تبلیغات
  • زمان انتشار: 22 دی 1399, 07:38
  • / کد خبر: 59277

علایم و درمان بیماری بواسیر داخلی

علایم و درمان بیماری بواسیر داخلی بواسیر معمولاً به دلیل افزایش فشار به دلیل بارداری، اضافه وزن یا فشار آوردن در حین حرکات روده ایجاد می شود. در دوران میانسالی، بواسیر اغلب به یک شکایت مداوم تبدیل می شود.

بواسیر چیست؟

به یک معنا، همه بواسیر (یا شمع) دارند ، یعنی خوشه های بالش مانند رگ هایی که درست در زیر غشاهای مخاطی و در پایین ترین قسمت راست روده و مقعد قرار دارند. حالتی که اکثر ما بواسیر (یا شمع) می نامیم ، هنگامی ایجاد می شود که آن وریدها متورم و منبسط می شوند ، مانند رگ های واریسی در پاها.
 
بواسیر دو نوع است: بواسیر داخلی که در راست روده پایین اتفاق می افتد و بواسیر خارجی که در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می شود. 
 
علائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلیبواسیر را می توان معمولاً از طریق یک شرح حال پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص داد
 

چه عواملی باعث ایجاد بواسیر می شوند؟

به طور سنتی ، بواسیر با یبوست مزمن، فشار آوردن هنگام دفع مدفوع و نشستن طولانی مدت در توالت همراه است همه اینها با جریان خون از منطقه به داخل و خارج از آن تداخل می کند و باعث جمع شدن عروق و بزرگ شدن آن می شود. همچنین بواسیر در دوران بارداری ، هنگامی که رحم بزرگ می شود روی وریدها فشار می آورد ، رایج است.
 

تشخیص بواسیر

بواسیر را می توان معمولاً از طریق یک شرح حال پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص داد. بواسیر خارجی به طور کلی آشکار است ، به خصوص اگر لخته خون ایجاد شده باشد. پزشک شما ممکن است معاینه رکتال دیجیتال را برای بررسی خون در مدفوع انجام دهد. پزشک همچنین ممکن است کانال مقعدی را با آنوسکوپ ، یک لوله پلاستیکی کوتاه که با روشنایی در راست روده قرار داده شده ، معاینه کند. اگر شواهدی از خونریزی مقعدی یا خون میکروسکوپی در مدفوع وجود داشته باشد ، ممکن است سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی انعطاف پذیر برای رد سایر دلایل خونریزی ، مانند پولیپ روده بزرگ یا سرطان ، به ویژه در افراد بالای 45 سال انجام شود.
 
علائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلیهموروئید داخلی چیست 
 

بواسیر داخلی چیست؟

بواسیر یک بالشتک از رگهای خونی در پوشش کانال مقعد است. همه افراد بواسیر دارند. همه ما با بواسیر به دنیا آمده ایم. با این حال در همه افراد بواسیر ایجاد علائم نمی کند. وقتی این بواسیر بزرگ شود ، ممکن است خونریزی بدون درد از مقعد داشته باشید. 
 
بواسیر داخلی حتی اگر خونریزی ایجاد کند بدون درد است. به عنوان مثال ممکن است خون قرمز روشن روی دستمال توالت یا در حال چکه زدن در کاسه توالت ببینید. بواسیر داخلی نیز ممکن است افتاده یا فراتر از مقعد گسترش یابد و باعث چندین مشکل احتمالی شود. وقتی بواسیر برجسته شود ، می تواند مقادیر کمی مخاط و ذرات ریز مدفوع را جمع کند که ممکن است باعث خارش داخلی شود. پاک کردن مداوم برای رفع خارش می تواند مشکل را بدتر کند.
 

انواع بواسیر داخلی

بواسیر داخلی در بالای خط شانه‌ای قرار دارند. آن‌ها پوشیده از روبافت ستونی هستند که فاقد گیرنده درد می‌باشند. آن‌ها براساس درجهٔ فروافتادگی به چهار نوع تقسیم می شوند:
درجه I: بدون فروافتادگی. فقط رگ‌های خونی برجسته.در این مرحله هموروئید به داخل کانال آنال متورم می‌شود ولی پایین‌تر از خط دندانه‌ای نمی‌آید.
 
درجه II: فروافتادگی هنگام نشستن اما همراه بازگشت خودکار. در این مرحله هموروئید به پایین‌تر از خط دندانه‌ای پرولاپس یافته ولی با فشار دادن آن به جای اصلی بازمی‌گردد.
 
درجه III: فروافتادگی هنگام نشستن و نیازمند بازگرداندن با دست. در این مرحله هموروئید با زور زدن یا اجابت مزاج بیرون زدگی می‌یابد و با وارد کردن فشار بر روی توده اندازه آن کاهش می‌باید.
 
درجه IV: فروافتادگی و غیرقابل برگشت با دست. هموروئید به‌طور دائم بیرون زدگی می‌یابد و غیرقابل بازگشت است.
 
علائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلیبواسیر براساس درجهٔ فروافتادگی به چهار نوع تقسیم می شوند
 

علائم بواسیر داخلی

اگر شما به بواسیر داخلی دچار شده باشید، پس از دفع ممکن است رگه هایی خونی را روی کاسه توالت یا دستمال توالت خود مشاهده نمایید. یا حتی ممکن است روی سطح مدفوعتان، خون دیده شود. معمولا بواسیر داخلی، رگ های ورم کرده ای در درون مجرای مقعد هستند که می توانند بزرگ شوند و به صورت برآمدگی هایی در خارج مقعد نمایان گردند.
 
