تبلیغات
  • زمان انتشار: 3 اسفند 1399, 07:54
  • / کد خبر: 63662

مرغ تا شب عید ارزان می‌شود؟

مرغ تا شب عید ارزان می‌شود؟ افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر التهاباتی را در بازار ایجاد کرد اما به نظر می رسد با افزایش تولید در روزهای منتهی به پایان سال، قیمت این فرآورده دامی کاهش یابد.

 افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر در حالی خبرساز شد که اختلافاتی نیز مبنی بر جلوگیری از عدم صادرات مرغ از برخی استان‌های تولید کننده به سایر استان‌ها شنیده می‌شد.

البته پس از انتشار این اخبار تعدادی از استان‌ها از جمله اصفهان و کردستان این موضوع را رد و اعلام کردند که صادر کننده مرغ به سایر استان‌ها هستند.

در همین رابطه حسن ایراندوست، معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار می‌کند: اگر بازار داخلی خودمان نیازی به مرغ نداشته باشد، مرغ تولید شده صادر نیز خواهد شد و قاعدتاً نباید ممنوعیتی برای صادرات وجود داشته باشد.

وی اضافه می‌کند: استان‌های دیگر نیز به گوشت مرغ نیاز دارند و هر استانی که به گوشت مرغ نیاز داشته باشد می‌تواند از استان اصفهان مرغ و خریداری کند، هم‌اکنون نیز تخم‌مرغ تولید شده در استان اصفهان، به بسیاری از استان‌ها صادر می‌شود و همکاری در تنظیم بازار مرغ سایر استان‌ها، توسط استان اصفهان انجام می‌شود.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان معتقد است: در زمینه مرغ و تخم‌مرغ کمبود داخلی نداریم؛ هر شب بالغ بر ۵۳۰ تن کشتار انجام شده که به راحتی نیاز استان را پوشش داده است و می‌تواند به سایر استان‌ها نیز صادر شود.

پیش بینی قیمت مرغ در روزهای آتی

محمدرضا رستمیان، دبیر صنف کشتارگاه‌های مرغ اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار می‌کند: بر اساس آمارهایی که در استان ارائه شده است در استان اصفهان تولید مرغ وضعیت مناسبی داشته اما ممکن است در سایر نقاط کشور کمبود تولید وجود داشته باشد، با توجه به اینکه روند تولید مرغ در چند هفته اخیر و تاریخ منتهی به پایان سال، به دلیل افزایش جوجه‌ریزی توسط مرغداران افزایش یافته است انتظار می‌رود روند قیمت مرغ در روزهای آتی کاهشی باشد.

وی اضافه می‌کند: در سال‌های قبل نیز با چنین موضوعی مواجه بوده‌ایم و در اواخر بهمن تا اوایل اسفند قیمت مرغ افزایش می‌یابد زیرا مرغداران برنامه‌ریزی می‌کنند تا تولید خوبی را برای پایان اسفند ماه داشته باشند البته امسال در بهمن ماه تولید مرغ در اصفهان به میزان قابل توجهی انجام شده است.

دبیر صنف کشتارگاه‌های مرغ اصفهان می‌گوید: در استان تهران فقط هشت تا ۱۰ درصد مرغ مورد نیاز این استان در داخل آن تولید می‌شود و سایر استان‌ها باید برای برقراری تعادل عرضه مرغ در کشور همکاری داشته باشند. در استان اصفهان تولید مرغ به میزان قابل توجهی انجام شده است و در کل کشور نیز بر اساس آمار ارائه شده حدود ۱۲۵ میلیون جوجه‌ریزی انجام شده است بنابراین انتظار می‌رود در روزهای آینده روند قیمت مرغ کاهشی باشد.

افزایش جوجه‌ریزی در روزهای منتهی به اسفندماه

رستمیان اضافه می‌کند: اکنون نسبت به بهمن ماه تعداد بیشتری جوجه در مرغداری‌ها وجود دارد که از نیمه اسفند به بعد به بازار خواهد رسید که موجب می‌شود از نیمه اسفند تا شب عید با افزایش تولید قیمت‌ها کاهش یابد.

وی همچنین در رابطه با قیمت مصوب اعلم شده توسط ستاد تنظیم بازار اظهار می‌کند: اگر ۱۰۰ درصد نهاده مورد نیاز مرغدار توسط سامانه بازار گاه تأمین شود، قیمت اعلام شده توسط ستاد تنظیم بازار به صرفه است، اما قیمت تمام شده‌ای که اکنون مرغداران اعلام کرده‌اند بیشتر از قیمت مصوب مرغ است.

