تبلیغات
  • زمان انتشار: 9 آبان 1397, 15:42
  • / کد خبر: 6247

زنان ورزش را جدی بگیرند

زنان ورزش را جدی بگیرند  اختصاص دادن هفته سلامت زنان به  این گروه از جامعه که نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند، مسأله مهمی است، چراکه سلامت زنان، تضمین‌کننده آرامش خانواده و اجتماع است. همین هم شده تا در این مطلب به موضوعاتی که تامین‌کننده سلامت زنان است، پرداخته شود که مهمترین آن فعالیت بدنی است.

 اختصاص دادن هفته سلامت زنان به  این گروه از جامعه که نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند، مسأله مهمی است، چراکه سلامت زنان، تضمین‌کننده آرامش خانواده و اجتماع است. همین هم شده تا در این مطلب به موضوعاتی که تامین‌کننده سلامت زنان است، پرداخته شود که مهمترین آن فعالیت بدنی است.
پیشگیري از کم‌تحرکی
فعالیت بدنی به هرگونه حرکت بدن که در اثر انقباض و انبساط عضلات اسکلتی بدن ایجاد می‌شود و نیازمند صرف انرژي است، گفته می‌شود. ورزش نوعی فعالیت بدنی سازماندهی شده است که با هدف بازي و سرگرمی، توانایی بیشتر، تندرستی یا تناسب بدنی و به صورت حرکات منظم، مکرر یا برنامه‌ریزي شده انجام می‌شود. فعالیت بدنی با شدت متوسط به بالا و به صورت منظم حداقل پنج بار در هفته موجب کسب بیشترین اثرات بر سلامت جسمانی و روانی می‌شود.
فعالیت بدنی چه تاثیری روی بدن دارد؟
تاثیر بر دستگاه اسکلتی عضلانی آرتروز، شایع‌ترین بیماري مفصلی در انسان است. چاقی عامل خطر مهمی براي آرتروز مفصل ران و زانو به شمار می‌رود، چراکه تحمل وزن اضافی مفاصل را فرسوده خواهد کرد. تحقیقات نشان داده کاهش وزن که به میزان ١٠‌درصد وزن افراد باعث کاهش ٤٠‌درصد از درد و نشانه‌هاي بیماري آرتروز زانو در افراد بوده، نقش قابل توجهی در افزایش کیفیت زندگی روزمره داشته است. کاهش وزن، فشار اضافی را از روي مفاصل ملتهب برداشته، منجر به کم شدن علایم آرتروز مثل درد هنگام حرکت، خشکی صبحگاهی و احساس ضعف عضلانی و ... می‌شود. فعالیت بدنی کافی و ورزش در کنار تغذیه سالم، بهترین روش براي کاهش وزن است. یکی از تصورات نادرست و متداول بین مردم، مضر دانستن پیاده‌‌روي و بالا و پایین رفتن از پله براي افراد سالم است. درحالی‌که فشار بر سطح مفصلی در افراد سالم باعث تغذیه بهتر سطوح مفصلی و تقویت عضلات اطراف مفصل شده که مانع از سایش و فرسودگی زودهنگام سطوح مفصلی و در نتیجه پیشگیري از آرتروز می‌شود. باید توجه داشت در افراد مبتلا به آرتروز زانو، پایین رفتن از پله موجب تشدید علایم آرتروز می‌شود.
ورزش چه تاثیری بر سیستم قلبی – عروقی دارد؟
فعالیت بدنی مناسب از دو طریق مرکزي و محیطی اثرات مفید و مثبت خود را در بدن اعمال می‌کند. اثر مرکزي آن منجر به قوی‌ترشدن عضله قلب، گنجایش بیشتر و منظم‌تر شدن ضربان قلب می‌شود. از طرفی اثر محیطی فعالیت بدنی مناسب موجب تقویت عضلات شده و با گشاد کردن عروق و افزایش جریان خون مانع از تنگی عروق در اثر رسوب مواد چربی در داخل رگ‌ها (آترواسکلروز) می‌شود.
