تبلیغات
  • زمان انتشار: 6 بهمن 1399, 13:46
  • / کد خبر: 60861

تخریب ‌بنای تاریخی دیگر در مجاورت میدان امام اصفهان / میراث فرهنگی‌ در کجای این بازی تلخ قرار دارد؟

تخریب ‌بنای تاریخی دیگر در مجاورت میدان امام اصفهان / میراث فرهنگی‌ در کجای این بازی تلخ قرار دارد؟ در پی چالش‌های به وجود آمده در راستای حفاظت از آثار و بناهای قدیمی و تاریخی در شهر و استان اصفهان، این روزها شاهد تخریب خانه‌ای در همجواری میدان امام (ره) بودیم اما ماجرای این تخریب چیست؟
در حوالی خیابان حافظ و در مجاورت میدان نقش جهان، امروز جمعی از مالکان یک بنای قدیمی به دنبال کارگرانی برای تخریب بنای تاریخی بودند و این ماجرا به حدی دردناک است که دیگر صدای کارگری که می‌خواهد این بنا را تخریب کند درآمده و او را هم به شکایت وا داشته شده است که دو روز دیگر همه خانه‌های طاق چشمه‌ای تخریب می‌شوند و دیگر خارجی‌ها برای چه و برای دیدن چه چیز به اصفهان بیایند، به جای تخریب آن را مرمت و بازسازی کنید.
از این صحبت‌های دردمندانه کارگر ساختمان می‌توان فهمید که مراقبت و حفاظت از آثار و تمدن فرهنگی نیازمند علم و دانش به خصوصی نیست بلکه تنها دغدغه فرهنگی و احساس تعلق داشتن به یک فرهنگ غنی را می‌طلبد.
از سوی دیگر سوال است که تیم حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کجای این بازی تلخ این روزهای بناهای تاریخی اصفهان هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مورد تخریب این بنای تاریخی در مجاورت میدان امام (ره) اظهار داشت: تخریب خانه نبوده است، اتفاقا خانه تاریخی در آنجا وجود دارد که متعلق به مالک خصوصی است و همکاران امانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آنجا حضور یافتند تا از این بنا رفع خطر کنند.
فریدون اللهیاری افزود: در کنار این بنای تاریخی، بازمانده‌هایی از بنایی که در راستای پروژه خیابان نجفی شهرداری، آزادسازی  شده بود وجود داشت که در حال آسیب‌زدن به خانه تاریخی مجاور خود بود و نیروهای میراث فرهنگی با حضور خود در محل به رفع خطر از بنای تاریخی پرداختند.
وی با بیان آن که در این منطقه تخریب خانه صورت نمی‌گیرد، بیان کرد: دیوار بازمانده‌ای از خانه‌های تاریخی قبلی وجود دارد که همکاران ما با مشارکت مالک خانه تاریخی در محل حضور به هم رساندند و با برداشتن دیوار خانه تخریب شده، اقدام به استحکام بخشی دیوار خانه تاریخی سالم کردند.
به گزارش تسنیم از این خانه هم بگذریم همان طور که در کوچه پس کوچه‌های اطراف میدان امام (ره) قدم بزنیم بناهای مدرنی را مشاهده می‌کنیم که در کنار خانه‌های روحبخش سنتی، کمی دلخراش به نظر می‌رسند و ای کاش که همیشه تخریب‌ها در راستای استحکام بخشی سایر خانه‌های تاریخی صورت گیرد.
امیدواریم که مسئولان استانی با به کارگیری هر چه بیشتر و جدی‌تر بخش خصوصی در راستای مرمت و حفاظت از بناهای نفیس تاریخی در اصفهان هم کسری بودجه خود را جبران کنند و از سوی دیگر کمتر مدیون بافت تاریخی این نصف جهان که مردم میراث‌دار آن هستند شوند.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
آمادگی برای تقویت حوزه روستایی خراسان رضوی با همکاری اتحادیه تعاونی دهیاریهایکبار دیگرخراسانی هادرطرح زمستانه کتاب 99 شگفتی آفریدند۱۹۹عنوان کتاب در بهمن ماه سال جاری در خراسان رضوی منتشر شده است۱۹۹عنوان کتاب در بهمن ماه سال جاری در خراسان رضوی منتشر شده است۸۲ مبتلای جدید کرونا بستری شدنداولین نمایش تالار هنر در دوران کروناآغاز طرح زمستانه کتاب ۹۹، با مشارکت ۹۸ کتابفروشی استان اصفهاناصفهان، بعد از خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای انگلیسی استقیمت مرغ در اصفهان رو به کاهش استچرا از کرونای جهش یافته انگلیسی می ترسیم؟آمار کرونا قم ۱۱ اسفند؛ بدون فوتی و ۲۵ ابتلای جدیدآمار کرونا اصفهان ۱۱ اسفند؛ ۱ فوتی و ۲۸۷ ابتلای جدیدبازار رسولی زاهدان محل عرضه ویروس کرونا؛ خرید عید به جان مردم رحم نمی‌کندپای کرونای انگلیسی هنوز به گلستان باز نشده است/ مردم پروتکل‌ها را رعایت کنندآمار کرونا البرز ۱۱ اسفند؛ ۲ فوتی و ۲۸ ابتلای جدیدبارش‌ها در اصفهان تا امشب ادامه دارد/ کاهش ۳ درجه‌ای دماروستای سلخ قشم از بحران کرونای جهش‌یافته نجات یافت / ۲۲کرونایی خارجی در بندر سلخ قشم قرنطینه شدندبستری 29 و فوت 2 بیمار کرونایی در اردبیلپرداخت ۶ میلیون تومان وام کرونا به تاکسیرانان اصفهانیبستری شدن ۶۷بیمار کرونایی جدید در شبانه روز گذشته در گیلاننوبخت: مردم برای ساماندهی دستفروشان مترو مشارکت کنندوام قرض الحسنه فرش بافان پرداخت می شودگرد و غبار اصفهان ترکیبی از ذرات معدنی، فلزات سنگین و دوده استمحدودیت‌های شبانه در سراسر استان کردستان همچنان برقرار استقیمت میوه و تره‌بار در بازارهای کوثر امروز ۱۱ اسفند+ جدول