تبلیغات
  • زمان انتشار: 6 آبان 1397, 16:34
  • / کد خبر: 6186

گزارشی از شرایط آموزشی کودکان دیرآموز و چگونگی تعامل با آنها

با ٣٠هزار دیرآموز دبستانی چه کنیم؟

با ٣٠هزار دیرآموز دبستانی چه کنیم؟ دانش‌آموز ديرآموز كسي است كه توانايي يادگيري مهارت‌هاي تحصيلي ضروري را دارد ولي ميزان و عمق يادگيري‌اش نسبت به متوسط همسالانش كمتر است.

دانش‌آموز ديرآموز كسي است كه توانايي يادگيري مهارت‌هاي تحصيلي ضروري را دارد ولي ميزان و عمق يادگيري‌اش نسبت به متوسط همسالانش كمتر است. اين دانش‌آموزان از بهره‌ هوشي بين ٧١ تا ٨٥ برخوردارند و با مشكلاتي مثل اختلال توجه و تمرکز، نا‌توانی در تعمیم یک آموخته جدید به موارد و موقعیت‌های مشابه، مشکلات گفتار و زبان، بیماری جسمانی، تب شدید، تشنج و سوءتغذیه و نداشتن اعتماد به‌نفس و احساس خودارزشمندی مواجهند، البته اين دانش‌آموزان با فراهم شدن شرايط و شناخت‌شان مي‌توانند در مدارس عادي به تحصيلات‌شان ادامه بدهند، البته امسال با اجرايي شدن طرح سنجش در بدو ورود به دبستان حدود ٣٠هزار دانش‌آموز ديرآموز شناسايي شدند، اما از آنجايي که اين دانش‌آموزان توزيع پراكنده‌اي در سطح مدارس دارند و محدوديت‌هايي هم در زمينه ارایه آموزش‌هاي لازم به حدود ٤٠٠هزار معلم وجود دارد، لوح‌های فشرده آموزشی درباره نحوه آموزش به دانش‌آموزان دیرآموز تولید و توزیع شده و در اختیار معلمان قرار گرفته که این مربیان در صورت نیاز می‌توانند با مراجعه به این لوح فشرده پاسخ سوالاتشان را بگیرند.

كمي صبوري به‌خرج دهيد

به‌جز خانواده، اين مسئولان مدارس‌اند كه بايد حواس‌شان به كودكان ديرآموز باشد تا با شناسايي درست و به‌موقع‌ آنها از عواقب احتمالي غفلت از اين كودكان جلوگيري كنند. اما اين سوال اهميت دارد كه كودكان ديرآموز چه ويژگي‌هايي دارند و براساس چه رفتارها و خصوصياتي بايد آنها را شناسايي كرد. نكته قابل تامل ابتدايي اين است كه اين دانش‌آموزان معمولا در تمامي درس‌ها نمره‌های ضعيفي مي‌گيرند و مردودي در چندپايه تحصيلي هم يكي از احتمالاتي است كه در دوران تحصيل اين دانش‌آموزان وقوع آن دور از ذهن نيست. حواس‌پرتي و تمركز پايين هم يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين دانش‌آموزان است و مدت كوتاهي مي‌توانند توجه خود را به درسي حفظ كنند. از آنجايي كه اين دانش‌آموزان از ترس و پايين بودن اعتمادبه‌نفس رنج مي‌برند و در پاسخ‌ دادن به سوالات داراي تاخير و كندي‌اند، بيشتر جذب فعاليت‌هاي عيني و ابتدايي مي‌شوند و بیشتر اين دانش‌آموزان در مقابل ناملايمات از سطح پاييني از تحمل برخوردارند، البته نبايد از ياد برد كه اين دانش‌آموزان دچار نوسانات خلقي‌اند. درواقع همه اين ويژگي‌ها روي اين مسأله تاكيد دارند كه در آموزش به اين كودكان بايد نكاتي را مدنظر قرار داد تا اين دانش‌آموزان بتوانند در مدارس عادي به ادامه تحصيل‌شان ادامه بدهند. اين دانش‌آموزان نيازمند رهبري علمي توأم با راهنمايي شفاهي و آموزش كلامي‌اند. در مقابل اين دانش‌آموزان بايد شكيبا بود، باید آزادشان گذاشت و از کندی حرکاتشان بی قراری نکرد و به دلیل عملکردهاي ناشیانه‌شان، فرصت کسب تجربه و یادگیری را از آنها نگرفت. اگر يكي از دانش‌آموزان شما ديرآموز است از او انتظار معجزه نداشته باشيد و در مقابل هيچ‌وقت از كوشش و مبارزه در آموختن آنها مايوس نشويد. يكي از راهكارها اين است كه به آنها فرصت بدهيد كارهاي‌شان را خودشان انجام بدهند و در اين مورد عجله نداشته باشيد. به آنها اجازه بدهيد با همان كندي كارشان را ادامه بدهند. اين دانش‌آموزان بايد مطمئن باشند كه با صبر شما قادر به آموختن‌اند، بنابراين صبورانه بگذارید میزان سرعت‌شان را خودشان تعیین کنند و بدانند که با صبری که شما دارید، آنها می‌توانند آموزش ببینند. اين دانش‌آموزان را نبايد سرزنش كرد چراکه آنها به علت ناتوانی نباید ملامت شوند. بنابراین اندک پیشرفت‌شان را مقدمه پیشرفت دیگر تلقی کنید. يادتان باشد به آنها مسئولیت بدهید و اجازه دهید در کلاس و مدرسه احساس کنند مهم و ارزشمند هستند.