تاثیرش بر دستگاه گوارش چگونه است؟
شناخته‌‌شده‌ترین اثرات فعالیت بدنی مناسب بر سیستم گوارش، افزایش حرکات روده و جلوگیري از یبوست مزمن است، به همین دلیل در بیماران جراحی شده، پس از بازگشت هوشیاري و تثبیت علایم حیاتی معمول، بیمار را به راه رفتن تشویق می‌کنند تا حرکات دستگاه گوارش سریع‌تر به حالت عادي برگشته و از یبوست جلوگیري شود. از عوارض نامطلوب یبوست می‌توان به چاقی، بواسیر، شقاق و حتی سرطان روده بزرگ و رکتوم در هر دو جنس اشاره کرد که به سادگی با فعالیت بدنی قابل پیشگیري هستند. فعالیت بدنی منجر به تسریع حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارش می‌شود که سبب خواهد شد جدار مخاطی قسمت‌هاي انتهایی دستگاه گوارش، مدت زمان کمتري در معرض مواد باقیمانده از عملیات هضم باشند. این مواد در بلندمدت می‌توانند باعث سرطانی شدن سلول‌هاي دستگاه گوارش شوند.
سلامت روان چقدر تحت‌تاثیر ورزش است؟
مطالعات زیادي نشان داده‌اند که علایم اضطرابی با فعالیت بدنی منظم کاهش می‌یابند. فعالیت ورزشی منظم با کاهش فعالیت‌هاي پیچیده مغزي همراه است، به همین علت در پیاده‌روي سریع، یوگا، ورزش‌هاي رزمی و کوهنوردي افراد کاهش فشار روانی و بار عصبی را تجربه می‌کنند. ورزش و فعالیت بدنی در طولانی‌مدت موجب افزایش غلبه سیستم پاراسمپاتیک در بدن می‌شود که اثرات ضداضطرابی داشته و باعث آرامش بیشتر خواهد شد. فعالیت بدنی منظم و ورزش موجب بهبود اختلالات خواب و تسهیل در روند به خواب رفتن و پیشگیري از ابتلا به اضطراب و افسردگی می‌شود. تاثیر در به تاخیر انداختن پدیده سالمندي با افزایش سن، مصرف انرژي پایه کاهش می‌یابد. به ازاي هر ١٠‌سال افزایش سن در بزرگسالی، میزان مصرف انرژي پایه حدود ٢ تا ٣درصد کاهش می‌یابد که به دلیل از دست دادن توده عضلانی بدن و افزایش بافت چربی است. ورزش با حفظ توده عضلانی مانع از کاهش مصرف انرژي پایه می‌شود. سایر اثرات مثبت فعالیت بدنی بر بدن از طریق افزایش قدرت سیستم ایمنی و اثرات مفید روانی است که موجب کاهش علایم بیماري‌ها و استحکام استخوان‌ها می‌شود و از ابتلا به پوکی استخوان (استئوپروز) به‌ویژه در زنان جلوگیري می‌کند.
با حساس کردن سلول‌هاي بدن به اثرات انسولین و پیشگیري از ابتلا به بیماري قند (دیابت نوع ٢) در بیماران دیابتی، میزان قندخون آنها به شکل بهتری کنترل می‌شود، همچنین میزان نیاز به انسولین و داروهاي ضدقند خوراکی را کمتر می‌کند. افزایش چربی (LDL) با اثر مثبت بر روي میزان چربی خون موجب کاهش چربی خون مضر (تري گلیسرید) شده و از این طریق هم به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند. (HDL)  خون مفید از ابتلا به سرطان سینه و رحم، پروستات و روده پیشگیري می‌کند.
