تبلیغات
  • زمان انتشار: 12 آبان 1397, 14:34
  • / کد خبر: 6299

گرانی، خانه‌های پست و بدون امکانات را پرطرفدار کرد

هجوم خریداران به خانه‌های سابقا بی‌مشتری

هجوم خریداران به خانه‌های سابقا بی‌مشتری بازار خانه‌های زیر همکف، بر اتوبان و مجاور مدرسه‌های شلوغ داغ شد حتی بازار فروش اسکلت مسکن مهر رونق گرفته است!

گرانی، مشتریان مسکن را بدسلیقه کرد. این جمله‌ای است که از بسیاری از مشاوران املاک تهران می‌شنوی. آنها می‌گویند مردم از ترس از بین‌رفتن ارزش پول‌شان، هر خانه‌ای را که با قیمت مناسب‌تر پیدا کنند، می‌خرند. به گفته آنها، حالا خانه‌های کوچک یا آپارتمان‌های زیر همکف در بازار ملک تقریبا نایاب شده‌اند و به محض اینکه کسی خانه‌اش را آگهی می‌کند، بلافاصله مشتری پیدا می‌شود و خانه را می‌خرد. یکی از مشاوران املاک منطقه آذربایجان به «شهروند» می‌گوید:   «دیروز آپارتمانی زیر طبقه همکف در منطقه کمیل، فایل شد و قیمت هر مترمربع آن تنها ٢٠٠‌هزار تومان ارزان‌تر بود اما خانه یک‌ساعته فروش رفت.»
خانه‌های بر اتوبان یا کنار مدرسه‌های شلوغ و پرسروصدا هم که قبلا مشتریان کمی داشتند، حالا به گفته املاکی‌ها روی دست می‌رود!
مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تأیید این ادعای بنگاهداران تهرانی می‌گوید: «جالب است بدانید که بازار مسکن مهر هم داغ شده است و به‌عنوان مثال تا همین چندوقت پیش نزدیک به ٧٠‌درصد خانه‌های مسکن مهر در شهر پرند خالی بودند اما الان فقط ٢٠‌درصد این خانه‌ها خالی هستند که البته آنها هم آماده تحویل نیستند و گاهی ساخت‌وسازشان در مرحله اسکلت فلزی است.»او تأکید می‌کند: «در واقع مردم می‌خواهند هرطور که شده، ملک بخرند و این موضوع دیگر اهمیت زیادی برایشان ندارد که ملک خریداری‌شده در کجا واقع شده و چه وضعیتی دارد بلکه می‌خواهند پول‌شان را تبدیل کرده باشند.»
خوش‌اقبالی خانه‌های کم‌مشتری
متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در تهران بنا به گزارش بانک مرکزی به حدود ٨‌میلیون و ٦٠٠‌هزار تومان رسیده است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که قیمت هر مترمربع مسکن تهران در تابستان امسال رکورد ٧‌میلیون تومان را شکسته بود. این موضوع موجب شده است که بسیاری از مشتریان نگران از دست‌دادن بیشتر قدرت خریدشان باشند و حالا هر ملکی که به دست‌شان می‌رسد و توانش را دارند، بخرند. مشاوران املاک تهران به «شهروند» می‌گویند: «این روزها مردم می‌خواهند هرطور که شده، سرمایه‌شان را تبدیل به ملک یا چیز دیگری کنند تا ارزش پول‌شان هر روز پایین و پایین‌تر نرود. همین موضوع باعث شده خانه‌هایی که احتمال کمتری برای فروش و حتی اجاره آنها می‌رفت، هم مشتریان زیادی پیدا کنند.»
بازار خانه‌های زیرزمینی داغ شد
حالا بازار خانه‌های زیرپله یا همکف داغ شده است. خانه‌هایی که معمولا به‌طور میانگین برای هر مترمربع‌شان ٥٠٠ تا ٧٠٠‌هزار تومان ارزان‌تر فروخته می‌شدند. حالا داغ‌شدن بازار این خانه‌ها موجب شده است که صاحبخانه‌ها دیگر چوب حراج به مال‌شان نزنند و خانه‌های زیر همکف را با اختلاف قیمت کمتری نسبت به بقیه خانه‌ها بفروشند. اختلاف قیمتی که به ٢٠٠ تا ٣٠٠‌هزار تومان کاهش داشته است.