دبیر صنف کشتارگاه‌های مرغ اصفهان می‌گوید: کاهش تولید به دلیل بیماری‌های تنفسی که هر ساله در زمستان در مرغ‌ها به وجود می‌آید و هزینه واکسیناسیون و داروها از جمله عواملی است که بر افزایش قیمت تمام شده مرغ تأثیر گذار است.

آیا قیمت مصوب مرغ برای مرغداران به صرفه است؟

در حالی که معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان گفته است قیمتی که برای مرغ تنظیم بازار اعلام شده، قاعدتاً به صرفه است و قرار است مرغ در کل کشور هر کیلو ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان از مرغدار خریداری شود و هر کیلو ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به مصرف کننده فروخته شود، به گفته رستمیان در فرمول محاسبه قیمت مصوب مرغ، حدود چهار کیلوگرم دانه به مرغدار داده می‌شود و او موظف است مرغ ۴۵ روزه را به بازار تحویل دهد، اما بازار ما پذیرای چنین مرغی نیست زیرا مرغ ۴۵ روزه در بهترین حالت بین ۸۰۰ گرم تا یک کیلوگرم گوشت خواهد داشت و بازار وزن مرغ ۲ کیلوگرم را مطالبه می‌کند.

وی تصریح می‌کند: بنابراین مرغدار مجبور می‌شود بیش از چهار کیلوگرم نهاده مصرف کرده و مرغ را تا ۶۰ روزه نگهدارند، بنابراین مابه‌التفاوت قیمت را نهاده را مرغداران باید شخصاً تأمین کند که موجب افزایش قیمت مرغ می‌شود.

سهمیه نهاده مرغداران در اسفندماه افزایش یافته است

همچنین فرهاد جعفریان، رئیس اتحادیه مرغداران اصفهان به خبرنگار ایمنا می‌گوید: به نظر می‌رسد روند قیمت‌ها در روزهای آتی کاهشی باشد زیرا تولید بیشتر شده است.

وی اضافه می‌کند: با توجه به اینکه سهمیه دانه مرغداران در این ماه ۹۰۰ گرم اضافه شده است پیش بینی می‌شود تولید تا حدود ۲۰ روز آینده افزایش یابد زیرا با این ۹۰۰ گرم دانه بیشتر وزن هر مرغ ۴۵۰ گرم افزایش می‌یابد بنابراین پیش بینی می‌شود قیمت‌ها کاهش باشد.


منبع: ایمنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
عملیات حفاری جبهه غربی خط ۲ مترو اصفهان آغاز شد۱ فوتی و ۱۵۷ ابتلای جدید به کرونا در اصفهانتحریم‌ها به‌صورت کامل برداشته نشود مذاکره نمی‌کنیمقم| اعزام گروه مبلغین موسسه دارالزهرا ء (س) به هرمزگانکرونای انگلیسی به قم رسیدقم| مسمومیت ۱۸نفر در شهر دستجرد با گاز COامکان تحصیل دانشجویان افغانستانی در رشته های حوزه مدیریت شهری در مشهد فراهم می شودتوزیع 1200 بسته اقلام غذایی در گام دوم رزمایش کمک مومنانهکابوس خیز چهارم ویروس کرونا در قم /مردم با ماسک و پروتکل‌های بهداشتی بیگانه شده‌اند‌افزایش ۱۰ برابری مراجعات به مراکز بهداشتی اهواز/ جز با تعطیلی کامل خوزستان نمی‌توانیم وضعیت را کنترل کنیماستفاده از ظرفیت های هنری در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب ضروریستبرگزاری نشست خبری مجازی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و سخنگوی ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا مازندرانآخرین آمار وضعیت کرونا در استان مازندران / چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹دسترسی به فرودگاه بین المللی اصفهان ایمن تر و سریع تر شدشناسایی ۲۳۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان اصفهانموج چهارم کرونا، از نوع انگلیسی، بی رحم و فاجعه بار خواهد بودبرقراری برق ۱۵ روستای بخش پادنای سمیرم۸۶ درصد سد زاینده‌ رود آب نداردشناسایی سومین بیمار مشکوک به کرونای انگلیسی در اصفهانسفر‌های نوروزی در چارچوب شیوه‌نامه‌های بهداشتیدهیاری های خراسان رضوی سروسامان می گیرندتعداد موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در مشهد به ۶ نفر رسیدآمار کرونا البرز ۶ اسفند؛ ۲ فوتی و ۴۴ ابتلای جدید۹ مورد مبتلا به کرونای جهش یافته انگلیسی در بیرجند شناسایی شدشستشوی630 هزار متر مکعب مخازن آب در استان اصفهان