تبلیغات
  • زمان انتشار: 22 دی 1399, 13:05
  • / کد خبر: 59350

ساماندهی زنجیره مهندسی سازه‌های آبی هخامنشیان؛ سد تاریخی تنگ آسیاب حفاظت می‌شود

ساماندهی زنجیره مهندسی سازه‌های آبی هخامنشیان؛ سد تاریخی تنگ آسیاب حفاظت می‌شود مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به برنامه حفاظتی از سدهای تاریخی دوره هخامنشیان گفت: سد تنگ آسیاب از سازه‌های آبی و تاریخی دوران هخامنشی به عنوان بخشی از زنجیره مهندسی این دوره در برنامه مستندنگاری و مطالعه قرار دارد.
 استان فارس سابقه‌ای دیرینه در تاریخ دارد و به جرات مهد تاریخ سرزمین کهنسال ایران است، وجود آثاری چون تخت جمشید راه را بر گونه تردیدی می‌بندد.
در سال‌های اخیر کشفیات جدیدی در شیراز و استان فارس رخ داده که سابقه تاریخی این منطقه را بیشتر هم کرده که تپه پوستچی یک نمونه آن است. پس از آن کشف اسکلت انسانی در تخت جمشید که راه‌های تازه‌ای را برای شناخت نقطه‌های تاریک تاریخ است و امروز کاوش سدهای هخامنشی که شناخت مهندسی و مدیریت منابع آبی در استان فارس است.
براساس بررسی باستان‌شناسان در استان فارس 7 سد از زمان هخامنشیان کشف شده که مطالعات و بررسی‌ها بر روی آنها در حال انجام است. به باور باستان‌شناسان موضوع آب و مدیریت منابع آبی از دوران باستان تاکنون از مهم‌ترین دغدغه‌های انسان بوده است و به همین دلیل شاهد مهندسی دقیقی در این باره در دوره‌های مختلف تاریخی از جمله در دوران عیلام، هخامنشی و به ویژه در دوره ساسانی بودیم.
این مهندسی امروزه بخشی از میراث تاریخی ما را در نقاط مختلف تشکیل داده که یک نمونه آن در شوشتر خوزستان بخشی از میراث جهانی ما است. سد تنگ آسیاب نیز یکی از مهم‌ترین سازه‌های آبی از دوران هخامنشیان است که در دامنه شمالی کوه رحمت واقع شده است.
حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید  در بازدیدی از این سد به عنوان یکی از مهم‌ترین سازه‌های آبی دوران هخامنشیان یاد کرد و اظهار داشت: حفاظت و مستندنگاری این مجموعه آثار باستانی ارزشمند ضروری است که پیگیری‌ها برای تعریف این پروژه با همراهی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، معاونت میراث‌فرهنگی کشور و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور انجام شده است.
وی  با بیان اینکه اطلاعات تاریخی ما از دوره هخامنشی و به ویژه در مناطق اصلی و پایتختی مانند پارسه و پاسارگاد نشان از فراهم شدن زیرساخت‌هایی برای بنیان گذاشتن شهرها است، گفت: نوآوری‌های دولت هخامنشی در این زمینه بسیار ریشه‌ای و حیاتی بوده است. 
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ایجاد و مدیریت شبکه گسترده آبرسانی در مراکز مهمی همچون پاسارگاد و پارسه را نتیجه رویکرد دولت هخامنشی به این موضوع دانست و افزود: بررسی‌های این مناطق تاکنون به شناسایی سامانه‌های مختلف آبی اعم از سد، بند، استخر و کانال‌ها و آبراهه‌ها در محدوده دشت مرودشت، دشت مرغاب، دشت پاسارگاد، دشت خرمبید، دشت سرپنیران، دشت کمین و منطقه ارسنجان منجر شده است.
فدایی با اشاره به مطالعاتی که بر روی این سازه‌ها در حال انجام است بیان کرد: معرفی بهتر سازه‌ها و سامان‌بخشی به وضعیت حفاظتی آن‌ها در برنامه قرار دارد و در حال حاضر نیز بند یا سد تنگ آسیاب از سازه‌های آبی و تاریخی دوران هخامنشی به عنوان بخشی از زنجیره مهندسی این دوره، در برنامه مستندنگاری و مطالعه قرار دارد.
وی از آسیب‌های زیادی که به این سدها وارد شده نیز اشاره و عنوان کرد: در دهه‌های گذشته دخل و تصرفاتی در حریم این سد تاریخی انجام شده اما امیدواریم که با همکاری جوامع محلی بتوان حفاظت بهتری از این سد داشته باشیم.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نصب تابلوی راهنما، حذف گام به گام مداخلات محیطی در منظر تاریخی سد و از جمله پاکسازی ساختمان‌های جدید و متروکه که در مجاورت سد ساخته شده‌اند را بخشی از اقداماتی اعلام کرد که برای حفاظت از سد باید انجام شود. 
فدایی گفت: موضوع مستندنگاری و نقشه‌برداری محوطه سد نیز با روش‌های زمینی و استفاده از پهپاد با کمک متخصصان این عرصه در دست اجرا است.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه 2 بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
تعداد فوتی‌های کرونا در البرز به ۲۶۴۲ نفر رسیدخبر شیوع هپاتیت A در خوزستان سرگردان است/ چند نفر در روستای لالب باغملک مبتلا شده اند؟امروز برق کدام مناطق مشهد قطع می‌شود؟رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: آب شرب یکی از روستاها در "باغملک" آلوده بوده استکاهش ذخیره بانک خون استان/ پلاسمای کوویدی ذخیره می‌شودسالک؛ زخمی به عمق یک عمراز تردد‌های بین شهری پرهیز کنید/تردد در بیشتر جاده‌ها با زنجیر چرخ میسر استاجرای طرح زوج و فرد در هسته مرکزی شهر/منع تردد شبانه همچنان برقرار استبازگشایی مدارس در اصفهان منتفی شدآمار کرونا کاشان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۲ ابتلای جدیدمرمت "کاخ ناصری" با ۷۰درصد تخریب در برنامه میراث فرهنگی البرز قرار گرفتآمار کرونا اصفهان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۳۳ ابتلای جدیدتبدیل خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب به پیاده راهاختلال و قطع اینترنت گوشی های همراه در مشهدهرگونه استخراج ارز دیجیتال در آذربایجان شرقی غیرقانونی و ممنوع استتداوم منع تردد شبانه در اصفهان؛ پیامک جریمه با تاخیر ارسال می‌شودقیمت مسکن در پرمعامله‌ترین مناطق پایتختبستری ۱۲۹۶ بیمار کرونایی در مازندرانمسیر‌های دوچرخه در شیراز شناسنامه‌دار می‌شوددل پُردرد دستفروشان بیرجندی در روزهای کروناییرفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآغاز عملیات نصب انشعابات فاضلاب در اژیهاصلاح بیش از 600 متر شبکه آب روستاهای لنجانآبرسانی به مجتمع 9 روستایی موغاراردستان اصفهان از آب شیرین کن مهابادهمسطح سازي دريچه هاي فاضلاب در آبفا شهرستان برخوار