تبلیغات
  • زمان انتشار: 1 بهمن 1399, 12:01
  • / کد خبر: 60278

در نشست اقدامات شهرداری در آرامستان دولاب مطرح شد

تبدیل خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب به پیاده راه

تبدیل خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب به پیاده راه شهردار منطقه ۱۴ نیز از مسدود شدن خیابان ۳۵ متری کرمان و تبدیل آن به یک پیاده راه خبر داد.
 نشست اقدامات شهرداری تهران در آرامستان دولاب با حضور محمدجواد حق‎شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و الهام فخاری رئیس کمیته اجتماعی شورا، مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران، مصطفی پور شهردار منطقه ۱۴ و آرا شاهوردیان نماینده ارامنه تهران و اعضای خلیفه‎گری ارامنه و اعضای شورایاری منطقه ۱۴ برگزار شد.
محمد جواد حق‎شناس در ابتدای این نشست با بیان اینکه بزرگترین بخش آرامستان دولاب متعلق به ارمنیان و سپس آشوریان و مسیحیان کاتولیک تهران است اظهار داشت: همچنین این آرامستان ارتباطی هم با روسیه و لهستان دارد. هم دیپلمات‌های روس و هم مهاجران جنگ زده لهستانی که در تهران درگذشته‌اند، آنجا دفن شده‌اند.
وی ادامه داد: بر همین اساس در محله دولاب با پنج آرامستان از پنج قوم مستقل اما با یک حوزه مشترک مواجه هستیم که تمام این قبور مربوط به مسیحیان است. آرامستان دولاب در دوره قاجار پا گرفته است و در اواخر دهه پنجاه تصمیم گرفته شد که آرامستان ها به خارج از شهر منتقل شوند با شکل گیری سازمان بهشت زهرا، دیگر آرامستان های اقلیت‌های دینی هم از سطح شهر خارج شدند. این روند منجر به یک رکود آرامستان‌ها و عدم خدمات و درآمدیشان شد.
آرامستان دولاب یک گنجینه شهری است
حق‎شناس اظهار داشت: پس از انقلاب شاهد موج مهاجرت اقلیت‌های دینی بودیم و این سبب کاهش ارتباط ثروتمندان مسیحی با مجموعه خلیفه گری شد. طبیعتاً این امر از لحاظ هویت شهری اتفاق پسندیده‌ای نبود. از این پنج آرامستان، دو آرامستان تحت پوشش سفارت روسیه و سفارت لهستان قرار دارند، اما سه آرامستان مسیحیان ایرانی دچار چالش هستند.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با بیان اینکه مجموعه آرامستان‌های دولاب واجد ارزش فرهنگی است و پوشش گیاهی مناسبی را هم دارد ادامه داد: بر همین اساس رسیدگی به این مجموعه به عنوان یک گنجینه شهری در دستور کار کمیسیون فرهنگی و اجتماعی قرار دارد و دو سالی می‌شود که شورا پیگیر امور آن است. متأسفانه برخی اطلاعات نادرست که انتشار یافت، منجر به ناخرسندی شورای خلیفه‎گری ارامنه تهران شد.
الهام فخاری عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیته اجتماعی شورا ابراز امیدواری کرد که مجموعه رویدادهای فرهنگی اجتماعی با همت و همراهی جامعه ارامنه و جامعه مسیحیان در این مجموعه برگزار شود.
وی برگزاری چنین رویدادهایی را نشانه تقویت وحدت بین ادیان دانست و تصریح کرد: چراکه این منطقه با رویکرد شیعی، به نام دارالمومنین نامیده می‌شود و وجود چنین مجموعه‌ای از ادیان و مذاهب موجب تقویت وحدت است.
رئیس شورای استان تهران در ادامه افزود: پیگیری‌هایی از جانب عزیزان مسیحی برای نامگذاری میدانگاهی در کنار آرامستان دولاب صورت گرفته است و این همراهی و همزیستی و در کنار هم بودن نشان‎گر همبستگی سیاسی و اجتماعی است.
فخاری همچنین با اشاره به همکاری و همراهی ارامنه اصفهان در میدانگاه جلفا گفت: این موضوع نشانگر همزیستی است و معتقدم که می‌توان با حمایت و همراهی جامعه ارامنه این همزیستی را در منطقه ۱۴ هم ایجاد کرد.
الهام فخاری ادامه داد: ارامنه دارای نهادهای فرهنگی غنی هستند و خود جامعه ارامنه می‌تواند این مشارکت و همزیستی را بدون هیچ مشکلی برپا کند.
در ادامه شهردار منطقه ۱۴ نیز از مسدود شدن خیابان ۳۵ متری کرمان و تبدیل آن به یک پیاده راه خبر داد

منبع: مهر
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز یکشنبه ۱۷اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
سفر مردم اصفهان به سایر استان‌ها امکان‌پذیر شدتازه‌ترین وضعیت بیماری کرونا در استان بوشهر|مسافرت به استان بوشهر ممنوع شد+جدولمراجعه بیماران کرونایی به مراکز درمانی زنجان افزایش یافتقیمت آجیل و خشکبار نوروزی در مشهد تغییر نمی کندمظنه آپارتمان‌های ۲۰ ساله در تهرانثبت ۳ فوتی جدید کرونایی در قزوین در ۲۴ ساعت گذشتهدریافت واکسن کرونا به معنای مصونیت نیست/علائم کرونای انگلیسی تفاوتی با نوع چینی نداردیزدخواستی: مردم توانایی خرید پیراهن نو ندارندانفجار ترقه دست ساز در غرب تهران ۴ نفر را مصدوم کرداسباب کشی بدون مجوز پلیس ممنوع/طرح های کنترلی تشدید می شود۲۴۴ فوتی کرونا در خوزستان در کمتر از یک ماه / شناسایی تاکنون بیش از ۴۰ هزار بیمارتخت کم بیاوریم، گرفتاری بزرگی خواهیم داشت/ آغاز واکسیناسیون بیماران خاص خوزستان از هفته آیندهامسال بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد ورشکست شدندوضعیت شیوع کرونا در سمنان شکننده است؛ رعایت مردم تنها راه پیشگیری از موج چهارمانرژی‌های نو نیاز مبرم حفظ محیط‌زیست و بالا بردن توان اقتصادی کشور هستندضرورت تقویت ارتباط با صنعت و تدوین دوره های آموزشی مهارت محور توسط مرکز آموزش سازمان همیاریعرضه اینترنتی روغن خوراکی به نرخ مصوب تنظیم بازار در مشهدشهروندان چهارمحال و بختیاری به اصفهان سفر نکننداصفهانی‌ها دو برابر قبل مرغ خریداری می‌کنندجشنواره هنر اصفهان و فلورانس آنلاین برگزار می‌شودشناسایی ۲۴۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان اصفهانسفرهای نوروزی بر مبنای وضعیت رنگ‌بندی استان‌ها انجام می‌شودبیمارستان‌های اصفهان آماده افزایش ظرفیت بیماران کرونایی باشندکهکیلویه و بویراحمد/ اقدام به خودکشی ۳ دختر نوجوان در دهدشتآمار کرونا قم ۱۶ اسفند؛ بدون فوتی و ۱۹ ابتلای جدید