تبلیغات
  • زمان انتشار: 1 بهمن 1399, 13:07
  • / کد خبر: 60291

عوارض نرسیدن ید کافی به بدن چیست؟

عوارض نرسیدن ید کافی به بدن چیست؟ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: نرسیدن ید کافی به بدن با عوارض بی شماری شامل گواتر، ناهنجاری های مادرزادی، افزایش موارد سقط و مرده زایی، هیپوتیروئیدی مادرزادی، کرولالی مادرزادی، کاهش بهره هوشی همراه است.
دکتر آبتین حیدرزاده در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه نمک دریا نمکی است تصفیه نشده که دارای انواع ناخالصی ها از جمله فلزات سنگین است که خطر سرطانزایی آن ها به اثبات رسیده است اظهار کرد: علاوه برداشتن ناخالصی ها، نمک دریا دارای میزان کم ید و یا حتی فاقد ید است که نیاز روزانه به ید را تامین نمی کند.
وی تصریح کرد: نمک، چه به صورت استخراج شده از معادن سنگ نمک و چه استخراج شده از آب دریا، دارای ناخالصی های فراوانی است. عمده ترین ناخالصی نمک، سولفات کلسیم یا گچ است که به دلیل رنگ سفید آن، قابل تشخیص از نمک نمی باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ناخالصی دیگری که مانند گچ در آب نامحلول است، ولی قابل تشخیص می باشد، گل و لای همراه آن است که باعث تیرگی رنگ نمک می شود. از ناخالصی های دیگر نمک که مقدارشان ناچیز، ولی عوارض نامطلوبشان بسیار شدید است، باید به فلزات سنگین نظیر سرب، جیوه، کادمیوم، آرسنیک و غیره اشاره کرد که تدریجا در بدن تجمع یافته و موجب بروز مسمومیت هایی شدید و کشنده می شوند.
حیدرزاده اضافه کرد: نمک دریا می تواند املاح دیگر مانند منیزیم و کلسیم را تامین کند، درست نیست، زیرا در مقداری که نمک باید مصرف شود (کمتر از پنج گرم در روز)، مقدار کلسیم و منیزیمی که به بدن می رساند آنقدر ناچیز است که کاملا قابل چشم پوشی است ضمن اینکه، این املاح را از سایر منابع غذایی می توان دریافت کرد.
وی یادآور شد: تبلیغاتی که بطور گسترده در زمینه نمک دریا در کشور می شود، برخلاف سیاست های وزارت بهداشت که متولی سلامت مردم کشور است، بوده و طبعا افراد سودجویی که سعی در ترویج مصرف نمک دریا دارند، نه تنها سلامت مردم کشور را به خطر انداخته بلکه موجب برگشت مشکل گواتر، تولد نوزادان با ناهنجاری های مادرزادی و بسیاری پیامدهای زیانبار بهداشتی خواهند بود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: نرسیدن ید کافی به بدن با عوارض بی شماری شامل گواتر، ناهنجاری های مادرزادی، افزایش موارد سقط و مرده زایی، هیپوتیروئیدی مادرزادی، کرولالی مادرزادی، کاهش بهره هوشی همراه است.
وی با تاکید بر کاهش مصرف نمک افزود: نمک های صنعتی، صادراتی و سنگ نمک فاقد ید بوده و برای مصارف خوراکی حتی خیساندن برنج توصیه نمی شودبنابراین همیشه از نمک یددار تصفیه شده استفاده شود.
حیدرزاده با بیان اینکه سنگ نمک علاوه بر اینکه فاقد ید است، به دلیل انواع ناخالصی ها و آلودگی ها برای مصارف خوراکی نباید مصرف شود، گفت: همه افراد خانواده اعم از کودک و بزرگسال باید نمک تصفیه شده یددار مصرف کنند.
وی با بیان اینکه نمک های تصفیه شده یددار به دلیل خلوص بالا میزان ید را بهتر و به مدت بیشتر حفظ می کنند، افزود: برای حفظ ید در نمک، باید نمک را دور از نور و رطوبت و در ظرف دربسته پلاستیکی، چوبی، سفالی و یا شیشه های رنگی و تیره نگهداری کرد.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
تاکید معاون اول رئیس جمهور بر تامین امنیت آب انتقالی به یزد؛ هیچ کسی و به هیچ دلیلی حق قطع آب مردم را نداردچرا پارکینگ آزادی گران ساخته شد؟نمایشگاه بین‌المللی مشهد حلقه اتصال صنعت نمایشگاهی ایران به مجلس شورای اسلامیآغاز جذب تیمهای استارتاپی در بزرگترین مدیا پارک ایرانسامانه بارشی از ظهر یکشنبه وارد اصفهان می‌شود / کاهش یک تا ۲ درجه دما طی ۲۴ ساعت آیندهنخستین نشست تخصصصی فراکسیون زیر ساخت های فرهنگی سیاحتی گردشگری ونمایشگاهی برگزار شدقرارداد اجرایی تفاهم نامه وزارت ارشاد و آستان قدس رضوی به امضا رسیدبازدید مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی از فیلم بدون قرار قبلیافزایش ابتلای کادر درمانی خوزستان به کرونا / خروج تدریجی پرسنل از سیستمزندگی سخت کارتن‌خواب‌ها در سرمای استخوان‌سوز مشهدثبت اولین زایش های قوچ و میش در منطقه «کوه هوا» شهرستان لامرداسکله‌های مسافری به مقصد جزیره هنگام و لارک تعطیل شدفوت ۲ بیمار کرونایی در اردبیل/ بستری ۲۱ بیمار جدید کرونایی در اردبیلابتلای ۱۴ نفر به کرونای انگلیسی در مشهد/ لزوم رعایت دستورالعمل هااتوبوس های بین شهری خوزستان در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی متوقف می‌شوندخوزستانی‌ها بدون تست کرونا نمی‌توانند از استان خارج شوندتعداد مبتلایان کرونا در سیستان و بلوچستان به ۲۷۹۰۷ نفر رسیدزنجان با مشکل تأمین "تخم‌مرغ" روبه‌رو استکاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان گلستان/ روزهای سختی در پیش استخزان گونه سبز جنگل های هیرکانی/شمشاد خزری خشک شداعمال محدودیت‌های کرونایی در محور‌های خوزستانبیمارستان‌های اصفهان آماده افزایش ظرفیت بیماران کرونایی باشندسبد خریدهای نوروزی کوچک‌تر شد/ افزایش دو برابری قیمت آجیلتحمیل میلیاردها تومان "تن‌ماهی" و "رب‌گوجه" به مردم در ازای خرید روغنمردم یزد مراقب افزایش آمار مبتلایان کرونای انگلیسی باشند