تبلیغات
  • زمان انتشار: 6 بهمن 1399, 14:07
  • / کد خبر: 60870

روزگار تلخ بیماران دیابتی در گلستان / ‌کمبود انسولین در داروخانه‌ها‌ بیماران را سرگردان کرد

روزگار تلخ بیماران دیابتی در گلستان / ‌کمبود انسولین در داروخانه‌ها‌ بیماران را سرگردان کرد کمبود انسولین این روزها به مشکلی بزرگ برای بیماران دیابتی به ویژه در شهرستان‌ها تبدیل شده و خیلی از بیماران برای تأمین داروی موردنیاز مجبور هستند به مرکز استان بروند.

براساس آمارهای رسمی در استان گلستان بیش از 36 هزار بیمار دیابتی دارای پرونده درمانی زندگی می‌کنند؛ بیمارانی که داروهایشان این اواخر هم گران شده و هم کمیاب.

بیماران دیابتی چند هفته‌ای است که علاوه بر رنج بیماری سختی تامین داروی مهم انسولین برای ادامه حیات را نیز بر دوش می‌کشند. این گونه به نظر می‌رسد که این دارو فقط در چند داروخانه آنهم در گرگان برای این بیماران در دسترس است که شرایط رفت و آمد از شهرستان‌های مختلف با توجه به نیاز هر روزه به مصرف انسولین سخت و غیر قابل قبول است.

از سوی دیگر وضعیت بیماری کرونا و آسیب پذیری این بیماران نسبت به سایرین، دغدغه‌های جدی برای سلامت بیماران دیابتی به وجود آورده است.

آنطور که گفته می‌شود بیشتر بیماران دیابتی از انسولین خارجی به دلیل با کیفیت‌تر بودن در مقایسه با نوع ایرانی استفاده می‌کنند اما حالا که به علت تحریم و مشکلاتی که در زمینه واردات دارو وجود دارد، نوع ایرانی این دارو نیز کمیاب و در برخی روزها نیز نایاب شده است.

یکی از بیماران دیابتی که از مینودشت به مرکز استان آمده تا انسولین موردنیاز خود را تهیه کند در این باره گفت: حدود یک ماه است که برای تهیه انسولین به داروخانه‌های شهرهای مختلف مراجعه کردم اما همه می‌گویند که دارو نداریم.

وی گفت: در این شرایط سخت کرونایی و سرمای زمستان چند صد کیلومتر رفت و برگشت به مرکز استان برای تهیه یک دارو واقعا منصفانه نیست. بهتر است داروی موردنیاز هر شهرستان به تعداد بیماران دیابتی به داروخانه‌های منتخب اختصاص داده شود تا مشکلات بیماران کمتر شود.

یکی دیگر از بیماران دیابتی هم بیان داشت: برای تهیه داروی دیابت به هر داروخانه‌ای مراجعه می‌کنیم می‌گویند نداریم و فقط داروخانه هلال احمر دارد. به آنجا هم که مراجعه می‌کنیم می‌گویند تمام شده یا برایشان نیامده است.

وی گفت: بیماران دیابتی در یکی دو ماه اخیر برای تهیه دارو سرگردان شده و هر روز از این داروخانه به آن داروخانه می‌روند.

اما معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان درباره مشکلات بیماران دیابتی برای تأمین دارو در گفت‌وگویی خبری گفته توزیع انسولین در داروخانه‌های منتخب استان و در همه شهرها به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود.

پانیذ صحرایی اضافه کرده ولی ممکن است به دلیل توزیع یخچالی دارو، بین شهرهای استان یک تا دو روز فاصله زمانی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه بیماران باید صبور باشند گفته اگر بیماری به داروخانه منتخب مراجعه کرده و انسولین تمام شده بود، این به معنای نبود انسولین نیست بلکه دارو یک الی دو روز بعد در آن داروخانه توزیع می‌شود و بهتر است آن زمان برای دریافت انسولین مراجعه کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان این را هم گفت که توزیع دارو براساس تعداد بیماران به ترتیب از تهران صورت می‌گیرد، اما در پارت وسیعی نیست که بتوانیم در سطح همه داروخانه‌ها آن را توزیع کنیم اما به صورت بخش به بخش و مقطعی این کار در حال انجام است.

وی درباره مشکلاتی که برخی بیماران برای تهیه انسولین خارجی دارند، اظهار داشتک در یکی دو برند خاص انسولین مانند لانتوس مشکلاتی وجود دارد و مصرف کننده هم راغب نیست از یک نوع انسولین به یک نوع دیگر تزریق را تغییر دهد.

وی همچنین گفته بیماران دیابتی می‌توانند در ساعات اداری در تماس با سامانه 190 داخلی 3 از لیست داروخانه‌های منتخب مطلع شوند تا دردسر کمتری برای تهیه دارو داشته باشند.


منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
قم| اعزام گروه مبلغین موسسه دارالزهرا ء (س) به هرمزگانکرونای انگلیسی به قم رسیدقم| مسمومیت ۱۸نفر در شهر دستجرد با گاز COامکان تحصیل دانشجویان افغانستانی در رشته های حوزه مدیریت شهری در مشهد فراهم می شودتوزیع 1200 بسته اقلام غذایی در گام دوم رزمایش کمک مومنانهکابوس خیز چهارم ویروس کرونا در قم /مردم با ماسک و پروتکل‌های بهداشتی بیگانه شده‌اند‌افزایش ۱۰ برابری مراجعات به مراکز بهداشتی اهواز/ جز با تعطیلی کامل خوزستان نمی‌توانیم وضعیت را کنترل کنیماستفاده از ظرفیت های هنری در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب ضروریستبرگزاری نشست خبری مجازی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و سخنگوی ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا مازندرانآخرین آمار وضعیت کرونا در استان مازندران / چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹دسترسی به فرودگاه بین المللی اصفهان ایمن تر و سریع تر شدشناسایی ۲۳۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان اصفهانموج چهارم کرونا، از نوع انگلیسی، بی رحم و فاجعه بار خواهد بودبرقراری برق ۱۵ روستای بخش پادنای سمیرم۸۶ درصد سد زاینده‌ رود آب نداردشناسایی سومین بیمار مشکوک به کرونای انگلیسی در اصفهانسفر‌های نوروزی در چارچوب شیوه‌نامه‌های بهداشتیدهیاری های خراسان رضوی سروسامان می گیرندتعداد موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در مشهد به ۶ نفر رسیدآمار کرونا البرز ۶ اسفند؛ ۲ فوتی و ۴۴ ابتلای جدید۹ مورد مبتلا به کرونای جهش یافته انگلیسی در بیرجند شناسایی شدشستشوی630 هزار متر مکعب مخازن آب در استان اصفهانفعالیت ۱۷۸ تشکل مردم نهاد در شهرستان مشهدآمار کرونا اردبیل ۶ اسفند؛ یک فوتی و ۳۵ ابتلای جدید۴۴ بیمار جدید مشکوک به کرونا در البرز بستری شدند