تبلیغات
  • زمان انتشار: 22 دی 1399, 08:09
  • / کد خبر: 59281

در سایه سکوت مسئولان؛ آثار تاریخی با حفاری‌های غیرمجاز و توسعه شهری در حال نابودی است

در سایه سکوت مسئولان؛ آثار تاریخی با حفاری‌های غیرمجاز و توسعه شهری در حال نابودی است این روزها با توسعه ساخت ‌‌و سازهای شهری و حفاری‌های غیر مجاز شاهد از بین رفتن آثار تاریخی هستیم و در این بین کمبود اعتبارات نیز معضلی مهم در حوزه مرمت آثار تاریخی شده است.
بافت‌های تاریخی کانون و هسته شهرها هستند و حیات این بافت‌ها طی سده‌های گذشته پایه بسیاری از آداب و رسوم و حتی فرهنگ موجود و نیز رونق اقتصادی شهر و منطقه بوده است.
فلسفه احیاء و دوباره سازی اندام‌های صدمه دیده و فرسوده شهرها، ریشه در همین جایگاه دارد و به نظر می‌رسد یکی از مؤثرترین راهکارها در احیای دوباره بافت‌های تاریخی، ایجاد فعالیت‌های مجدد در این مناطق با توجه به توانایی‌های فیزیکی و کالبدی آنها است.
ایجاد محورهای گردشگری می‌تواند به عنوان یکی از روش‌های احیای فضاهای تاریخی شهری و جذب گردشگر مورد استفاده قرار گیرد و بافت تاریخی شهرها آثار گران‌بهایی هستند که فرهنگ و دانش شهرسازی و معماری بومی کشور را در خود جای داده‌اند.
اما امروزه بخش قدیمی شهرهای ما در آستانه حذف شدن از سیمای شهرها قرار دارد و با انهدام و فرسودگی آنها شهرهای جدید و فرهنگ‌های جدید شهرسازی با تمام مشکلات خود جایگزین آن می‌شوند.
ثبت 929 اثر تاریخی خراسان جنوبی در فهرست میراث ملی 
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،  صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: در حال حاضر آثار تاریخی ثبت شده در فهرست میراث ملی 929 اثر شامل آثار غیر منقول، منقول، معنوی و طبیعی است.
علی شریعتی‌منش در پاسخ به این سوال که متولی حفظ آثار تاریخی کیست؟ بیان کرد: متولی شناسایی و ثبت آثار تاریخی و حفاظت از آنها به عهده میراث فرهنگی است اما به دلیل تعدد آثار و پراکندگی آنها و کمبود اعتبارات همه نهادها و انجمن‌ها و سمن‌های دوستدار میراث فرهنگی در حفاظت از میراث نیاکان شریک و سهیم هستند.
وی دلیل تخریب این آثار را حفاری‌های غیرمجاز و توسعه شهری و ساخت و سازهای جدید در محدوده شهرها دانست و گفت: تعداد تخریب‌ها در بافت‌های تاریخی توسط دستگاه‌های اجرایی در این استان بسیار اندک است.
کمبود اعتبارات مشکل اصلی حوزه مرمت آثار تاریخی
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ادامه داد: کمبود اعتبارات مشکل اصلی حوزه مرمت آثار تاریخی است که اگر این مشکل حل شود قطعا مرمت آثار نیز انجام می‌شود.
شریعتی‌منش با تاکید بر اینکه در این استان تخریب آثار به دلیل همراهی مردم و نهادهای مرتبط مانند شهرداری‌ها شدت نیافته است یادآور شد: خوشبختانه رعایت ضوابط میراث فرهنگی بیشتر از گذشته در استان انجام می‌شود‌. 
اجرای 30 پروژه در بخش گردشگر خراسان جنوبی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی نیز با بیان اینکه کرونا فرصتی برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری به وجود آورده است گفت: در این راستا 30 پروژه در این بخش در حال اجرا است.
حسن رمضانی اظهار داشت: این پروژه‌ها مربوط به افزایش واحدهای اقامتی، تقویت و ایجاد شبکه‌های آب و برق برای بسیاری از نقاط گردشگری، پروژه‌های مربوط به هتل کاروانسراها است.
وی افزود: تعدادی از این پروژه‌ها در دهه فجر امسال، تعدادی در ایام نوروز و بخشی از این پروژه‌ها نیز در اردیبهشت ماه سال آینده همزمان با هفته میراث فرهنگی افتتاح خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: امید است در نهایت بعد از اتمام شیوع کرونا فصل جدید گردشگری را در خراسان‌جنوبی با همکاری همه مردم و سرمایه گذاران خصوصی رقم بزنیم.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۲۷دی ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
قم| بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی به روایت تصویرقم| تاکید آیت الله مصباح یزدی برعلم آموزیقم| همایش تبیین ضرورت و اهداف پیگیری طرح شکایت از رئیس جمهور برگزار می‌شوداجرای 960 روضه سیار و 8 هزار روضه خانگی در ایام شهادت حضرت زهراآخرین مصوبات ستاد کرونا در استان کرمان اعلام شدآمار کرونا اصفهان ۲۷ دی؛ ۵ فوتی و ۸۸ ابتلای جدیدآمار کرونا کاشان ۲۷ دی؛ بدون فوتی و ۹ ابتلای جدیدسرمازدگی قیمت محصولات گلخانه‌ای را افزایش دادموردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اصفهان مشاهده نشده استروزهای ناخوش هنری ۷۰۰ ساله که در انبارها خاک می‌خورد / دست دلالان در جیب قالیبافانفرودگاه همدان پرواز مسافری نداردعلت کمبود کپسول گاز در بهبهان مشخص شد / ۹۵ درصد گاز مایع سر از باک خودروها در می‌آورددستگیری قاتل جوانی که جان ۴ تن از اعضای خانواده همسرش را گرفت + فیلموضعیت آبی کرونا در مشهد به معنای مجوز برگزاری مراسم نیستماجرای قطع درختان مرکبات در شیرگاه چه بود؟بهاباد یزد قرمز شد/شناسایی ۴۶ کرونایی جدیدسرمایه‌گذاران تولید کفش "هیدج" از دست کرونا پا به فرار گذاشته‌اند/ حمایت مسئولان تنها رمز بقای این صنعتشهردار شهر میداود خوزستان دستگیر شد‌کرونا چراغ تالارها را خاموش کرد/ مردم: منتظر شرایط بهتری هستیمبنای تاریخی "گنبد باز" نطنز مرمت و پایش می‌شود۹ شهر اصفهان در وضعیت آبی / فعالیت همه گروه‌ها مجاز استمظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهرانادامه واکنش‌ها نسبت به اهانت استاندار سیستان و بلوچستان به خبرنگاران/ خانه مطبوعات خواستار عذرخواهی شدممنوعیت تردد شبانه در ۵ شهرستان کرمانشاه اجرا می‌شودزادآوری گوزن زرد در سایت ارسنجان رشد چشمگیری داشته است