یکی از مشاورهای املاک درباره تغییر رویکرد مردم برای خرید مسکن به «شهروند»  می‌گوید:  «ارزش ریال هر روز رو به کاهش است، به همین دلیل مردم ترجیح می‌دهند با هرچقدر پولی که دارند، حتما خانه بخرند، چون این اصطلاح بین مشاوران وجود دارد که اگر پول را خرج نکنی، مثل یخ آب می‌شود، به همین دلیل است که مردم حتی با سرمایه اندکی که دارند، به دنبال خرید خانه هستند.»او ادامه می‌دهد: «در فرهنگ ایرانی‌ها خرید ملک مطمئن‌ترین روش سرمایه‌گذاری است و حالا کسانی که از بازار خودرو، دلار یا طلا ناامید شده‌اند، برای حفظ ارزش پول‌شان به خرید خانه روی آورده‌اند.»خانه‌های همکف یا زیرزمین، خانه‌های رو به اتوبان یا رو به مدرسه، خانه‌هایی هستند که همیشه مشتریان کمی داشته‌اند و اغلب مردم تمایلی به خرید آنها ندارند.
این خانه‌ها به نسبت متراژ و محله‌ای که در آن قرار دارند همیشه قیمت‌های پایینی داشته‌اند. تا چندی پیش چنین خانه‌هایی معمولا مدت زمان طولانی در فایل‌های بنگاه‌های معاملات ملکی می‌ماندند و خاک می‌خوردند،  اما حالا فروش‌شان حسابی بالا رفته است.
یک مشاور املاک در منطقه امیرآباد دراین‌باره می‌گوید: «ما به خاطر بافت منطقه‌ای که در آن قرار داریم خانه‌های قدیمی زیادی که همکف یا زیرزمین باشند فایل می‌کنیم. این خانه‌ها قبلا کمتر مشتری داشتند حتی گاهی یک‌سال هم می‌گذشت، اما خریداری پیدا نمی‌شد، اما خانه‌های این مدلی این روزها طرفداران زیادی دارند.» او ادامه می‌دهد: «ما فایل‌هایی داشتیم که اصلا نه فروش می‌رفتند نه اجاره و همیشه از مالک‌ها می‌خواستیم قیمت‌های‌شان را پایین بیاورند، اما بعد از گران شدن مسکن این خانه‌ها با قیمت‌های بالاتر فروخته شدند که این موضوع برای خودمان هم عجیب بوده است.»
هر خانه‌ای هست، می‌برم!
بعد از گران شدن ٨٠ تا ١٢٠‌درصدی مسکن، خانه‌های ارزان هم گران شدند و همین موضوع باعث پایین آمدن سطح سلیقه مردم شده است. یکی دیگر از مشاوران املاک در منطقه تهرانپارس می‌گوید: «قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده است. قبلا مشتری‌ها می‌آمدند و به ما تأکید می‌کردند که حتما خانه‌ای با شرایط خاص می‌خواهند، اما الان معمولا بودجه‌شان را اعلام می‌کنند و زیاد سخت نمی‌گیرند.»او ادامه می‌دهد: «مثلا قبلا در یکی از محله‌های شرقی تهرانپارس خانه‌ ٦٠ متری که شرایط چندان خوبی نداشت و مشتری‌پسند نبود را متری ٤‌میلیون قیمت می‌گذاشتیم، اما الان همان خانه با متری ٦‌میلیون تومان حتی به فروش می‌رود. البته این خانه‌ها همچنان حدود ٢٠ تا ٣٠‌درصد از بقیه خانه‌ها ارزان‌تر هستند. در واقع الان خانه‌های اکازیون و با متراژ بالا روی دست صاحبخانه‌ها مانده‌اند چون واقعا بودجه مردم به خرید آنها نمی‌رسد.»
این رکود در بازار مسکن درحالی اتفاق افتاده که فعالان این عرصه از ثبات نسبی قیمت‌ها در یک ماه اخیر می‌گویند و امیدوارند که این ثبات و کاهش نسبی همچنان ادامه داشته باشد.