حواس والدين جمع باشد

والدين نقش مهمي در زندگي فرزندان  دارند، به‌ويژه در پيشبرد و افزايش مهارت‌ها، سطح آموزش و موفقيت‌هاي شغلي آنها در آينده. اما بايد ديد چگونه و چه اقدامات و فعالیت‌هایی را والدین باید انجام دهند تا بتوانند چنین تاثیری داشته باشند و مسئوليت و نقش آنان در قبال فرزندان ديرآموز كمي حساسيت بيشتري مي‌يابد. خانواده‌هاي ديرآموز بايد اطلاعات كافي در اين زمينه داشته باشند تا به پشتوانه آن به شناخت بیشتری در مورد شرایط فرزندشان و كمك به ایشان برسند تا به واسطه آن در منزل به‌شكل جبراني كار شود. چون كار با دانش‌آموز دیرآموز باید استمرار داشته باشد و منحصر به زمان خاصی نباشد. خانواده اين دانش‌آموزان بايد به اين مسأله توجه داشته باشند كه اين دانش‌آموزان با وجود شكست‌های‌شان در امور تحصیلی در خانواده نباید مورد تحقیر و بی‌احترامی قرار گیرند و اين در حالي است كه اين كودكان علاوه بر مهارت‌های آموزشی به كسب مهارت‌های اجتماعی نیازمندند. درواقع خانواده اين كودكان بايد به شكل حضوري و مكاتبه‌اي با معلم مدرسه ارتباط مستمر داشته باشند.

اصولي كه نبايد فراموش شوند
کودکان دیرآموز تنها در حیطه مهارت‌های تحصیلی دارای عملکردی محدودتر و ضعیف‌تر نسبت به همسالان خود هستند و در سایر رفتارهای انطباقی و سازشی فاقد هرگونه نقص قابل‌ملاحظه‌ای‌اند و مثل همسالان خود دارای تفاوت‌های فردی در حیطه‌های مختلف رفتاری‌اند، بنابراين براي اينكه در آموزش دچار مشكل نشوند اصول زير را نبايد فراموش كرد.
 توجه به پیش‌نیازها، مثلا پیش‌نیاز درس تقسیم در ریاضی جمع كردن و تفریق و ضرب كردن است
 به تفاوت‌های فردی دانش‌آموزان توجه کنید
 دانش‌آموزان را با یكدیگر مقایسه نکنید
 دانش‌آموز دیرآموز را با خودش مقایسه کنید
 به تلاش دانش‌آموز دیرآموز به جای نمره كلاسی یا امتحانی اهمیت دهید
 از به‌وجود آمدن موقعیت‌هایی كه دانش‌آموز دیرآموز تجربه شكست داشته باشد، خودداری کنید
 موفقیت دانش‌آموز دیرآموز به هر میزان باید مورد تشویق قرارگیرد
 قبل از ارایه محتوای آموزشی باید از آمادگی و توانایی دانش‌آموز دیرآموز اطمینان داشته باشيم
 امكان تكرار و تمرین یادگیری را به‌وجود بیاورید
 در یك زمان چند مفهوم تازه را آموزش ندهیم

