تبلیغات
  • زمان انتشار: 5 بهمن 1399, 10:46
  • / کد خبر: 60634

چند برابر آمار ثبت شده اماکن تاریخی داریم

گلایه مدیر کل میراث فرهنگی البرز از کمبود کادر حراست از اماکن تاریخی

گلایه مدیر کل میراث فرهنگی البرز از کمبود کادر حراست از اماکن تاریخی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز با بیان اینکه در ثبت آثار و اماکن تاریخی ضعیف هستیم، گفت: تنها ۱۴نفر در بخش حفاظت میراث فرهنگی کارحراست از اماکن وآثار تاریخی استان البرز را انجام می دهند.
فریدون محمدی، در خصوص ظرفیت‌های استان البرز در زمینه میراث فرهنگی اظهار داشت : استان البرز از نظر تاریخی استان با قدمت بالایی است و آثاری با قدمت 9 هزار  ساله در این استان به ثبت رسیده است.
وی با بیان اینکه استان البرز در دوره اسلامی یک قطب تاریخی بوده است ، افزود : در دوره صفویه شاهان این دوره به استان البرز به دلیل وجود استان در مسیر تردد و همچنین ویژگی های منحصر به فرد جغرافیاییاهمیت ویژه ای قائل بودند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز با اشاره به اینکه به واسطه این نگاه های ویژه مکان‌های متعددی در محدوده جغرافیایی این استان ساخته شده است ، بیان کرد: این بناها شامل کاروانسرا، پل، تپه و محوطه های مختلف می‌شود.
محمدی با اشاره به اهمیت بالا حفظ و نگهداری این بناها ، تصریح کرد: در این اداره کل در دو حوزه به انجام فعالیت در بخش نگهداری از این بناها فعالیت انجام می دهد که شامل معاونت میراث و حفاظت می شود، که در بخش نخست کار مرمت، بازسازی و ثبت آثار و در بخش دوم کار حفاظت از بنا ها را انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه استان البرز در ثبت آثار تاریخی ضعیف بوده است ، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه زمان کوتاهی است که کرج به استان البرز تبدیل شده است به همین دلیل در زمینه ثبت اماکن تاریخی بسیار ضعیف بودیم و چندین برابر میزان ثبت شده اماکن تاریخی در استان وجود دارد.
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز با عنوان اینکه برای پیگیری از تخلفات ساخت و ساز   محوطه‌های حریم اماکن تاریخی باید ثبت شود،گفت :امسال در برخی اماکن ثبت انجام شده  که با تداوم این کار به دنبال جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم آثار تاریخی استان البرز هستیم.
محمدی با بیان اینکه در استان البرز آثار تاریخی بسیاری وجود دارد ، عنوان کرد: در استان تنها 14  نیروی حفاظت از بناهای تاریخی داریم که تعداد اندکی در برابر میزان بالا اماکن تاریخی است و مردم باید در این راستا با میراث فرهنگی همکاری کنند.
وی اظهار داشت: در راستای حفاظت وحراست از اماکن تاریخی در استان تفاهم نامه‌هایی را با ادارات مختلف مانند سپاه و دادگستری امضا شده که با دستگاهای دیگر مانند نیروی انتظامی نیز قرار داد منعقد می‌شود.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
۸۲ مبتلای جدید کرونا بستری شدنداولین نمایش تالار هنر در دوران کروناآغاز طرح زمستانه کتاب ۹۹، با مشارکت ۹۸ کتابفروشی استان اصفهاناصفهان، بعد از خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای انگلیسی استقیمت مرغ در اصفهان رو به کاهش استچرا از کرونای جهش یافته انگلیسی می ترسیم؟آمار کرونا قم ۱۱ اسفند؛ بدون فوتی و ۲۵ ابتلای جدیدآمار کرونا اصفهان ۱۱ اسفند؛ ۱ فوتی و ۲۸۷ ابتلای جدیدبازار رسولی زاهدان محل عرضه ویروس کرونا؛ خرید عید به جان مردم رحم نمی‌کندپای کرونای انگلیسی هنوز به گلستان باز نشده است/ مردم پروتکل‌ها را رعایت کنندآمار کرونا البرز ۱۱ اسفند؛ ۲ فوتی و ۲۸ ابتلای جدیدبارش‌ها در اصفهان تا امشب ادامه دارد/ کاهش ۳ درجه‌ای دماروستای سلخ قشم از بحران کرونای جهش‌یافته نجات یافت / ۲۲کرونایی خارجی در بندر سلخ قشم قرنطینه شدندبستری 29 و فوت 2 بیمار کرونایی در اردبیلپرداخت ۶ میلیون تومان وام کرونا به تاکسیرانان اصفهانیبستری شدن ۶۷بیمار کرونایی جدید در شبانه روز گذشته در گیلاننوبخت: مردم برای ساماندهی دستفروشان مترو مشارکت کنندوام قرض الحسنه فرش بافان پرداخت می شودگرد و غبار اصفهان ترکیبی از ذرات معدنی، فلزات سنگین و دوده استمحدودیت‌های شبانه در سراسر استان کردستان همچنان برقرار استقیمت میوه و تره‌بار در بازارهای کوثر امروز ۱۱ اسفند+ جدولوضعیت کرونا در اصفهان زرد و آبی باشد مسافران نوروزی را می‌پذیریمکاهش قیمت خودرو در اهواز / رکود بازار شب عیدآخرین وضعیت بیمارستان کودکان اهواز در شیوع کرونای جهش‌یافتهکلاف متروی شهری اهواز پیچیده‌تر شد / شرکت کیسون حاضر به تحویل کارگاه‌ها نیست