خانه‌های کوچک در صدر معاملات
البته آمارهای بانک مرکزی هم از بدسلیقه شدن مشتریان حکایت دارد. نخستین کارنامه پاییزی بازار مسکن بالاخره تأثیر افزایش دو برابری قیمت واحدهای مسکونی در بازار مسکن را نشان داد‌. آخرین گزارش بانک مرکزی از وضع بازار مسکن در مهرماه نشان می‌دهد معاملات مسکن در پیک قیمتی ١٥٠ تا ٣٠٠‌میلیون تومان و زیربنای ٥٠ تا ٦٠ متری دارای بیشترین تعداد معاملات در شهر تهران هستند. این تغییرات رویکرد مردم به معاملات بازار مسکن نشان می‌دهد که با افزایش دو برابری قیمت مسکن، بودجه خریداران کاهش شدیدی پیدا کرده و به آنها اجازه نمی‌دهد به سراغ خانه‌های مورد علاقه‌شان بروند، بلکه به ناچار باید تن به خرید خانه‌هایی بدهند که چندان هم با ملاک‌های‌شان همخوانی ندارد. در واقع طی یک ماه گذشته خانه‌هایی با قیمت هر متر مربع ٦ تا ٧‌میلیون تومان بیشترین تعداد خانه‌های به فروش رفته بودند. در همین آمار بعد از این دامنه قیمتی، خانه‌های هر متر مربع ٤ تا ٥‌میلیون تومان بیشترین فروش را داشته‌اند.
رشد ٢٤‌درصدی معامله خانه‌های قدیمی
به جز خانه‌های کوچک، خط سیر بازار مسکن پایتخت طی ٥سال گذشته نشان می‌دهد در شرایطی که تا قبل از‌سال ٩٣ آپارتمان‌های کمتر از ٥سال ساخت همواره رتبه  نخست معاملات ملکی را داشتند، این سهم هم‌اکنون به واحدهای بالای ٦‌سال رسیده و شاهد رشد ۲۴‌درصدی معاملات این واحدها هستیم.
گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که فروش آپارتمان‌های ٦سال به بالا طی ٤‌سال گذشته از ۴۵‌درصد به  ۵۶‌درصد افزایش یافته است. مهرماه‌سال ۹۳ آپارتمان‌های با عمر بنای ٦‌سال به بالا ۴۴.۷‌درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده بودند. این رقم در مهر‌سال ۹۴ به ۴۴.۹‌درصد رسید. مهرماه  ۹۵ این آپارتمان‌ها ۴۸.۳‌درصد از کل معاملات را در بر گرفتند. مهر ۹۶ واحدهای مسکونی بالای ٦‌سال ۵۳.۸‌درصد خرید و فروش را به خود اختصاص دادند. در مهرماه ۹۷ نیز سهم آپارتمان‌های بالای ٦‌سال از کل مبایعه‌نامه‌های شهر تهران ۵۵.۵‌درصد شد.
همچنین آمار خرید و فروش واحدهای بیش از ۲۰‌سال از ۶.۶‌درصد در‌سال ٩٣  به ۹.۶‌درصد در‌سال ۹۷ رسیده است. درخصوص معاملات واحدهای ۱۶ تا ۲۰‌سال نیز طی سال‌های مذکور شاهد رشد بودیم.‌ سال ۱۳۹۴ سهم آپارتمان‌های ۱۶ تا ۲۰‌سال از کل معاملات پایتخت ۶.۱‌درصد بود که این رقم هم‌اکنون به ۱۴.۹‌درصد رسیده است.


