تبلیغات
  • زمان انتشار: 18 دی 1399, 10:29
  • / کد خبر: 59046

شایع‌ترین علل ناباروری

شایع‌ترین علل ناباروری مشاور مامائی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم گفت: شایع‌ترین علل ناباروری مربوط به چاقی، کم تحرکی و استفاده از دخانیات است.
زینب یزدان پناه، مشاور مامائی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم، با بیان اینکه زوج‌های مراجعه کننده به این مرکز در انتظار بچه دار شدن هستند، گفت: دلایل متفاوتی در فاکتور‌های زنانه و مردانه برای ناباروری وجود دارد، که ۲۰ درصد آن مربوط به علل مردانه است.

وی با بیان اینکه ناباروری در زنان میتواند به عوامل متعدد مانند لوله رحمی، تخمدان و... وابسته باشد؛ اظهار کرد: شایع‌ترین علل ناباروری در خانم‌ها مربوط به تنبلی تخمدان pco بوده که علت آن نیز چاقی وکم تحرکی افراد است که متاسفانه این مشکل در بین خانم‌های قمی به دلیل کم تحرکی بسیار شایع است.

یزدان پناه با بیان نامنظم بودن دوره قاعدگی در بین خانم‌ها می‌تواند زنگ خطری برای ناباروری باشد، خاطر نشان کرد: توصیه می‌شود که افراد بخصوص دختران جوان قبل ازدواج به این مسائل اهمیت دهند و برای درمان نامنظمی قاعدگی شروع به درمان کنند تا با ناباروری و درمان‌های طولانی مدت مواجه نشوند.

وی افزود: شایع‌ترین علل ناباروری در بین آقایان مربوط به عدم تحرک اسپرم بوده که این امر نیز تا حد زیادی نشات گرفته از مصرف دخانیات است و در بین آقایان زنگ خطر محسوسی برای ناباروری وجود ندارد و تا زمانی که اقدام به بارداری و یا انجام آزمایش نکنند، متوجه این مشکل نمی‌شوند.

وی با اشاره بر اینکه در بسیاری از مواقع مشکلات ناباروری با مصرف دارو قابل درمان است، تصریح کرد: گاهی ناباروری به دلیل مشکلات تیروئیدی بوده که افراد از آن بی اطلاع هستند که در این موارد با مصرف دارو درمان می‌شوند؛ اما در برخی اوقات مشکلات حاد و پیچیده‌تر بوده که در این صورت نیاز به درمان‌های مختلف و یا عمل جراحی است.

مشاور مامائی مرکزناباروری جهاد دانشگاهی قم خاطرنشان کرد: استرس ناباروری برای افرادی که برای فرزند اول اقدام می‌کنند بسیار بیشتر از افرادی است که برای فرزندان دوم و... اقدام می‌کنند وهمچنین استرس ناباروری از عوامل بسیار مهم وموثری است اگرچه توجه چندانی به آن نمی‌شود.

وی ادامه داد: غالبا مراکز ناباروری تمهیداتی برای کاهش استرس ناباروری در نظر نمی‌گیرند و به مباحث پزشکی و درمانی توجه بیشتری می‌کنند؛ اما خوشبختانه مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی قم با راه اندازی بخش مشاوره و روانشناسی گامی در حل این مشکل برداشته است؛ زیرا افرادی که با آرامش و آسودگی خاطر به نتایج فکر نمی‌کنند و با توکل بر خدا تلاش شان را می‌کنند و معتقد هستند آنچه که خیر است رخ می‌دهد، نسبت به افراد بدبین و ناامید، نتایج بهتری می‌گیرند.

وی در رابطه با تاثیر کرونا در باروری و سلامت جنین اظهار کرد: کرونا از مسائل نوین دنیا است که اطلاعات و تحقیقات کاملی از آن وجود ندارد، بر همین اساس داده‌هایی که بیانگر تاثیر منفی ویروس کرونا بر روی سلامت جنین باشد نیز وجود ندارد؛ اگرچه بررسی‌های زیادی نیز در این زمینه انجام نشده است.

یزدان پناه با بیان اینکه مراجعه کنندگان به مرکز با غربالگری‌های متعددی از جمله برسی میزان اکسیژن خون و دمای بدن که از علائم مهم این ویروس است چک می‌شوند تا درصورت بروز این علائم به پزشک عفونی ارجاع داده شوند تا از مشکلات بعدی پیشگیری شود، عنوان کرد: البته با توجه به اینکه مرکز ناباروری جز مکان‌های عمومی محسوب می‌شوند و به علت شیوع کرونا نیز مردم از حضور در اماکن عمومی دوری می‌کنند، تعداد مراجعه کنندگان کاهش یافته است.

وی در توصیه به مادران باردار گفت: مادران باردار باید با کاهش ترددهایشان درمکان‌های عمومی و رعایت تغذیه مناسب در جهت تقویت سیستم ایمنی بدن، از خود مراقبت کنند، همچنین به مادران باردار توصیه می‌شود که مصرف سبزیجات تازه، میوه‌های فصل، ویتامین c (موجود در میوه‌های زرد رنگ)، ورزش رورانه (حدقل ۳۰ دقیقه پیاده روی در محیط خانه) و مصرف روزانه حداقل هشت لیوان آب را در رژیم روزانه خود داشته باشند.