راه چاره چيست؟

در گام نخست يادمان باشد ديرآموزان متعلق به جامعه عادي‌اند و استثنايي تلقي نمي‌شوند، بهتر است كار با اين افراد به دور از نگرش منفي و تعصبي باشد. والدین باید نقش خود را به‌عنوان معلمان طولانی‌مدت کودک بپذیرند و پذیرفتن این نقش مستلزم آن است که بین خانه و مدرسه همکاری و ارتباط بیشتر و فعال‌تری ایجاد شود، بنابراین معلمان این دانش‌آموزان باید آموزش مناسب و دوره‌های مربوطه را بگذرانند و دارای شناخت کافی از کودکان و نحوه ارتباط با خانواده‌های آنها باشند. بهترين كمك به اين كودكان اين است كه خانواده‌ها به‌طور موثر با معلم همکاری کرده و معلم از این همکاری استقبال کند. آموزش به کودکان ديرآموز مانند آموزش به کودکانی است که در رشد عقلي يا تجربي نارس‌اند و کودکان ديرآموز مي‌توانند ياد بگيرند، به شرط این‌که معلم تمهيدات و برنامه‌هايی را به کار ببندد. به کار بردن واحدهاي کوچکتر در آموزش، به کاربردن تعاليم عيني و محسوس استفاده از حواس مختلف بينايي، شنوايي، لامسه و بويايي، به کاربردن راهنمايي‌هاي ويژه و تعيين توصيه‌هايي که کودک درک و دريافت نکرده، مراحل انگيزش بيشتر و مرورکردن و در نظر گرفتن وقت و زمان بيشتر براي کامل کردن کارها، گوناگوني و تنوع بيشتر در بکارگيري اسباب و وسايل تحريک‌کننده، به کاربردن وسايل صوتي و تصويري بيشتر و تجهيزات ديداري و شنيداري در کلاس، فراهم کردن شرايط براي تجربه بيشتر، انگيزش بيشتر که معمولا توسط اسباب‌بازي و... حاصل می‌شود. کودکان ديرآموز به وقت بيشتر، تشويق و انگيزش بيشتر نياز دارند و بهترين معلم کسي است که نقاط ضعف آنها را بيابد و تشويق کند و به آنها در زندگي کردن با ضعف‌ها و ناتوانايي‌هاي‌شان کمک کند.
 يكي از راهكارهاي ديگر اين است كه اين دانش‌آموزان در كلاس‌هاي كم‌جمعيت‌تر درس بخوانند تا معلم وقت بيشتري براي آموزش انفرادي آنها داشته باشد و به تدریج کودک را درگیر فعالیت‌های گروهی و درس‌های جمعی كند. ثبت هفتگي پيشرفت اين كودكان هم يكي از راه‌هاي ديگر است اگرچه در صورت نياز به مشاوره اين مسأله بايد موردتوجه قرار گيرد. اگرچه بايد عنوان كرد براي افزايش خلاقيت ذهني در كودكان راه‌هاي بيشتري وجود دارد كه مي‌توان از آنها بهره برد،  فراهم کردن فرصت‌هایی برای بروز استعدادهای کودکان و ایجاد محیطی صمیمی و انعطاف‌پذیر و هم حذف روابط خشک و جایگزینی منطق با تعصبات ازجمله راه‌هایی است که در افزایش خلاقیت ذهنی کودکان موثر است.


