تبلیغات
  • زمان انتشار: 29 بهمن 1399, 13:20
  • / کد خبر: 63346

زالی عنوان کرد؛

۳۲ نوع سرطان در آقایان ایرانی از شیوع بالاتری برخوردار است

۳۲ نوع سرطان در آقایان ایرانی از شیوع بالاتری برخوردار است رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: اگر بالغ بر ۳۶ نوع سرطان در نقشه کشوری داشته باشیم، ۳۲ نوع آن در آقایان از شیوع بالاتری برخوردار است.
علیرضا زالی، روز چهارشنبه در پنجمین کنگره سلامت مردان، اظهار داشت: مردان در شرایطی قرار دارند که باعث می شود در معرض امراض مختلف قرار بگیرند. در سال‌های اخیر مطالعات متعدد حاکی از آن بوده است که مردان اصولا در جوامع صنعتی و در حال پیشرفت از جمله کشور ما به دلیل نوع آسیب ‌پذیری در فعالیت‌های پیرامونی و بیرون از منزل در آسیب پذیری بیشتری هستند. به دلیل حجم بالای درگیری آقایان در زندگی روزمره از آنجایی که نقش اصلی را در تدارک اقتصاد خانواده دارند موجب شده است با غفلت عمومی از سلامت خود روبرو باشند و به همین دلیل متاسفانه بسیاری از آقایان در بیماری‌های مزمن و کاهنده توانایی‌های عمومی معمولا دیر به پزشک مراجعه می‌کنند و این موضوع وخامت بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.
وی افزود: اگر بخواهیم مقایسه‌ای در خصوص به خطر افتادن سلامت مردان داشته باشیم طبیعتا تنها بحث زیان و خسران اجتماعی و فرهنگی نیست بلکه می‌تواند آثار متعدد دیرپا در توسعه هر کشور را ایفا کند. بنابراین طبیعتا التفات ویژه به سلامت مردان و ترویج برنامه ریزی برای سلامت آنها امری ضروری است. به نظر می‌رسد بیش از دو سوم بیماری‌هایی که حوزه سلامت مردان را تهدید می‌کند و یا منجر به مرگ و میر و یا کاهش توانایی سلامت مردان می‌شود را می‌توان پیشگیری کرد.
زالی با اشاره به اینکه در کشور ما مردان به دلایل متفاوتی علاوه بر جنبه‌های افتراقی بیولوژیک در برنامه‌های مختلف سلامتی  آسیب‌پذیری بیشتری دارند، اظهار کرد: در مقایسه با بانوان ایرانی، آقایان بین ۵ تا ۱۰ برابر در حوادث و صحنه‌های ترافیکی شهری آسیب پذیرتر هستند؛ همچنین در حوزه سقوط و بیماری‌های ناشی از تروما بین ۳ تا ۵ برابر احتمال بروز مرگ و میر و حوادث در آقایان نسبت به بانوان فزونی دارد. در بحث‌ بیماری‌هایی همچون اسکیزوفرنی، افسردگی‌های مزمن طولانی مدت، HIV، بیماری شغلی، سرطان‌ها و...، در آقایان شیوع بیشتری دارد. اگر در کشور ما بالغ بر ۳۶ نوع سرطان در نقشه کشوری داشته باشیم، ۳۲ سرطان در آقایان از شیوع بالاتری برخوردار است و برخی سرطان‌ها مثل سرطان پروستات مختص آقایان است و از هر ۶ مرد ایرانی یک مرد احتمال ابتلا به سرطان را در طول زندگی خود خواهد داشت که این احتمال بعد از ۶۵ سالگی به تصاعد افزایش خواهد یافت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: آقایان به دلیل درگیری‌های استرسی و شغلی آثار زیانبار استرسی را در ابعاد روانی، اجتماعی و سلامتی تجربه می‌کنند. به طور مثال در مورد آقایان مواردی که منجر به بروز مشکلات روانی می‌شود از نظر دیرپا بودن، مزمن بودن و ثبات بیشتر و عدم پاسخ به درمان متعارف شاید شیوع بیشتری داشته باشد. اگرچه برخی اختلالات در خانم‌ها و آقایان مشترک است اما دیرپا بودن و پاسخ اندک به درمان در برخی اختلالات روانی مزمن در آقایان شیوع بالاتری دارد.
زالی افزود: همچنین حوادثی مانند سوختگی‌ها، سقوط و حوادث ترافیکی در آقایان بیشتر است. اگر مقایسه‌ای کنیم که فرد مذکر ایرانی در بازه زمانی ۳۰ تا ۷۰ سالگی نسبت به بروز بیماری‌های کشنده چه شانسی را دارد ۱.۵ برابر این شانس نسبت به خانم‌ها افزایش می‌یابد. برخی از بیماری‌های تنفسی، آسم، بیماری انسداد ریوی، بیماری قلبی و مرگ و میر ناشی از آن، حوادث ناشی از فشارخون بالا و... در آقایان وجود دارد و اگر نیم نگاهی به آمار میزان ابتلای آقایان به بیماری‌ها در جامعه ایرانی داشته باشیم، این آمار می‌تواند به شدت نگران کننده باشد. پیش‌بینی می‌شود بالغ بر ۲۰ تا ۲۵ درصد آقایان به مواد دخانی از جمله سیگار اعتیاد دارند و حدود ۱۸ درصد آقایان از فشارخون بالا برخوردار هستند و اگر سهم موارد دیگر را هم در نظر بگیریم بیش از ۹۵ درصد آقایان در طول زندگی خود حتما دچار عامل کاهنده کیفیت زندگی و طول عمر می‌شوند.
وی افزود: سهم بیماری‌های قلبی در آقایان شیوع بالاتری دارد و نهایتا مجموعه این عوامل موجب شده مردان ایرانی طول عمر کمتری نسبت به بانوان داشته باشند. این شرایط نشان می‌دهد باید با برنامه‌های پیشگیری نسبت به تغییر الگوی زندگی به تقلیل عوامل پرمخاطره در سلامت آقایان فکر کنیم و همچنین به گونه‌ای عمل کنیم که بسیاری از بیماری‌ها در آقایان مانند سرطان پروستات، بیماری قلبی و... کاهش یابد. در مورد بیماری کرونا به ‌رغم اینکه پیش‌بینی می‌کنیم تنها ۱۵ درصد سهم ابتلای آقایان بیش از خانم‌ها باشد اما وقتی مرگ و میر را در استان تهران مقایسه می‌کنیم گاهی احتمال مرگ آقایان بیش از ۳۰ درصد از  خانم‌ها بیشتر است. حدود ۶۰ درصد ابتلا در استان تهران مربوط به آقایان است و در مورد مرگ و میر کرونا این عدد به ۷۰ درصد می‌رسد.
زالی افزود: علت اینکه مردان نسبت به بیماری کرونا آسیب‌پذیری بیستری دارند یک بخشی ابعاد بیولوژیکی دارد. آقایان میزان بیشتری از گیرنده ace۲ در بدن خود دارند و از طرف دیگر هورمون استروژن و وجود یک کروموزوم X اضافی در خانم‌ها به نوعی یک نقش حفاظتی در زمینه ارتقای سیستم ایمنی ایفا می‌کند، بنابراین به نظر می‌رسد تنها اینکه آقایان بیش از خانم‌ها در مراودات اجتماعی حضور دارند به عنوان عامل خطر اصلی نیست و سایر علل خطر بیولوژیک هم در بیماری زایی نقش دارند.
وی افزود: امیدواریم برای مردان سالمند که از مشکلات بیشتری رنج می‌برند برنامه‌های عمومی سلامت بیشتری در نظر گرفته شود. بار بیماری آقایان، طراحی و بازمهندسی برنامه‌های سلامت مردان، ایجاد برنامه بهداشتی با سهولت بیشتر برای آقایان، ایجاد فرایند حمایتی در شرایط شغلی، برنامه ریزی برای غربالگری‌های مبتنی بر پروتکل‌های بروز، طراحی برنامه مداخله‌ای در عرصه بهداشتی و...، برای ارتقای سلامت مردان بسیار مهم است. پرداختن به ابعاد روانشناختی، تقلیل استرس ها، کاهش عوامل پرخطر هم می‌تواند اجزای مهمی در کاهش آسیب به مردان باشد.

