تبلیغات
  • زمان انتشار: 12 آبان 1397, 13:55
  • / کد خبر: 6292

اخبار قطعی‌نشده‌ می‌گوید دشمنان می‌خواهند ژن شجاعت و غیرت ایرانی را دستکاری کنند

ژن‌های ترسو

ژن‌های ترسو دبیر انجمن زیست ‌فناوری سلامت ایران در گفت‌وگو با «شهروند»: در سطح جهان گزارشی از تغییر رفتار به دلیل خوردن غذای خاص نداریم


«برخی از دشمنان ما در حوزه تغییر ژن شجاعت و غیرت ایرانی درحال کار هستند که از طریق موادغذایی منتقل می‌شود، بنابراین پدافند غیرعامل باید دایما این تهدیدات را رصد کرده و برای آن راهکارهایی را پیشنهاد کند.» اینها گفته‌های محسن محبی، معاون فرهنگی سازمان پدافند غیرعامل کشور است. او در جدیدترین اظهاراتش گفته اخبار قطعی‌نشده‌ای وجود دارد که می‌خواهند ژن شجاعت و غیرت ایرانی را دستکاری کنند و این دستکاری از طریق مواد غذایی اتفاق خواهد افتاد. محبی در بخش دیگری از سخنانش گفته: «تهدیدات طبیعی ثابت و تهدیدات غیرطبیعی سیال، پویا و به‌روزشونده هستند. براساس میزان تغییر و تحول دانش و علم موجود، نوع این تهدیدات دایما تغییر می‌کند. روزی فضای سایبری برای بشر ناشناخته بود، اما درحال حاضر شناخته‌شده که ضمن ایجاد فرصت‌ها، تهدیداتی نیز دارد. درحال حاضر آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها از میکروب به‌عنوان یک سلاح نظامی استفاده می‌کنند، یعنی برای حمله به جای تهاجم نظامی با اسلحه، تهاجم جنبه زیستی و ترور بیولوژیک پیدا می‌کند. در جامعه جهانی اسم پدافند غیرعامل، دفاع غیرنظامی است. سوییس، آلمان، آمریکا، روسیه، چین و کره‌شمالی حتی یک وزارتخانه برای پدافند غیرعامل دارند.» گفته‌های محبی بار دیگر بحث امنیت غذایی را به میان آورده است؛ بحثی که چند سالی است با وجود محصولات تراریخته مطرح شده. محصولاتی که موافقان و مخالفان فراوانی دارد و تازه امسال بعد از تلاش فعالان این عرصه، وحید مفید، مدیرکل امور غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو از الزامی‌شدن نصب برچسب روی محصولات تراریخته روغنی از اول مرداد و سایر فرآورده‌ها از اول شهریور خبر داد.
پتانسیل جنگ‌های غیرمتعارف
علی متولی‌زاده اردکانی، دبیر انجمن زیست‌ فناوری سلامت ایران می‌گوید: «در اینکه امکان دستکاری ژنتیکی در موجودات زنده به دست آمده، شکی نیست و این توانمندی وجود دارد که بتواند ژن‌های موجودات زنده را دچار تغییر کرد، اما در این بین پرسش‌های بسیاری هم درباره عملیاتی‌شدنش مطرح است. آیا این توانمندی که در حوزه سلول‌های انسانی ایجاد شده می‌تواند در جنین هم تغییر ایجاد کند و جنینی با خصایص خاص رشد کند. یا دستکاری روی غذاها در سطح سلولی و وارد کردن ژن‌هایی به سلول گیاهی و تبدیل این ژن‌ها به پروتئین می‌تواند عامل تغییر خلق‌وخوی انسان‌ها باشد؟ پرسش‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد، اما تا آنجایی که می‌دانیم گزارشی در سطح جهان وجود ندارد که فردی با خوردن غذایی دچار تغییر رفتار شود. اما همان‌طور که گفتم این پتانسیل وجود دارد که کشورهای وارد‌کننده مواد غذایی با این ریسک مواجه باشند.»
اردکانی می‌گوید: «این گزینه‌ها به‌عنوان پتانسیل جنگ‌های غیرمتعارف در جهان شناخته می‌شوند؛ پتانسیل‌هایی که بسیاری از کشورها روی آنها درحال تحقیق‌اند، تا از طرق مختلف امنیت زندگی کشورهای دشمن را دچار اختلال کنند. دولت روسیه در‌ سال ٢٠١٦، کاشت و واردات محصولات تراریخته را به صورت کلی منع کرد، چراکه آنها هم براساس تحقیقاتی که انجام داده بودند، به این نتیجه رسیدند که این محصولات می‌تواند امنیت غذایی کشورشان را تحت‌تاثیر قرار دهد و البته بیش از ٣٨ کشور در دنیا ریسک کاشت این محصولات را قبول نکرده‌اند.»
به گفته دبیر انجمن زیست‌ فناوری سلامت ایران هرچه کشورها بیشتر درگیر واردات مواد غذایی باشند و البته نظارت‌های لازم روی واردات محصولات‌شان هم وجود نداشته باشد، این ریسک قدرت بیشتری می‌گیرد: «در کانادا، آمریکا یا استرالیا وقتی محصول کشاورزی را بخواهید با خودتان ببرید، حتما باید برایش مجوز داشته باشید، در غیر این صورت جلوی شما را می‌گیرند و جرم تروریستی برایش تعریف می‌کنند. اما در ایران شاهد چنین موارد بازدارنده‌ای نیستیم و حتی عده‌ای تشویق می‌کنند به بهانه‌هایی مانند کمبود غذا و... محصولات تراریخته در کشور کاشته شود. در صورتی که با کاشت این محصولات تنوع زیستی و بذری کشور دچار مشکل بزرگی خواهد شد و اتفاقا وابستگی به واردات بذر افزایش پیدا خواهد کرد.»
به گفته اردکانی کاری که می‌توان انجام داد، بالا بردن سیستم‌های تشخیص، استفاده از برچسب‌گذاری روی کالاها و افزایش تحقیقات است. تنها این موارد است که می‌تواند میزان ریسک در کشور را کم کند.