منبع: شهروند

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
به جای حمایت از بخش خصوصی، مدام حاشیه می‌سازندفیلترینگ جدید برای فیلترشکن‌هااستثنای آن ماری از قاعده تلویزیونالتماس‌های کودکانه به متجاوزان شوشتریآخرین جزییات آزادی ٥ مرزبان ایرانیچند سیم‌کارت به نامتان است؟دلار درعقبگرد ادامه دارسه محیط‌بان در آستانه اعدامقصور مسئولان دانشگاه و مظلومیت ادامه‌دار شهید بهشتیبرای سوریه محصولات جدیدی عرضه می‌کنیم!پولشویی سیار با کارتخوان‌های بدون مجوزتلخی یک جدایی پیش‌بینی نشدهبازاریان در آرزوی نصب دکل های میلیاردیبست آهنی بر پای کودکان پاکستانیاز خودمان شروع کنیمکسی به فکر لاک‌پشت‌هانیستبالاخره «پیروز» شداسم رمز: پولشوییتاکید دوباره روحانی بر حضور بانوانخودسوزی به خاطر میراث ٥٠ متریحسرت به دلمان ماند«در» برای همیشه باز خواهد شد؟کسی نباید به این میزبانی افتخار کندآخوندی شهردار می‌شود؟علی‌اکبر هرانر پیشکسوت دوبله درگذشتپریشان‌گویی و جلب توجه یا افشاگری و خطر مرگاینستاگرام در امن و امان استسایه فیلترینگ برسر اینستاگرامبرداشت زیتون طارم١٣ آبان به روایت سخنرانانزوال آمریکا یک واقعیت استنسخه «دیوانه» برای نجات انسان‌هاسازمان غذا و دارو فقط بر 25 درصد مواد غذایی نظارت داردنمی خواستیم تجربه کودتای 28 مرداد برای انقلاب اسلامی تکرار شودچهار برابر استاندارد جهان نوشابه می‌خوریم و یک چهارم شیر
تابلوی همه گالری‌های تهران روی یک دیوارتهران| اندر حکایت ویلای غول آسا!تهران| گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکانتهران| دیدار شهردار تهران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلستهران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاماندگان اربعینتهران| پلیس به‌تنهایی نمی‌تواند معضل اعتیاد را از بین ببردتهران| فرار از گود آلودگیتهران| برداشت بیش از 320 هزار تن ذرت علوفه‌ای از دشت ورامینفهرست روزنامه های تهرانتهران|دردسر پخت نان با سبوس اضافه«بی بی گلنار» بازمانده عهد قجرتهران| اسلامشهر در حسرت بیمارستانتهران| مدیریت شهری باید اعتمادسازی کندتهران| هزارمین شماره روزنامه صبا منتشر شدتهران| ورامین رتبه یک فرونشست زمین در جهانتهران| توزیع ۲۵۰۰۰ غذا در حسینیه اعظم کرشته شهریارتهران|سرکیسه کردن 50 تهرانی از روی دیوارآشتی با طبیعت در گردشگری کشاورزیتهران| هفدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات ایران‎تهران| تا نگاه می‌کنی وقت رفتن استتهران| کاهش 20 کیلومتری سرعت مجاز کامیون‌ها در بزرگراه‌های تهرانتهران| آزادسازی 170 هکتار از زمین‌های بوستان جمشیدیه از دست جاعلانتهران| ١٢٠ تن گوشت یارانه‌ای وارد بازار تهران می‌شودتهران| تشدید نظارت بر مراکز تولیدکننده پسماند حاوی آلاینده جیوه در بهارستانتهران| کمک مالی مستقیم به سمن‌ها در دوره جدید انجام‌نشده استتهران| جشنواره بین‌المللی هنر برای صلحتهران| افتتاح ۵ هزار و ۲۰ واحد مسکن مهر در پردیستهران| بوی ماه محرم در کوچه های شهرتهران| موقوفه بودن اراضی مشکل دیرینه مردم قدستهران|ماجرای نصب شنود در درختان تهران!تهران|موسیقی سنتی جای جلف‌بازی‌ نیست!تهران| سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستیجوان سازی درختان انگور در رباط کریمپیش نویس شرح وظایف خانه‌های مطبوعات منتشر شدتهران|حال نزار «لاله‌زار»
کرمان| آفت کرم خراط چند شهرستان کرمان را درگیر کرده استالبرز| گرامیداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی با شعار« حال خوش خواندن»گلستان| اجرای سامانه «احراز هویت» در گنبدکاووس به‌صورت پایلوتچهارمحال و بختیاری| زعفران چهارمحال و بختیاری در راه برندسازیراه‌آهن ارومیه –مراغه فردابه بهره‌برداری می‌رسدفهرست روزنامه های مازندرانمازندران| بومی‌گزینی در انتخاب استاندار اولویت استمازندران| تجلیل مدیرکل ارشاد مازندران از نویسنده 10سالهمازندران| امیدواریم مرحله دوم تسهیلات اشتغال روستایی سریع‌تر ابلاغ شودمازندران| انتقاد سرپرست استانداری از بی‌توجهی برخی مدیران به شورای توسعهمازندران| ورود بدون اجازه به قلب خزرآذربایجان غربی| تراژدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی امسال تکرار می شود؟البرز| طبیعت پاییزی روستای کردانکرمانشاه| استقبال مردم کرمانشاه از نمایشگاه کتاب امسالگیلان| پرداخت تسهیلات به‌زراعی باغات چای شمال آغاز شدسیستان و بلوچستان| وضعیت معیشت مردم سیستان و بلوچستان بحرانی شده استالبرز| افزایش کیفیت حمل‌ونقل عمومی در کرج با ارائه یارانه به اتوبوس‌رانیاصفهان| 60 تاکسی بدون مسافرخراسان رضوی| آرامگاه فردوسی در انتظار ثبت جهانیفهرست روزنامه های لرستانلرستان| روستاها متروک‌تر از همیشهلرستان| 338 برنامه فرهنگی در استان اجرا می‌شودلرستان| هاکی لرستان سرآمد کشور استلرستان| بیش از 2000 مدرسه استان از بخاری‌های نفتی و گازی استفاده می‌کنند.لرستان| پاییز بسیار خوب و پربارشی تاکنون داشته‌ایماصفهان| جشنواره گل‌های زینتی در خمینی شهرخراسان جنوبی| درخشندگی یاقوت سرخ در دل کویرفهرست روزنامه های گیلانچهارمحال و بختیاری| شهرداران به دنبال نوآوری باشندالبرز| بهسازی زیر پل شهید کلانتری فردیس با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومانیهرمزگان | هرمزگان چشم‌به‌راه رونق صادراتخراسان شمالی| خراسان شمالی در حسرت شنیدن سوت قطارگیلان| تصرف اراضی کابوس شب و روز تالاب انزلیگیلان| چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان از شنبه آغاز می شودگیلان| تولید ۲۶ هزار تن گوشت قرمز در گیلان

