تبلیغات
  • زمان انتشار: 4 بهمن 1399, 07:58
  • / کد خبر: 60421

متخصص گوش، حلق و بینی:

آلودگی هوا با بیماری‌های گوش، حلق و بینی ارتباط دارد

آلودگی هوا با بیماری‌های گوش، حلق و بینی ارتباط دارد تعادل انسان و شنوایی او وابسته به عضو گوش در بدن است، آلودگی هوا می‌تواند بر روی این عضو اثر مستقیمی داشته باشد. عضو بینی انسان هم محل ورود هوای تنفسی به بدن است و آلودگی هوا از این مسیر وارد اعضای داخلی بدن مانند ریه‌ها، حنجره و خون انسان می‌شود.

منصور کندری ، با اشاره به بیماری‌های شایع گوش حلق و بینی و ارتباط آن با آلودگی هوا، اظهار کرد: گوش و حلق و بینی سه مجرای ورودی بدن انسان است که استنشاق هوا با آن صورت می‌گیرد، گوش انسان مهم‌ترین اعضای بدن بوده و با آلودگی هوا درگیر می‌شود.

وی اضافه کرد: آلودگی‌ها به چند بخش طبیعی، صنعتی و خانگی به دست بشر تقسیم شده و اثرگذاری آن بر روی انسان و اعضای بدن متفاوت است. گوش انسان یکی از اعضای اصلی بدن بوده و ارتباط شنیداری انسان با محیط اطراف و برقراری تعادل بدن را بر عهده دارد.

این متخصص گوش حلق و بینی، تصریح کرد: تعادل انسان و شنوایی او وابسته به عضو گوش در بدن است، آلودگی هوا می‌تواند بر روی این عضو اثر مستقیمی داشته باشد. عضو بینی انسان هم محل ورود هوای تنفسی به بدن است و آلودگی هوا از این مسیر وارد اعضای داخلی بدن مانند ریه‌ها، حنجره و خون انسان می‌شود.

کندری اظهار کرد: مواد سمی و آلاینده‌های هوا یکی از علت‌های بروز التهاب در حنجره و حلق است، این مواد اثرات مستقیم و غیرمستقیم روی مخاط حلق و حنجره دارد. مخاط موجود در حلق، بینی و حنجره انسان یکپارچگی خاصی دارد، وجود التهاب در عفونت‌ها باعث درگیری این مخاط می‌شود و گرفتگی تارهای صوتی و خشن شدن صدا در حنجره را به همراه دارد.

این متخصص گوش حلق و بینی، ادامه داد: باید با پیگیری درمان‌های خاص از پیشرفت این عفونت‌ها جلوگیری کرد، باید توجه روزانه به بهداشت بینی و دهان و دندان همچنین شستشوی دوره‌ای آنها با توجه به آلودگی هوای اصفهان در اولویت قرار گیرد.

بیماری سینوزیت و علائم خشکی مخاط

وی درباره افزایش علائم خشکی مخاط بین افراد مبتلا به بیماری سینوزیت، خاطرنشان کرد: با دهان باز نفس کشیدن باعث خشکی مخاط می‌شود، باید انحراف بینی فرد درمان شود، توصیه می‌کنم این اشخاص به متخصصان گوش، حلق و بینی برای درمان گرفتگی بینی، انحراف و لوزه سوم مراجعه کنند تا تست‌های انعقادی خون آنها برطرف شود.

کندری با بیان اینکه بیماری فشار خون یکی از عوامل اصلی خونریزی بینی است، اضافه کرد: یکی از راه‌های حفاظتی بدن هنگام بالا رفتن فشار خون اتفاق افتادن خونریزی بینی است که باید بعد از این اتفاق بیمار به مراکز درمانی مراجعه کرده تا تحت درمان قرار گیرد.

