تبلیغات
  • زمان انتشار: 19 دی 1399, 08:58
  • / کد خبر: 59084

قم| کرسی نظریه‌پردازی «محوریة النص القرآنی فی البحث الفقهی» برگزار شد

قم| کرسی نظریه‌پردازی «محوریة النص القرآنی فی البحث الفقهی» برگزار شد کرسی نظریه‌پردازی «محوریة النص القرآنی فی البحث الفقهی» با ارائه حجت الاسلام والمسلمین خالد غفوری الحسنی به همت معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی بنت الهدی برگزار شد.
به گزارش رویداد ایران_قم،حجت الاسلام والمسلمین خالد غفوری الحسنی در کرسی نظریه‌پردازی «محوریة النص القرآنی فی البحث الفقهی» که در سالن کنفرانس مجتمع آموزش عالی بنت الهدی برگزار شد، با بیان اینکه هدف این بحث بیان نقاط ضعف فقه امامیه و اثبات کم کاری فقها قرآن در مباحث فقهی نیست، اظهار کرد: در مقاله‌ای که منتشرشده ثابت کردم مجموع تألیفات اماميه سه برابر مجموع سایر مذاهب است، در بحث مستندی نیز با عدد، میزان عنایت فقهای اماميه به قرآن در مقایسه با سایر مذاهب را نشان دادیم.
 
وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر  این است که مرجعیت و منبعیت قرآن، به قانون گذاری نیاز دارد. خلأ قانونی در علم اصول به نظر بنده داریم به عنوان مثال یک فقیه که انس بیشتری به قرآن دارد؛ بهره بیشتری می‌برد.
 
ارائه دهنده کرسی نظریه‌پردازی «محوریة النص القرآنی فی البحث الفقهی» با بیان اینکه به قوانینی مشخص و روشن در علم اصول نیاز است، گفت: نمی‌خواهیم چیزی از اصول حذف کنیم بلکه قصد است مرجعیت قرآن در حد موعظه و نصیحت نشود و به عنوان چند بند در علم اصول نسبت به مرجعیت قرآن اضافه شود بنابراین باید در نظر گرفت چگونه از این ظرفیت و منبعیت استفاده کنیم.
 
وی با اشاره به تأکید علمای اصول نسبت به مرجعیت قرآن گفت: زمانی که بیان می شود سنت را باید در پرتو قرآن تفسیر کرد به معنای اکتفا به قرآن نیست.
 
حجت الاسلام والمسلمین خالد غفوری الحسنی خاطرنشان کرد: محوریت به معنای القای کم کردن از نقش یا رنگ سنت نیست؛ بلکه مراد در واقع استفاده از ظرفیت قرآن برای فهم سنت است که به عنوان شرط لازم است.
 
وی با بیان اینکه این نظریه دارای چهار رکن است، گفت: رکن اول ضرورت اصل حضور قرآن در عملیات استدلال در فقه است. که بر اساس آن فقیه باید به قرآن مراجعه کند.
 
ارائه دهنده کرسی نظریه‌پردازی «محوریة النص القرآنی فی البحث الفقهی» تأکید کرد: باید این شرط اضافه شود که تنها مراجعه به کتب اربعه کفایت نمی‌ کند و باید به قرآن مراجعه و به طور جدی باید از ظرفیت قرآن استفاده کرد.
 
وی استفاده از ظرفیت قرآن برای احکام را به عنوان رکن دوم این نظریه ذکر کرد و افزود: احکام در قرآن آمده است و به الزام نیاز است و باید متنی در اصول اضافه شود که فقیه ملزم شود فروعات در قرآن را استبصار نماید.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین غفوری با بیان اینکه قرآن منبع است و نمی توان از حکم خدا صرف نظر کرد، عنوان کرد: عدم استفاده از ظرفیت قرآن یکی از مشکلات است و فقه فردی ساختیم و از فقه اجتماعی دور شدیم.
 
