تبلیغات
  • زمان انتشار: 4 اسفند 1399, 21:38
  • / کد خبر: 63843

توزیع ۵۰۰ هزار اصله نهال جنگلی و فضای سبزی در البرز آغاز شد

توزیع ۵۰۰ هزار اصله نهال جنگلی و فضای سبزی در البرز آغاز شد

به گزارش پايگاه اطلاع رساني اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان البرز به نقل از خبرگزاري ايرنا، حامد فرضی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نهال ها بین متقاضیان شامل عموم مردم، شرکت های خصوصی و نهادهای دولتی به سه صورت رایگان، انعقاد تفاهم نامه و محاسبه هزینه توزیع می شود.

وی اظهار داشت: توزیع نهال ها به منظور افزایش سرانه جنگل و فضای سبز استان، ترویج و اشاعه فرهنگ منابع طبیعی و جنگل کاری، کاهش آلودگی هوا و حفاظت از آب و خاک انجام می شود.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح بیش از ۳۰ گونه نهال بومی جنگلی و فضای سبز موجود در نهالستان کرج توزیع می شود، گفت: این نهال ها شامل داغداعان، زرشک جنگلی، اقاقیا،‌ سرو نقره ای، سنجد، بادام جنگلی، کاج تهران، زبان گنجشک و شیر خشت هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز افزود: نهادهای دولتی در صورت آماده بودن عرصه مورد نظر می توانند تا تاریخ ۲۱ اسفند ماه با مراجعه به ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های مربوطه و ارایه درخواست نسبت به دریافت نهال اقدام کنند.

وی اظهار داشت: این نهادها در صورتیکه بیش از ۱۰۰ اصله نهال درخواست داشتند، کارشناسان این اداره برای بازدید به عرصه مورد نظر مراجعه و در صورت مهیا بودن شرایط کاشت نهال در عرصه تفاهم نامه جنگل کاری مشارکتی با دستگاه مورد نظر منعقد می شود.

وی با بیان اینکه متقاضیان برای دریافت نهال با در دست داشتن حواله بایستی به نهالستان بزرگ کرج مراجعه کنند، گفت: متقاضیان بخش خصوصی همچون شهرک های صنعتی و کارخانجات نیز با مراجعه به اداره کل منابع طبیعی استان و محاسبه هزینه تحویل نهال که توسط کانون رسمی کارشناسان دادگستری تعیین شده و واریز وجه، با ارایه حواله مورد نظر نهال های درخواستی را از نهالستان کرج تحویل می گیرند.

فرضی افزود: همچنین عموم مردم برای دریافت نهال رایگان از تاریخ ۱۵ تا ۲۱ اسفند ماه بایستی به محل های اعلام شده همچون مصلاهای نماز جمعه شهرستان ها و یا ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری مراجعه کنند.

 

در انتقال نهال نکات فنی رعایت شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در ادامه با تاکید بر اینکه تمام متقاضیان بایستی در هنگام انتقال نهال از نهالستان به عرصه مورد نظر نکات فنی لازم را رعایت کنند، تصریح کرد: ریشه نهال های تحویلی به متقاضیایان لخت و بدون حفاظ است و در طول مسیر انتقال امکان دارد ریشه نهال ها دچار باد زدگی شود.

وی ادامه داد: پس بهتر است متقاضیان برای انتقال نهال یا از ماشین های چادردار استفاده کرده و یا به همراه خود پوششی همچون گونی های کنفی داشته باشند تا ریشه نهال را با آن ببپوشانند تا در معرض باد قرار نگیرد.

فرضی با بیان اینکه در سال گذشته نیز تقریبا به همین میزان نهال توزیع شده، گفت: سال گذشته علاوه بر توزیع نهال در داخل استان، حدود ۱۰۰ هزار اصله نهال نیز به دیگر استان ها صادر کردیم.

وی افزود: در سال جاری نیز این آمادگی را داریم که به استان هایی که شرایط اقلیمی همچون البرز دارند، نهال صادر کنیم.

 

توزیع بیش از ۱۰۰ هزار اصله نهال برای طرح ملی زراعت چوب

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در ادامه به اجرای طرح ملی زراعت چوب اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح در سال جاری مصوب و ابلاغ شده به همین لحاظ بیش از ۱۰۰ هزار اصله نهال گونه های سریع الرشد چوب ده همچون صنوبر، پده و دو رگ مفید که گونه هایی کاملا استاندارد برای تولید چوب هستند در نهالستان بزرگ کرج تولید و آماده توزیع در عرصه های مورد نظر است.

وی گفت: متقاضیانی که تمایل به کاشت این گونه نهال ها دارند پس از بازدید کارشناسان از عرصه مورد نظر می توانند برای هر هکتار عرصه ۱۳۰۰ اصله نهال تحویل بگیرند.

نهالستان بزرگ کرج واقع در جاده محمدشهر کرج به عنوان بزرگترین نهالستان کشور می باشد.

این نهالستان که به عنوان نهالستان مادر و پیشرو کشور نیز از آن یاد می شود از سال ۱۳۴۴ در وسعت ۱۳۴ هکتار احداث شده است و  ظرفیت تولید نهال تا ۲۰ میلیون اصله در سال را دارد.

 


اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
آمادگی برای تقویت حوزه روستایی خراسان رضوی با همکاری اتحادیه تعاونی دهیاریهایکبار دیگرخراسانی هادرطرح زمستانه کتاب 99 شگفتی آفریدند۱۹۹عنوان کتاب در بهمن ماه سال جاری در خراسان رضوی منتشر شده است۱۹۹عنوان کتاب در بهمن ماه سال جاری در خراسان رضوی منتشر شده است۸۲ مبتلای جدید کرونا بستری شدنداولین نمایش تالار هنر در دوران کروناآغاز طرح زمستانه کتاب ۹۹، با مشارکت ۹۸ کتابفروشی استان اصفهاناصفهان، بعد از خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای انگلیسی استقیمت مرغ در اصفهان رو به کاهش استچرا از کرونای جهش یافته انگلیسی می ترسیم؟آمار کرونا قم ۱۱ اسفند؛ بدون فوتی و ۲۵ ابتلای جدیدآمار کرونا اصفهان ۱۱ اسفند؛ ۱ فوتی و ۲۸۷ ابتلای جدیدبازار رسولی زاهدان محل عرضه ویروس کرونا؛ خرید عید به جان مردم رحم نمی‌کندپای کرونای انگلیسی هنوز به گلستان باز نشده است/ مردم پروتکل‌ها را رعایت کنندآمار کرونا البرز ۱۱ اسفند؛ ۲ فوتی و ۲۸ ابتلای جدیدبارش‌ها در اصفهان تا امشب ادامه دارد/ کاهش ۳ درجه‌ای دماروستای سلخ قشم از بحران کرونای جهش‌یافته نجات یافت / ۲۲کرونایی خارجی در بندر سلخ قشم قرنطینه شدندبستری 29 و فوت 2 بیمار کرونایی در اردبیلپرداخت ۶ میلیون تومان وام کرونا به تاکسیرانان اصفهانیبستری شدن ۶۷بیمار کرونایی جدید در شبانه روز گذشته در گیلاننوبخت: مردم برای ساماندهی دستفروشان مترو مشارکت کنندوام قرض الحسنه فرش بافان پرداخت می شودگرد و غبار اصفهان ترکیبی از ذرات معدنی، فلزات سنگین و دوده استمحدودیت‌های شبانه در سراسر استان کردستان همچنان برقرار استقیمت میوه و تره‌بار در بازارهای کوثر امروز ۱۱ اسفند+ جدول