تبلیغات
  • زمان انتشار: 30 دی 1399, 11:16
  • / کد خبر: 60121

کارگرانی که ۷ ماهه حقوق نگرفته‌اند؛ پاس‌کاری کارگران بین شهرداری خرم‌آباد و پیمانکار

کارگرانی که ۷ ماهه حقوق نگرفته‌اند؛ پاس‌کاری کارگران بین شهرداری خرم‌آباد و پیمانکار حقوق معوق کارگران فضای سبز شهرداری منطقه ۳ خرم‌آباد به ۷ ماه رسید و کارگران در این شرایط اقتصادی برای دریافت حقوق بین شهرداری و پیمانکار پاسکاری می‌شوند و هنوز هیچ خبری از دریافت مزدشان نیست.
قصه «حقوق معوق» کارگران شهرداری خرم‌آباد سر دراز دارد و چندین سال است که مزد کارگران با سختی و با چندین ماه تاخیر پرداخت می‌شود و بعد از گذشت سالها هنوز مسئولان برای رفع دغدغه این کارگران زحمت کش چاره‌ای نیندیشده‌اند.
در این اوضاع اقتصادی و گرانی، که سفره بسیاری از خانواده‌ها کوچک و کوچک‌تر شده، سفره این کارگران خالی‌تر از قبل است و هر روز را به انتظار دریافت حقوقی که معوق مانده، سپری می‌کنند.
نداشتن خرج و مخارج خانواده، انباشته شدن کرایه خانه، محروم شدن دانش‌آموزان برخی از کارگران از تحصیل در نبود گوشی هوشمند و مقروض شدن تنها گوشه‌ای از درد و رنج این کارگران است که در گزارش پیش با عنوان «سفره خالی کارگران در روزهای گرانی و کرونایی؛ حقوق کارگران شهرداری خرم‌آباد 6 ماه معوق ماند» 12 دی ماه امسال بدان پرداخته شد و در این گزارش نیز سعی کردیم بار دیگر صدای این کارگران زحمت کش را به گوش مسئولان برسانیم تا شاید پس از 7 ماه به حق و حقوق خود برسند.
حقوق معوق کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد به هفت ماه رسید و به قول کارگران هنوز هیچ خبری از حقوق نیست اما نکته قابل تامل این است که شهرداری کلا خود را مقصر نمی‌داند و این مشکل را از ناحیه پیمانکاران می‌داند و پیمانکاران نیز قصور را از ناحیه شهرداری می‌دانند که طلب آنها را پرداخت نکرده است.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر این موضوع با دو کارگر فضای سبز شهرداری منطقه 3 ، شهردار منطقه 3 و پیمانکار مربوطه به گفت‌وگو پرداختیم که بدین شرح آمده است.
حقوق کارگران شهرداری خرم‌آباد 7 ماه معوق ماند
کارگر فضای سبز شهرداری منطقه سه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: از خرداد ماه تاکنون حقوقی دریافت نکرده‌ایم و در این شرایط اقتصادی مجبوریم هر روز برای سیر کردن شکم زن و بچه‌مان دستمان را جلوی دیگران دراز کنیم.
وی افزود: در نبود حقوقی که شش ماه معوق مانده بدهکار همه شده‌ایم و برای گذران زندگی از بستگان و مغازه‌داران قرض می‌گیریم. در این اوضاع گرانی و بی پولی سفره‌مان خالی است و شرمنده زن و بچه‌مان شده‌ایم.
این کارگر شهرداری عنوان کرد: طی روزهای گذشته پیمانکار برای طلب از شهرداری نزد شهردار رفته بود که شهردار گفته بود فعلا پول نداریم اما شاید بتوانیم تا 15 اسفند ماه حقوق یک ماه را پرداخت کنیم.

گرانی و سفره خالی کارگران
وی بیان کرد: تنگناهای مالی در این وضعیت گرانی سبب شده تا کارگران فضای سبز شهرداری منطقه سه خرم‌آباد برای رسیدن به حق و حقوق خود به دادستان خرم‌آباد نامه بنویسند و درصورت عدم رسیدگی و دریافت حقوق تجمع و اعتراض کنند.
یکی دیگر از کارگران فضای سبز شهرداری منطقه سه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: از خرداد ماه امسال تاکنون هیچ حقوق نگرفته‌ایم و اکنون دیگر نزدیک به هفت ماه است که هیچ حقوقی نگرفته‌ایم از سال گذشته نیز دو ماه طلب داریم که در مجموع 9 ماه طلب داریم.
هیچ خبری از حقوق نیست
وی افزود: بنا بود شهرداری نسبت به اعتراضات جوابگو باشد اما حتی جواب نامه دادستان را هم نداده است، اکنون نیز هیچ خبری از حقوق نیست.
این کارگر شهرداری خرم‌آباد عنوان کرد: شهردار پاسخگوی کارگران نیست در حالی که قوق دادند حقوق یک ماه را پرداخت کنند اما از این وعده نیز 15 روز می‌گذرد و خبری از پول نیست. چندین ماه حقوق نگرفته ایم و دستمان خالی است، در این اوضاع اقتصادی با این بی پولی گرفتار شده ایم و کسی به درد ما رسیدگی نمی‌کند.