فعالیت بدنی توصیه شده با توجه به هرم فعالیت بدنی چقدر است؟
دانشمندان میزان فعالیت بدنی مطلوب افراد در طول هفته را به صورت یک هرم در نظر می‌گیرند که در قاعده هرم که بیشترین میزان صرف وقت در طول روز یا هفته را شامل می‌شود، به انجام کارهاي روزمره با تشویق و التزام به فعالیت بدنی بیشتر اختصاص دارد، به طوري که توصیه می‌شود براي تغییر مکان به طبقات، به جاي استفاده کردن از پله‌برقی یا آسانسور از پله استفاده شود یا در صورت امکان از دوچرخه براي رفت‌وآمد استفاده شود. پیاده‌روي روزانه و فعالیت‌هاي باغبانی براي کسانی که در منزل باغچه دارند و شستن خودرو نیز مفید خواهد بود، یعنی هرچه در طول روزهاي هفته فعالیت بدنی بیشتر باشد، به همان نسبت امکان برخورداري از سلامت بیشتر می‌شود. در یک سطح بالاتر در هرم، فعالیت‌هاي ورزشی و برنامه‌ریزي‌شده هوازي یا ایروبیک است که موجب افزایش تعداد ضربان قلب و تعداد تنفس می‌شود، به طوري که ٣٠ دقیقه پیاده‌روي سریع به میزان ٥ تا ٧ بار در هفته را شامل می‌شود. با توجه به اینکه برخی افراد امکان ٣٠دقیقه ورزش متوالی یا پیاده‌روي سریع را ندارند، با انجام سه دوره فعالیت ١٠دقیقه‌اي در طول روز هم می‌توان به همان اثرات مطلوب دست یافت. هر دوره فعالیت بدنی هوازي باید حداقل ١٠دقیقه به طول انجامد.
در سطح سوم هرم فعالیتی، فعالیت‌هاي ورزشی فوق‌برنامه قرار دارد که در آنها کشش عضلات و همچنین میزان قدرت و استقامت عضلات بدن تامین می‌شود. در حالت طبیعی و معمول عضلات داراي یک نوع فشار و انقباض ذاتی به نام تونیسیته هستند. درصورتی که عضله تحت کشش قرار نگیرد، تونیسیته موجود در عضلات موجب کوتاه‌شدن تدریجی و در اصطلاح عمومی موجب خشک‌شدن عضله می‌شوند. از این‌رو برای حفظ کارایی عضلات، انجام حداقل دو بار کشش عضلانی در آخرین حد حرکت مفاصل لازم است. کشش عضله به میزان ١٠ تا ٣٠ ثانیه در آخرین حد محور حرکتی مفصل، موجب کارکرد بهتر عضله و حرکت مفاصل می‌شود. براي تقویت عضلات، میزان بار مناسب وارد بر یک عضله، مقداري است که شخص بتواند ٨ تا ١٢ مرتبه آن بار یا وزنه را در تمام طول محورحرکتی مفصلی، جابه‌جا یا تکرار کند. با تداوم این کار، به‌تدریج عضله قوي شده، طوري که ظاهرا وزنه سبک به نظر می‌رسد. از این مرحله به بعد میزان بار یا سنگینی وزنه را ١٠‌درصد بیشتر می‌کنند. بدین ترتیب به مرور عضله قوي و قوي‌تر می‌شود.
در قله یا نوك هرم فعالیت‌هایی قرار دارند که کمترین زمان صرف شده در طول هفته براي این نوع فعالیت‌هاست. فعالیت‌هایی مانند دیدن تلویزیون، کار با کامپیوتر و تفریحات کامپیوتري یا سرگرمی‌هاي بدون فعالیت بدنی مانند شطرنج و ... در این گروه قرار دارند. میزان این گونه فعالیت‌ها باید حداکثر دو ساعت در شبانه‌روز باشد.