وی رابطه معنایی و محتوایی بین سنت و قرآن را به عنوان رکن سوم ذکر کرد و افزود: این سؤال مطرح می شود عدم افتراق قرآن از سنت و عترت کجا برجسته می‌شود؟باید سنت در پرتو قرآن فهمیده و تفسیر شود.
 
ارائه دهنده کرسی نظریه‌پردازی «محوریة النص القرآنی فی البحث الفقهی» با بیان اینکه ادعای عدم تخصیص قرآن به خبر واحد به عنوان رکن چهارم است، گفت: منکر تخصیص نیستم هیچ عاقلی نمی‌تواند قاعده تخصیص را انکار کند ولی تخصیص باید ضابطه‌مند باشد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن شکوری یکی از اعضای کمیته ناقدین در این نشست با اشاره به چهار رکن ضرورت و اصل حضور قرآن فی عملیات استدلال فقهی گفت: همانطوری که ضرورت دارد که قرآن در عملیات استدلال فقهی باشد، سنت نیز باید باشد. این رکن اول است که نسبت به سنت نیز صدق می کند.
 
مراجعه به قرآن زمینه کشف فروعات جدیدتر در فقه را فراهم می کند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین احمد قدسی یکی دیگر از اعضای کمیته ناقدین با بیان اینکه اگر به قرآن مراجعه کنیم؛ فروعات جدیدتر را می توانیم کشف کنیم، گفت: به این وسیله افق های جدیدی را می توانیم به روی خود بگشاییم و فروعات جدید در فقه کشف می شود.
 
وی خاطرنشان کرد: قرآن چهار عنوان به اهل بیت(علیهم السلام) داده است و اهل بیت(علیهم السلام) به عنوان قیم قرآن و مرجع مطرح شدند و عالم به کتاب و ترجمان مخاطب اصلی معرفی شدند.
 
دکتر احمد حاجی ده آبادی از دیگر اعضای کمیته ناقدین با اشاره به مباحث مطرح شده گفت: اگر این نظریه در یک باب از ابواب فقهی در نظر گرفته شود بهتر تصمیم گیری می شود.
 
وی از اینکه حجت الاسلام خالد غفوری دغدغه خاطر داشتند و واژگان و ارکان مسئله را مشخص کردند و این نظریه با نظریات مشابه را مقایسه داشتند، بسیار قدردانی نمودند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین حسین علوی مهر از کمیته ناقدین این کرسی با اشاره به اینکه مطالب خوب و ارزشمندی بیان شد، گفت: در کلیات و جزئیات موافق هستیم ولی به عنوان نظریه بسیار مشکل و سخت است بنابراین به عنوان یک نظریه  نمی توان پذیرفت ولی در حد ترویج قابل قبول است.
 
حجج اسلام والمسلمین محمد قایینی، منذر حکیم و فاکر میبدی به عنوان اعضای شورای داوران مباحث و سؤالاتی برای بیان بهتر مطلب مطرح نمودند.
 
 حجت‌الاسلام والمسلمین غفوری در ارائه نقد ناقدان بیان داشت: هدف استفاده حداکثری از ظرفيت قرآن‌كريم است، نه حذف سنت یا به حاشیه راندن آن و یا کاهش نقش آن، بلکه پیشنهادی در كيفيت بهره‌مندی از آن در پرتو قرآن است.
 
وی با بیان اینکه استفاده حداکثری با پیشنهاداتی هرچند مفيد و مؤثر محقق نمی‌شود، گفت: این امر نیازمند ضمانت اصولي و افزودن مواردی به ساختار اصولي است، یعنی ضرورت تعیین جایگاه قرآن در فرآیند استدلال در نقشه علم اصول.
 
ارائه دهنده کرسی نظریه‌پردازی «محوریة النص القرآنی فی البحث الفقهی» با  اشاره به اختصاص دو بحث از سوی علمای  اصول به قرآن گفت: اول در دفاع از حجیت ظواهرش در مقابل شبهه منسوب به اخباريان و دوم معيار بودن در تعارض اخبار است.
 