برای اطلاع بیشتر از این موضوع با فتوحی شهردار منطقه سه خرم‌آباد به گفت‌وگو پرداختیم که مشروح آن به شرح زیر آمده است.
پول پیمانکاران پرداخت شده است
فتوحی در رابطه با حقوق معوق کارگران فضای سبز شهرداری منطقه سه خرم‌آباد گفت: فضای سبز شهرداری منطقه سه خرم‌آباد سه پیمانکار دارد که سال گذشته در مجموع یک میلیارد و 500 میلیون تومان از شهرداری پول گرفتند امسال نیز در طول 8 یا 9 ماه چهار میلیارد و 500 میلیون تومان به آنها پرداخت شد.
وی با بیان اینکه پیمانکاران از سال‌های قبل نیز به کارگران بدهکاراند افزود: متاسفانه چون پیمانکاران طلب سال‌های گذشته را دارند هرچه پول می‌گیرند می‌گویند مربوط به سال گذشته است و امسال بدهکاریم. از ناحیه ما هیچ گونه قصوری نیست.حساب‌های امسال ما به روز و صفر شده است، مشکل از ناحیه پیمانکاران است که بدهی سال گذشته دارند.
پیمانکار هیچ طلبی به شهرداری ندارد
فتوحی با اشاره به اینکه شهرداری منطقه سه خرم‌آباد 43 میلیارد تومان بدهی دارد تصریح کرد: بودجه شهرداری منطقه سه خرم‌آباد تا پایان آذر ماه برای اولین بار در تاریخ شهرداری محقق شده است، یعنی 30 میلیارد تومانی که پیش بینی کرده بودند محقق شد.
پیمانکار فضای سبز منطقه 2 و 3 شهرداری خرم‌آباد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: پیمانکاران سه منطقه شهرداری خرم‌آباد برای دریافت مطالبات خود مشکل دارند و هنوز بخش زیادی از طلب ما پرداخت نشده است.
شهرداری هنوز طلب پیمانکاران را نداده است
وی افزود: در منطقه 3 قرارداد بنده با شهرداری ماهی 340 میلیون تومان است که بنا بوده به صورت ماهیانه به من پرداخت شود، در منطقه 2 نیز که سه ناحیه به بنده تحویل داده شده است مبلغ قرار داد 550 میلیون تومان است که باید ماهیانه پرداخت شود.
پیمانکار فضای سبز منطقه 2 و 3 شهرداری خرم‌آباد عنوان کرد: مجموع پولی که از شهرداری منطقه 2 برای من پرداخت کرده‌اند، در زمان بارانی شهردار قبلی 700 میلیون تومان بوده و در دوره احمدی شهردار کنونی نیز دوبار لیست کارگران را گرفته و پول به حساب آنها واریز کردند که بار اول 326 میلیون تومان و بار دوم 250 میلیون تومان بود که باید گفت در مجموع 3 ماه به من پول داده‌اند و قراردادم تا 14 روز دیگر تمام می‌شود.

