تبلیغات
  • زمان انتشار: 20 دی 1399, 07:29
  • / کد خبر: 59109

۶ اشتباه در آب رسانی به بدن

۶ اشتباه در آب رسانی به بدن در این مطلب با برخی اشتباهات رایج در آب رسانی به بدن که باید به آن‌ها توجه داشته باشید آشنا می‌شوید.
این پرسش که چه مقدار باید در طول روز آب بنوشیم، برای بسیاری از ما پیش آمده است. در پاسخ، نمی‌توان یک میزان مشخص را تعیین کرد. طبق اعلام آکادمی ملی علوم آمریکا بیشتر افراد می‌توانند احساس تشنگی را راهنمای میزان مصرف آب خود بدانند. اما برخی دستورالعمل‌های کلی هم برای میزان دریافتی آب از غذا‌ها و نوشیدنی‌ها وجود دارد. به طور کلی مردان باید روزانه حدود ۷/۳ لیتر (حدود ۵/۱۵ فنجان یا ۱۲۵ اونس) و زنان ۷/۲ لیتر (حدود ۵/۱۱ فنجان یا ۹۱ اونس) آب بنوشند. با این حال روشن است که این میزان را نمی‌توان ثابت در نظر گرفت و بر اساس مزاج و سن هر فرد میزان مصرف آب از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، در روزی که فعالیت زیادی داشته یا وقت زیادی را در گرما سپری کرده‌اید نسبت به روزی که تمام مدت را داخل منزل بوده‌اید، به آب بیشتری نیاز دارید. در این مطلب با برخی اشتباهات رایج در آب رسانی به بدن که باید به آن‌ها توجه داشته باشید آشنا می‌شوید.
با معده خالی آب می‌نوشید
اگر به دنبال آب رسانی به بدن‌تان هستید، نوشیدن آب ساده با معده خالی ممکن است راه حل خوبی نباشد. طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، نوشیدن آب ساده به تنهایی موثرترین راه برای تأمین آب بدن نیست. بدن ما، در مقایسه با سایر نوشیدنی‌ها مانند آب‌پرتقال و شیر قادر نیست آب ساده را در خود نگه دارد. دلیلش این است که عناصر مغذی و الکترولیت‌ها در کمک به جذب و نگهداری آب در بدن نقش دارند. اگر می‌خواهید هیدراته بمانید، میان‌وعده آب بنوشید تا مواد مغذی دیگر به حفظ آب در بدن‌تان کمک کنند.
قهوه و چای را به حساب نمی‌آورید
قهوه و چای حاوی کافئین هستند، اما آن‌طور که در گذشته تصور می‌شد عامل کم‌آبی بدن نیستند. مشخص شده است که هردوی این نوشیدنی‌ها هم می‌توانند نقش آب رسان را داشته باشند، زیرا آبی که ما با نوشیدن آن‌ها دریافت می‌کنیم بیشتر از آبی است که از دست می‌دهیم. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در نشریه علمی پلاس وان منتشر شد نشان داد نوشیدن حدود ۵/۳ فنجان قهوه در روز در مقایسه با صرفا نوشیدن آب (بدون قهوه) تفاوتی در آب رسانی به بدن ایجاد نمی‌کند.
آب رسانی را فقط در نوشیدن آب می‌دانید
درست است که آب نقش اصلی را در مقابله با کم‌آبی بدن دارد، اما الکترولیت‌ها، کربوهیدرات‌ها و سایر مواد معدنی هم برای حفظ مایعات بدن مهم هستند. به عنوان مثال اگر نمک بسیار کم مصرف می‌کنید ممکن است دچار کم‌آبی شوید. مواد معدنی مانند پتاسیم، سدیم و کلر در رساندن آب به سلول‌ها کمک می‌کنند. به همین دلیل است که بیشتر نوشیدنی‌های ورزشی حاوی این الکترولیت‌ها هستند. کربوهیدرات‌ها و قند هم در ترکیب با آب در حفظ مایعات بدن نقش دارند.
تشنگی را با گرسنگی اشتباه می‌گیرید
شباهت علایم گرسنگی با تشنگی- خستگی، سردرد، تحریک‌پذیری، سبکی سر و کاهش تمرکز- باعث می‌شود به سادگی این دو را با هم اشتباه بگیرید. این موضوع باعث می‌شود زمانی که در حقیقت به آب نیاز دارید، به اشتباه سراغ خوراکی‌های دیگری مثل تنقلات بروید. برای این که چنین احساس اشتباهی سراغ‌تان نیاید، همیشه یک بطری آب به همراه داشته باشید تا در طول روز آب بدن خود را حفظ کنید.
مواد غذایی غنی از آب را به حساب نمی‌آورید
ما معمولا برای آب رسانی به بدن روی نوشیدن مایعات متمرکز می‌شویم و مصرف خوراکی‌های حاوی آب را فراموش می‌کنیم. اما خبر خوب این است که این خوراکی‌ها هم در مجموع مایعات مصرفی شما به حساب می‌آیند. میوه‌ها و سبزیجات غنی از آب مانند گوجه فرنگی، هندوانه و خیار نه تنها آب زیادی دارند بلکه حاوی مواد معدنی کمک کننده به آب رسانی به بدن نیز هستند.
فقط بعد از ورزش آب می‌نوشید
درست است که نوشیدن آب پس از تمرینات ورزشی به آب رسانی به بدن کمک می‌کند، اما نوشیدن آب و مایعات کافی قبل و در طول ورزش هم مهم است. اگر بدون مصرف مایعات کافی شروع به ورزش کنید، هنگام تمرین، مایعات بیشتری از دست می‌دهید و این شرایط می‌تواند برای سلامت روحی و جسمی شما خطرناک باشد. برای برقراری تعادل مایعات لازم نیست فقط آب بنوشید. آب نارگیل، چای سیاه و سبز و حتی شیرکاکائو هم خاصیت آب رسانی بالایی دارند.