تبریز 2018 همدان 2018
روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تبریز 2018 همدان 2018
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
کرمان| آفت کرم خراط چند شهرستان کرمان را درگیر کرده استالبرز| گرامیداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی با شعار« حال خوش خواندن»گلستان| اجرای سامانه «احراز هویت» در گنبدکاووس به‌صورت پایلوتچهارمحال و بختیاری| زعفران چهارمحال و بختیاری در راه برندسازیراه‌آهن ارومیه –مراغه فردابه بهره‌برداری می‌رسدفهرست روزنامه های مازندرانمازندران| بومی‌گزینی در انتخاب استاندار اولویت استمازندران| تجلیل مدیرکل ارشاد مازندران از نویسنده 10سالهمازندران| امیدواریم مرحله دوم تسهیلات اشتغال روستایی سریع‌تر ابلاغ شودمازندران| انتقاد سرپرست استانداری از بی‌توجهی برخی مدیران به شورای توسعهمازندران| ورود بدون اجازه به قلب خزرآذربایجان غربی| تراژدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی امسال تکرار می شود؟البرز| طبیعت پاییزی روستای کردانکرمانشاه| استقبال مردم کرمانشاه از نمایشگاه کتاب امسالگیلان| پرداخت تسهیلات به‌زراعی باغات چای شمال آغاز شدسیستان و بلوچستان| وضعیت معیشت مردم سیستان و بلوچستان بحرانی شده استالبرز| افزایش کیفیت حمل‌ونقل عمومی در کرج با ارائه یارانه به اتوبوس‌رانیاصفهان| 60 تاکسی بدون مسافرخراسان رضوی| آرامگاه فردوسی در انتظار ثبت جهانیفهرست روزنامه های لرستانلرستان| روستاها متروک‌تر از همیشهلرستان| 338 برنامه فرهنگی در استان اجرا می‌شودلرستان| هاکی لرستان سرآمد کشور استلرستان| بیش از 2000 مدرسه استان از بخاری‌های نفتی و گازی استفاده می‌کنند.لرستان| پاییز بسیار خوب و پربارشی تاکنون داشته‌ایم