منبع: شهروند

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
به جای حمایت از بخش خصوصی، مدام حاشیه می‌سازندفیلترینگ جدید برای فیلترشکن‌هااستثنای آن ماری از قاعده تلویزیونالتماس‌های کودکانه به متجاوزان شوشتریآخرین جزییات آزادی ٥ مرزبان ایرانیچند سیم‌کارت به نامتان است؟دلار درعقبگرد ادامه دارسه محیط‌بان در آستانه اعدامقصور مسئولان دانشگاه و مظلومیت ادامه‌دار شهید بهشتیبرای سوریه محصولات جدیدی عرضه می‌کنیم!پولشویی سیار با کارتخوان‌های بدون مجوزتلخی یک جدایی پیش‌بینی نشدهبازاریان در آرزوی نصب دکل های میلیاردیبست آهنی بر پای کودکان پاکستانیاز خودمان شروع کنیمکسی به فکر لاک‌پشت‌هانیستبالاخره «پیروز» شداسم رمز: پولشوییتاکید دوباره روحانی بر حضور بانوانخودسوزی به خاطر میراث ٥٠ متریحسرت به دلمان ماند«در» برای همیشه باز خواهد شد؟کسی نباید به این میزبانی افتخار کندآخوندی شهردار می‌شود؟علی‌اکبر هرانر پیشکسوت دوبله درگذشتپریشان‌گویی و جلب توجه یا افشاگری و خطر مرگاینستاگرام در امن و امان استسایه فیلترینگ برسر اینستاگرامبرداشت زیتون طارم١٣ آبان به روایت سخنرانانزوال آمریکا یک واقعیت استنسخه «دیوانه» برای نجات انسان‌هاسازمان غذا و دارو فقط بر 25 درصد مواد غذایی نظارت داردنمی خواستیم تجربه کودتای 28 مرداد برای انقلاب اسلامی تکرار شودچهار برابر استاندارد جهان نوشابه می‌خوریم و یک چهارم شیر
تابلوی همه گالری‌های تهران روی یک دیوارتهران| اندر حکایت ویلای غول آسا!تهران| گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکانتهران| دیدار شهردار تهران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلستهران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاماندگان اربعینتهران| پلیس به‌تنهایی نمی‌تواند معضل اعتیاد را از بین ببردتهران| فرار از گود آلودگیتهران| برداشت بیش از 320 هزار تن ذرت علوفه‌ای از دشت ورامینفهرست روزنامه های تهرانتهران|دردسر پخت نان با سبوس اضافه«بی بی گلنار» بازمانده عهد قجرتهران| اسلامشهر در حسرت بیمارستانتهران| مدیریت شهری باید اعتمادسازی کندتهران| هزارمین شماره روزنامه صبا منتشر شدتهران| ورامین رتبه یک فرونشست زمین در جهانتهران| توزیع ۲۵۰۰۰ غذا در حسینیه اعظم کرشته شهریارتهران|سرکیسه کردن 50 تهرانی از روی دیوارآشتی با طبیعت در گردشگری کشاورزیتهران| هفدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات ایران‎تهران| تا نگاه می‌کنی وقت رفتن استتهران| کاهش 20 کیلومتری سرعت مجاز کامیون‌ها در بزرگراه‌های تهرانتهران| آزادسازی 170 هکتار از زمین‌های بوستان جمشیدیه از دست جاعلانتهران| ١٢٠ تن گوشت یارانه‌ای وارد بازار تهران می‌شودتهران| تشدید نظارت بر مراکز تولیدکننده پسماند حاوی آلاینده جیوه در بهارستانتهران| کمک مالی مستقیم به سمن‌ها در دوره جدید انجام‌نشده استتهران| جشنواره بین‌المللی هنر برای صلحتهران| افتتاح ۵ هزار و ۲۰ واحد مسکن مهر در پردیستهران| بوی ماه محرم در کوچه های شهرتهران| موقوفه بودن اراضی مشکل دیرینه مردم قدستهران|ماجرای نصب شنود در درختان تهران!تهران|موسیقی سنتی جای جلف‌بازی‌ نیست!تهران| سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستیجوان سازی درختان انگور در رباط کریمپیش نویس شرح وظایف خانه‌های مطبوعات منتشر شدتهران|حال نزار «لاله‌زار»