منبع: شهروند

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
به جای حمایت از بخش خصوصی، مدام حاشیه می‌سازندفیلترینگ جدید برای فیلترشکن‌هااستثنای آن ماری از قاعده تلویزیونالتماس‌های کودکانه به متجاوزان شوشتریآخرین جزییات آزادی ٥ مرزبان ایرانیچند سیم‌کارت به نامتان است؟دلار درعقبگرد ادامه دارسه محیط‌بان در آستانه اعدامقصور مسئولان دانشگاه و مظلومیت ادامه‌دار شهید بهشتیبرای سوریه محصولات جدیدی عرضه می‌کنیم!پولشویی سیار با کارتخوان‌های بدون مجوزتلخی یک جدایی پیش‌بینی نشدهبازاریان در آرزوی نصب دکل های میلیاردیبست آهنی بر پای کودکان پاکستانیاز خودمان شروع کنیمکسی به فکر لاک‌پشت‌هانیستبالاخره «پیروز» شداسم رمز: پولشوییتاکید دوباره روحانی بر حضور بانوانخودسوزی به خاطر میراث ٥٠ متریحسرت به دلمان ماند«در» برای همیشه باز خواهد شد؟کسی نباید به این میزبانی افتخار کندآخوندی شهردار می‌شود؟علی‌اکبر هرانر پیشکسوت دوبله درگذشتپریشان‌گویی و جلب توجه یا افشاگری و خطر مرگاینستاگرام در امن و امان استسایه فیلترینگ برسر اینستاگرامبرداشت زیتون طارم١٣ آبان به روایت سخنرانانزوال آمریکا یک واقعیت استنسخه «دیوانه» برای نجات انسان‌هاسازمان غذا و دارو فقط بر 25 درصد مواد غذایی نظارت داردنمی خواستیم تجربه کودتای 28 مرداد برای انقلاب اسلامی تکرار شودچهار برابر استاندارد جهان نوشابه می‌خوریم و یک چهارم شیر
تابلوی همه گالری‌های تهران روی یک دیوارتهران| اندر حکایت ویلای غول آسا!تهران| گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکانتهران| دیدار شهردار تهران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلستهران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاماندگان اربعینتهران| پلیس به‌تنهایی نمی‌تواند معضل اعتیاد را از بین ببردتهران| فرار از گود آلودگیتهران| برداشت بیش از 320 هزار تن ذرت علوفه‌ای از دشت ورامینفهرست روزنامه های تهرانتهران|دردسر پخت نان با سبوس اضافه«بی بی گلنار» بازمانده عهد قجرتهران| اسلامشهر در حسرت بیمارستانتهران| مدیریت شهری باید اعتمادسازی کندتهران| هزارمین شماره روزنامه صبا منتشر شدتهران| ورامین رتبه یک فرونشست زمین در جهانتهران| توزیع ۲۵۰۰۰ غذا در حسینیه اعظم کرشته شهریارتهران|سرکیسه کردن 50 تهرانی از روی دیوارآشتی با طبیعت در گردشگری کشاورزیتهران| هفدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات ایران‎تهران| تا نگاه می‌کنی وقت رفتن استتهران| کاهش 20 کیلومتری سرعت مجاز کامیون‌ها در بزرگراه‌های تهرانتهران| آزادسازی 170 هکتار از زمین‌های بوستان جمشیدیه از دست جاعلانتهران| ١٢٠ تن گوشت یارانه‌ای وارد بازار تهران می‌شودتهران| تشدید نظارت بر مراکز تولیدکننده پسماند حاوی آلاینده جیوه در بهارستانتهران| کمک مالی مستقیم به سمن‌ها در دوره جدید انجام‌نشده استتهران| جشنواره بین‌المللی هنر برای صلحتهران| افتتاح ۵ هزار و ۲۰ واحد مسکن مهر در پردیستهران| بوی ماه محرم در کوچه های شهرتهران| موقوفه بودن اراضی مشکل دیرینه مردم قدستهران|ماجرای نصب شنود در درختان تهران!تهران|موسیقی سنتی جای جلف‌بازی‌ نیست!تهران| سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستیجوان سازی درختان انگور در رباط کریمپیش نویس شرح وظایف خانه‌های مطبوعات منتشر شدتهران|حال نزار «لاله‌زار»