منبع: شهروند
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز  دوشنبه ۲۳تیر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
عفاف و حجاب نماد بنیادین اسلامی است/نقش بی بدیل حوزه صنعت در ترویج فرهنگ عفاف و حجابآران و بیدگل در وضعیت هشدارِ کرونا قرار داردراه یافتن 56 اثر به مرحله بازبینی اولین جشنواره نمایش خیابانی (تئاتر کنار مردم)(تصاویر) مراسم عقد در حرم حضرت معصومه(س)مهار کرونا در پائیز سخت‌تر است/ مردم سفر نکنندوضعیت قرمز ابتلا به بیماری کرونا در خراسان شمالی تداوم نداردکاهش ابتلا به کرونا در استان بوشهر نیازمند استفاده از ماسک است"ثبت جهانی روستای تاریخی ابیانه" چشم‌انتظار نگاه مسئولانآخرین آمار ابتلا به کرونا در اصفهان ۲۲ تیرماهتداوم غبار محلی در مناطق شرقی و مرکزی اصفهاندو شهر اصفهان قرمز شد/۵ شهر در وضعیت پرخطرامکان خدمت خبرنگاران خراسان رضوی در حرم امام رضا (ع) مهیا شد روند صعودی کرونا در استان خوزستان شکست۸۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کرمان بستری شدند۶۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شدندکودک ۸ ساله به خاطر موبایل برادرش را کشتجوادی : ۸۵ درصد از مبتلایان کرونا دارای هیچ علامتی نیستند۷۰ نفر از کادر اورژانس اصفهان به کرونا مبتلا شده‌اندمدیریت کارخانه پلی‌اکریل یکپارچه می‌شودوقتی "عزا و عروسی" ‌‌ابتلا‌ به کرونا را در قزوین به یکباره صعودی کردافزایش ۷۰ درصدی اجاره‌بهای مسکن در شهر اهوازنخستین پروژه تاسیسات فاضلاب روستایی استان اصفهان در خمینی شهروقوع زلزله ۴ ریشتری در فیروزکوهآموزش های آبفا به سمت آموزش های مجازی سوق پیدا می کندمرغداران معتقدند قیمت مصوب مرغ ۲۰ هزار تومان است