منبع: خراسان
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه 2 بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
تعداد فوتی‌های کرونا در البرز به ۲۶۴۲ نفر رسیدخبر شیوع هپاتیت A در خوزستان سرگردان است/ چند نفر در روستای لالب باغملک مبتلا شده اند؟امروز برق کدام مناطق مشهد قطع می‌شود؟رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: آب شرب یکی از روستاها در "باغملک" آلوده بوده استکاهش ذخیره بانک خون استان/ پلاسمای کوویدی ذخیره می‌شودسالک؛ زخمی به عمق یک عمراز تردد‌های بین شهری پرهیز کنید/تردد در بیشتر جاده‌ها با زنجیر چرخ میسر استاجرای طرح زوج و فرد در هسته مرکزی شهر/منع تردد شبانه همچنان برقرار استبازگشایی مدارس در اصفهان منتفی شدآمار کرونا کاشان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۲ ابتلای جدیدمرمت "کاخ ناصری" با ۷۰درصد تخریب در برنامه میراث فرهنگی البرز قرار گرفتآمار کرونا اصفهان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۳۳ ابتلای جدیدتبدیل خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب به پیاده راهاختلال و قطع اینترنت گوشی های همراه در مشهدهرگونه استخراج ارز دیجیتال در آذربایجان شرقی غیرقانونی و ممنوع استتداوم منع تردد شبانه در اصفهان؛ پیامک جریمه با تاخیر ارسال می‌شودقیمت مسکن در پرمعامله‌ترین مناطق پایتختبستری ۱۲۹۶ بیمار کرونایی در مازندرانمسیر‌های دوچرخه در شیراز شناسنامه‌دار می‌شوددل پُردرد دستفروشان بیرجندی در روزهای کروناییرفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآغاز عملیات نصب انشعابات فاضلاب در اژیهاصلاح بیش از 600 متر شبکه آب روستاهای لنجانآبرسانی به مجتمع 9 روستایی موغاراردستان اصفهان از آب شیرین کن مهابادهمسطح سازي دريچه هاي فاضلاب در آبفا شهرستان برخوار