تبلیغات
  • زمان انتشار: 20 دی 1399, 09:14
  • / کد خبر: 59135

روند صعودی قیمت‌ تخم‌مرغ در اصفهان/ پای احتکار در میان است

روند صعودی قیمت‌ تخم‌مرغ در اصفهان/ پای احتکار در میان است افزایش روز افزون قیمت تخم‌مرغ در بازار بیش از یک ماه است که بسیاری از خانواده‌ها را برای تأمین این کالای اساسی درگیر کرده و مسئولان درخصوص چرایی افزایش این قیمت شفاف سازی نمی‌کنند.

قیمت تخم مرغ در اصفهان به عنوان دومین استان تولید کننده این محصول در کشور روز به روز رو به افزایش است و گویا کسی توان مدیریت بازار افسار گسیخته تخم مرغ در این شهر را ندارد.

فروش هر شانه تخم مرغ تا ۴۸ هزار تومان

بررسی میدانی از بازار تخم‌مرغ در اصفهان نشان می‌دهد که قیمت هر شانه تخم‌مرغ در بازار آزاد در بازار عمده فروشی ۴۰ تا ۴۱ هزار تومان و در خرده فروشی‌ها از ۴۶ تا ۴۸ هزار تومان فروخته می‌شود این در حالی است که قیمت تخم مرغ در ستاد تنظیم بازار هر کیلو ۱۴ هزار تومان درب مرغداری و ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان درب مغازه مصوب شده و با این حساب هر شانه باید حدود ۳۲ هزار تومان به فروش برسد.

کمبود تخم مرغ در اصفهان نداریم، نیاز استان ۱۷۰ تن تخم مرغ است و این در حالی است که در این استان در حال حاضر ۳۵۰ تن تخم مرغ تولید می‌شود

با این شرایط این روزها شاهد تجمع و صف‌های طولانی خرید تخم مرغ در برخی از فروشگاه‌های زنجیره ای اصفهان آن هم به شرط ارائه کارت ملی هستیم.

تفاوت چشمگیر قیمت تخم مرغ در بازار آزاد و فروشگاه‌های زنجیره ای

در این ارتباط رئیس اتحادیه فروشندگان مواد غذایی اصفهان که معتقد است برای توزیع تخم مرغ در بازار اصفهان دچار کمبود نیستیم، به خبرنگار مهر می‌گوید: عمده مشکل ما تفاوت قیمت بین فروشگاه‌های زنجیره‌ای و خرده فروشی‌ها است.

رسول امین الرعایایی با بیان اینکه در حال حاضر هر بسته ۱۵ تایی تخم مرغ در بازار آزاد ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسد، ادامه می‌دهد: باید برای تأمین این محصول برای توزیع در خرده فروشی‌ها نیز برنامه‌ریزی درستی انجام شود.

توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب در ۱۵۰ واحد صنفی اصفهان از این هفته

وی با بیان اینکه طی یک ماه اخیر پیگیری‌های جدی برای ارائه تخم مرغ با قیمت مصوب از سوی مرغداری‌های برای اصناف را داشته‌ایم، ابراز می‌کند: در این ارتباط موفق به دریافت این سهمیه برای ۱۵۰ واحد صنفی در اصفهان شده‌ایم که در این هفته این سهمیه واگذار می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دام و طیور جهاد کشاورزی اصفهان نیز در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: کمبود تخم مرغ در اصفهان نداریم، نیاز استان ۱۷۰ تن تخم مرغ است و این در حالی است که در این استان در حال حاضر ۳۵۰ تن تخم مرغ تولید می‌شود.

صادرات از مبادی غیرقانونی دلیل افزایش قیمت تخم مرغ در اصفهان

حسین ایراندوست همچنین به حل مشکل نهاده‌های طیور در استان اصفهان از مهر ماه تاکنون اشاره می‌کند و می‌افزاید: پیش بینی ما در خصوص چرایی افزایش قیمت تخم مرغ در بازار صادرات این محصول به روش‌های غیر قانونی است.

وی در ادامه با بیان اینکه چنانچه بازار تخم مرغ همین شرایط را دنبال کند مجبور به توزیع این محصول در سامانه «رهتاب» خواهیم بود، ادامه می‌دهد: این رفتار را برای مرغ انجام دادیم و موفق به رساندن قیمت این محصول به قیمت مصوب شدیم و برای تخم مرغ نیز احتمال اجرای این طرح وجود دارد.

مرغداران کشش بازار را توجیه افزایش قیمت تخم مرغ می‌دانند

معاون بهبود محصولات دام و طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان تاکید می‌کند: البته در برخی از میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع تخم مرغ با سامانه «رهتاب» انجام شده است.