وی خاطرنشان کرد: اگر فرایند تفسیر بر پایه روش‌های اصولی بنیان نهاده شود، تغییر بزرگی در مسیر این فرآیند و نتایج آن ایجاد خواهد کرد و انعطاف نوعی در آثار تفسیری ایجاد خواهد کرد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین غفوری با تأکید بر اینکه باید دامنه مشخصی به دليل قرآني در مباحث اصولي اختصاص یابد، گفت: لازم است نقش این بحث در استنباط مشخص شود، ویژگی‌ها و امتيازات دلالي و كيفيت بيان قرآني تبیین شود.
 
وی عنوان کرد: باید چگونگی تعامل با قرآن و استناد به آن مدون شود تا این امر تصادفی نباشد که آیا به نصی برخورد یا نه، یا اینکه آزاد باشد، تا فقيهی که انس بیشتری با قرآن دارد؛ در استنباط استناد کند، و فقيهی که چنین انسی ندارد استناد نکند. هرچند منکر اختلاف دیدگاه در فهم نص قرآني نیستیم.
 
ارائه دهنده کرسی نظریه‌پردازی «محوریة النص القرآنی فی البحث الفقهی»  با بیان اینکه این نظريه دارای دو سطح حداقلی وحداکثری است، گفت: اين نظريه دارای چهار ركن است، پس تصوّر نشود که این بحث فقط در رکن آخر خود، یعنی عدم تخصيص كتاب به خبر واحد خلاصه می‌شود.

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۲۷دی ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
قم| بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی به روایت تصویرقم| تاکید آیت الله مصباح یزدی برعلم آموزیقم| همایش تبیین ضرورت و اهداف پیگیری طرح شکایت از رئیس جمهور برگزار می‌شوداجرای 960 روضه سیار و 8 هزار روضه خانگی در ایام شهادت حضرت زهراآخرین مصوبات ستاد کرونا در استان کرمان اعلام شدآمار کرونا اصفهان ۲۷ دی؛ ۵ فوتی و ۸۸ ابتلای جدیدآمار کرونا کاشان ۲۷ دی؛ بدون فوتی و ۹ ابتلای جدیدسرمازدگی قیمت محصولات گلخانه‌ای را افزایش دادموردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اصفهان مشاهده نشده استروزهای ناخوش هنری ۷۰۰ ساله که در انبارها خاک می‌خورد / دست دلالان در جیب قالیبافانفرودگاه همدان پرواز مسافری نداردعلت کمبود کپسول گاز در بهبهان مشخص شد / ۹۵ درصد گاز مایع سر از باک خودروها در می‌آورددستگیری قاتل جوانی که جان ۴ تن از اعضای خانواده همسرش را گرفت + فیلموضعیت آبی کرونا در مشهد به معنای مجوز برگزاری مراسم نیستماجرای قطع درختان مرکبات در شیرگاه چه بود؟بهاباد یزد قرمز شد/شناسایی ۴۶ کرونایی جدیدسرمایه‌گذاران تولید کفش "هیدج" از دست کرونا پا به فرار گذاشته‌اند/ حمایت مسئولان تنها رمز بقای این صنعتشهردار شهر میداود خوزستان دستگیر شد‌کرونا چراغ تالارها را خاموش کرد/ مردم: منتظر شرایط بهتری هستیمبنای تاریخی "گنبد باز" نطنز مرمت و پایش می‌شود۹ شهر اصفهان در وضعیت آبی / فعالیت همه گروه‌ها مجاز استمظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهرانادامه واکنش‌ها نسبت به اهانت استاندار سیستان و بلوچستان به خبرنگاران/ خانه مطبوعات خواستار عذرخواهی شدممنوعیت تردد شبانه در ۵ شهرستان کرمانشاه اجرا می‌شودزادآوری گوزن زرد در سایت ارسنجان رشد چشمگیری داشته است