شهرداری تنها پول 2 ماه را پرداخت کرده است
وی بیان کرد: در منطقه 3 نیز که بنا بوده ماهی 340 میلیون تومان به من پرداخت شود در مجموع 700 میلیون تومان واریز کرده‌اند یعنی در مجموع تنها پول دو ماه برای من پرداخت شده است اما به حساب شهرداری یک میلیارد تومان پرداخت شده که 300 میلیون تومان آن حُسن انجام کار است که بلوکه کرده‌اند و برای من لحاظ شده است.
حسن پور گفت: تمام 700 میلیون تومان مذکور نیز مستقیم براساس لیست پرداختی که مورد تایید بانک شهر است مستقیم و  یکجا به حساب کارگران واریز شده است و لیست آن موجود است.
وی با بیان اینکه کارگران فضای سبز منطقه 3 شهرداری خرم‌آباد 7 تا 8 ماه طلب دارند تصریح کرد: امسال حقوق دو ماه کارگران را از جیب خودم پرداخت کردم و شهرداری نیز حقوق دو ماه را پرداخت کرد که در مجموع حقوق چهار ماه کارگران پرداخت شده است.
از شهرداری 6 میلیارد تومان طلب دارم
 پیمانکار فضای سبز منطقه 2 و 3 شهرداری خرم‌آباد اظهارداشت: هم اکنون از شهرداری منطقه 3 خرم‌آباد چهار میلیارد تومان طلب دارم و در امور مالی لیست پرداختی و دریافتی نیز موجود است اما با احتساب طلب از شهرداری منطقه 2 این مبلغ به حدود شش میلیارد تومان می‌رسد.
وی افزود: آخرین پرداختی شهرداری به بنده دو ماه پیش بوده است که 300 میلیون تومان پرداخت کردند که این پول نیز مستقیم به حساب کارگرها رفت.
حسن پور در رابطه با طلب سال‌های قبل پیمانکاران به کارگران نیز عنوان کرد: اصلا چنین موضوعی مطرح نیست که بدهکاری سال قبل داشته باشم، فقط یک پیمانکار منطقه 3 دو ماه طلب دارد ولی من کلا دو سال پیش پیمانکاری نگرفته‌ام.
لیست واریزی شهرداری موجود است
وی با بیان اینکه پرداختی شهرداری به حساب مشترک واریز می‌شود بیان کرد: یک حساب مشترکی بین مسئول امور مالی منطقه، مسئول حسابداری و پیمانکار  بسته شده است و پولی که به من می‌دهند به حساب مشترک واریز می‌شود که باید سه نفر مذکور امضا کنند که برداشت شود، لیست این واریز گروهی نیز موجود است.
پیمانکار فضای سبز منطقه 2 و 3 شهرداری خرم‌آباد گفت: در قسمت فضای سبز  شهرداری منطقه 3 خرم‌آباد 147 کارگر به جز عوامل اجرایی کار می‌کنند، 10 ماه است که پول بیمه کارگران را از جیب خودم واریز می‌کنم ماهی 45 میلیون تومان می‌شود. بیمه کارگران مرتب پرداخت شده و یک روز تاخیر نیز ندارم.
وی تصریح کرد: شهردار چطور می‌گوید که با پیمانکار تسویه حساب کرده‌ام در صورتی که حتی هنوز خرج کارگاه هم به من نداده‌اند. لیست پولی که به حساب مشترک و به صورت گروهی واریز شده  و پرینت واریزی بانک شهر نیز موجود است که شهرداری چقدر واریز کرده است.
در رابطه با مشکل حقوق کارگران، شهردار و پیمانکار هر کدام طرف مقابل را مقصر می‌دانستند اما آنچه مسلم است کارگران فضای سبز شهرداری منطقه 3 خرم‌آباد پس از گذشت 7 ماه همچنان منتظر حقوق خود هستند و بین شهرداری و پیمانکار پاسکاری می‌شوند و پس از گذشت ماه‌ها هنوز نتوانسته‌اند به حق و حقوق خود برسند و معلوم هم نیست که تا چه مدت دیگر باید منتظر مزد خود باشند.

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز یکشنبه ۱۷اسفند ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
قیمت آجیل و خشکبار نوروزی در مشهد تغییر نمی کندمظنه آپارتمان‌های ۲۰ ساله در تهرانثبت ۳ فوتی جدید کرونایی در قزوین در ۲۴ ساعت گذشتهدریافت واکسن کرونا به معنای مصونیت نیست/علائم کرونای انگلیسی تفاوتی با نوع چینی نداردیزدخواستی: مردم توانایی خرید پیراهن نو ندارندانفجار ترقه دست ساز در غرب تهران ۴ نفر را مصدوم کرداسباب کشی بدون مجوز پلیس ممنوع/طرح های کنترلی تشدید می شود۲۴۴ فوتی کرونا در خوزستان در کمتر از یک ماه / شناسایی تاکنون بیش از ۴۰ هزار بیمارتخت کم بیاوریم، گرفتاری بزرگی خواهیم داشت/ آغاز واکسیناسیون بیماران خاص خوزستان از هفته آیندهامسال بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد ورشکست شدندوضعیت شیوع کرونا در سمنان شکننده است؛ رعایت مردم تنها راه پیشگیری از موج چهارمانرژی‌های نو نیاز مبرم حفظ محیط‌زیست و بالا بردن توان اقتصادی کشور هستندضرورت تقویت ارتباط با صنعت و تدوین دوره های آموزشی مهارت محور توسط مرکز آموزش سازمان همیاریعرضه اینترنتی روغن خوراکی به نرخ مصوب تنظیم بازار در مشهدشهروندان چهارمحال و بختیاری به اصفهان سفر نکننداصفهانی‌ها دو برابر قبل مرغ خریداری می‌کنندجشنواره هنر اصفهان و فلورانس آنلاین برگزار می‌شودشناسایی ۲۴۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان اصفهانسفرهای نوروزی بر مبنای وضعیت رنگ‌بندی استان‌ها انجام می‌شودبیمارستان‌های اصفهان آماده افزایش ظرفیت بیماران کرونایی باشندکهکیلویه و بویراحمد/ اقدام به خودکشی ۳ دختر نوجوان در دهدشتآمار کرونا قم ۱۶ اسفند؛ بدون فوتی و ۱۹ ابتلای جدیدتردد خوزستانی‌ها به همدان ممنوع/تعطیلی غارعلیصدر تا پایان اردیبهشت‌ماهبیش از ۴۰هزار راننده متخلف در اصفهان اعمال قانون شدندقیمت مرغ در سیستان و بلوچستان به آسمان‌ رسید / تمدید وعده‌ها برای کاهش قیمت‌ها تا چند روز آینده