وی با بیان اینکه مرغداران بر این باورند که تا جایی که بازار کشش دارد نسبت به فروش این محصول در بازار آزاد اقدام شود، تصریح می‌کند: در این شرایط این گروه مخالف عرضه محصول با قیمت مصوب هستند.

ایراندوست اضافه می‌کند: هر چه در بازار عرضه تخم مرغ با قیمت مصوب انجام شود، صادرات نیز افزایش خواهد یافت.

کمبود ۶ ماه نهاده در بازار دلیل افزایش قیمت تخم مرغ

مدیر زنجیره تولید تخم مرغ در استان اصفهان در این ارتباط به خبرنگار مهر می‌گوید: واقعیت این است که ۶ ماه کمبود نهاده‌ها در بازار منجر به کاهش تولید و ضربه به گله‌های در حال تولید و آسیب اقتصادی به مرغداران شد.

شهاب‌الدین افضل ادامه می‌دهد: این شرایط افت تولید گله‌های در حال تولید را رقم زد و از سوی دیگر به «تولک بری» نیز آسیب زد و از این رو در این وضعیت توجیهی برای مرغداران برای ادامه تولید نبود.

وی با بیان اینکه حذف گله‌ها نیز زودتر از موعد اتفاق افتاد، اضافه می‌کند: برخی از گله‌هایی که از نیمه راه تولید رد شده بودند به دلیل افزایش قیمت افسار گسیخته در بحث نهاده حذف شدند که در این شرایط جوجه ریزی کم شد و گله‌های نو به خط تولید وارد نشدند.


برخی از ظرفیت تخم‌مرغ اصفهان در سال جاری حذف شد

مدیر زنجیره تولید تخم مرغ در استان اصفهان ادامه می‌دهد: در این بازه زمانی برخی از ظرفیت‌های تولید تخم مرغ به صورت دائم و برخی نیز به صورت موقت از چرخه تولید خارج شدند که این امر وضعیت نابسامانی را در فصل پرمصرف تخم مرغ به وجود آورد.

وی که معتقد است طی دو ماه آینده با توجه به تأمین نهاده‌ها از آذر ماه تولید تخم مرغ به میزان مازاد مصرف خواهد رسید، می‌افزاید: در حال حاضر مازاد تولیدی در بازار نداریم و بازار این شرایط را نشان می‌دهد.

افضل با بیان اینکه نمی‌توان در خصوص صادر شدن و یا صادر نشدن تخم مرغ به خارج از کشور صحبت کرد، اضافه می‌کند: اصفهان همواره به عنوان یکی از بزرگترین صادر کنندگان تخم مرغ مطرح بوده و باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر پایانه صادراتی اصفهان که بنده مسئولیت آن را دارم از آبان ماه هیچ گونه صادراتی را ندارد.

با افزایش قیمت تخم مرغ در بازار داخلی توجیهی برای صادرات نداریم

وی می‌افزاید: باید توجه داشت که در اصفهان به دلیل بالا رفتن قیمت تخم مرغ در بازار داخلی توجیهی برای صادرات وجود ندارد و از سوی دیگر تولید کنندگان این محصول راه‌های دسترسی زیادی به مبادی خروجی کشور ندارند اما می‌توان این مساله را برای تولید کنندگان تخم مرغ در استان‌های مرزی بررسی کرد.

اصفهان همواره به عنوان یکی از بزرگترین صادر کنندگان تخم مرغ مطرح بوده و باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر پایانه صادراتی اصفهان که بنده مسئولیت آن را دارم از آبان ماه هیچ گونه صادراتی را ندارد

مدیر زنجیره تولید تخم مرغ در استان اصفهان با تاکید بر اینکه کمبود نهاده از ابتدای سال ۹۹ کمبود نهاده در بازار وجود داشته و در آذر ماه مرتفع شده است، اظهار می‌کند: چنانچه تعدادی از مرغداری‌ها ادعای کمبود نهاده دارند به دلیل مشکلات سامانه است اما مشکل نهاده‌ها تقریباً حل شده است.

وی با بیان اینکه برآورد ما در زمینه تولید تخم مرغ بین ۳۰۰ تا ۳۲۰ تن است، ادامه می‌دهد: باید توجه داشت که تخم مرغ تولید در اصفهان در استان‌های جنوبی و حتی تهران هم توزیع می‌شود.

بار تخم مرغ از اصفهان خارج می‌شود

افضل اضافه می‌کند: هر کجا که کشش مصرف تخم مرغ در بازار وجود داشته باشد تخم مرغ صادر خواهد شد، بار از اصفهان خارج می‌شود اما این امر نمی‌تواند دلیل بر گرانی این محصول در بازار باشد و ضرر مرغداران در ۶ ماه اول سال به این امر دامن زد.