کرمان| آفت کرم خراط چند شهرستان کرمان را درگیر کرده استالبرز| گرامیداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی با شعار« حال خوش خواندن»گلستان| اجرای سامانه «احراز هویت» در گنبدکاووس به‌صورت پایلوتچهارمحال و بختیاری| زعفران چهارمحال و بختیاری در راه برندسازیراه‌آهن ارومیه –مراغه فردابه بهره‌برداری می‌رسدفهرست روزنامه های مازندرانمازندران| بومی‌گزینی در انتخاب استاندار اولویت استمازندران| تجلیل مدیرکل ارشاد مازندران از نویسنده 10سالهمازندران| امیدواریم مرحله دوم تسهیلات اشتغال روستایی سریع‌تر ابلاغ شودمازندران| انتقاد سرپرست استانداری از بی‌توجهی برخی مدیران به شورای توسعهمازندران| ورود بدون اجازه به قلب خزرآذربایجان غربی| تراژدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی امسال تکرار می شود؟البرز| طبیعت پاییزی روستای کردانکرمانشاه| استقبال مردم کرمانشاه از نمایشگاه کتاب امسالگیلان| پرداخت تسهیلات به‌زراعی باغات چای شمال آغاز شدسیستان و بلوچستان| وضعیت معیشت مردم سیستان و بلوچستان بحرانی شده استالبرز| افزایش کیفیت حمل‌ونقل عمومی در کرج با ارائه یارانه به اتوبوس‌رانیاصفهان| 60 تاکسی بدون مسافرخراسان رضوی| آرامگاه فردوسی در انتظار ثبت جهانیفهرست روزنامه های لرستانلرستان| روستاها متروک‌تر از همیشهلرستان| 338 برنامه فرهنگی در استان اجرا می‌شودلرستان| هاکی لرستان سرآمد کشور استلرستان| بیش از 2000 مدرسه استان از بخاری‌های نفتی و گازی استفاده می‌کنند.لرستان| پاییز بسیار خوب و پربارشی تاکنون داشته‌ایماصفهان| جشنواره گل‌های زینتی در خمینی شهرخراسان جنوبی| درخشندگی یاقوت سرخ در دل کویرفهرست روزنامه های گیلانچهارمحال و بختیاری| شهرداران به دنبال نوآوری باشندالبرز| بهسازی زیر پل شهید کلانتری فردیس با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومانیهرمزگان | هرمزگان چشم‌به‌راه رونق صادراتخراسان شمالی| خراسان شمالی در حسرت شنیدن سوت قطارگیلان| تصرف اراضی کابوس شب و روز تالاب انزلیگیلان| چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان از شنبه آغاز می شودگیلان| تولید ۲۶ هزار تن گوشت قرمز در گیلان

تبریز 2018 همدان 2018
روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تبریز 2018 همدان 2018
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
کرمان| آفت کرم خراط چند شهرستان کرمان را درگیر کرده استالبرز| گرامیداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی با شعار« حال خوش خواندن»گلستان| اجرای سامانه «احراز هویت» در گنبدکاووس به‌صورت پایلوتچهارمحال و بختیاری| زعفران چهارمحال و بختیاری در راه برندسازیراه‌آهن ارومیه –مراغه فردابه بهره‌برداری می‌رسدفهرست روزنامه های مازندرانمازندران| بومی‌گزینی در انتخاب استاندار اولویت استمازندران| تجلیل مدیرکل ارشاد مازندران از نویسنده 10سالهمازندران| امیدواریم مرحله دوم تسهیلات اشتغال روستایی سریع‌تر ابلاغ شودمازندران| انتقاد سرپرست استانداری از بی‌توجهی برخی مدیران به شورای توسعهمازندران| ورود بدون اجازه به قلب خزرآذربایجان غربی| تراژدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی امسال تکرار می شود؟البرز| طبیعت پاییزی روستای کردانکرمانشاه| استقبال مردم کرمانشاه از نمایشگاه کتاب امسالگیلان| پرداخت تسهیلات به‌زراعی باغات چای شمال آغاز شدسیستان و بلوچستان| وضعیت معیشت مردم سیستان و بلوچستان بحرانی شده استالبرز| افزایش کیفیت حمل‌ونقل عمومی در کرج با ارائه یارانه به اتوبوس‌رانیاصفهان| 60 تاکسی بدون مسافرخراسان رضوی| آرامگاه فردوسی در انتظار ثبت جهانیفهرست روزنامه های لرستانلرستان| روستاها متروک‌تر از همیشهلرستان| 338 برنامه فرهنگی در استان اجرا می‌شودلرستان| هاکی لرستان سرآمد کشور استلرستان| بیش از 2000 مدرسه استان از بخاری‌های نفتی و گازی استفاده می‌کنند.لرستان| پاییز بسیار خوب و پربارشی تاکنون داشته‌ایم