در این واقع، عضلات مقعد می توانند دردناک شوند. چنانچه جریان خون به سمت رگ ها قطع گردد، بواسیر بیمار بسیار دردناک می شود. چنانچه بواسیر متورم گردد، ممکن است روی دستمال توالت بیمار، آثاری از مخاط مشاهده گردد.
 
علائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلیبواسیر داخلی و بواسیر خارجی
 

بواسیر داخلی چگونه درمان می شود؟  

پزشک تشخیص می دهد که بواسیر شما به یکی از روش های درمانی زیر احتیاج دارد یا خیر:
 
نوارهای لاستیکی: یک نوار لاستیکی در اطراف بواسیر قرار داده می شود و باعث می شود در یک دوره 5 تا 10 روزه پژمرده شده و از بین برود.
 
تزریق بواسیر: مایعی به بواسیر تزریق می شود و خونریزی را متوقف می کند و از بیرون زدگی آن جلوگیری می کند. این روش های درمانی فقط برای بواسیر داخلی استفاده می شود. اگر برای بواسیر خارجی استفاده شود بسیار دردناک خواهد بود.
 

پس از درمان بواسیر داخلی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

علایم: در 36 تا 48 ساعت اول ممکن است احساس درد خفیف تا متوسط ، درد مبهم یا اساساً هیچ دردی نداشته باشید. داشتن احساس فوریت برای دفع مدفوع پس از این درمان ها طبیعی است. اگر ناراحتی خفیف است ، از داروهای بدون نسخه مانند تایلنول یا ادویل استفاده کنید.

 
از آسپرین یا محصولات حاوی آسپرین استفاده نکنید زیرا باعث خونریزی می شوند. حمام گرم به مدت 15 تا 20 دقیقه به رفع ناراحتی شما کمک می کند. اگر درد شما شدید است ، با مطب تماس بگیرید و با پرستار صحبت کنید. معمولاً فقط یک ناحیه یا گاهاً دو ناحیه همزمان درمان می شود. به یاد داشته باشید که خونریزی تا زمان درمان تمام بواسیر احتمالاً ادامه خواهد داشت.
 
رژیم غذایی: بعد از درمان، مهم است که حرکات روده را نرم و منظم نگه دارید. غذاهای سرشار از فیبر بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید (8 تا 10 لیوان در روز). مکمل فیبر توصیه شده توسط پزشک را ادامه دهید. کافئین به یبوست کمک می کند بنابراین مصرف قهوه ، چای ، کولا و شکلات را محدود کنید.
 
فعالیت : شما می توانید به فعالیتهای بدنی عادی خود ادامه دهید. شما قادر خواهید بود ماشین خود را رانندگی کنید، از پله ها بالا بروید و بلافاصله ورزش عادی کنید.
 
علائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلیبیماری بواسیر داخلی
 

بعد از درمان نگران چه باشم؟

در صورت بروز هر یک از مشکلات زیر ،با پزشک خود تماس بگیرید : 
• دردی که در عرض سه روز کم کم کاهش نمی یابد.
• چند روز پس از درمان درد افزایش می یابد.
• تورم حساس در ناحیه مقعد
• تب یا لرز
• مشکل ادرار کردن
• یبوست (به مدت سه روز بدون دفع مدفوع)
• اسهال (بیش از سه مدفوع آبکی در عرض 24 ساعت)
• افزایش خونریزی (بیش از یک فنجان)
• طی سه ساعت سه تا چهار حرکات روده ای خونی بزرگ
• تخلیه چرک از راست روده

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۲۷دی ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
قم| بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی به روایت تصویرقم| تاکید آیت الله مصباح یزدی برعلم آموزیقم| همایش تبیین ضرورت و اهداف پیگیری طرح شکایت از رئیس جمهور برگزار می‌شوداجرای 960 روضه سیار و 8 هزار روضه خانگی در ایام شهادت حضرت زهراآخرین مصوبات ستاد کرونا در استان کرمان اعلام شدآمار کرونا اصفهان ۲۷ دی؛ ۵ فوتی و ۸۸ ابتلای جدیدآمار کرونا کاشان ۲۷ دی؛ بدون فوتی و ۹ ابتلای جدیدسرمازدگی قیمت محصولات گلخانه‌ای را افزایش دادموردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اصفهان مشاهده نشده استروزهای ناخوش هنری ۷۰۰ ساله که در انبارها خاک می‌خورد / دست دلالان در جیب قالیبافانفرودگاه همدان پرواز مسافری نداردعلت کمبود کپسول گاز در بهبهان مشخص شد / ۹۵ درصد گاز مایع سر از باک خودروها در می‌آورددستگیری قاتل جوانی که جان ۴ تن از اعضای خانواده همسرش را گرفت + فیلموضعیت آبی کرونا در مشهد به معنای مجوز برگزاری مراسم نیستماجرای قطع درختان مرکبات در شیرگاه چه بود؟بهاباد یزد قرمز شد/شناسایی ۴۶ کرونایی جدیدسرمایه‌گذاران تولید کفش "هیدج" از دست کرونا پا به فرار گذاشته‌اند/ حمایت مسئولان تنها رمز بقای این صنعتشهردار شهر میداود خوزستان دستگیر شد‌کرونا چراغ تالارها را خاموش کرد/ مردم: منتظر شرایط بهتری هستیمبنای تاریخی "گنبد باز" نطنز مرمت و پایش می‌شود۹ شهر اصفهان در وضعیت آبی / فعالیت همه گروه‌ها مجاز استمظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهرانادامه واکنش‌ها نسبت به اهانت استاندار سیستان و بلوچستان به خبرنگاران/ خانه مطبوعات خواستار عذرخواهی شدممنوعیت تردد شبانه در ۵ شهرستان کرمانشاه اجرا می‌شودزادآوری گوزن زرد در سایت ارسنجان رشد چشمگیری داشته است