نیاید.
وضعیت برای سردار آزمون هم به‌دلیل درگیری با مصدومیت مشابه شد؛ او در اوج قرار داشت و به عنوان یکی از دو مهاجم اصلی زنیت، در فوتبال اروپا در حال درخشیدن بود. با این حال اردوی نیم‌فصل آن‌ها در امارات و مصدومیت در یک بازی دوستانه، نام سردار آزمون را هم از فهرست فوتبالی‌های فعال ایران در فوتبال اروپا خط زد. البته با توجه به جایگاه سردار او مشکلی برای مطرح‌کردن دوباره خود ندارد. احتمالا با ازسرگیری مجدد رقابت‌های لیگ روسیه، سردار خودش را به سطح مسابقه می‌رساند و دوباره به هنرنمایی‌هایش ادامه می‌دهد. تا محقق‌شدن این موضوع، اما نباید انتظاری از مطرح‌شدن نام سردار داشت.
وضعیت برای علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان شماره یک ایران هم که غم‌انگیز و تا حدودی تراژیک شده است. دروازه‌بان سرشناس پرسپولیس که رفته بود تا شش‌ماهه فوتبال بلژیک را فتح کند و بعد راهی تیمی معتبر در اروپا شود، در آنتورپ به بن‌بست خورد و نیمکت‌نشین شد. او البته بعد از اتفاقاتی که در باشگاهش رخ داد و دروازه‌بان اصلی مصدوم شد، تبدیل به مرد شماره یک تیمش در لیگ بلژیک شد، ولی عملکرد سینوسی‌اش درون دروازه و از آن بدتر، مصدومیتی که تازه اسیرش شده همه چیز را به هم ریخته است. او حالا حضور در لیگ اروپا را هم به دلیل مصدومیت از دست داده و دقیقا در یکی از مهم‌ترین رویداد‌های فوتبالی که می‌توانست نام فوتبال ایران را مطرح کند، غایب است.
یکی، دو مهاجم دیگر ایران که می‌توانستند در بلژیک و یونان هم سر زبان بیفتند اسیر بدبیاری شده‌اند؛ کاوه که فرصت درخشش در شارلروا را از دست داده و کریم انصاری‌فرد که ظاهرا با مربی‌اش به مشکل برخورده و نتوانسته توانایی‌هایش در زمین مسابقه را به رخ بکشد. به غیر از این چهره‌ها و البته با درنظرگرفتن درخشش نسبی سامان قدوس در دسته پایین‌تر لیگ انگلیس، سایر چهره‌های شاخص فوتبال ایران مشغول بازی در لیگ قطر هستند که خود این لیگ نیز از لحاظ پوشش رسانه‌ای چندان حرفی برای گفتن ندارد.
تنها دلخوشی این روز‌های فوتبال ایران مهدی طارمی است؛ مهاجم تیم پورتو که نه‌تنها در لیگ پرتغال از هواداران تیمش دلبری می‌کند، بلکه با درخشش در لیگ قهرمانان اروپا توانسته نام فوتبال ایران را زنده نگه دارد. مهدی طارمی همین هفته گذشته درخششی مثال‌زدنی در لیگ قهرمانان داشت و موفق شد دروازه یوونتوس را باز کند. پیشرفت مهدی طارمی به حدی بوده که همین حالا نگاه تیم‌های بزرگ‌تر اروپا را هم به خودش معطوف کرده است.
پس تا زمانی که کریس رونالدو بخواهد دوباره برای پرتغال به میدان برود و دوگانگی‌اش با علی دایی را مطرح کند، این وظیفه بر دوش مهدی طارمی است که نام ایران را در رسانه‌های مختلف و از لحاظ فنی زنده نگه دارد.
البته به غیر از مهدی طارمی، این روز‌ها یک فوتبالیست ایرانی دیگر نیز رسانه‌های سراسر دنیا را درنوردیده است؛ نادر محمدی! این یکی مثل اسمش نادر بوده و آوازه با پرتاب‌های اوت بی‌نظیری که انجام می‌دهد، در دنیا پیچیده است. مدافع باشگاه پیکان هر روز سوژه یکی از رسانه‌های ورزشی است و کار به جایی کشیده که یکی از مربیانی که سابقه همکاری با باشگاه لیورپول را داشته درباره‌اش اظهارنظر کرده و حتی توصیه‌هایی هم به او داشته است. نادر محمدی که در فوتبال ایران به اسم منجنیق انسانی معرفی شده، بعد از مهدی طارمی و شاید هم‌ردیف با او در اخبار رسانه‌های ورزشی دنیا نام ایران را زنده نگه داشته است. فعلا که مصدومیت و البته انتخاب اشتباه تیم از سوی چند چهره فوتبالی ایران، کاری کرده که مهدی طارمی با منجنیق انسانی تنها بمانند.
فقط منجنیق ماند و مهدی طارمی!

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
آمادگی برای تقویت حوزه روستایی خراسان رضوی با همکاری اتحادیه تعاونی دهیاریهایکبار دیگرخراسانی هادرطرح زمستانه کتاب 99 شگفتی آفریدند۱۹۹عنوان کتاب در بهمن ماه سال جاری در خراسان رضوی منتشر شده است۱۹۹عنوان کتاب در بهمن ماه سال جاری در خراسان رضوی منتشر شده است۸۲ مبتلای جدید کرونا بستری شدنداولین نمایش تالار هنر در دوران کروناآغاز طرح زمستانه کتاب ۹۹، با مشارکت ۹۸ کتابفروشی استان اصفهاناصفهان، بعد از خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای انگلیسی استقیمت مرغ در اصفهان رو به کاهش استچرا از کرونای جهش یافته انگلیسی می ترسیم؟آمار کرونا قم ۱۱ اسفند؛ بدون فوتی و ۲۵ ابتلای جدیدآمار کرونا اصفهان ۱۱ اسفند؛ ۱ فوتی و ۲۸۷ ابتلای جدیدبازار رسولی زاهدان محل عرضه ویروس کرونا؛ خرید عید به جان مردم رحم نمی‌کندپای کرونای انگلیسی هنوز به گلستان باز نشده است/ مردم پروتکل‌ها را رعایت کنندآمار کرونا البرز ۱۱ اسفند؛ ۲ فوتی و ۲۸ ابتلای جدیدبارش‌ها در اصفهان تا امشب ادامه دارد/ کاهش ۳ درجه‌ای دماروستای سلخ قشم از بحران کرونای جهش‌یافته نجات یافت / ۲۲کرونایی خارجی در بندر سلخ قشم قرنطینه شدندبستری 29 و فوت 2 بیمار کرونایی در اردبیلپرداخت ۶ میلیون تومان وام کرونا به تاکسیرانان اصفهانیبستری شدن ۶۷بیمار کرونایی جدید در شبانه روز گذشته در گیلاننوبخت: مردم برای ساماندهی دستفروشان مترو مشارکت کنندوام قرض الحسنه فرش بافان پرداخت می شودگرد و غبار اصفهان ترکیبی از ذرات معدنی، فلزات سنگین و دوده استمحدودیت‌های شبانه در سراسر استان کردستان همچنان برقرار استقیمت میوه و تره‌بار در بازارهای کوثر امروز ۱۱ اسفند+ جدول