کرمان| آفت کرم خراط چند شهرستان کرمان را درگیر کرده استالبرز| گرامیداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی با شعار« حال خوش خواندن»گلستان| اجرای سامانه «احراز هویت» در گنبدکاووس به‌صورت پایلوتچهارمحال و بختیاری| زعفران چهارمحال و بختیاری در راه برندسازیراه‌آهن ارومیه –مراغه فردابه بهره‌برداری می‌رسدفهرست روزنامه های مازندرانمازندران| بومی‌گزینی در انتخاب استاندار اولویت استمازندران| تجلیل مدیرکل ارشاد مازندران از نویسنده 10سالهمازندران| امیدواریم مرحله دوم تسهیلات اشتغال روستایی سریع‌تر ابلاغ شودمازندران| انتقاد سرپرست استانداری از بی‌توجهی برخی مدیران به شورای توسعهمازندران| ورود بدون اجازه به قلب خزرآذربایجان غربی| تراژدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی امسال تکرار می شود؟البرز| طبیعت پاییزی روستای کردانکرمانشاه| استقبال مردم کرمانشاه از نمایشگاه کتاب امسالگیلان| پرداخت تسهیلات به‌زراعی باغات چای شمال آغاز شدسیستان و بلوچستان| وضعیت معیشت مردم سیستان و بلوچستان بحرانی شده استالبرز| افزایش کیفیت حمل‌ونقل عمومی در کرج با ارائه یارانه به اتوبوس‌رانیاصفهان| 60 تاکسی بدون مسافرخراسان رضوی| آرامگاه فردوسی در انتظار ثبت جهانیفهرست روزنامه های لرستانلرستان| روستاها متروک‌تر از همیشهلرستان| 338 برنامه فرهنگی در استان اجرا می‌شودلرستان| هاکی لرستان سرآمد کشور استلرستان| بیش از 2000 مدرسه استان از بخاری‌های نفتی و گازی استفاده می‌کنند.لرستان| پاییز بسیار خوب و پربارشی تاکنون داشته‌ایماصفهان| جشنواره گل‌های زینتی در خمینی شهرخراسان جنوبی| درخشندگی یاقوت سرخ در دل کویرفهرست روزنامه های گیلانچهارمحال و بختیاری| شهرداران به دنبال نوآوری باشندالبرز| بهسازی زیر پل شهید کلانتری فردیس با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومانیهرمزگان | هرمزگان چشم‌به‌راه رونق صادراتخراسان شمالی| خراسان شمالی در حسرت شنیدن سوت قطارگیلان| تصرف اراضی کابوس شب و روز تالاب انزلیگیلان| چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان از شنبه آغاز می شودگیلان| تولید ۲۶ هزار تن گوشت قرمز در گیلان

تبریز 2018 همدان 2018
روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تبریز 2018 همدان 2018
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
کرمان| آفت کرم خراط چند شهرستان کرمان را درگیر کرده استالبرز| گرامیداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی با شعار« حال خوش خواندن»گلستان| اجرای سامانه «احراز هویت» در گنبدکاووس به‌صورت پایلوتچهارمحال و بختیاری| زعفران چهارمحال و بختیاری در راه برندسازیراه‌آهن ارومیه –مراغه فردابه بهره‌برداری می‌رسدفهرست روزنامه های مازندرانمازندران| بومی‌گزینی در انتخاب استاندار اولویت استمازندران| تجلیل مدیرکل ارشاد مازندران از نویسنده 10سالهمازندران| امیدواریم مرحله دوم تسهیلات اشتغال روستایی سریع‌تر ابلاغ شودمازندران| انتقاد سرپرست استانداری از بی‌توجهی برخی مدیران به شورای توسعهمازندران| ورود بدون اجازه به قلب خزرآذربایجان غربی| تراژدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی امسال تکرار می شود؟البرز| طبیعت پاییزی روستای کردانکرمانشاه| استقبال مردم کرمانشاه از نمایشگاه کتاب امسالگیلان| پرداخت تسهیلات به‌زراعی باغات چای شمال آغاز شدسیستان و بلوچستان| وضعیت معیشت مردم سیستان و بلوچستان بحرانی شده استالبرز| افزایش کیفیت حمل‌ونقل عمومی در کرج با ارائه یارانه به اتوبوس‌رانیاصفهان| 60 تاکسی بدون مسافرخراسان رضوی| آرامگاه فردوسی در انتظار ثبت جهانیفهرست روزنامه های لرستانلرستان| روستاها متروک‌تر از همیشهلرستان| 338 برنامه فرهنگی در استان اجرا می‌شودلرستان| هاکی لرستان سرآمد کشور استلرستان| بیش از 2000 مدرسه استان از بخاری‌های نفتی و گازی استفاده می‌کنند.لرستان| پاییز بسیار خوب و پربارشی تاکنون داشته‌ایم