منبع: مهر
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
توقیف 305 تاکسی با "تخلفات کرونایی" / 90 درصد رانندگان پروتکل‌ها را رعایت می‌کنندثبت ابتلای ۹۹ نفر جدید به ویروس کرونا در جنوب غرب خوزستانخرید و فروش گونه‌های جانوری و گیاهی وحشی ممنوع استآمار کرونا البرز ۱۰ اسفند؛ ۳ فوتی و ۲۱ ابتلای جدیدجزییات یک اکتشاف جدید در ساخت و سازهای مقبره‌الشعرای تبریزکرونای انگلیسی به کاشان رسید / ۲ مورد قطعی مبتلا به ویروس شناسایی شدکودک آزاردیده سبزواری جراحی شد/ قطع انگشت کودک بر اثر جراحت شدیدآمار کرونا اردبیل ۱۰ اسفند؛ بدون فوتی و ۲۵ ابتلای جدیدبستری ۱۶۰ بیمار مثبت و مشکوک به کرونا در لرستان/ یک روز بدون فوتی دیگراحتمال شیوع موج جدید کرونا در سیستان و بلوچستان / کاهش رعایت دستورالعمل‌ها به ۶۰ درصد‌چشم امید صنعت سوارکاری به حمایت‌های دولتی/چرا دولت حمایت نمی‌کند؟پارچه هست، اما گران!تورهای عشایری داخلی و بین المللی در بهار 1400برگزار می شودماجرای حمله ۳ سگ به ۲ کودک در پارکی در تهران؛ موضع پلیس در قبال سگ‌گردانی چیست؟!فارس در وضعیت زرد و نارنجی کرونایی / تعداد مبتلایان ویروس انگلیسی رو به افزایش استابتلا یک کودک ۱۰ ساله به ویروس کرونا انگلیسی در قم۵۳میلیارد تومان برای جبران خسارات زلزله در سمیرم اختصاص یافتزلزله ۴.۴ ریشتری سراب مصدومی نداشتبازارهای شلوغ کرمانشاه فرش قرمزی برای شیوع کرونا / سرعت انتشار ویروس انگلیسی بسیار بالاستقیمت انواع میوه، مواد پروتئینی و حبوبات در بوشهر؛ یکشنبه ۱۰ اسفندماه + جدولقیمت مسکن امروز اصفهان ۱۰ اسفند+ جدول۱۲۱ بیمار کرونایی در استان سمنان بستری هستندواعظی : ‌رئیس جمهور دستور ‌انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان را صادر می‌کندآغاز فاز دوم واکسیناسیون کرونا در گیلان / ۱۴۲۵ نفر تا پایان هفته واکسینه می‌شوندصادرات و احتکار عوامل اصلی افزایش قیمت میوه در مشهد است