وی با بیان اینکه بیشتر مردم از شیوه‌های کمک بارداری اطلاعی ندارند و برای ناباروری به طب سنتی و گیاهی پناه می‌برند که نتیجه آن زمانی طولانی و از دست رفته است، اظهار کرد: بسیاری از مردم استان قم از وجود این مرکز در شهر بی اطلاع هستند و برای درمان به سایر شهر‌ها از جمله تهران مراجعه می‌کنند و یا اینکه مراکز تهران را معتبرتر می‌دانند؛ در حالیکه کادر درمانی مرکز قم نیز مجرب بوده و بسیاری از پزشکان مرکز نیز در تهران هم فعالیت دارند یا از تهران به قم می‌آیند.

یزدان پناه بیان کرد: مراجعه کنندگان در ابتدا مشاوره و بررسی می‌شوند که آیا دچار ناباروری هستند یاخیر؟ زیرا بسیاری از زوجین جوان پس از چند ماه که در اقدام به بارداری ناموفق بوده اند، تصور می‌کنند که نابارور هستند، درحالیکه تعریف نازایی بیان میکند که اگر زوجین بعد از یکسال اقدام به بارداری، موفق به باردار شدن نشوند نابارور قلمداد می‌شوند.

وی با بیان اینکه اگر زوجین نابارور تشخیص داده شوند؛ مرد تحت نظر پزشک مردان، آزمایش اسپرم میدهد و در صورت نیاز دارو، عمل و یا نمونه برداری تجویز می‌شود، ادامه داد: خانم نیز تحت نظر پزشک زنان آزمایشات هورمونی مانند پروداکتیو، تیروئید و...، عکس رنگی برای بررسی رحم و لوله رحم از جهت پولیپ و فیبرم و...، پاپ اسمیر برای تائید سلامت دهانه رحم را انجام می‌دهد.

این مشاور مامائی بیان کرد: پس از طی کردن این مراحل با اتفاق نظر پزشک زنان و مردان، شیوه درمانی مشخص میگردد که این شیوه می‌تواند ازتجویز یک داروی ساده برای تخمک گذاری تا تزریق اسپرم و کاشت جنین متفاوت باشد.

وی با بیان اینکه برخلاف باور عموم، شیوه‌های کمک بارداری هیچ گونه تاثیر منفی برروی سلامت جسم، ذهن و هوش جنین ندارد، خاطر نشان کرد: اگر در بین خانواده‌ای احتمال بروز مشکلات ژنتیک باشد در این شیوه‌ها نیز احتمال بروز وجود دارد، درغیر این صورت این حاملگی نیز بی خطر خواهد بود و تفاوتی با حاملگی‌های طبیعی ندارد.

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
قم| ضرورت بازنگری تعرفه تلفن ثابتقم|با حمایت از توسعه زیرساخت های مخابراتی کشور، پاسخگوی نیازهای فزاینده حوزه ارتباطات باشیمدسترسی کلانشهرها به بنزین یورو۴آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های طرح اقدام ملی (فروش اقساطی) در شهر جدید گلبهاراجرای طرح "آوای ورزش در همسایگی" درشهر جدید گلبهارقم|دستگاه زباله سوز اهدایی چین آماده نصب استقم| افتتاح پروژه‌های آبفای قم با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیروشهردار اصفهان: مدیریت شهری ظرفیت های خود را در حوزه سلامت به کار گرفته استمشکلات بنگاههای اقتصادی فقط تابع مسائل مالی نیست باید به عوامل بروز مشکل درون و بیرون کارگاه نیز توجه شودسفر مشاور و نماینده ی ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان اصفهانتوسعه ارتباطات تجاری ایران و ارمنستان با تکیه بر صنعت نمایشگاهی7 هکتار از زمینهای بایر تصفیه خانه فاضلاب ورزنه برای کاشت نهال آماده سازی شدتبدیل سیستم فرایندی تصفیه خانه فاضلاب شهر ورزنه از برکه تثبیت به لاگون هوادهیلوله های فولادی خروجی ایستگاه پمپاژ تصفیه خانه فاضلاب ورزنه تعویض شددر دهه فجر صورت می گیرد؛ افتتاح 16 پروژه آبفا در استان اصفهانروزگار تلخ بیماران دیابتی در گلستان / ‌کمبود انسولین در داروخانه‌ها‌ بیماران را سرگردان کردآمار کرونا اصفهان ۶ بهمن؛ ۵ فوتی و ۲۰۰ ابتلای جدیدتخریب ‌بنای تاریخی دیگر در مجاورت میدان امام اصفهان / میراث فرهنگی‌ در کجای این بازی تلخ قرار دارد؟قیمت جدید مسکن در مناطق مختلف تهران۳ هفته آینده کرونا در اصفهان اوج می گیرددهقان فداکار؛ این بار ۱۴سالهجزئیاتی از قتل کارمند اداره گاز در تبریز/ رد هرگونه ارتباط قتل با شغل اداری مقتولممنوعیت شکار در تالاب‌های اردبیل؛ ۲ گونه ارزشمند اردک سرسفید و غاز پیشانی سفید بزرگ ‌مشاهده ‌شدواکنش آموزش و پرورش قزوین به ماجرای تنبیه بدنی دانش‌آموز روستاییکاهش نرخ ارز تاثیر چندانی در قیمت مسکن نخواهد گذاشت