تبلیغات
  • زمان انتشار: 2 اسفند 1399, 11:07
  • / کد خبر: 63572

سرگیجه را جدی بگیرید

سرگیجه را جدی بگیرید یک متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات در همدان عوامل روانی، کمبود آب در بدن، مسائل عصبی، ضایعات مغزی و گوش داخلی را از عوامل مؤثر در سرگیجه دانست.
دکترعباس بختیاری، یک متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات در همدان گفت: سرگیجه دارای تعاریف مختلفی است که می‌توان به سرگیجه دورانی اشاره کرد که شخص احساس می‌کند دور محیط می‌چرخد و یا اینکه اشیاء و اجسام به دور او می‌چرخند.
او منشأ و علل مختلف سرگیجه را بیان کرد و گفت: از نظر محل ایجاد تعادل در بدن یکسری عناصر و ارگان‌ها وجود دارد که در گوش داخلی، مغز، مخچه، عصب‌های محیطی (عصب دست و پا) و حتی در چشم هم مؤثر واقع شده است.
یک متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات در همدان عنوان کرد: نخستین علت ایجاد سرگیجه را تومور‌هایی دانست که در زاویه مخچه و ناحیه مغز قرار دارند، دومین علت را ضایعات مغز (مخچه مغز) و علت سوم را ضایعات گوش داخلی دانست که مثل ویروس‌های التهابی عمل می‌کنند و یادآور شد: علت سوم بیشتر در سرگیجه‌های حاد دیده می‌شود که باعث از دست دادن شنوایی افراد به صورت موقت می‌شود و با تهوع و استفراغ هم همراه است.
بختیاری با اشاره به اینکه اصطلاحی به نام بیماری «منیر» وجود دارد که به مایع گوش میانی گفته می‌شود به طوریکه بالا رفتن این مایع با کاهش شنوایی، تهوع و استفراغ همراه است، خاطرنشان کرد: سرگیجه‌ها معمولاً به صورت دورانی اتفاق می‌افتد.
او با اشاره به سرگیجه دیگری به نام سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم که ناشی از اختلال استخوانچه‌های میانی است، اظهار کرد: این نوع سرگیجه از حوادث ناشی می‌شود که باعث کاهش شنوایی در افراد نمی‌شود بلکه ایجاد تهوع و استفراغ می‌کند.
یک متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات در همدان اًفت فشارخون را هم از عوامل ایجاد سرگیجه دانست و بیان کرد: افرادی که با اُفت فشارخون همراه هستند، احساس از دست دادن تعادل، سبکی سر و سیاهی چشم می‌کنند و افرادی هم که دچار نارسایی قلبی هستند با اُفت فشارخون مواجه می‌شود.
بختیاری با اشاره به اینکه دیگر عامل ایجاد سرگیجه مطرح کرد: عوامل روانی که جسمی نیست بلکه بیشتر روحی است، از دیگر علل سرگیجه است، حتی بیماری‌هایی که فی نفسه دارای علائمی، چون سرگیجه هستند، مانند بیماری پارکینسون نیز باعث اختلال در تعادل می‌شوند.
او نادرترین عامل سرگیجه را کمبود آب در بدن دانست و تشنج و میگرن را هم جزئی از عوامل سرگیجه عنوان کرد و یادآور شد: درمان سرگیجه وابسته به نوع و عوامل آن‌ها است به طوریکه سرگیجه‌های که از تومور‌های زاویه مخچه‌ای نشأت گرفته است، باید خود تومور را دربیاوریم و یا برای درمان افسردگی و عامل روانی باید دارو برای افراد تجویز کنیم. اگر از عوامل حاد باشد می‌توان برای رفع این نوع از بیماری از دارویی مثل آنتی هیستامین، قرص‌های مسافرتی تجویز کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
افتتاح مجموعه گردشگری گیاهان گرمسیری در باغ‌ گل‌های اصفهان، یک ظرفیت جدید گردشگری برای اصفهانتشریح اهم ویژه برنامه‌های روز شهدا وجانباز با عنوان هفته بزرگداشت «عرشیان و قدسیان»تشریح اهم ویژه برنامه‌های روز جانباز با عنوان هفته بزرگداشت «عرشیان و قدسیان»برگزاری نشست خبری مدیرکل بنیاد خراسان رضوی با اصحاب رسانهتاکید معاون تعاون بنیاد خراسان رضوی در بهسازی 51 گلزار شهدای روستایی شهرستان قوچانگسترش فرهنگ شهادت از مهم‌ترین محورهای فعالیت‌های بنیاد استرتبه اول فروش کتاب در طرح زمستانه امسال به خراسان رضوی اختصاص یافتتقدیر مسئول نمایندگی دفتر حفظ ونشر آثار ارزش های دفاع مقدس از شهردار وشورای شهر بردسکن۳۱۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شدپویش "نوروزی شاد در محدودیت‌های کرونایی" در اصفهان راه‌اندازی شدقم| مسابقه دعای 44 صحیفه سجادیه برگزار می شودآمار کرونا کاشان ۱۸ اسفند؛ ۲ فوتی و ۱۸ ابتلای جدید۳۱۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۶ نفربرق چه مشترکینی ۱۰۰ درصد رایگان می‌شود؟آمار کرونا کرمانشاه ۱۸ اسفند؛ یک فوتی و ۴۳ ابتلای جدیدکرونا با خیز ملایم در اردبیل جولان می‌دهد؛‌ حال و هوای عید و دردسرهای بی‌قرنطینگیآمار کرونا البرز ۱۸ اسفند؛ ۵ فوتی و ۴۷ ابتلای جدیدمرگ دختر به دست مادر عصبانی در خمینافزایش ۸ تا ۱۰ درصدی ویزیت پزشکانبهانه‌های عمرانی قطار شهری کرج سلب شد/ رویای یک دهه‌ای کرجی‌هاثبت ۱۸۶ ابتلای جدید به کرونا در لرستان/ ۱۵۳ نفر بستری هستندبستری ۲۶ بیمار جدید کرونایی در اردبیل/ فوت ۱ بیمار کرونایینورپردازی و نصب ریسه های نوری در معابر سطح شهر در آستانه نوروز ۱۴۰۰شهرداری بردسکن یک درجه ارتقاء یافتبهره برداری از فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ در تابستان 1400