این متخصص گوش حلق و بینی، گفت: گاهی اوقات آلودگی شدید هوا و گرفتگی بینی انسان با شغل او ارتباط دارد، محیط‌های گلخانه‌ای ارتباط با آلودگی‌های سمی دارند، باید اشخاص هنگام سم پاشی از ماسک N۹۵ و N۹۹ برای پیشگیری از ورود مواد روغنی به مسیر تنفسی استفاده کنند.

لزوم انجام عمل لوزه برای بازگشایی مسیر تنفس

کندری درباره نقش لوزه سوم در مسیر هوایی تنفس بدن، خاطرنشان کرد: لوزه سوم جزو سیستم دفاعی بدن انسان است، اگر لوزه سوم در دوره کودکی بزرگ باشد عوارضی مانند بستن مسیر هوایی تنفس را به دنبال دارد، یکی از راهکارها برای کاهش این مشکل عمل جراحی لوزه سوم و باز کردن مسیر هوایی و تنفسی کودک است.

وی در خصوص وجود لوزه سوم در مسیر شنوایی کودکان، اضافه کرد: برای تهویه هوا گوش میانی به صورت مداوم با حلق در ارتباط است در قسمت فوقانی حنجره کودک فشار هوای گوش میانی منفی شده و شنوایی کودک کم می‌شود. عوارض لوزه سوم بسیار زیاد بوده که درمان آن لازم است.

این متخصص گوش حلق و بینی، اظهار کرد: هوای مرطوب ۳۰ تا ۶۰ درجه برای تنفس اشخاص کافی است، در روزهای آلودگی هوا افرادی که مجبور به تردد هستند برای پیشگیری از ورود آلاینده به بدن باید از ماسک استفاده کنند. کاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و تک سرنشینی، تنظیم سفرهای درون شهری و کاهش حجم ترددهای روزمره و انجام تعدادی فعالیت‌ها با دورکاری باعث داشتن هوای پاک‌تر می‌شود.


منبع: ایمنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
قم| اعزام گروه مبلغین موسسه دارالزهرا ء (س) به هرمزگانکرونای انگلیسی به قم رسیدقم| مسمومیت ۱۸نفر در شهر دستجرد با گاز COامکان تحصیل دانشجویان افغانستانی در رشته های حوزه مدیریت شهری در مشهد فراهم می شودتوزیع 1200 بسته اقلام غذایی در گام دوم رزمایش کمک مومنانهکابوس خیز چهارم ویروس کرونا در قم /مردم با ماسک و پروتکل‌های بهداشتی بیگانه شده‌اند‌افزایش ۱۰ برابری مراجعات به مراکز بهداشتی اهواز/ جز با تعطیلی کامل خوزستان نمی‌توانیم وضعیت را کنترل کنیماستفاده از ظرفیت های هنری در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب ضروریستبرگزاری نشست خبری مجازی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و سخنگوی ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا مازندرانآخرین آمار وضعیت کرونا در استان مازندران / چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹دسترسی به فرودگاه بین المللی اصفهان ایمن تر و سریع تر شدشناسایی ۲۳۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان اصفهانموج چهارم کرونا، از نوع انگلیسی، بی رحم و فاجعه بار خواهد بودبرقراری برق ۱۵ روستای بخش پادنای سمیرم۸۶ درصد سد زاینده‌ رود آب نداردشناسایی سومین بیمار مشکوک به کرونای انگلیسی در اصفهانسفر‌های نوروزی در چارچوب شیوه‌نامه‌های بهداشتیدهیاری های خراسان رضوی سروسامان می گیرندتعداد موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در مشهد به ۶ نفر رسیدآمار کرونا البرز ۶ اسفند؛ ۲ فوتی و ۴۴ ابتلای جدید۹ مورد مبتلا به کرونای جهش یافته انگلیسی در بیرجند شناسایی شدشستشوی630 هزار متر مکعب مخازن آب در استان اصفهانفعالیت ۱۷۸ تشکل مردم نهاد در شهرستان مشهدآمار کرونا اردبیل ۶ اسفند؛ یک فوتی و ۳۵ ابتلای جدید۴۴ بیمار جدید مشکوک به کرونا در البرز بستری شدند