نهاده‌ ها تأمین شود، قیمت مصوب منطقی است

وی با بیان اینکه در صورت تأمین نهاده‌ها و به ویژه ذرت سویا که ۸۵ درصد از نهاده‌ها را شامل می‌شود، قیمت ۱۴ هزار تومان برای تخم مرغ درب مرغداری منطقی است، ادامه می‌دهد: البته باید توجه داشت که قیمت تخم مرغ در ۶ ماه نخست سال در اصفهان کمتر از قیمت مصوب بازار بود و مرغداران در این ایام به شدت متضرر شدند و هنوز این ضرر جبران نشده است.

مدیر زنجیره تولید تخم مرغ در استان اصفهان با بیان اینکه تلاطم در قیمت تخم مرغ نیازمند ورود جدی اتحادیه مرکزی مرغداران است، می‌افزاید: چنانچه این امر محقق شود در کمترین زمان شاهد تنظیم بازار تخم مرغ در اصفهان خواهیم بود.


بررسی ۴ پرونده احتکار تخم مرغ در تعزیرات حکومتی اصفهان

احتکارهای خانگی محصولاتی که به ناگهانی شاهد رشد قیمت می‌شوند ترفندی بوده که سودجویان در بازار از آن استفاده می‌کنند و قصد دارند با خرید عمده این محصولات و احتکار آن به گونه‌ای تعیین نرخ آن را در بازار تعیین کنند، در استان اصفهان نیز متأسفانه طی چند روز اخیر شاهد چنین تخلفاتی بودیم.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اصفهان در این زمینه به خبرنگار مهر می‌گوید: افزایش قیمت تخم مرغ در بازار اصفهان خودسرانه بوده است و این استان به دلیل اینکه یکی از مهم‌ترین تولید کنندگان این محصول است می‌تواند تأثیر بسزایی در تعیین قیمت این محصول در بسیاری از شهرهای دیگر داشته باشد.

غلامرضا صالحی با تاکید بر اینکه در این شرایط تمرکز بازرسان سازمان تعزیرات برخورد با هر گونه تخلف در بازار این محصول است، ادامه می‌دهد: در این زمینه در بحث تخم مرغ چهار پرونده در درست بررسی قرار گرفت که یکی از این پرونده‌ها که در خصوص احتکار تخم مرغ بود به پرداخت ۳۷۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

وی اضافه می‌کند: سه پرونده دیگر در این زمینه در دست بررسی است.

آنچه در این بازار پرتلاطم کالاهای اساسی بیشتر از هر چیز دیگری آزار دهنده بوده، وضعیت خانواده‌های ناتوانی است که همه امیدشان برای استفاده از غذای پروتئین دار، تخم مرغ بود و این در حالی است که ماهی‌هایی که توسط سودجویان از این آب گل آلود گرفته شده فرصت استفاده از این ماده غذایی را نیز برای خانواده‌های نیازمند از بین برده است.


اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه 2 بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
تعداد فوتی‌های کرونا در البرز به ۲۶۴۲ نفر رسیدخبر شیوع هپاتیت A در خوزستان سرگردان است/ چند نفر در روستای لالب باغملک مبتلا شده اند؟امروز برق کدام مناطق مشهد قطع می‌شود؟رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: آب شرب یکی از روستاها در "باغملک" آلوده بوده استکاهش ذخیره بانک خون استان/ پلاسمای کوویدی ذخیره می‌شودسالک؛ زخمی به عمق یک عمراز تردد‌های بین شهری پرهیز کنید/تردد در بیشتر جاده‌ها با زنجیر چرخ میسر استاجرای طرح زوج و فرد در هسته مرکزی شهر/منع تردد شبانه همچنان برقرار استبازگشایی مدارس در اصفهان منتفی شدآمار کرونا کاشان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۲ ابتلای جدیدمرمت "کاخ ناصری" با ۷۰درصد تخریب در برنامه میراث فرهنگی البرز قرار گرفتآمار کرونا اصفهان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۳۳ ابتلای جدیدتبدیل خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب به پیاده راهاختلال و قطع اینترنت گوشی های همراه در مشهدهرگونه استخراج ارز دیجیتال در آذربایجان شرقی غیرقانونی و ممنوع استتداوم منع تردد شبانه در اصفهان؛ پیامک جریمه با تاخیر ارسال می‌شودقیمت مسکن در پرمعامله‌ترین مناطق پایتختبستری ۱۲۹۶ بیمار کرونایی در مازندرانمسیر‌های دوچرخه در شیراز شناسنامه‌دار می‌شوددل پُردرد دستفروشان بیرجندی در روزهای کروناییرفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآغاز عملیات نصب انشعابات فاضلاب در اژیهاصلاح بیش از 600 متر شبکه آب روستاهای لنجانآبرسانی به مجتمع 9 روستایی موغاراردستان اصفهان از آب شیرین کن مهابادهمسطح سازي دريچه هاي فاضلاب در آبفا شهرستان برخوار